خودسازی و جامعه‌سازی در برنامه‌ی فعالیت‌های جوان مسلمان

به راستی در برنامه‌ی فعالیت‌های جوان مسلمان باید «خودسازی» در اولویت باشد یا «جامعه‌سازی»؟ آیا الگویی هست که بتوان براساس آن در عین خودسازی به جامعه‌سازی هم پرداخت؟

معرفی کتاب «خودسازی و جامعه‌سازی در برنامه‌ی فعالیت‌های جوان مسلمان» اثر حجت الاسلام محمد عالم‌زاده‌ی نوری:

 بعضی از افراد در فعالیت‌های خود آنقدر به اصلاح «جامعه» تمرکز دارند که از اصلاح «خود» غافل می‌شوند. برخی هم به بهانه‌ی اصلاح «خود» نسبت به جامعه‌ی پیرامون‌شان بی‌توجه هستند. به راستی در برنامه‌ی فعالیت‌های جوان مسلمان باید «خودسازی» در اولویت باشد یا «جامعه‌سازی»؟ آیا الگویی هست که بتوان براساس آن در عین خودسازی به جامعه‌سازی هم پرداخت؟ نسبت میان خودسازی و دیگرسازی چیست؟ این کتاب با نثری پویا و روان به سؤالاتی از این دست پاسخ می‌دهد.

 معمولاً هرگاه کلمه‌ی «خودسازی» گفته می‌شود، عبادت، تربیت اخلاقی و افزایش تقوا و ایمان و معنویت، به ذهن‌ها خطور می‌کند و این مفهومِ سرشار و گسترده، به ابعاد فردی معنا می‌شود. اما بی‌تردید خودسازی فردی و اخلاقی، تنها یکی از مصادیق مفهوم عام خودسازی است و نباید این مفهوم غنی و عام را در حصار آن محدود کنیم.

در این اثر، به ابعاد فردی و اجتماعی خودسازی توجه کرده‌ایم و بر رشد موازی و هماهنگ این دو بعد برای خودسازی جامع، تأکید داشته‌ایم. از سوی دیگر، خودسازی را به معنای تلاش برای افزایش ظرفیت‌ها و شکوفاسازی استعدادهای خود، به کار برده‌ایم. به این ترتیب، افزایش مهارت، تجربه، دانش، معنویت و همچنین به دست آوردن بصیرت اجتماعی و تخصص حرفه‌ای وسلامت جسمی همه مصداق خودسازی است.

 گزیده‌ای از متن کتاب:

بعضی از جوانان گویا به دنبال کسب خشنودی حداکثری امام زمان (عج)، درصدد یافتن برنامه‌ای هستند که به صورت کامل، تمام ساعات و لحظات آنان را دربرگیرد و انتظار دارند که در آن برنامه دقیقاً زمان علم‌آموزی، عبادت، خواب، ورزش و سایر فعالیت‌ها معلوم باشد. اما این انتظار، انتظاری نابجا و ناروا است؛ زیرا نوعی امکان انعطاف و جابه‌جایی در برنامه، متناسب با سلیقه‌های مختلف وجود دارد که شرط اعمال آن، پاسداری از تمام عناصر و حفظ اندازه‌ها و نسبت‌های کلی است.

 برای تهیه این اثر به مؤسسه خدمات مشاوره‌اي، جوانان و پژوهش هاي اجتماعي آستان قدس رضوي مراجعه فرمائید ویا با تلفن 0511_8513580 تماس حاصل فرمائید.