رفتن به بالا

کدام لنکرانی؟!

کدام لنکرانی؟

چندی پیش نامه ای موسوم به “313نفر” در رسانه ها منتشر شد. مضمون نامه حمایت جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران از آقایان سعید جلیلی و کامران باقری لنکرانی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بود. در این نامه این دو بزرگوار را به نام ادامه دهندگان راه گفتمان 3تیر معرفی کرده اند و برخی تشبیهات و توصیفات دیگر که به جهت جلوگیری از اطاله ی کلام از ذکر آن خودداری نموده، مخاطبان را به خواندن اصل نامه ارجاع می دهیم.

بی شک انتخابات پیش رو، همانند سایر انتخابات، تعیین کننده و حساس است. هم از جهت داخلی و هم از نظر بین المللی. از جهت داخلی دوستداران گفتمان انقلاب به هیچ وجه نمیتوانند دوباره به فضای روشنفکرمآبانه ی اصلاحات، یا تکنوکرات گونه ی کارگزاران بازگردند. و به هیچ وجه حاضر نیستند به دورانی برگردند که لازم باشد، از اول بر سر بدیهیات با برخی چانه بزنند. بیشترِ نیروهای انقلاب خواهان آمدن فردی هستند که ادامه دهنده ی گفتمان خدمت و عدالت باشد. از همین رو ما بر سر بدیهیات چانه نمیزنیم و نمیخواهیم درباره ی کسانی صحبت کنیم که دیروز، امروز و فردایی مشخص دارند، و به هیچ وجه در این قالب نمی گنجند، هرچند به اسم اصولگرا باشند، و به رسم چیزی دیگر.

جناب آقای لنکرانی از چهره های جوان و خوشنامی است که بی شک از رویش های انقلاب اسلامی است، و تا مدتها اگر بر این صراط مستقیم بماند، می تواند به کشور و انقلاب خدمتهای بزرگی کند. چهره ای مومن و متخصص که می توان از ایشان بهره ها برد. اما بحثی که اکنون می خواهیم به آن بپردازیم نمایی دیگر از ایشان است. نمایی که می تواند درآینده بسیار مشکل ساز باشد. و این انتقادها نفی کننده نقاط قوت ایشان نیست،‌ اما برای تصدی جایگاه ریاست جمهوری در طراز انقلاب اسلامی، غیر از خوب بودن و نمازخواندن و زکات دادن و متشرع بودن، ملاک های دیگری هم لازم است .(که در شماره های دیگر مفصل به آنها خواهیم پرداخت)

-از تهران تا شیراز

دکتر لنکرانی هم در فارس و هم در کشور چهره ی شناخته شده ای است، اما با دو نمای متفاوت. در کشور به عنوان یکی چهره ی حزب اللهی و از نزدیکان فکری و معنوی آیت ا… مصباح.

اما در فارس! در فارس، قصه گونه ای دیگر است! آن زمان که خبر بازگشت به شیرازِ وزیرِ معترض به تعلل رئیس جمهوردر اجرای حکم رهبری آمد، جوانان حزب اللهی شهر امیدوار به تاسیس پایگاهی انقلابی در شهر شدند، اما با گذشت زمان، بی تفاوتی دکتر در مقابل بسیاری از مفاسد و مظالم استان، سکوت در قبال سوء‌ مدیریت یکی از روحانیون شهر، ناتوانی در هدایت و مدیریت نیروهای جوان انقلابی ِشیراز تا وابستگی به اردوگاه راست سنتی و هم آوایی با آنان در عرصه های مختلف، بخش عظیمی از آن بدنه جوان و انقلابی را به این نتیجه رساند که گویی دکتر لنکرانی ِ فارس، همچون حال و هوای شیراز، چندان هم انقلابی نیست!

 -انتخابات مجلس در شیراز

در میان همه ی اتفاقات چند سال اخیر، انتخابات نهمین دوره مجلس، بیشترین تاثیر را در جدایی بدنه ی دانشجویان حزب اللهی با دکتر لنکرانی داشت. آن زمان که بر خلاف بدیهیات کار انقلابی، دکتر برای جلوگیری از رای آوری یک خاندان، متوسل به خاندانی دِگر شد. و ضمن دامن زدن به فضای خاندان سالارِ شیراز، عالم بزرگواری را سرلیست جبهه ی پایداری قرار داد، که خود نیز در دور دوم حاضر به حمایت از وی نشد! عالم بزرگواری که جوانان را به خاطر جلوگیری از تبلیغات BBC در فردای انتخابات، به رای دادن به او تشویق می کردند!! و این کار سیاسی ِ جبهه ای که مدعی کار گفتمانی است، شکاف عمیقی را میان بدنه ی جوان ِانقلاب، با جبهه ی پایداری انقلاب به وجود آورد.

-نگاه جبهه پایداری

نکته ی آخر اینکه امروز در ادبیات سیاسی جهان نظریات متفاوتی برای حکومت مطرح است. از جمله ی آنان حکومت برای حکومت است. اینکه ما بیاییم تا دیگری نیاید. واضح است که نظام اسلامی چنین تئوری ای را مطلقا قبول ندارد. در نظام ما حکومت برای انجام ماموریت است و البته که در راس تمام اهداف حکومت، اجرای عدالت است.

دکتر لنکرانی، در بحبوحه تبلیغات مجلس در پاسخ به سوالی پیرامون تفاوت جبهه پایداری با جبهه متحد گفت: “ما با جبهه متحد اصول‌گرایی تفاوت خیلی اساسی نداریم. نکته ای که باعث تمایز شده، این است که در جبهه پایداری تأکید بر این است که ما درصحنه انتخابات نمی‌توانیم چشم‎مان را بر عملکرد افراد ببندیم … نمی‌توانیم آزموده شده‎ها را دوباره بیازماییم. با دوستان با جبهه متحد هم گفت‌وگو داریم و امیدواریم لااقل در بعضی جاها بتوانیم به یک نتیجه مشترک دست پیدا کنیم. ولی تفاوت ما این‌قدر نیست که خدای نکرده بگوییم این دوستان اصول‌گرا و یا مثلاً همراه انقلاب نیستند. تفاوت بیشتر در این نگاه است که ما نمی‌توانیم آزموده ها را دوباره بیازماییم و دوباره به کسانی که در امتحان‌های اخیر، در دفاع از انقلاب و رهبری آن‌طور که باید و شاید حضور پیدا نکردند، اطمینان کنیم. “

و در برابر این نگاه (که متاسفانه بر جبهه پایداری حاکم است) سوالی که مطرح می شود این است که آیا مشکل شما با جبهه متحد فقط سکوت آقایان قالیباف و لاریجانی و باهنر و … است؟ یعنی اگر اینان در ایام فتنه سکوت نمی کردند شما با اینان مشکلی نداشتید؟ یعنی اگر ایران را به دست شما بسپارند، الگوی توسعه ی شما برای کشورهمان الگوی جناح راست است؟ یعنی الگوی شما برای تحقق عدالت همان الگوی بازار آزاد جبهه متحد است؟

عملکرد دکتر نشان داده وی حداقل در فارس سیاستمدار انقلابی ای نیست، او یک پزشک مسلمان ِمتعهد  است. همین! و همین عملکردهای ضعیف و مبهم است که این سوال را در ذهن بسیاری از شیرازی ها و فارسی ها باقی گذاشته، که در صورت کاندیداتوری ایشان کدام دکترلنکرانی را تجربه خواهند کرد؟ لذاست که وقتی میخواهیم کاندیداتوری کامران باقری لنکرانی را بررسی کنیم، ابتدا باید قبل از آن به این پرسش پاسخ دهیم که کدام لنکرانی؟ لنکرانی نزدیک به آیت ا… مصباح  یا لنکرانی راست گرا؟

 منبع: نشریه دانشجویی خروش- دانشگاههای شیراز

ارسال دیدگاه


17 دیدگاه برای “کدام لنکرانی؟!”

 • شما این مطلب را در بخش گفتمان انقلاب اسلامی قرار داده اید
  واقعا بنده نسبتی میان گفتمان انقلاب اسلامی و این مطلب نمی بینم
  این مطلب ذره ای انصاف ندارد
  یعنی خدا وکیلی لنکرانی یعنی فقط یزشک مسلمان متعهد؟!!

  به اسم عدالتخواهی دارید تیشه به ریشه و آخرت خود می زنید

  پناه بر خدا

 • تا دیرزو شک داشتم یه جریان مخرب تو جنبش فعال شده ولی امروز با خوندن این مطلب مطمئن شدم که شما هم از خط رهبری دارید فاصله میگیرید. برگردید برادرا تا دیر نشده
  این مطلبتون خیلی زشت بود خیلی زشت
  شما که دم از ولایت میزنید و حیاتتون رو از ولایت دارید چرا خلاف حرف اقا عمل میکنید.

 • واقعا براي افراط و تفريط هاي شما دوستان ادالطخاه!! متاسفم كه خودتان را در حد تخريب بهترين هاي انقلاب تنزل داده ايد …

 • من به شخص دکتر لنکرانی کار ندارم.ولی در شرایطی که رهبری فریاد وحدت می زنند، در شرایطی که مشکلات داخلی و خارجی هجوم بی سابقه ای آورده، در شرایطی دشمنان در داخل و خارج منتظر لغزش انقلابیون هستند این درسته بگیم که چرا آقای دکتر جبهه متحد و جبهه پایداری رو یکی خونده؟ هرچند که هر دو جبهه در آزمونها رد شده اند، و مردم دیگر به هیچ وجه به این جناح و ان جناح – که ثابت شده با گذشت زمان تنها مساله ای که براشون مهمه، منافع حزبیشونه- اعتماد ندارند.

 • محمد رضوانی says:

  1-جنبش ظاهرا مدتیه به اخبار بدون سند روی آورده است و سراغ منابع دست چندم میرود
  اگر سندی دارید ارائه کنید و الا بهتر است سخنی نگویید
  2-شما چگونه از یک سخن در باب جبهه متحد چنان برداشت کردید که نظر ایشان در مورد این جبهه چیست؟؟؟

 • واقعا که بهتر از این نمیشد چهره جنیش رو گند زد ! واقعا که بهتر از این نمیشد یه چهره خوب رو خراب کرد ! واقعا چه سصودی می برید که یه چهره حزب اللهی رو خراب کنید!
  وای بر بی بصیرتی!

 • فرض بگیریم این مطلب که شما به نقل از یک نشریه شیرازی زده اید، کاملا درست و صحیح است
  انصافا الان وقت این کار بود
  خواهش می کنم نگوئید که باید شفاف سازی بشود!
  صحت و سقم این مطلب یک چیز است، زمان انتشار آن چیز دیگری

 • بزرگواران سایت عدالت…
  واقعا گمان می کنید این مطالب مستند بود؟ چرا هیچ سندی بر خطاکار بودن لکنرانی ارائه نکرده اید و صرفا ادعا کرده اید و تخریب.
  لطفا حداقل عدالت را رعایت کرده و ظلم را در حق ایشان مرتکب نشوید.
  ضمنا در پستهای متعدد علیه کلیت دولت مطلب می زنید این به صلاح نیست. دولت مشکل دارد اما این ربطی به کلیت نظام ندارد.
  و نیز اینکه امثال قالیباف و علی لاریجانی و باهنر را از ساکتین فتنه نمی دانید؟ در شرایطی که آقا در اوج ماجرای فتنه فریاد این عمار می زدند این آقایان سکوت محض و بعضا تایید فتنه کردند آنوقت شما اینها را ساکت و موید فتنه نمی دانید؟ واقعا جای تعجب است. بزرگواران معیار اصولگرایی ولایتمداری محض است.
  منتظر پاسخم اگر همت کنید تشکر می کنم.(سلمانیان)

 • 1. سلام دوستان لطفا انصاف رو رعايت کنيد و به تخريب اين شخصيت انقلابي نپردازيد و ضمنا مطالبتون رو با سند ارائه بديد.
  2.شما چطور از صحبت دکتر برداشت کرديد که اعتقاد به بازار آزاد دارن؟ ها؟

 • این قدر هم غیر منصفانه نیست که شما ها دارید ، جو میدید.
  این جا فقط از اقای لنکرانی میپرسه؛ شمایی که در اتفاقات شیراز روش انقلابی نداشتی آیا برخوردت در مواضع دیگه هم همینطوره؟ آیا به بازار آزاد اعتقاد داری؟ و آیا…

 • عمار دادمنش says:

  با سلام
  ذکر چند نکته را لازم می دانم:
  اولا از دوستان عدالت خواه بابت انتشار این مطلب تشکر می کنم. باعث امیدواری است.
  نکته بعد اینکه نظرات ذیل مطلب نشان می دهد جریان حزب اللهی با وجود این همه تجربه های تلخ، هنوز هم گرفتار احساس گرایی است. یادمان نرفته است که چطور احمدی نژاد را توجیه و تطهیر می کردیم و نمی گذاشتیم کوچکترین نقدی به او شنیده شود. و هر صدای انتقادی را در نطفه خفه کردیم و هزار برچسب بهش چسباندیم. امروز هم جبهه پایداری برای حزب اللهی های احساسی شده است بت.
  دیگر اینکه دوستان باید این را بفهمند که جبهه پایداری هم مثل جبهه متحد و فلان و فلان جبهه نوکیسه دیگر، سیاسی و معطوف به قدرت است. (به یاد بیاورید نامه آقاتهرانی را در انتخابات مجلس به جبهه متحد.
  رابعا باید قبول کنیم که جبهه پایداری مدلی برای اداره کشور ندارد ویا اگر دارد تا بحال رو نکرده است!
  خامسا از کجا معلوم که جبهه پایداری همان جریان انحرافی نباشد؟! مگر همین الهام نبود که شد سخنگوی دولت؟!
  اینها را فقط من باب تامل گفتم و از بچه های عزیز عدالت خواه متشکرم بابت این بت شکنی ها. باید تبر به دست گرفت و ریشه این بت ها را زد.

 • واقعاً متأسفم ازاينكه اينقدرمغرضانه دكتر لنكرانيرو هدف قرارداديد
  اگرواقعاً نسبت به نزديكي ديدگاه ها و افكار دكتر لنكراني به آيت الله مصباح شك داريد از دفتر آيت الله مصباح نظر ايشون رو بپرسيد تا شك تون بر طرف بشه..
  لطفاً ماهيت خودتون رو بيشتر مشخص كنيد چرا كه دانشجوهاي عدالتخواه فقط شما چند نفر كه اين نشريه ي بي محتوا رو منتشرميكنيد نيستيد

 • یک عدالتخواه says:

  متاسفانه موضعگیری منصفانه و دقیقی که در آن مقطع آقای دکتر لنکرانی در مورد آیت الله حائری کرد باعث شد این دوستان که خودشان و فقط خودشان را بدنه انقلابی می دانند به سختی برآشوبندو ایشان را از دایره انقلاب و انقلابیگری خارج بدانند…

  واقعا می خواهم بدانم کی می خواهید بیدار شوید

 • خب انصافا حرفش حقه دیگه! من ساکن شیرازم. دارم از نزدیک میبینم.چرا از شدت علاقه به یک نفر نقاط ضعف فاحششو نمیبینید؟

 • سلام.بنده تازه وارد جنبش شدم و تنها چیزی که مو تونم بگم اینه که حواستون باشه که یک فعالیت اسلامی قبل از اینکه از دشمن ضربه بخوره از داخل نابود میشه.لطفا صحبت هاتونو با سند بیان کنید چون مخاطب شما آدم های آگاه به شرایط هستند و متاسفم برای خودمون که اسم مونو گذاشتیم بچه مذهبی اما حاضر نیستیم برای اهدافمون سلیقه های شخصی رو کنار بذاریمو به قول آقا وحدت را ییش بگیریم.

 • هوالحبیب
  سلام. تجربه احمدی نژاد نشان داده مخصوصاً در شرایطی که کاندیدایی کمتر عملکرد و رفتار و اعتقاداتش را بروز داده است باید دقت بیشتری کرد. بابت مطلب روشنگرانه سپاسگزارم، اما این کافی نیست و باید موارد نقل شده در این نوشتار توسط دیگران نیز روایت شود تا نقاط کور بحث شفاف تر شود.
  در ضمن ما حمایت جبهه پایداری از برخی افراد غیر اصلح در انتخابات مجلس را را فراموش نمی کنیم، دوستان تعصب بی جهت روی جبهه نداشته باشند.

 • نقد،تندوبدبینانه وایضا عجولانه بود.
  شما از کجا فهمیدید که تفاوت جبهه پایداری با دیگران،شامل موارد دیگر نمی شود؟!
  پاسخ دکتر لنکرانی،ناظر به فضای حاکم در آن زمان بود.