نامه جنبش عدالت خواه دانشجویی به دادستان کل کشور:

در کشور ما نه تنها فرهنگ پاسخگویی ضعیف است، بلکه فرهنگ حساب کشی، سوال از مسئولین هم جایگاهی ندارد / درخواست پیگیری جزئیات پرونده و تعقیب و احضار مسئولین و در صورت تقصیر مجازات آنها بر طبق ماده 616 قانون مجازات اسلامی را داریم.

به گزارش عدالتخواهی جنبش عدالت خواه دانشجویی در پی حادثه آتش سوزی در خیابان جمهوری تهران که منجر به فوت دوتن از شهروندان شد، طی نامه ای خطاب به دادستان کل کشور خواستار رسیدگی به پرونده و تعقیب و احضار مسئولین و در صورت تقصیر مجازات آنها بر طبق ماده 616 قانون مجازات اسلامی شد.

متن کامل نامه به شرح ذیل است:

“جناب آقای محسنی اژه ای
دادستان محترم کل کشور

با سلام و احترام

هنوز خاطره تلخ آتش سوزی دیماه 1385 در مدرسه روستای درودزن شیراز از خاطر مردم کشورمان پاک نشده بود که صبح روز 15 آذر سال 1391 دوباره در روستایی دیگر کودکان معصوم و بی گناه در کلاس درس مدرسه ابتدایی اسیر آتش بخاری نفتی شدند. تمام 28 دانش آموز این کلاس بر اثر سوختگی روانه بیمارستان شدند و متاسفانه دو تن از دانش آموزان، «سیران یگانه و سارینا رسول زاده» بر اثر جراحات وارده فوت کردند.

وزیر وقت آموزش و پرورش به جای پذیرش مسوولیت و استعفاء صبح روز یکشنبه 19 آذر 1391در صحن علنی مجلس حاضر شد و معلم کلاس را مقصر این فاجعه دانست. مردم فرزندانشان را به اعتماد وزارت آموزش و پرورش به سر کلاس یک مدرسه دولتی می فرستند و بر مبنای ملاک ماده 360 قانون مجازات اسلامی صاحب مدرسه یعنی وزارت آموزش و پرورش و شخص وزیر مسوول خسارات وارده به کسانی بود که با اذن و دعوت آنها وارد این کلاس ها شده بودند.

اصول 137 و 138 قانون اساسی نیز وزیر را در حوزه کار خود مسوول می داند. به دلیل اختیارات گسترده وزراء در حوزه تحت مدیریت، همچون حق وضع آیین نامه و صدور بخشنامه و در اختیار داشتن بودجه های هنگفت، مسوولیت ایشان در مورد حوادث با خسارت سنگین، مطلق است. به همین خاطر است که در عرف حقوقی بسیاری از کشورها، در صورت وقوع سوانح و حوادثی همانند حادثه آتش سوزی در مدارس درودزن و پیرانشهر وزراء استعفاء می دهند. این بدان معنی است که با وجود اختیارات گسترده وزیر، صرف وقوع چنین حوادثی برای انتساب تقصیر به وزیر کافی است.

عدم برخورد با چنین مسئولینی باعث شد که سیر بی مبالاتی ها و تقصیرهای ریز و درشت ادامه یابد و ما در سال های گذشته مکررا شاهد آتش سوزی ها و گازگرفتگی در مدارس، تصادفات جاده ای، سقوط هواپیما، خروج قطار ا ز ریل و سایر سوانح دلخراشی باشیم که جان تعداد زیادی از هموطنانمان را گرفت.

در هیچ گدام از این موارد دادگاهی تشکیل نشد و هیچ مسئولی به طور مشخص به عنوان مقصر تعیین نگردید و کسی پاسخگو نبود و در نهایت همه ی این حوادث پس از مدتی به فراموشی سپرده شد و با زحادثه ای دیگر رخ داد. حال آنکه دادستانی باید وارد می شد و طبق ماده 616 قانون مجازات اسلامی مقصر را معرفی می کرد.

متاسفانه در کشور ما نه تنها فرهنگ پاسخگویی ضعیف است، بلکه فرهنگ حساب کشی، سوال از مسئولین هم جایگاهی ندارد و بیشتر سوال و جواب ها به دنبال دعواهای سیاسی است.

جناب آقای دادستان

متاسفانه و در کمال ناباوری روز یکشنبه 29/10/92 آتش سوزی در ساختمانی 5 طبقه در خیابان جمهوری بار دیگر حادثه دلخراشی را رقم زد.

در این حادثه دوتن از هموطنانمان جان خود را از دست می دهند و در کمال ناباوری برخی مسئولین آن را مشیت الهی می دانند. آیا به راستی وقت آن نرسیده که یک بار دستگاه قضایی وارد شود و قاطع با کسانی که اینگونه راحت درباره جان مردم صحبت می کنند برخورد کند؟

از سوی دیگر سکوت و بی عملی دستگاه قضایی و مدعی العموم باعث شده است که این پرونده سیاسی شود و عده ای به جان هم بیفتند و باز این حقوق مردم باشد که پایمال می شود.

ضمن ادای احترام به تمامی آتش نشان های فداکار و تمامی پرسنل خدوم و ایثارگر سازمان آتش نشانی، در جهت احقاق حقوق بازماندگان و رعایت اصل پاسخگویی از جنابعالی به عنوان مدعی العموم درخواست پیگیری جزئیات پرونده و تعقیب و احضار مسئولین و در صورت تقصیر مجازات آنها بر طبق ماده 616 قانون مجازات اسلامی را داریم.

باشد که با رسیدگی به چنین پرونده هایی بار دیگر شاهد اینگونه اتفاقات تلخ در کشورمان نباشیم.

به امید ظهور عدالت گستر گیتی
جنبش عدالت خواه دانشجویی”