گم شدن هویت زیارتی در توسعه مشهد

آنچه در ادامه می‌آید گزارشی مختصر از مناظره محمد سعید احدیان، سردبیر روزنامه خراسان و محمد مهدی برادران، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهردار مشهد پیرامون «مسایل اجتماعی فرهنگی پایتخت معنوی ایران اسلامی» می‌باشد

اشاره: آنچه در ادامه می‌آید گزارشی مختصر از مناظره محمد سعید احدیان، سردبیر روزنامه خراسان و محمد مهدی برادران، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهردار مشهد پیرامون «مسایل اجتماعی فرهنگی پایتخت معنوی ایران اسلامی» می‌باشد.
مشروح مناظره را میتوانید در این لینک مطالعه کنید.

مناظره با موضوع «مسایل اجتماعی فرهنگی پایتخت معنوی ایران اسلامی» عنوانی بود که دانشجویان مشهدی را در دانشکده حقوق دانشگاه آزاد مشهد جمع کرده بود تا نقطه نظرات محمد سعید احدیان، سردبیر روزنامه خراسان و محمد مهدی برادران، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهردار مشهد را در این باره بشنوند. مناظره ای که در همان یکی دو اظهار نظر ابتدایی جای خود را با مباحثه پیرامون اختلاف نظرها درباره چشم انداز آینده مشهد عوض کرد.

البته براداران نیز در همان نطق ابتدایی اشاره کرد که عنوان مناظره بدون اطلاع من برای این جلسه انتخاب شده است اما در ادامه تفاوت دیدگاه ها بحث را به جایی رساند که احدیان گفت: «اگر درباره بهسازی بافت فرسوده پیرامون حرم مطهر همین شیوه ادامه داشته باشد، ما براساس تکلیف رسانه ای مان نقد و پیگیری رسانه ای آن را رها نمی کنیم.»

شکاف طبقاتی در مشهد بیشتر از تهران!

به گزارش “رصد” پایگاه تحلیلی دفتر پژوهش روزنامه خراسان، معاون شهردار مشهد گفت: هیچ کار و فعالیتی در مجموعه شهرداری مشهد تمام عیار نبوده است، مشهد در عرصه هایی دچار ضعف هایی نیز می باشد که بر جمع حاضر پوشیده نیست.

برادران در توضیح این ضعف ها و  مشکلات، اظهار داشت: اعتیاد، بی‌عدالتی، تبعیض، فقر و شکاف ۱۷برابری طبقاتی در حالی که شاخص این شکاف در کشور ۱۰برابر است از جمله مشکلات شهر مشهد هستند. وی در ادامه به مسایلی چون مهاجرت اتباع بیگانه و تبعات آن و وجود نحله های فکری دارای انحرافات عقیدتی نیز اشاره و آن را از مشکلات کلان شهر مشهد دانست.

برادران ادامه داد: فرهنگ ضعیف ترافیکی یکی از نقاط ضعف مشهد به شمار می رود.

وی فضای کاری و مدیریتی مشهد را برای فعالیت مدیران کارآمد نامناسب دانست و با اشاره به حضور تاثیرگذار مدیران مشهدی در سایر نقاط کشور از فقدان روحیه انجام کار جمعی و صادرات مسئولان بومی از این شهر انتقاد کرد..

از فاجعه تاریخی جلوگیری کنیم!

اما احدیان به تعبیر خود، صحبتش را با یک تیتر آغاز کرد «از فاجعه تاریخی جلوگیری کنیم» او با این تیتر قصد انتقاد از فضای معماری و ساختمان سازی در مشهد و به خصوص اطراف بارگاه امام هشتم(ع) را داشت و گفت: اگر این فاجعه تاریخی شکل بگیرد ما هرکدام به اندازه ای در آن سهیم هستیم و باید امروز برای جلوگیری از آن کاری انجام دهیم. قطار پیشرفت در مشهد به حرکت درآمده و در حال ساخته شدن است. اما این قطار به کدام سو می رود؟ آن چه ما می بینیم ساختمان هایی است که در سراسر مشهد در حال ساخته شدن هستند اما از کمترین هویت لازم برخوردارند.

در شهری مانند مدینه بافت پیرامونی مسجد نبوی به طور واحد از یک هویت خاص معماری بهره مند است به شکلی که اگر به طور مثال یکی از هتل های مدینه را به مشهد انتقال دهیم، حجاج با دیدن آن ساختمان در مشهد می گویند این بنا همانند ساختمان های شهر مدینه است. در پاریس نیز بافت قدیمی شهر را حفظ کرده اند و بازسازی بناها نیز براساس همان هویت انجام می شود. البته در عین حال منطقه جدید و مدرنی نیز در قسمت دیگر شهر احداث شده است تا آسیبی به آن وارد نشود.

هویت مشهد زیارتی است یا تجاری و تفریحی!؟

سردبیر روزنامه خراسان انتقادات خود را از ساخت و سازها در مشهد این طور ادامه داد: کاربری بناهای درحال ساخت رویکرد اقتصاد گردشگری را در پیش گرفته اند، کاربری ها تجاری، رفاهی، اقامتی خدماتی و تفریحی هستند. در شهر دبی نیز همین کاربری ها تعریف می شوند.

وی با طرح چند سوال بر هویت زیارتی مشهد تاکید و عنوان کرد: پس هویت و تفاوت پایتخت معنوی ایران در چیست؟ کاربری های فرهنگی جایشان در این میان بسیار کم رنگ است. چند فرهنگسرا نمی توانند در این موضوع تاثیر خاصی داشته باشند. آیا در ساخت خیابان های اطراف حرم با خیابان های دورتر از آن نباید تفاوتی وجود داشته باشد؟ ضعف دیگر این است که در ساخت پیرامون حرم مطهر نگاه جامع و کلی وجود ندارد بلکه هر بخش به صورت پاره هایی جدای از هم درحال تغییر است.

احدیان سوال دیگری را مطرح کرد و از مدیریت شهری خواست تا درباره آن بیشتر فکر کند. وی سوال کرد: اگراقدامات ما مشهد را تبدیل به شهری کند که مردم همانند دبی و کیش برای خرید و تفریح به آن سفر کنند و در کنار آن زیارت هم بروند؛ آیاخوب است یا بد؟آیا در این باره فکر کرده ایم. البته در این باره نظر کارشناسی ندارم و تنها پرسش می کنم. ولی باید برای آن پاسخی پیدا کنیم.

مشهد چگونه باید پیشرفت کند؟

برادران از سردبیر روزنامه خراسان خواست تا در ابتدای صحبت ها تیتر را انتخاب نکند و بدون پیش فرضی مانند رخداد فاجعه تاریخی؛ اجازه دهد تا مخاطب با صحبت ها همراه شود. وی اذعان داشت: با توجه به اینکه در مجموعه شهرداری مشهد کارشناسان و مدیران متدین و متعهدی در حال کار هستند و دغدغه های مشترکی در این باره نیز مطرح شده، آقای مهندس باید این احتمال را در نظر بگیرند که در این باره فکر و اظهار نظرهایی نیز انجام شده باشد. این که مشهد به کجا می رود یا به کجا باید برود رویکرد راهبردی مناسبی است، البته در این میان چگونه باید به آن جا برود را هم می بایست درباره اش صحبت کرد.

معاون شهردار مشهد از تایید اقدامات انجام شده و رویکرد منصفانه احدیان نسبت به پیشرفت های صورت گرفته در شهر تشکر کرد و گفت: برخی موضوع پیشرفت را منکر می شوند.

توسعه چند هسته ای را برای مشهد مناسب نمی دانیم

وی در ادامه به آمارهایی از تعداد پروژه های در حال انجام مشهد اشاره و از شاخص های در حال رشد شهر سخن گفت. برادران یادآورشد: مقایسه مشهد، پاریس و لندن اشتباه است. ما نمی توانیم توسعه چند هسته ای را در دستور کار قرار دهیم چرا که اینجا همه چیز ازجمله بازارها، خیابان ها و مراکز اقامتی بایستی بر محور بارگاه منور رضوی توسعه پیدا کنند. تاکید بر حفظ بافت قدیمی پیرامون حرم نباید منجر به ارائه خدمات نامطلوب به زائر شود.

معاون شهردار مشهد با اشاره به صحبت های اخیر رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مبنی بر ضعف فرهنگی در نهادها و سازمان ها و کل کشور تصریح کرد: ما قبول داریم که در عرصه فرهنگی ضعف داریم و بیشتر باید کار کنیم. برنامه ریزی ها در این باره صورت گرفته است اما این مربوط به کل کشور است و تنها محدود به مشهد نیست.

اسکان ارزان قیمت به جای افزایش هتل های ۵ ستاره

احدیان انتقاد های خود را درباره ساخت و سازهای مشهد این گونه ادامه داد: ما نیز می پذیریم که باید با مصالح قرن ۲۱ ساختمان سازی کنیم و با وجود هتل برای رفاه حال زائر در مشهد مخالف نیستیم اما چرا بایستی تسهیلات به سمت ساخت هتل های ۵ستاره سرازیر باشد و اسکان ارزان قیمت برای زائران مهیا نشود. وقتی زائری با بضاعت اندک به مشهد می‌آید به ناچار به کمپ‌ها یا منازل اجاره ای روی می آوردو یا در کنار خیابان چادر می زند. این برای زائر احساس سرخوردگی می‌آورد.

سردبیر روزنامه خراسان در اختیار گذاشتن تسهیلات برای ساخت هتل های ۵ ستاره را متوجه شهرداری ندانست و نهادها و مسئولان دیگر را در این رابطه مقصر شمرد. وی اظهار کرد: نمی خواهم با انتقادات، کارهای انجام شده را نادیده بگیرم. امروز مشهدی ها احساس هویت و پیشرفتی نسبت به دیگر شهرها در مقایسه با گذشته پیدا کرده اند که ارزشمند است.

طرح ” تاش” ضعف دارد

احدیان درباره زیرساخت های فرهنگی مثالی از نبود موزه ای جذاب در مشهد آورد و گفت: زائری که به مشهد می آید باید موزه ای تاریخی فرهنگی را ببیند تا با تاریخ و هویت شیعی در بازدید از آن آشنا شود. انقلاب اسلامی بر اساس گفته مقام معظم رهبری تمدن نوینی را به ما عرضه می کند. جایگاه مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران در این تمدن کجاست؟ مشهد ظرفیت الگو شدن در تمدن نوین اسلامی را داراست. زیر ساخت های آن نیز نرم افزاری و سخت افزاری است و شهرداری در بخش سخت افزاری الگو سازی مشهد نقش و مسئولیت مهمی را دارد.

سردبیر روزنامه خراسان بر لزوم ترسیم چشم اندازی روشن برای مشهد تاکید و بیان کرد: شنیده شده که در مجموعه شهرداری برخی گفته اند این چشم انداز فعلی را قبول نداریم. ما نیز به سند موجود انتقاداتی داریم اما صرفا قبول نداشتن آن درست نیست باید مدیریت شهری برای اصلاح آن اقدامی کند.

وی طرح” تاش”، طرح کنونی سامان دهی بافت پیرامون حرم مطهر را نامناسب دانست و گفت: من نیز اگر جای مدیران کشوری بودم به این طرح بودجه نمی دادم. زمانی که برنامه و افق درستی را برنامه ریزی کنیم بودجه ها نیز جذب خواهد شد.

۱۴ پروژه اسکان ارزان قیمت در حال ساخت

برادران در پاسخ به احدیان و اظهار نظری صریح گفت: طرح تاش را کنار نمی گذاریم چون ما دستگاه مجری هستیم. دستگاه اجرایی نمی تواند نسبت به قوانین و طرح هایی که برای اجرا به دستش می رسد این گونه رفتار نماید. البته برای اصلاح آن می توان اقدام کرد. درباره اسکان ارزان قیمت هم ۱۴ پروژه در حال ساخت در اطراف حرم مطهر برای زائران با فرض تراز صفر در حال ساخت است. شهرداری در این پروژه ها به دنبال سود نیست و زمین و پروانه را به افرادی که عام المنفعه برای اسکان ارزان قیمت زائران آماده ساخت باشند، رایگان واگذار می کند. شهرداری در منطقه ثامن مشهد تراز صفر را برای خود در نظر گرفته است و درآمدها را در همان منطقه صرف می کند.

معاون شهردار مشهد با انتقاد از گزارش سایت مشرق و تیتر آن درباره پروژه های در حال ساخت در مشهد با عنوان «۴۸ پروژه‌ای که سیمای معنوی مشهد را نابود خواهد کرد» اظهار تاسف کرد: کاش در همه موارد برای پایتخت معنوی ایران دغدغه داشته باشیم و درباره وعده هایی مانند بودجه زیارت، نرسیدن گازوئیل کم گوگرد به مشهد، عدم وصول یارانه حمل و نقل و … نیز پیگیری شود. در این گزارش به پروژه هایی اشاره شده که برخی از آن ها در مشهد نیست و برخی دیگر نیز مانند مجتمع های آبی و ورزشگاه ثامن، مشهد به آن ها نیاز دارد. آیا وجود ورزشگاه و مجتمع آبی در یک شهر با معنویت آن در تناقض است؟

حاشیه های مناظره

– برادران در پاسخ به سؤالی در مورد ماندن پژمان در سمت شهردار مشهد گفت: هر آمدنی یک رفتنی دارد و روزی به پایان می‌رسد، اما شهردار مشهد قبلا هم اعلام کرده که پس از پایان دوره کاری شورای شهر از این سمت خواهد رفت.

– برادران از تحمیل ۳۵۰میلیارد تومان هزینه اضافی بر پروژه های شهری مشهد خبر داد و آن را ناشی از تورم های سال جاری دانست. وی گفت: برای انجام پروژه‌ها اگر خودمان هم له شویم، نمی‌گذاریم سرمایه‌گذار آسیبی ببیند و پروژه متوقف شود.

– یکی از حاضران از سردبیر روزنامه خراسان به خاطر موضع نگرفتن وی در مورد فتنه سال ۸۸ ، خبرهای یک دوماه اخیر درباره خانواده آقای هاشمی رفسنجانی و وقف دانشگاه آزاد انتقاد کرد که احدیان در پاسخ گفت: اینکه شما روزنامه خراسان را نمی‌خوانید، تقصیر ما نیست، ما جواب‌های مستند و محکمی به برخی رفتارهای آقایان موسوی و کروبی داده‌ایم و اسناد آن نیز در قالب سرمقاله و یادداشت‌های متعدد وجود دارد. در مورد فتنه کتابی چاپ کرده ایم که پاسخ به دو نامه آقای موسوی بود که تا کنون نظیر آن را ندیده ام. در مورد وقف دانشگاه آزاد هم عده‌ای به دنبال بهره‌برداری سیاسی بودند،‌ قرار بود دانشگاه آزاد به کجا برود و حالا کجاست؟‌ قرار نیست در معامله‌های سیاسی به کسی سواری بدهیم.

– احدیان همچنین در پاسخ به انتقاد چند تن از حاضران از عملکرد شهردار مشهد،‌ با دفاع از فعالیت‌های صورت گرفته در شهر مشهد، گفت: مشکلات و عیب‌هایی در عملکرد شهرداری مشهد وجود دارد، اما اگر از من برای شهردار آینده نظر می‌خواستند، من از مهندس پژمان دفاع می کردم.

– معاون شهردار در پاسخ به سؤال در مورد میزان پول هزینه شده برای ساخت‌وسازها در حوزه دفتر شهردار مشهد گفت: واقعا این سؤال نخ‌نما شده است و بارها و بارها به آن پاسخ داده‌ایم. سوال کننده تنها با یک جست و جوی اینترنتی می توانست به پاسخ های داده شده دست پیدا کند.

 منبع: رصد