ماجرای دوقلوهای نامشروع شیراز چه بود؟

آغاز ماجرا… سال1383 است؛ فردي حدودا 40 ساله با نام “محمد حسن پور مطلق آریا” كه بعدها معروف مي شود به “محمدپور”، با مراجعه به شهرداري شيراز تقاضا مي كند پروانه احداث دو برج 25 طبقه را به او دهند. مكان اين دو برج كه خيلي زود به “برج هاي دوقلو” شهره مي گردد را […]

آغاز ماجرا…

سال1383 است؛ فردي حدودا 40 ساله با نام “محمد حسن پور مطلق آریا” كه بعدها معروف مي شود به “محمدپور”، با مراجعه به شهرداري شيراز تقاضا مي كند پروانه احداث دو برج 25 طبقه را به او دهند. مكان اين دو برج كه خيلي زود به “برج هاي دوقلو” شهره مي گردد را امروزه ديگر همگان مي دانند؛ خیابان قصرالدشت-ابتدای عفیف آباد!

چندی بعد توافق اولیه بین صمد رجا -شهردار وقت شیراز- و جناب حضرت مستطاب محمد پور –مالک پروژه- حاصل میگردد! اما مشكل اساسي در اين بين آن است كه خیابان قصرالدشت دارای ضابطه  m2 مي باشد و اين بدان معناست كه ساختمانهايي مي توانند مجوز احداث در آن حوالي بگيرند كه حداكثر 2 طبقه باشند. لذا به ناچار پرونده برج هاي دوقلو به کمیسیون ماده 5 استانداری (محلي كه پرونده هاي خاص در آنجا بررسي مي گردد) ارجاع داده مي شود. در حالي كه برخی منابع از زد و بندهای پشت پرده در همين بين خبر می دهند، ارجاع اين پرونده به ساختمان آجرنماي استانداري مصادف مي شود با خبري بهت آور؛ “پروژه برج هاي جنجالي محمدپور مجوز ساخت گرفت!” اقدامي كه برخلاف نظر بسياري از کارشناسان بوده و متخصصين امر مي گويند احداث چنین برج هایی در خیابان كم عرض و پرتردد قصرالدشت، غیر منطقی، غیر مفید و غیر فنی است.

گردن کِشیِ گردن کشِ گردن کلفت!

از تاريخ توافق اوليه محمدپور با شهرداري در سال 83، دو سالي به طول مي انجامد تا گذر او براي ارائه نقشه ساختمان به شهرداری منطقه یک شيراز بيفتد؛ اين اتفاق در سال 85 و زماني كه شخص جديدي بر مسند شهرداري آن منطقه تكيه زده رخ مي دهد. اما شهردار جديد منطقه  كه با اين نقشه مواجه مي شود به قانون استناد مي كند و از وي مي خواهد قیمت عوارض احداث ساختمان را بر اساس زمان تحویل نقشه (سال 85) به شهرداری پرداخت كند. اين حرف شهردار براي محمدپور ميلياردها تومان آب مي خورد! لذاست كه اصرار مي كند عوارضش را به نرخ همان سال 83 محاسبه کنند؛ اما وقتي با پافشاري مسئولین جدید شهرداری مواجه مي شود ترجيح مي دهد به دیوان عدالت اداری شکایت کند. چندي بعد شعبه 29 دیوان به نفع شهرداری رأی می دهد و اعلام مي كند این رأی قطعی است!

از اين برهه به بعد اتفاقات جديدي رخ مي دهد؛ ماموران نیروی انتظامی كه جهت اجرای حکم و جلوگیری از ادامه ساخت به محل پروژه می روند، به ناگاه با محمد پور و نوچه هایش مواجه مي شوند؛ درگیری فيزيكي با ماموران نیروی انتظامی آغاز مي شود و محمدپور ضمن تهديد ماموران مي گويد حداد عادل و هاشمی شاهرودی مالکان اصلی اين پروژه هستند!! اتهامی كاملا كذب و بي اساس که خيلي زود در شهر مي پيچيد و سرانجام موجب واکنش تند روسای وقت دو قوه به این مسئله مي گردد.

پس از مدتی محمدپور مجدداً به دیوان عدالت اداری شکایت می کند! با اینکه موضوع شکایت، شخص شاکی و دیگر مسائل مرتبط با پرونده به مانند شكايت قبل است و تغییري صورت نپذيرفته، اما در عين ناباوري این بار شعبه 31 دادگاه به نفع محمدپور رأی مي دهد! علاوه بر آن طبق رأی دیوان عدالت اداری، شهردار منطقه یک نيز از کار برکنار می شود! شهرداران مناطق مختلف شیراز در اعتراض به این رای دیوان كه حیرت همگان را بر انگيخته ، به صورت دسته جمعي استعفا می دهند. اين اقدام كافي است تا بار ديگر ماجرا کاملاً رسانه ای شود.

پيش قراولي جنبش دانشجویی

دانشجویان، نمایندگان مجلس و اقشار مختلف مردم به شدت به این مسئله اعتراض می کنند. بیانیه ای دانشجویی در راهپیمایی روز قدس پخش می شود. این بیانیه افشاگرانه از طرف 6 تشکل دانشجویی صادر می گردد و از ابعاد كريه داستان پرده بر مي دارد. در اين بیانیه دانشجویان علاوه بر پرداختن به ماجرای برجهای 2 قلو، خواستار پیگیری نقش صمد رجا -شهردار وقت- و مهدی خانی -عضو شورای شهر شيراز- در صدور چنین مجوزی می شوند. در همين بين تعدادی از نمایندگان شورا همچنان از محمدپور حمایت می کنند. اين مواضع سبب مي گردد دانشجویان کاریکاتورهایی را در نقد عملکرد بعضی اعضای شورا و دستگاه قضایی در صحن شورای شهر پخش کنند. درگيري هاي عدالتخواهان با طرفداران محمدپور با شدت هرچه بيشتر ادامه دارد و حالا دیگر قضیه كاملا ابعاد کشوری به خود گرفته است…

شکایت دادستان از دانشجویان

مدعی العموم به جرم تشويش اذهان عمومي از دانشجویان شکایت می کند! او مي گويد بيانيه شما در روز قدس تمام شهر را به هم ريخته و همچنين به دانشجويان انتقاد دارد كه چرا كاريكاتورهايي را در شوراي شهر پخش كرده ايد كه در آنها به دستگاه قضايي توهين شده ؟! با شکایت جناب دادستانِ وقت، 7 فعال دانشجویی به دادگاه احضار شده و یک دانشجو بازداشت می شود. احضار دانشجویان ابعاد جدیدتری به مسئله می دهد. نمایندگان مجلس برای حل مشکل دانشجویان به وزیر دادگستری تذکر می دهند و صحن دانشگاه شیراز محل تجمع دانشجویان معترض می گردد. در این بین، فرماندار وقت شیراز (ابراهیم عزیزی) در تجمع دانشجویان حاضر گشته و قول تعلیق احکام، تا برگزاری جلسه کمیسیون دانشجوییِِ شورای تأمین استان را می دهد. در جلسه شورای تأمین، 3 دانشجو به نمايندگي از ديگران حاضر شده و توضيخات خود را ارائه مي دهند. دادستان تازه در آنجا متوجه می شود که کاریکاتورهای پخش شده توسط دانشجويان برگرفته از روزنامه هاي سراسري بوده و در کتابی كه مجوز رسمي وزارت ارشاد را دارد به چاپ رسيده است!

از پاپوچ هاي قضايي تا ورود بيت رهبری

حالا ديگر داستان دانشجويان شيرازي به طريقي به گوش رهبر معظم انقلاب هم مي رسد. نمایندگانی از بيت به منظور بررسی این پروژه به شیراز می آیند. بسیاری از مسئولین وقت و كساني كه در صدور مجوز برج هاي دوقلو نقش داشتند براي ارئه توضيحات فرا خوانده مي شوند. از سوي ديگر بازرسي بيت رهبري، فرماندار شيراز، استاندار فارس و رئيس دادگستري استان را به تهران احضار مي كند. تنها يك روز پس از جلسه اين 3 مسئول ارشد در بازرسي بيت، فرماندار شيراز دانشجويان را به فرمانداري دعوت كرده و به آنان مي گويد دردسرهاي قضايي آنان حل خواهد شد؛ به شرط آنكه حالا كه بيت رهبري به ماجرا ورود كرده است ديگر كاري به اين ماجرا نداشته باشند. اين شرط از سوي دانشجويان پذيرفته نمي گردد. اما مدتي بعد ، سرانجام پرونده مذکور به دلیل محرز نشدن سوء نیت دانشجویان و اصطلاحا “فقد عنصر روانی بزه” با صدور قرار منع تعقیب کیفری مختومه می شود.

اما این پایان ماجرا نيست! این بار دانشجویان به جای مدعی العموم، شاکی خصوصی پیدا ميكنند! مهدی خانی عضو شورای شهر شيراز پس از گذشت ماه ها از انتشار بيانيه دانشجويان در روز قدس، تازه يادش مي آيد كه از دانشجويان شكايت كند كه چرا به وی توهین کرده اند؟! جالب آنجاست كه او دقيقا زماني اين موضوع را بخاطر مي آورد كه درست همزمان است با مختومه شدن پرونده نخست در محكوم كردن دانشجويان؛ موضوعي كه حتما كاملا اتفاقي رخ داده است!

با برگزاری مجدد دادگاه، مسئولان 5 تشکل دانشجویی، (دبیر ستاد یادواره شهدای دانشگاه شیراز، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه شیراز- مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی- دبیر مجمع دانشجویان عدالت خواه و دبیر ستاد یادواره شهدای دانشگاه علوم پزشکی) در عين ناباوري به 4 ماه حبس محکوم می گردند! اما در نهايت پس از رای دادگاهِ بدوی در محکومیت دانشجویان، آنها در دادگاه تجدید نظر از کلیه اتهامات وارده تبرئه می شوند تا بدين ترتيب ترفند بعدي به منظور شكست عدالتخواهان نيز به سرانجام نرسد. مقام معظم رهبری در سفر تاریخی خود به فارس، در جمع دانشجویان دانشگاههای شیراز ، در پاسخ به نطق یکی از دانشجویان فرمودند:

سالها بعد…

روند ساخت دو برج جنجالي در طول اين سالها گاهي به حكم قضايي متوقف مي گشت و گاهي به حكم قضايي ادامه مي يافت! در اين بين هرچند دانشجويان احضار شده فارغ التحصيل شدند، اما خداحافظي آنان از محيط دانشجويي سبب نگشت عَلَم عدالتخواهي به زمين افتد؛ نسل هاي بعد در كنار دانشجويان قديمي در تمام اين مدت به فراخور زمان اعتراضات و پيگيريهاي خود را ادامه دادند. اما آنچه كه سبب گشت به بررسي اين پرونده بپردازيم، مصاحبه شهردار منطقه يك شيراز در هفته گذشته بود. اکنون پس از گذشت چندین سال از آن ماجراها، شهردار منطقه 1 شیراز چند روز قبل رسما پرونده برج های 2 قلو را مختومه اعلام کرد. 2 قلوهایی که از ابتدا نامشروع زاییده شده بودند، به همت جنبش دانشجویيِ بیدار و مستقل، و همراهیِ مردم و مسئولانِ متعهد سقط شدند. مراکز قدرت و ثروت ناکام ماندند و دگر بار عدالت پیروز گشت.

منبع: نشریه دانشجویی خروش دانشگاه‌های شیراز