نمایندگان تشکل های دانشجویی درباره مذاکرات قزاقستان و تحولات سوریه چه گفتند؟

دانشجویان به عنوان یک دیدگاه مطرح باید مواضع قاطعانه و مشخص را از مسئولین جمهوری اسلامی ایران در مقابل گروه 1+5 درخواست کند.

نمایندگان اتحادیه دانشجویی کشور در نشست خبری آخرین تحولات کشور و منطقه را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»، در این نشست خبری که با حضور سیدمرتضی موسوی‌نژاد، عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، لیلا اقبالی عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی و اکبر سهرابی دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در دفتر جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد، به مسائل شرایط منطقه و جایگاه ایران  و گفت گوهای اخیر ایران با گروه 1+5 اشاره کردند، و در پایان با صدور بیانیه ای در خصوص مذاکرات ایران با 1+5، رفع تمامی تحریم ها و تبعیض های شکست خورده ی غرب را خواستار شدند.

بر این اساس در این بیانیه ای آمده است:

بسمه تعالی
چگونه (پیمان مشرکان ارزش دارد)، در حالی که اگر بر شما غالب شوند نه ملاحظه خویشاوندی با شما را می کنند و نه پیمان را؟ شما را با زبان خشنود می کنند ولی دلهایشان ابا دارد، و بیشتر آنها فرمان بردار نیستند! (8 توبه)

(نه تنها درباره شما،) درباره هیچ فرد با ایمانی رعایت خویشاوندی و پیمان را نمی کنند و آنها همان تجاوز کارانند.(10 توبه)

ماه هاست که مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 ادامه دارد که توسط ملت و دانشجویان رصد می شود. مذاکراتی که به سبب تمامیت خواهی کشور هایی چون آمریکا و انگلیس پیشرفت شایسته ای نداشته است. شاید پس از سال ها هنوز این درک برای کشور های سلطه گری چون آمریکا و انگلیس بوجود نیامده است که در قاموس ملت و مسئولان جمهوری اسلامی ایران پذیرش هرگونه زورگویی جایی ندارد. تا زمانی که گروه 1+5 پیشنهادی شایسته ی بزرگی ملت ایران ارائه نکنند مسئولان جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته نباید ذره ای از حقوق ملت عقب نشینی کرده و بدانند که ملت در این راه، همچون کوهی استوار پشت آنها ایستاده است.

ملت بزرگ ایران به خوبی می داند که با روند کنونی که کشورهای 1+5 در پیش گرفته اندهیچ گونه پیشرفتی حاصل نمی شود و صراحتا اعلام می دارد که ادامه ی این نشست ها باید با ارائه یک سازوکار مشخص از سوی 1+5 باشد. سازو کاری که در آن پای سیاسی کاری های آمریکا و غرب باز نبوده و پیشنهادات و امتیازات گروه 1+5 معقول و متناسب با خواست آنها از جمهوری اسلامی ایران باشد.

حداقل خواست ملت عزتمند ایران رفع تمامی تحریم ها و تبعیض های شکست خورده ی غرب می باشد که می تواند نشان کوچکی بر تغییر رفتارها و عملکرد غرب باشد. البته مسئولان کشور هم چون گذشته باید استراتژی خود را بر توان داخلی گذاشته و ضمن رفع کامل اثر تحریم ها برای همیشه غرب را منفعل نمایند.

از سوی دیگر بر اساس قدرت بالای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران محور های دیگری در سطح منطقه و جهان باید در نشست های 1+5 مورد بحث قرار گیرد تا موضوع هسته ای ایران تحت فشار کمتری مورد بررسی قرار گیرد.

پیشنهاد مغرضانه آمریکا در رابطه مذاکره مستقیم با ایران در خلال نشست 1+5 بار دیگر مطرح گشته است که مسئولان جمهوری اسلامی ایران باید تذکرات مقام معظم رهبری را دقیقا مورد توجه قرار داده و پذیرش مذاکره مستقیم با آمریکا را منوط بر تغییر رفتار جدی و مستمر آمریکا و غرب در برابر ایران بدانند.

(اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، جنبش عدالتخواه دانشجویی، اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل)

همچنین در ابتدای این نشست نمایندگان سه اتحادیه دانشجویی به مسائل مختلف منطقه پرداختند:

اقبالی: جامعه دانشجویی مواضع قاطع در مقابل 1+5 را طلب کند
لیلا اقبالی امروز در نشست خبری تشکل دانشجویی با موضوع تحلیل اوضاع منطقه و استراتژی غرب در حمایت از گروه های تکفیری گفت: جریان‌های مختلفی میان سلفی‌ها وجود دارد که در آن باید جریان تکفیری از جریان تقریبی و اعتدالی جدا شود.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالت‌خواه ادامه داد: سلفی‌ها محور وهابی دارند که عمده‌ترین آن توسط عربستان حمایت می‌شود. سلفی اعتدالی زیدیه در یمن وجود دارد که بخش معتقد به تقریب در اخوان مصر وجود دارد.

وی در ادامه افزود: سلفی جهادی تحت تأثیر اندیشه سید قطب هستند. وهابی‌ها گرایش‌های افراطی و ضد وحدت میان سلفی‌ها را ایجاد می‌کنند.

اقبالی در ادامه با طرح این پرسش که اما چطور غرب نفوذ خود را از طریق تکفیری‌ها و سلفی‌ها دنبال می‌کند گفت: یک نوع مخدوش‌ ساختن جوامع اسلامی توسط رشد کردن افراطیون دنبال می‌شود و کشورهای غربی توسط آنها حضور خود را در منطقه توجیه می‌کنند.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در ادامه افزود: نسل کشی مسلمانان به دست یکدیگر، دامن زدن به آشوب‌های داخلی را تقویت می‌کند که این موضوع، ایجاد فضای رعب و وحشت در کشورهای اسلامی و صدور و تثبت تفکر غربی در منطقه را به دنبال خواهد داشت.

وی درباره سوریه در ادامه افزود: تغییر رویکرد در مخالفان در سوریه دیده می‌شود که در این رابطه معاذ الخطیب درخواست مذاکره با مخالفان را می‌دهد.

اقبالی در ادامه خاطر نشان کرد: غرب از ضعیف شدن ارتش آزاد در هراس است و تغییر رویکرد در سوریه را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: معارضین سوری به نحوی از پافشاری ایران و محور مقاومت ایران و سوریه در حمایت از بشار اسد در سوریه غافلگیر شدند که حتی معارضین را شگفت‌زده کرد.

اقبالی گفت: غرب در ارتباط با منطقه رویکرد مداخله‌جویانه را دنبال کرده و با حمایت گروهک‌های مختلف به دنبال تأثیرگذاری بر منطقه خاورمیانه است اما با شکست‌های مختلف از جمله در افغانستان و عراق برخورد کرده است. نکته حائز اهمیت این است که برخلاف گذشته وجه محبوبیت و ناجی بودن از غرب در افکار عمومی و کشورهای اسلامی وجود ندارد.

این فعال دانشجویی در ادامه افزود: غرب به دنبال تجزیه کشورهای اسلامی است زیرا کشورها هرچقدر کوچک‌تر شوند ضعیف تر خواهند شد و در خاورمیانه، غرب از طریق عربستان و ترکیه اقدامات ضدشیعی انجام داده که مداخله عربستان در بحرین کاملا مشهود است.

اقبالی در مورد دیپلماسی ایران خاطرنشان کرد: موارد سیاسی و بارز از دستگاه سیاسی و وزارت خارجه وجود داشته که خیلی مقبول نبوده است دیدار وزیرامور خارجه با پادشاه بحرین مسائلی بود که با دیدگاه مقاومت طلبانه سازگار نبود.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالت‌خواه دانشجویی گفت: در ماجرای سوریه نیروهای امنیتی و استراتژیکی ایران مثبت‌تر از دستگاه دیپلماسی ایران عمل کردند. حمایت از بشار اسد از نقاط قوت ایران بوده است و این حمایت ایران در کنار روسیه، غرب و گروهای معارض را غافلگیر کرد.

وی با اشاره به موضوع هسته ای کشور گفت: بحث ادامه مذاکرات هم از سوی رهبری و هم از سوی مردم حائز اهمیت است. در این رابطه فشار افکار عمومی مطرح است لذا جامعه دانشجویی به عنوان یک دیدگاه مطرح باید مواضع قاطعانه و مشخص را از مسئولین جمهوری اسلامی ایران در مقابل گروه 1+5 درخواست کند.

سهرابی: نباید بسته‌های نامشخص را در نشست‌های 1+5 بپذیریم
دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: ایران نباید بسته‌های نامشخص و سخیف را در نشست‌های 1+5 به راحتی بپذیرد و نشست‌ها باید از سوی مسئولین کشوری مدیریت شود.

به گزارش «خبرگزاری دانشجو» اکبر سهرابی دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان کلی از شرایط منطقه و جایگاه ایران از حوادث پاکستان، سوریه و چرایی موضوع گفت: دست غرب از سال‌های پیش برای تسلط بر کشورهای اسلامی مشهود است و برای کنترل مسلمانان برنامه‌های دراز مدت دارند که در این راستا مذاهب و فرقه‌های مختلف را رصد می‌کنند.

همچنین در جاهایی که می‌توانند قدرت را در دست می‌گیرند و به حامیانشان قدرت می‌بخشند.
وی در ادامه افزود: القاعده را همه با دید ضد صهیونیستی، ضد امریکایی و ضد یهودی می‌شناسند اما القاعده همه جا در پازل غرب بازی می‌کند و خشن‌ترین رفتارها را که مورد تأیید هیچ گروهی نیست انجام می‌دهد در واقع القاعده پازل اصلی پروژه غرب در اسلام‌هراسی بوده است اما این واقعیت را باید بدانیم که مگر گروه القاعده چقدر از مسلمانان را تشکیل می‌دهند.

سهرابی با بیان اینکه امریکا و غرب با پروژه هماهنگ در صدد هستند خاورمیانه را در دست بگیرند و بهانه آنان برای شروع این مسئله از گروه‌های تکفیری شروع شد خاطرنشان کرد: به مرور زمان غرب نتوانست پشت گروه تکفیری بایستد و حامی گروه‌های تروریستی در سوریه شد که در این راستا نتوانست نقش خود را پنهان کند و به گروه‌های مخالف در سوریه تسلیحات نظامی بخشید.

سهرابی در ادامه افزود: این در حالی است که در پاکستان گروه های تکفیری به شدت مسلمانان را آزار می‌دهند همچنین در افغانستان این گروه‌ها فعالیت می‌کنند همچنین حمایت مالی که  عربستان از گروهک‌ها انجام می‌دهد و در افغانستان حوزه و مدرسه مخصوص ایجاد می‌کند.

دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در ادامه بیان داشت: ‌غرب گروهک‌ها را به رسمیت می‌شناسد اگر چه ضررهایی داردند اما سود آنان بیشتر است و اگر این گروهک‌ها رشد کنند منطقه را بی‌ثبات می‌کنند و موجب دستیابی غرب به منطقه خاورمیانه می‌شوند‌ اما مسئله این است که غرب به دنبال نجات بخشی برای خود است و تغییر رویکرد آنان بر اساس استراتژی آنان شکل می‌گیرد که به مرور زمان این استراتژی سبب شده تا رو بازی کنند.

سهرابی در ادامه افزود: اگر اخوان المسلمین موضع جدی در برابر اسرائیل می‌گیرد پس امریکا در مصر گروه‌ها را درگیر مسائل داخلی می‌کند. اگر ایران می‌خواهد به سمت مصر برود به دلیل این است که مصر را نیز در عرصه بین‌المللی فعال کنیم.

وی در ادامه افزود: خود آ‌نان هم نمی‌دانند اگر بشار اسد برود کدام گروه قدرت را در دست می‌گیرد و در این زمینه استراتژی که مشخص باشد ندارند و امریکا در حمایت از این گروه‌های تکفیری به خاطر منافع خود است که در این رابطه عربستان، قطر و گروه‌های تفکیری بازوهای اجرایی غرب و امریکا در منطقه هستند.

دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: ترکیه به‌ عنوان کشوری که ضربه‌های زیادی از غرب خورده اما جدا شدن کردها را پذیرفته و می‌داند که استقلال کردها فقط از ناحیه ایران امکان‌ناپذیر است که در این راستا غرب در تلاش است.

وی با بیان اینکه دیپلماسی ایران این است که موضع‌گیری نمی کند کشور ایران در قضیه سوریه وارد شد و دیپلماسی خود را مطرح کرد و مواردی را تذکر داد که سوریه به آنها توجه نکرد که بعدها به اشتباه خود پی بردند اما نگاه دو گانه غرب باعث شد دیپلماسی ایران محتاط‌تر شود.

سهرابی ادامه داد: گروه‌های معارض در سوریه نمی‌توانند دور هم جمع شوند اما غرب بهترین کار را برای تجزیه کردن کشورها اجرا کرد ترکیه قبول کرده که خود را از کردستان جدا کند و بحث کردستان مستقل را مطرح کند این یعنی ترکیه طرح غرب را پذیرفته است.

وی در ادامه افزود: در پاکستان و بلوچستان و عربستان این مسئله تجزیه‌طلبی مطرح است تا از این راه دولت‌ها تضعیف شوند تا فکر مقابله با امپریالیسم از بین برود غرب هرچند نمی‌تواند سوریه را به نفع خود تغییر دهد اما با این اقدامات باز هم سود خود را می‌برد.

دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: موضوع ایران این است که بشار اسد فقط در چارچوب انتخابات می‌تواند کنار گذاشته شود اوایل ایران در حل مشکلات سوریه به رسمیت شناخته نمی‌شد اما امروزه می‌گویند اگر ایران وارد نشود مسئله سوریه حل شدنی نیست.
وی در ادامه افزود: غرب هم که می گفت بشار باید برود امروزه نظرشان سست شده و عقب‌نشینی از سوی نیروهای معارض شکل‌ گرفته است.

سهرابی با اشاره به سخن رهبری مبنی بر اینکه تنها راه حل مشکلات سوریه سیاسی است و هیچ راه دیگری وجود ندارد گفت: ایران از ابتدا همین مسئله را تأکید کرده بود و در این نظر تغییری رخ نداده بود اما غرب به این نتیجه رسیده که ایران باید برای حل مشکلات سوریه کمک کند.

وی ادامه داد: خیلی‌ها می‌گویند ایران در مورد سوریه قافیه را باخته اما امروز به این نتیجه رسیدند که ایران درست عمل کرده است و گرنه همه کشورهای اطراف ایران آسیب می‌دیدند و در این راستا ایران با بدعت مقابله کرد. در این باره روسیه گفت بشار اسد رفتنی است اما ایران به ماندنی بودن او اعتقاد داشت.

دبیر واحد بین‌الملل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در باره عملکرد گروه 1+5 گفت: در رسانه‌ها گفته می‌شود ایران باید انعطاف بیشتری از خود نشان دهد اما چیزهای که پیشنهاد می‌کنند نامتوازن است ایران نباید بسته‌های نامشخص و سخیف را در نشست‌های 1+5 به راحتی بپذیرد و نشست‌ها باید از سوی مسئولین کشوری مدیریت شود تا بسته‌ای که در خور و در شأن ایران و متوازن باشد ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه در فضای رسانه‌ای، ایران را کشوری انعطاف ناپذیر نشان می‌دهند همچنین سخنان رهبری مبنی بر اینکه هر چه می‌گویم حرف‌های ما را قلب می‌کنند خاطرنشان کرد: بسته‌های ارائه شده از سوی گروه 1+5 باید روشن باشد زیرا این نشست‌ها تبعات بدتری را برای ایران خواهد داشت.

سهرابی با بیان اینکه مسئولان در مقابل حقوق ملت کوتاه نمی‌آیند و حق ملت را پایمال نمی‌کنند همچنین پیگیر بودن خود مردم در این زمینه گفت: به مسئولان متذکر می‌شویم که مراقب حضور امریکا باشند گروه 1+5 باید رویکرد معقول و صادقانه پیش بگیرد تا ملت و مسئولین هم انعطاف‌پذیری بیشتری را در پیش بگیرد در این راستا به مسئولان هشدار می‌دهیم به مذاکرات مستقیم با حضور امریکا توجه داشته باشند و همان‌گونه که رهبری فرمودند این مذاکرات مستقیم امریکا برای سیاسی‌کاری است و تغییری ایجاد نخواهد شد.

موسوی‌نژاد: نشان‌دادن خطر تکفیری‌ها اولویت ایران ‌است
سیدمرتضی موسوی‌نژاد، عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در نشست خبری تشکل‌های دانشجویی با موضوع «تحلیل اوضاع منطقه و استراتژی غرب در حمایت از گروه‌های تکفیری» که بعد از ظهر امروز در دفتر اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد، گفت: باید بین گروه‌های سلفی و تکفیری تفاوت قائل شویم زیرا این مسئله در تحلیل اوضاع منطقه بسیار مهم است.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه عملکرد تکفیری‌ها و اثرات سوء آن تنها به منطقه خاورمیانه محدود نمی‌شود، افزود: ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلستان در اظهارنظری در یک مرکز تحقیقاتی گفته بود که مسائل مربوط به تکفیری‌ها و تبعات آن به منطقه خاورمیانه محدود نشده و دامنه‌اش به اروپا نیز خواهد رسید.

موسوی نژاد تصریح کرد: غرب به خوبی می‌داند که در صورت عدم کنترل فعالیت این جریان، دامنه آن به منطقه خاورمیانه محدود نشده و گریبانگیر آنها نیز خواهد شد.

عضو شورای مرکزی انجمن‌ اسلامی دانشجویان مستقل با مقایسه اوضاع لیبی و سوریه ادامه داد: در حقیقت اوضاع این دو کشور از همه نظر با هم یکسان است و تنها در سه مسئله اساسی با هم تفاوت دارند.

وی افزود: مردم سوریه بیشتر از مردم لیبی با رئیس جمهورشان همراه و همصدا هستند و از سوی دیگر نقش بارز حکومت سوریه در مسئله مقاومت علیه صهیونیست جهانی و نقش بزرگ جمهوری اسلامی ایران در اتفاقات سوریه به عنوان خط مقدم مقاومت با رژیم صهیونیستی، سه عامل تمایز اتفاقات سوریه و انقلاب لیبی است.

موسوی نژاد با تأکید بر اینکه کار در سوریه یک حرکت تاکتیکی و گذرا است، خاطرنشان کرد: غرب هرگز نمی‌توانست حد مقاومت مردم و دولت سوریه را باور کند.

این فعال دانشجویی تأکید کرد: در جریانات سوریه یا محور مقاومت پیروز خواهد شد یا برای همه شکست رقم خواهد خورد که انشاءالله پیروزی مقاومت رقم می خورد، زیرا اگر شکستی باشد، شکست اقتصادی و سیاسی برای تمام جهان خواهد بود.

این فعال دانشجویی گفت: محور سوریه در حال حاضر یک مساله حیثیتی است.

موسوی نژاد با بیان اینکه کلیه دستگاه‌های دیپلماسی کشورمان باید افکار تکفیری‌ها را افشا کرده و آنها را از جریان اهل سنت به خصوص سلفی‌ها جدا کنند، تاکید کرد: نشان دادن خطر تکفیری‌ها اولویت اول جمهوری اسلامی ایران است که نیاز به کار رسانه‌ای دارد.

وی یادآور شد: اخوان المسلمین خود یک جریان سلفی است ولی از تکفیری‌ها جدا است.

موسوی نژاد با بیان اینکه راهی که غرب در حمایت از تکویری ها رفت غیر قابل برگشت است، افزود: غرب از این جریان ضربه خواهد خورد، زیرا سرمایه گذاری که برای این جریان کرد در جهت اشتباه بود و به غرب ضربه می زند.

این فعال دانشجویی گفت: کشورهای منطقه مانند ترکیه که از این جریان حمایت می کنند دومین ضربه از جریان های تکویری را خواهند خورد.

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل خاطر نشان کرد: همان طور که جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی از چنین جریانی مصون مانده و این گروه جریان نتوانسته در کشور گسترش پیدا کند؛ کمترین ضربه را از این جریان خورده است.

موسوی نژاد گفت: جریان تکویری مشی ثابتی در اخلاق، رفتار و مبارزه ندارد و این چیزی است که در ترکیه، مصر، پاکستان و لبنان شاهد آن بوده ایم؛ هیچ انسان آزاده‌ای از تعارض آنها در امان نخواهد ماند و در نیتجه بازی صدام و القاعده دوباره تکرار می شود.

موسوی نژاد ادامه داد: ‌باید دلارهای نفتی عربستان و سرمایه قطر در حمایت از این جریان خرج شود، زیرا این سرمایه در جهت غلط استفاده شده و موجب می شود که کشورهای حامی این جریان حتی در کوچکترین مسائل نتوانند علیه جریان تکویری متحد شوند؛ همان طور که در سوریه نمی توانند باهم متحد شده و فضا را از حالت مسلحانه به حالت سیاسی تبدیل کنند.

موسوی نژاد خاطر نشان کرد: اگر این فضا در آسیای میانه فعال تر شود، کنترل آنها از دست خارج خواهد شد.

این فعال دانشجویی گفت: پرونده هایی وجود دارد که می گوید افراد موثر در کشتار مردم سوریه افراد جداشده از حکومت بشار اسد هستند.

موسوی نژاد با اشاره به اینکه بارها جداشدن از حکومت اسد در سوریه را شاهد بودیم، افزود: در هیمن قضایا چندین بار عزل های تکان دهنده در دولت بشار اتفاق افتاد، بنابر این بخش عظیمی از کشتار مردم سوریه توسط کسانی بوده که بعدها به غرب پیوسته اند.

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل خاطر نشان کرد: یک بار قطعه قطعه شدن منطقه را تجربه کرده‌ایم، آن هم زمانی که در ایران یک حکومت ضعیف به نام قاجار بود و هنوز جمهور اسلامی ایران شکل نگرفته بود و یا یک حکومت عثمانی در منطقه حاکم بود، زیرا در آن دوره غرب قادر بود به منطقه آمده و تقسیم انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر غرب توان نظامی ندارد که وارد منطقه شود، خاطر نشان کرد: اگر امروز غرب دست به چنین کاری بزند بدون شک ضربه اقتصادی فوری خواهد خورد، بنابر این نقشه غرب برای تجزیه نمی تواند اجرایی شود.

این فعال دانشجویی ادامه داد: اخبار حاکی از آن است که گروه های داخل عربستان فعال شده اند و حتی امارات که یک کشور وابسته به پول است نیز حرکت هایی مردمی را تجربه می کند؛ از این رو این نقشه غرب به هیچ عنوان عملیاتی نمی شود.

موسوی نژاد گفت: کشورهای هوشیار منطقه که درحوزه مقاومت هستند عملکرد بهتری را بعد از شکل گیری انقلاب های مردمی رقم زدند.

وی گفت: پیشنهاد ایران برای فلسطین برگزاری رفراندوم است که در آن از مسلمان، یهودی و سایر ادیان شرکت کنند.

این فعال دانشجویی با بیان این نکته که برگزاری انتخابات در لبنان و حتی اینکه چه گروه سیاسی در فلسطین حاکم کنیم مسئله ای است که همه آن را مطرح می کنند گفت: تفاوت ما با غرب این است که معتقدیم حکومت فعلی سوریه باید باقی بماند تا انتخابات بعدی توسط این دولت برگزار شود؛ هیچ نشانه ای نیست که مردم از این حکومت ناراضی باشند، اما گروه های معترض می گویند اول این حکومت باید تغییر کند و بعد انتخابات برگزار شود.

موسوی نژاد خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است اگر این روند اجرا شود، چنین اتفاق غلطی به کل جهان آسیب خوا هد زد و در تمام دنیا شیوع پیدا می کند.

وی تاکید کرد: حکومت سوریه نیز قائل به این است که همه، حتی معارضین سوری در انتخابات شرکت کنند؛ راه حل سوریه هم همین است و اگر غیر از این عمل شود ضرر آن به همه جهان سرایت خواهد کرد.

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در بخش دیگری از سخنانش به گفتگوی ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: در فضای عمومی کشور این آگاهی ایجاد شده که از درون مذکرات چیزی که به درد مردم بخورد بیرون نخواهد آمد.

وی افزود: درخواست مردم ما این است که فضای فعالیت هسته ای گسترش پیدا کند.

این فعال دانشجویی با اشاره به سخنان رهبری مبنی برا اینکه ما بحث سلاح هسته ای را شرعی نمی دانیم، گفت: ما در برخی از مسائل نیز غنی سازی بیشتر از 20 درصد داشته باشیم که بر اساس فتوای رهبری عمل می کنیم.

موسوی نژاد با اشاره به اینکه بعد از این تحریم ها هیچ تحریم دیگری وجود نخواهد داشت که غرب بتواند به واسطه آن به ایران ضربه بزند، ادامه داد: در کدام کشور جهان بانک مرکزی تحریم شد؟ تحریم فروش نفت که بالاترین ضربه را به اروپا می زند در حال حاضر برای کشور ما اتفاق افتاده است؛ 8000 کارگر فرانسوی از شرکت پژو اخراج شده؛ چون این شرکت سومین خریدار خود را از دست داده است؛ بنابر این بعد از این تحریم ها هیچ تحریم دیگری نیست که بتواند ایران را از پای درآورد.

این فعال دانشجویی ادامه داد: اتحادیه اروپا مصوبه تحریم گازی را داد اما در جریان همین تحریم ها حذف لوله انتقال گاز به پاکستان و انتقال گاز به ترکیه در حال انجام است، این نشان می دهد که مسئولان دیلپماسی جمهوری اسلامی ایران نباید هیچ امیدی به غرب داشته باشند.

وی تاکید کرد: هر آنچه در مذاکرات صورت می گیرد باید تاکتیک به نفع جمهوری اسلامی ایران باشد.

موسوی نژاد خاطر نشان کرد: هیچ مقام دیپلماسی حق ندارد که راجع به آمریکا و مذاکره با آنها اظهارنظر کند، زیرا وقتی دعوا بر سر شاهرگ های نفتی است بنابر این قرار نیست هیچ مسئله ای تغییر کند.

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در پایان یادآور شد: جز یک مسئله تاکتیکی در گفت و گو با1+5 نباید امید به غرب داشته باشیم.