رفتن به بالا

بیانیه مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز به مناسبت هفته وحدت

بیانیه مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز به مناسبت هفته وحدت

اسلام، این دین جهانشمول و حیات بخش، زمان به زمان تاریخ را درنوردید تا به دست پیامبر خاتم(ص) رسید و در کتاب آسمانی اش، قرآن کریم، امت او را، امتی میانه و الگو برای تمام جهانیان برشمرد:«وَ کَذَلِکَ جَعَلْنَـاکُمْ أُمةً وَسَطًا لتَکُونُواْ شُهَدَآءَ عَلَی الناسِ وَ یَکُونَ الرسُولُ عَلَیْکُمْ شَهِیدًا(بقره/143)؛ و این چنین شما را امتی میانه قرار دادیم تا بر جهانیان گواه و الگو شوید و پیامبر بر شما شاهد و الگو گردد».

رسالتی اینچنین سنگین، مسئولیتی بدین عظمت، امروز بر دوش ما گذارده شده است و به پایان رساندن نهضت تمامی انبیا و به ثمر نشاندن خون شهدا و اولیا در طول تاریخ برای حراست از اسلام، امروز قیامی جهانی و وفاقی پولادین می طلبد. قیامی که لازمه ی به ثمر رسیدن آن، عزم تمامی مسلمانان جهان است چرا که خداوند در قرآن کریم می فرماید:« إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ (انبیاء/91)؛ همانا این امتِ شما است، امتی یگانه و منم پروردگار شما، پس مرا پرستش کنید.» لذا این امت واحده متعلق به تمامی مسلمانان است، پس نقش آفرینی در راه اعتلای آن بر دوش یکایک ما اعم از سنی و شیعه مذهب می باشد.

هم اکنون، اگر ما به نام اسلام و مسلمانی قصد حرکت در راه اسلام و عمل به دستورات این دین و ایجاد زمینه برای جهانی شدن اسلام ناب داریم، باید هوشیارتر از همیشه، موانع راه را شناسایی کرده و در پی رفع آن ها تا جهانی شدن این دین، قدم برداریم و بر اساس آیه شریفه قرآن، به حبل الهی اعتصام جوییده واز جدایی بپرهیزیم.

در این بین لازم است دسیسه و کارشکنی دشمنان اسلام و رسول الله را که در صدر آنها، ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی است بشناسیم و با هر ندایی از جانب هر گروه وجناحی و در هر گوشه ای از جهان، که از جدایی و تفرقه دم بزند، مبارزه کنیم؛ امام خامنه ای(ارواحنا له الفدا) می فرمایند:« شما نگاه کنید ببینید آن کسانى که می‌خواهند وحدت ملت ایران را به هم بزنند، کى‌ها هستند؟ بدانید که اینها عوامل دشمنند؛ یا خودشان از متن دشمن دارند حرف می‌زنند، یا سرانگشت دشمنند؛ برو برگرد ندارد. آن کسى که نداى تفرقه‌ى بین شیعه و سنى را سر می‌دهد و به بهانه‌ى مذهب، می‌خواهد وحدت ملى را به هم بزند، چه شیعه باشد و چه سنى، مزدور دشمن است؛ چه بداند، چه نداند.»22/2/88

انقلاب اسلامی ایران از بدو تولدش شعار تشکیل حکومت جهانی اسلام را سر داد و اساسا شکل گیری جمهوری اسلامی، نقطه آغازی برای تحقق آرزوی تمامی پیامبران و اولیا، یعنی برپایی تمدن اسلامی بود؛ اینجاست که علت تفرقه اندازی دشمنان اسلام آشکار می شود چرا که آنها به خوبی متوجه شدند که تشکیل تمدن نوین اسلامی، یعنی اجرای تمامی احکام اسلام در تمام وجوه، با تفرقه و برادر کشی امکانپذیر نیست.

اما لازم به ذکر است وحدت شیعیان با اهل سنت، از جنس مصلحت و از سنخ «اتحاد تا دفع دشمن مشترک » نیست؛ ما بر اساس مبانی عمیق اعتقادی که ابدیت آن بر همگان مبرهن است، خواستار اتحاد با برادران اهل سنتمان هستیم. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند:« ما متّفقاً به يك اسلام، به يك كعبه، به يك پيغمبر، به يك نماز، به يك حج، به يك جهاد و به يك شريعت معتقديم و عمل مى‌كنيم. موارد اختلاف به‌مراتب كمتر از موارد وحدت واتّفاق‌نظر است.»2/12/81

امروز در جامعه مذهبی ایران نیز، متاسفانه عده ای مقدس مآب که “جانم فدای رهبر” لقلقه زبانشان است، با اعمالی کاملا خلاف کلام رهبری، با توهین به مقدسات اهل سنت، از ولی زمان خود پیشی می گیرند و در جواب منتقدان خود، دائما مصدر «تکفیر کردن» را صرف می کنند. انگشت به دهان مانده ایم از این جماعت _که البته همیشه تاریخ خار راه انبیا و اولیای الهی بوده اند_ با ظاهری اسلامی اما باطنی مملو از جهل و نادانی و حماقت، رسما به مقدسات اهل سنت اهانت کرده و بی شرمانه به شیعگی خویش می بالند. متاسفانه این جهل مرکب، که کارایی آن جز تکمیل پازل دشمن نیست، امروز دامن گیر بسیاری از افراد جامعه شده است؛ از برخی جوانان هیئتی محب اهل بیت که لعن علنی به مقدسات مذهب دیگر را مستحب موکد می دانند، تا برخی از علما و روحانیون.

این افراد مصداق «جاهل متنسک» در روایت منقول از پیامبر عظیم الشان هستند که موجبات انکسار کمر پیامبر را فراهم می آورند؛ همان کسانی که در حجره های خویش می نشینند و فتوا می دهند و بزرگ ترین دغدغه شان احکام فردی اسلام است و در خانه خود مجالس قمه زنی به راه می اندازند و با وقاحت تمام،هفته وحدت را هفته برائت اعلام می کنند. امام روح الله(ره) خطاب به این حضرات می فرمایند:«وصیت این جانب به آن طایفه از روحانیون و روحانی نماها که با انگیزه های مختلف با جمهوری اسلامی ونهادهای آن مخالفت می کنند و وقت خود را وقف براندازی آن می نمایند و با مخالفان توطئه گر و بازیگران سیاسی کمک و گاهی به طوری که نقل می شود با پول های گزافی که از سرمایه داران بی خبر از خدا دریافت برای این مقصد می کنند کمک های کلان می نمایند آن است که شماها طرفی از این غلط کاری ها تاکنون نبسته و بعد از این هم گمان ندارم ببندید. بهتر آن است که اگر برای دنیا به این عمل دست زده اید و خداوند نخواهد گذاشت که شما به مقصد شوم خود برسید، تا در توبه باز است از پیشگاه خداوند عذر بخواهید و با ملت مستمند مظلوم همصدا شوید و ازجمهوری اسلامی که با فداکاری های ملت به دست آمده حمایت کنید که خیر دنیا و آخرت در آن است.» وصیت نامه امام خمینی(ره)

مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز، هفته وحدت را خدمت تمام مسلمانان جهان، تبریک و تهنیت عرض کرده و امیدوارند که روز به روز اتحاد و همبستگی بین شیعیان و برادران اهل تسنن در راستای تحقق آرمان اسلام ناب محمدی(ص) گسترش یابد.

به امید ظهور عدالت گستر گیتی
مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز