نبرد تمدن‌ها سناریوی نظام سرمایه‌داری است

عماد افروغ به‌مناسبت فرارسیدن هفته وحدت درباره وحدت دینی در جوامع اسلامی به‌ویژه جمهوری اسلامی اظهار کرد: پیام اصلی ادیان ابراهیمی پیام صلح و محبت و مودت و وحدت و دوستی است نه جنگ و نزاع و درگیری.

دکتر عماد افروغ

دکتر عماد افروغ

عماد افروغ  به‌مناسبت فرارسیدن هفته وحدت درباره وحدت دینی در جوامع اسلامی به‌ویژه جمهوری اسلامی اظهار کرد: پیام اصلی ادیان ابراهیمی پیام صلح و محبت و مودت و وحدت و دوستی است نه جنگ و نزاع و درگیری.
تحلیلگر مسائل سیاسی به جنگ‌های تاریخی با بهانه‌های دینی اشاره کرد و افزود: در تاریخ شاهد جنگ‌های بین‌دینی، درون‌دینی و صاحبان ادیان مختلف با غیردین‌داران بوده‌ایم اما هیچ‌کدام را نمی‌توان به نام دین نوشت اما شروع کنندگان آن جنگ‌ها داعیه دین داشته‌ اندو بعضاً این جنگ‌ها بر پایه خود برتربینی، خود برحق‌بینی بوده و  البته برخی هم ماهیت دفاعی داشته‌اند.
اکثر جنگهای بین‌دینی محمل دینی ندارند
این جامعه‌شناس و استاد دانشگاه تأکید کرد: جنگ‌های صلیبی یا کشتاری که در فلسطین اشغالی به‌نام آئین یهود اتفاق می‌افتد نمونه‌های تاریخی جنگ‌های بین ادیان است که هر عامل و بهانه‌ای که عامل بروز این جنگ‌ها می‌شده شاید با نام دین بوده اما حقیقت این است که اکثراً محمل دینی نداشته است.
وی به نبرد ادیان در زمان کنونی اشاره کرد و گفت: اصل نبرد ادیان که در زمان کنونی به‌ نام نبرد تمدنی و به‌ نام هانتینگتون رقم خورد چیزی جز توطئه نظام سرمایه‌داری نیست.
افروغ به مقاله نبرد تمدن‌های هانتینگتون اشاره کرد و افزود: هانتینگتون در این مقاله پیش‌بینی کرد: «در آینده نبرد تمدنی خواهیم داشت» که در این نوشته نبرد پیش‌بینی شده را با دین گره زده بود، متعاقباً شاهد نامه 58 نفر از شبه‌روشنفکران و استراتژیست‌های آمریکایی بودیم که به‌دنبال آن هم بعد اقدامات جنگ‌طلبانه بوش بود، نامه ای که امضای هانتینگتون و فوکویاما را نیز در زیر خود داشت.
نبرد تمدن‌ها توطئه نظام سرمایه‌داری است
این جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در تبیین نبرد تمدن‌ها خاطرنشان کرد: روشن است که سناریویی از سوی نظام سرمایه‌داری تعریف شده که هم بر کوس جنگ بین‌دینی و هم بر درون‌دینی بدمند.
این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: البته در کنار این توطئه‌ها شاهدیم که جهان ادیان به این موضوع پی برد و به گفت‌وگوهای دینی روی آورد و بیش از گذشته برای تحقق وحدت و توجه به مشترکات تلاش نمود.
وی تأکید کرد: با رجوع به اسناد تاریخی به نوع مواجهه پیامبر اسلام(ص) با سایر ادیان برمی‌خوریم؛ پیمان‌ها، مودت‌ها و محبت‌ها با ادیان همه نشان از این موضوع است که رابطه درونی بین دین و جنگ وجود ندارد بلکه این رابطه، رابطه درونی بین دین و صلح است.
افروغ گفت‌و‌گوهای بین‌دینی را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: در دوران کنونی گفت‌وگوهای ادیان رونق گرفته مخصوصاً گفت‌و‌گوهای بین‌دینی، اما متأسفانه جهان امروز شاهد نزاع‌های درون‌دینی اسلامی است.
در گفت‌و‌گوهای درون‌دینی اسلامی کم‌کاری داریم
تحلیلگر مسائل سیاسی با اظهار تأسف از کم‌کاری‌های گفت‌و‌گوهای درون‌دینی اسلامی تأکید کرد: ما در گفت‌وگوهای بین‌دینی اسلام و مسیحیت و یهودیت موفق‌تر بودیم تا گفت‌وگو‌های درون‌دینی، اگر کسی از بیرون به این نوع روابط نگاه کند چه برداشتی دارد؟ آیا می‌توانیم از او بخواهیم این اختلافات را به پای دین ننویسد؟
این استاد دانشگاه و جامعه‌شناس با اشاره به جنایات تکفیری‌ها به‌نام دین گفت: عده‌ای به‌نام دین سر می‌برند و عملیات انتحاری می‌کنند و این گریبان عالمان دین را از هر دو جناح می‌گیرد. این در حالی است که اشتراکات مسلمانان در اصول، مبانی و معیارهای وحدت بیشتر از سایر ادیان است.
وی توحید، نبوت، معاد، نماز، حج و زکات و بسیاری از آموزه‌های دینی را از اشتراکات مسلمانان برای وحدت دانست و اظهار کرد: ما گاهی جوهر دین را فدای لایه‌های دین می‌کنیم، لایه‌های تاریخی، آئینی، مسلکی و رفتاری دین می‌کنیم، این‌ها متغیرند، آن‌چیزی که اساس داوری دین به حساب می‌آید میزان خلوص و توحید گرایی دین در مواضع است.
افروغ ملاک سنجش مواضع را معیار توحید عنوان کرد و افزود: وقتی توحید را ملاک اعمال و رفتارمان قرار ندهیم آن‌وقت اسیر تفاسیر و تعابیر غلط تاریخی و روزمره می‌شویم که نتیجه‌ای جز سطحی‌نگری قشری و ظاهرگرایی ندارد.
برای حل و فصل منازعات نیازمند هم‌افزایی هستیم
این تحلیلگر مسائل سیاسی تأکید کرد: به‌رغم اینکه بحث هفته وحدت برای تحکیم فرق و مذاهب اسلامی است نمی‌توانیم خوشبینانه و سربلند به آن نگاه کنیم، چرا که آن‌قدر که در گفت‌و‌گوی بین ادیان موفق بودیم در روابط درون دین موفق نبودیم که باید از نهادهای مربوطه سؤال کرد: در این باره چه کرده‌اند؟
این استاد و جامعه‌شناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: اتفاقات امروز در جهان اسلام اتفاقی غیربشری و غیردینی است که همه باید برای حل و فصل این منازعات هم‌فکری و هم‌افزایی داشته باشند.