برخي به‌دنبال تفسير رحماني از نظام سلطه هستند

نمایندگان 5 تشکل بزرگ دانشجویی در نشستی با عنوان «دانشجو و مطالبات رهبری» که در خبرگزاری فارس برگزار شد، به تبیین پیام مقام معظم رهبری خطاب به تشکل‌های دانشجویی انقلابی پرداختند.

به گزارش عدالتخواهی به نقل از  خبرگزاری فارس ، رامین شمسایی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور، فرشید جعفری دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی، علیرضا کریمی دبیر اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل کشور، محمدرضا روشنایی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت اسلامی و ابوالفضل شفیعی عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان  در نشستی با موضوع «دانشجو و مطالبات رهبری» که در خبرگزاری فارس برگزار شد، به تبیین پیام مقام معظم رهبری به تشکل‌های دانشجویی انقلابی پرداختند.در ابتدای این نشست رامین شمسایی اظهار داشت: ما به نمایندگی دانشجویان بسیجی سراسر کشور از رهبر معظم انقلاب به خاطر به خاطر اینکه با پیام خود دانشجویان را مورد لطف قرار دادند و موجب دلگرمی شدند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.وی خاطر نشان کرد: پیام مقام معظم رهبری به دانشجویان نشان داد که ایشان از بخشی از عملکرد جهادگونه آنها راضی هستند.رامین شمسایی اظهار داشت: در برخی از محافل، جنبش دانشجویی نادیده گرفته می‌شود و در سال‌های اخیر و در دوره اصلاحات افرادی بودند که نگاهشان به جنبش دانشجویی مثبت نبود ولی با این پیام متوجه شدند که جنبش دانشجویی نیروی عظیمی است.وی در رابطه با بحث تذهیب نفس تأکید کرد: یک نکته جنبش دانشجویی یا فعالان فرهنگی باید به آن توجه ویژه‌ داشته باشند بحث خودسازی اخلاق است و نباید از آن غافل شوند. همانطور که مقام معظم رهبری نیز در بیانات خود فرموده‌اند با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را پاک  کرد، انسان تا به خودسازی توجه نکند نمی‌تواند در مسیر درستی گام بردارد.* برخی از جنبش‌های دانشجویی از بحث خودسازی دور شده‌اندشمسایی اضافه کرد: برخی از جنبش‌های دانشجویی آنقدر درگیر کارهای اجرایی شده‌اند که از بحث خودسازی دور شده و باید سریع‌تر به این بحث برگردند.

وی تصریح کرد: ویژگی اصلی شهید رجب‌بیگی، رضوانی و علم‌الهدی خودسازی بود و اعضای جنبش دانشجویی نیز اگر خودسازی خوبی نداشته باشند در آینده با توجه به اینکه امکان دارد در کارهای اجرایی نقش داشته باشند و مسئولیت بگیرند، دچار مشکل می‌شوند.

شمسایی خاطر نشان کرد: یکی از بحث‌هایی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند این بود که سقف معرفتی خود را با سایت‌ها و وبلاگ‌ها قرار ندهیم که آسیب جدی خواهیم خورد و خود را درگیر سایت‌ها و وبلاگ‌ها نکنیم.

* عمده دغدغه دانشجویان بحث‌های اجتماعی است

وی اضافه کرد: وقتی بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم عمده دغدغه دانشجویان کشور مسائل سیاسی نیست و مسائل سیاسی آنچنان که باید برای دانشجویان جذاب نیست و عمده دغدغه دانشجویان بحث‌های اجتماعی است که جنبش دانشجویی و دانشجویان باید با شناخت مسائل اصلی کشور، تبیین مسائل، ارائه و راهکارها و حل مسئله به این موضوع برگردند.

وی در ادامه به بحث جنگ نرم اشاره کرد و افزود: بحث جنگ نرم یکی از مسائلی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند و وقتی بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم نگاه خیلی‌ها به مسئله جنگ نرم امنیتی است و این بدترین تحلیل از این موضوع است، زیرا راه را برای سایر تحلیل‌ها می‌بندد.

به گفته شمسایی، در فتنه 88 ابعاد اجتماعی آن بیشتر از ابعاد دیگر باقی مانده است ، دانشجویان باید به این مسئله توجه کنند.

 8699

 

* دانشجویان استقامت انقلابی ملت ایران را در دانشگاه‌ها به نمایش بگذارند

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور گفت: برخی نخبگان سیاسی از آرمان‌گرایی خسته شده‌اند و سعی دارند نشان دهند که ملت ایران کم آورده‌اند، دانشجویان باید استقامت انقلابی ملت ایران را در دانشگاه‌ها به نمایش بگذارند.

وی گفت: فراوانی واژه نظام سلطه در بیانات مقام معظم رهبری بسیار دیده می‌شود و این مسئله نشان می‌دهد که این واژه اهمیت دارد و مقام معظم رهبری در سخنان خود در گذشته بیان کردند که در برابر جبهه سلطه ما نیز باید جبهه‌ای رفتار کنیم.

وی افزود: اینکه ما در برابر جبهه سلطه عملکرد جبهه‌ای نداریم یک آسیب است و باید به صورت هم‌افزایانه رفتار کنیم.

وی در رابطه با واژه جنگ نرم که در سخنان مقام معظم رهبری مطرح شده است، اظهار داشت: در مورد جنگ نرم تحلیل سختی لازم نیست زیرا مقام معظم رهبری راه را مشخص کرده‌اند و فرموده‌اند که بهترین راه مبارزه با جنگ نرم خدمت به مردم است، ما باید در قلوب مردم حکومت کنیم و از درون قوی شویم زیرا در این صورت آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

شمسایی ادامه داد: جنگ نرم یعنی مردم سوسنگرد آب گل استفاده می‌کنند در حالی که 33 درصد آب شیرین کشور در خوزستان است، گاز مسجد سلیمان به پاکستان صادر می‌شود ولی مردم مسجد سلیمان لوله‌کشی گاز ندارند. این عدم تامین بدیهیات زندگی نوعی جنگ نرم محسوب می‌شود.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور عنوان کرد: از سال 47 امام خمینی(ره) بحثی در رابطه با اسلام آمریکایی مطرح نکردند ولی در سال آخر حیات خود در سال 67 بیش از 30 بار عنوان اسلام آمریکایی را اعلام کرده‌اند.

وی افزود: هرچه پیشتر می‌رویم مردم تشکل‌های معارض را نیز از جریان انقلاب حذف می‌کنند بنابراین مشکل ما تشکل‌های معارض نیست بلکه تشکل‌های موجود است که خط حقیقی امام را ادامه می‌دهند باید با یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند و باید توجه کنیم که هیچ تشکلی معبود فرض نشود.

شمسایی گفت: برخی سعی داشتند اعلام کنند که همدلی یعنی نسل سوم انقلاب باید یک برداشت و تحلیل در مورد موضوعات مختلف داشته باشند در حالی که انسان‌ها تحلیل‌های متفاوتی دارند. مشکل ما این است که نباید اجازه دهیم تحلیل‌های مختلف سبب شکل‌گیری کینه‌ها شود.

وی با بیان اینکه آرمان‌گرایی به معنای پرخاشگری نیست، گفت: گاهی به اسم آرمان‌گرایی پرخاشگری می‌کنیم در حالی که مقام معظم رهبری بحث استقامت مالک‌اشتروار و افق روشن را مطرح کردند، به نظر بنده در این بحث مقام معظم رهبری بیشتر از اینکه دانشجویان را خطاب قرار دهند برخی نخبگان سیاسی را مورد خطاب قرار داده‌اند زیرا عده‌ای از نخبگان سیاسی کهنسال فکری از آرمانگرایی خسته شده‌اند و اصرار دارند نشان دهند که جامعه نیز کم آورده است در حالی که دانشجویان باید استقامت انقلابی ملت ایران را در دانشگاه‌ها به نمایش بگذارند.

وی در پایان افزود: این نخبگان سیاسی کهنسال فکری یا ظلم‌های نظام سلطه را فراموش کردند یا افراد ساده‌لوحی هستند یا از کرنش در برابر سلطه به منفعت می‌رسند.

 

 

 

 

*برخی‌ها در کشور به دنبال تفسیر رحمانی از نظام سلطه هستند/ نگاه ما به سلطه‌گران «اشداء علی‌الکفار» است

در ادامه فرشید جعفری دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی خاطرنشان کرد: باید پیام مقام معظم رهبری را خط به خط بررسی کنیم که مقام معظم رهبری چه فرموده‌اند و فرموده‌های ایشان را در دستور کار خود قرار دهیم.

* پیام و فرموده‌های رهبری مقطعی نیست

وی ادامه داد: می‌توان پیام مقام معظم رهبری به تشکل‌های دانشجویی همچون منشور پنج ماده‌ای دانست که تا یک دهه بتواند تشکل‌های دانشجویی را راهبری کند و یا به عبارتی دیگر باید پیام مقام معظم رهبری را به عنوان یک راه و مسیر تلقی کنیم نه اینکه پیام و فرموده‌های رهبری را مقطعی ببینیم.

دبیر جنبش عدالتخواهی دانشجویی با بیان اینکه پیام مقام معظم رهبری به تشکل‌های دانشجویی پرمحتوا و غنی از مسائل معرفتی، اخلاقی، سیاسی و تشکیلاتی و نگاه به آینده بود، اظهار کرد: روح پیام مقام معظم رهبری به تشکل‌های دانشجویی اخلاق‌محوری، تهذیب نفس و رعایت مسائل است.

جعفری اضافه کرد: باید به تهذیب نفس و مسائل اخلاقی به شدت توجه شود و ما نیز این موضوع را در سطح اتحادیه‌ها در تهران اجرایی خواهیم کرد.

*لزوم مجاهدت در راه بصیرت‌افزایی

وی به جمله‌ای از مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جنگ نرم و استقامت مالک‌اشتر وار اشاره و تصریح کرد: خیلی‌ها در فتنه 88 فضای سیاسی و اجتماعی ما را تبیین کردند، بنابراین ما باید در راه بصیرت‌افزایی و رفع مشکلات کشور خسته نشویم و در این راه مجاهد‌گونه عمل کنیم.

دبیر جنبش عدالتخواهی دانشجویی درخصوص نظام سلطه نیز گفت: امروز در فضای فعلی کشور برخی‌ها به دنبال تعبیر تفسیر رحمانی برای نظام سلطه هستند در حالی که ما نظام سلطه و دولت‌های تاسی‌کننده از آنان را «اشداء علی‌الکفار» می‌دانیم بنابراین باید بغض و کینه انقلابی را حفظ کنیم و برای همین نیز برنامه‌هایی خواهیم داشت.

* برخی‌ها در کشور به دنبال تفسیر رحمانی از نظام سلطه هستند

 

 

 

وی به افق‌های پیش روی جوانان و نگاه رو به جلوی انقلاب که مقام معظم رهبری در پیام خود به تشکل‌های دانشجویی بر آن تاکید داشته‌اند اشاره و اظهار کرد: برخی‌ها می‌خواهند یأس و ناامیدی را در بین جوانان ما رواج دهند اما باید بدانند نگاه جوانان ما به انقلاب رو به جلو است.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه برخی از مطالبات رهبر معظم انقلاب همچنان دارای امضای سفید هستند، گفت: هنوز بحث کرسی‌های آزاداندیشی محقق نشده است و همین امر در بسیاری از حوزه‌ها مثلا فرمان 8 ماده‌ای مقام معظم رهبری در مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز صدق می‌کند.

جعفری با بیان اینکه جریان دانشجویی نسبت به برخی مسائل در شرایط فعلی بی‌تفاوت بوده است، گفت: بحث عدالتخواهی مجددا باید مد نظر باشد چرا که همانطور که گفتند بعد از 31 سال از انقلاب اسلامی فقر و عدم امکانات وجود دارد بنابراین باید جریان دانشجویی به دنبال تحقق این مطالبات باشد و این امر نیز به جناح چپ و راست نیز برنمی‌گردد.

*تشکل‌های دانشجویی باید بصورت تخصصی به مسائل نظام ورود پیدا کنند

وی ادامه داد: اگر واقعا فکر می‌کنند این جریان دانشجویی مظلوم واقع شده است بگذارند مسیر خود را ادامه دهد، چرا که امروز فضای مسموم به وجود آمده که جریان دانشجویی هویت خود را فراموش کرده است.

دبیر جنبش عدالتخواهی دانشجویی بر این اعتقاد است که جریان دانشجویی امروز درگیر فضاهای سیاسی شده است و باید به مطالبه‌گری و برنامه‌ریزی برای مطالبات خود برگردد.

جعفری «تخصص» را نیز یکی از موارد مغفول مانده در جریان دانشجویی برشمرد و گفت: جریان دانشجویی پس از این همه مدت باید آنقدر قدرتمند شده باشد که بر مسائل و مشکلات به طور تخصصی ورود یابد.

*جنایات آمریکا علیه ملت ایران فراموش نشدنی است

وی مجددا به بحث نظام سلطه اشاره کرد و گفت: ما باید امروز وحدت و همبستگی ملی و همچنین معیشت مردم را تقویت و سامان بدهیم چرا که امروز باعث شرمساری است که سبد کالا و کشته شدن 2 تا 3 نفر به خاطر این طرح سبب دستمایه قرار گرفتن رسانه‌های بیگانه می‌شود.

دبیر جنبش عدالتخواهی دانشجویی تأکید کرد: خدمت به مردم وظیفه تک‌تک ما و اولویت تمام گروه‌های سیاسی است.

جعفری با بیان اینکه عده‌ای درصدد فراموشی تاریخی کودتای 28 مرداد، 8 سال جنگ تحمیلی، حادثه طبس و ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان توسط نظام سلطه هستند، گفت: ما با هیچ دوستی مشکلی نداریم اما همچنان با ماهیت نظام سلطه دچار مشکل هستیم.

وی ادامه داد: نظام سلطه همچنان به دنبال ماجراجویی در جغرافیای جمهوری اسلامی ایران و همچنین به دنبال ایجاد خاورمیانه جدید است چرا که امروز از کوچکترین مشکلات ما بزرگترین بهره‌برداری‌ها را می‌کنند.

*تمام ظرفیت جنبش دانشجویی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در اختیار مسئولان نظام است

 

 

 

علیرضا کریمی دبیر اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های کشور فرد دیگری بود که به بحث پیرامون پیام رهبری به دانشجویان پرداخت.

وی در همین رابطه گفت: پیام مقام معظم رهبری به گونه‌ای راهبرد اصلی تشکل‌های دانشجویی در دهه پیش روی دانشجویان است.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: نکته‌ای که می‌توانیم در رابطه با این پیام مطرح کنیم این است که این پیام به عنوان منشور جنبش دانشجویی دانشجویان مسلمان و نقشه راه جنبش دانشجویی است.

کریمی اظهار داشت: این پیام 15 راهکار اساسی را پیش روی جنبش دانشجویی می‌گذارد که یکی از مهمترین این بحث موضوع جنگ نرم است

دبیر اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور اضافه کرد: اینکه بعد از گذشت چند سال از فتنه 88 مقام معظم رهبری باز هم در رابطه با جنگ نرم صحبت می‌‌کند، نشان می‌دهد جنگ نرم آتش‌بس ندارد و تا زمانی که جبهه کفر وجود دارد جنگ نرم هم ادامه خواهد داشت و جنگ نرم تا قیامت ادامه دارد و برخی از اوقات مثل فتنه 88 خودش را نشان می‌دهد.

کریمی تصریح کرد: بصیرت عمارگونه فقط در جنگ نرم باعث پیشروی ما نمی‌شود و آنچه تکمیل کننده این بحث است استقامت و صبر است.

* بعضی در پست‌های کلیدی وزارت علوم جای معبد و معبود را عضو کرده‌اند

وی ادامه داد: موضوع تشکل‌های دانشجویی و تفاوت بین معبد و معبود در تشکل‌های جنش دانشجویی بحث بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد و هر جا بین معبد و معبود و تشکل با ارزش‌ها عوض می‌شود، دچار مشکل شده‌ایم و این روزها شاهد افرادی که جای معبد و معبود خود را عوض کرده‌اند در بخشی از پست‌های کلیدی دولت و وزارت علوم هستیم.

وی خاطر نشان کرد: در دوره اصلاحات نیز کسانی بودند که جای تشکل و ارز‌ش‌ها را عوض کردند که در نتیجه 16 آذر پدید آمد و تشکل‌هایی که حامیان اصلاحات بودند رهبر خود را زیر پا گذاشتند.

دبیر اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور در رابطه با نظام سلطه خاطر نشان کرد: این نظام به دلیل اینکه از رشد و تعالی انسان‌ها جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود استعدادها به هدر رود خطرناک است، هدف این نظام مقابله با نظام الهی است.

کریمی اظهار داشت: نظام سلطه دشمنی‌اش را همیشه با نظام الهی ثابت کرده است و الان آمریکا به عنوان نماینده نظام سلطه در دوران‌های مختلف ثابت کرده است با جمهوری اسلامی مشکل دارد و دشمنی آمریکا بارها و بارها با روش‌های مختلف با کشور ما وجود داشته است.

وی ادامه داد: هم اکنون نظام سلطه بحث انرژی هسته‌ای را پیش کشیده است و با این گفته که ما به ایران اطمینان نداریم دشمنی‌های خود را ادامه می‌دهد.

* برخی از مسئولان دشمنی آمریکا را فراموش کرده‌اند

کریمی اضافه کرد: برخی از مسئولان این دشمنی‌ها را فراموش کرده‌اند و در پی این هستند تا روابط ایران را با آمریکا عادی‌سازی کنند، البته آمریکا نیز در پی ایجاد رابطه با ایران است تا بگوید من ایران را پس از 35 سال استقامت به زانو درآورده‌ام.

کریمی تأکید کرد: اگر می‌خواهیم با استکبار جهانی و نظام سلطه مقابله کنیم باید به وعده‌های الهی توکل و توسل داشته باشیم و باور کنیم که این وعده‌ها در همه شرایط تحقق می‌یابد و در این راه استقامت و صبر داشته باشیم تا نصرت خداوند نصیب ما شود.

وی با اشاره به اینکه ما تجربه‌های روشن و عینی در رابطه با آمریکا داریم، اظهار داشت: هر کشوری با آمریکا رابطه داشته دچار مشکل شده است مثلا کشوری مثل مصر در همه شرایط با آمریکا رابطه خود را حفظ کرده است که نتیجه آن در همین اواخر زندانی شدن مرسی و به انحراف کشیدن آرمان‌های انقلاب مصر بوده است.

*تمام ظرفیت جنبش دانشجویی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در اختیار مسئولان نظام است

کریمی گفت: مهمترین بحث این است که تصمیمات درست ما در این مقطع می‌تواند کشور را به سمت افق روشن مدنظر مقام معظم رهبری ببرد و اگر تصمیمات اشتباه داشته باشیم راهمان سخت می‌شود.

وی افزود: مهمترین تصمیم دلسوزان نظام این است که باید بدانند تنها راه رسیدن به افق روشن، پیشرفت از درون و اتکا به وعده‌های الهی است و راه‌حل رسیدن به پیشرفت درون‌زا نیز اقتصاد مقاومتی است.

کریمی در پایان اظهار داشت: در حال حاضر مهمترین مطالبه جنبش دانشجویی از مسئولان تحقق اقتصاد مقاومتی است و به همین دلیل تمام ظرفیت جنبش دانشجویی مسلمان در اختیار مسئولان نظام قرار می‌گیرد.

*خطوط جنگ نرم با بصیرتی عمارگونه نمایان می‌شود/سیاست‌های بومی، نیاز جمهوری اسلامی

 

 

 

محمدرضا روشنایی عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در ادامه این نشست گفت:‌ پیام مقام معظم رهبری به تشکل‌های دانشجویی انقلابی در راستای مباحثی بوده که همواره درباره این تشکل‌ها مطرح کرده‌اند و در جلسات با نخبگان نیز بارها تکرار فرموده‌اند.

وی ادامه داد:‌ ایشان می‌فرمایند: «سلام مرا به فرزندان انقلابی‌ام برسانید» در این جمله، خطاب امام جامعه به کسانی است که قرار است در جامعه، تحول ایجاد کنند و رهبری روی اینها حساب باز کرده‌اند.

روشنایی گفت:‌ نکته اول این پیام این است که همه این بحث‌ها در ذیل تحصیل علم صورت می‌گیرد، زیرا به واسطه فرصت جوانی و توانمندی، جوانان، امکان بهره‌برداری از این سن را دارند.

وی اضافه کرد: ذهن رهبر معظم انقلاب، یک ذهن مثلثی و نه خطی یا نقطه‌ای است؛ مثلثی که از تهذیب، تحصیل و ورزش تشکیل شده است.

*برای درک اضلاع جنگ نرم، بیان شیوا و لسان بدون غلو عمار لازم است

عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت گفت:‌ جوانان به‌عنوان افسران جنگ نرم باید به عمق دین، ورود کنند؛ جنگی که خط و مرز مقدم آن مشخص نیست و درک آن بصیریت عمارگونه می‌خواهد.

وی اظهار کرد:‌ برای درک خطوط و اضلاع جنگ نرم، بیان شیوا و لسان بدون غلو عمار که راه را برای امام علی(ع) باز می‌کرد، لازم است.

روشنایی با اشاره به ضرورت تأسی به آیات مربوط به استقامت و فعالیت تشکیلاتی در قرآن گفت: در این زمینه باید به مالک اشتر اقتدا کرد که در هیچ نقطه‌ای، ولی خود را تنها نگذاشت.

وی بحث بعدی مورد اشاره مقام معظم رهبری را در این پیام، ستیزه‌شناسی دشمن عنوان کرد و افزود: چرا دشمن با ما جنگ دارد؟ ما با دشمن بر سر مسائل ایدئولوژیک، مشکل داریم و این جنگ، فقط یک پیروز خواهد داشت.

سخنگوی دفتر تحکیم وحدت با تأکید بر اینکه دشمن با همه ابعادش به میدان آمده و ما باید یک اشراف واقعی بر فعالیت او داشته باشیم،‌ گفت:‌ تأکید رهبر معظم انقلاب بر شناخت رویکردهای واقعی که در اخبار، قابل دسترسی نیست به این معنی است که اگر می‌خواهیم عمیق شویم باید به منابع اخبار، وارد شده تا بفهمیم چه نیتی دارد.

*لزوم تقویت ایمان به نصرت‌های الهی

وی دغدغه‌سازی رهبر معظم انقلاب در ذهن دانشجویان یادآور شد و ادامه داد: تا وقتی دشمن، ثانیه به ثانیه وقت می‌گذارد تا جمهوری اسلامی را به زانو در بیاورد، باید به شکل عمیق‌تر و جهادگونه‌تر ورود کنیم؛ اگر با رویکرد مادی و در راستای انحصارطلبی کارتل‌ها نگاه کنیم، یک دلسردی‌ برای ما ایجاد شده اما رهبر معظم انقلاب، وعده‌های الهی را مطرح می‌کنند، وقتی امام راحل می‌گوید: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» در راستای همین بنیاد اعتقادی است.

روشنایی از معبد شدن تشکیلات به‌جای معبود شدن آن به‌عنوان فراز مهم بعدی سخنان رهبر معظم انقلاب یاد کرد و گفت: مقام معظم رهبری بر اینکه اصول و ارزش‌های معنوی باید در قالب تشکیلات باشد و پیش از تشکیلات، رفاقت است که ارزش‌ها را حفظ می‌کند، تأکید دارد.

وی به دستان پرتوان اراده نسل جوان در کلام رهبری اشاره و تصریح کرد:‌ انگیزه، سوخت موتور حرکت نسل جوان است، که مقام معظم رهبری هیچگاه برای این حرکت، توقف قائل نبوده و الان هم که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرده‌اند، همه باید در یک راستا حرکت کنیم و آن قله پیشرفت و تعالی را که رهبری مطرح کرده‌اند، فتح کنیم.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر با اشاره به اینکه بعضی به غلط، «پیشرفت» را «توسعه» معنی کرده‌اند، گفت: رهبر معظم انقلاب پیشرفت را یک ترقی همه‌جانبه و تعالی را پیشرفت توأمان دنیوی و اخروی می‌دانند.

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بر مقوله رقابت تأکید کرده‌اند تا هیچگاه از وضعیت خود، راضی نبوده و در جای خود، متوقف نشویم.

روشنایی افزود: تمام مسلمانان جهان به ما چشم امید دارند و ما باید در عرصه جهانی با مدیریت، مشکلات را برداریم و درگیر مباحث کوچک که با آرمان‌های انقلاب فاصله دارد، نشویم.

*چرا دانشجویان برای آموزش کودکان سوری که 2 سال در جنگ اسیر هستند، کاری نمی‌کنند

وی با اشاره به امکانات آموزش و پرورش که در اختیار جوانان ایرانی است، گفت: آموزش و پرورش کشور سوریه حدود دو سال است که مشکل دارد و جوانان این کشور امنیتی برای تحصیل ندارند و ما از فرصت‌های خود به درستی استفاده نمی‌کنیم.

عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت گفت: انقلاب در لایه‌های مردم و در ساختارهای نظام ایجاد شده است و ما باید بتوانیم با استفاده از این فرصت نظام‌سازی کنیم.

وی با اشاره به ضرورت جامعه‌شناختی دانشجویی در کشور گفت: در حال حاضر جوانان دهه 70 وارد سیستم دانشگاهی شده‌اند که از نظر جامعه‌شناختی با افراد دهه 60 متفاوت هستند و ما باید با جامعه‌شناختی بر روی این نسل به تعالی مدنظر مقام معظم رهبری دست یابیم.

به گفته روشنایی برای شکستن فضای تک‌صدایی نباید از شنیدن صدای مخالف بترسیم.

وی با بیان اینکه نسخه‌های غربی و غیراسلامی در جمهوری اسلامی جواب نمی‌دهد، گفت: جنگ نرم نیاز به مهمات دارد و ما باید برای افسران جنگ نرم مهمات بسازیم که مهمات جنگ نرم نیز اعتقادات ما است و سیاسیون کشور نیز باید بدانند که سیاست‌های بومی برای جمهوری اسلامی تدوین کنند، زیرا نسخه‌های غیراسلامی در کشور ما جواب نمی‌دهد.

*مقام معظم رهبری برای مشخص کردن وظیفه دانشجویان الگوی عملی ارائه کرده‌اند

 

 

 

در پایان این نشست ابوالفضل شفیعی دبیر واحد آموزش اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بیانات مقام معظم رهبری را با عنوان منشور 5ماده‌ای بیداری دانشجویی در دهه چهارم انقلاب مطرح کرد و گفت: این منشور را باید با دو رویکرد مبنایی و عملیاتی در نظر بگیریم، بحث اول مسئله تهذیب نفس است زیرا یکی از اشکالات عمده ما در نظام آموزشی در تمام مقاطع نگاه کاریکاتوری و تک بعدی به شخصیت انسان است که باید اصلاح شود.

وی افزود: اینکه نظام آموزشی فقط به بحث تحصیل بپردازد سبب تلف کردن استعداد، عمر و جوانی می‌شود و باید تهذیب نفس و ورزش نیز در کنار تحصیل قرار بگیرد تا استعدادها چندین برابر شکوفا شود.

شفیعی ادامه داد: عدم توان در تقسیم زمان و نپرداختن به تمام ابعاد زندگی و همچنین قشری که به دلیل ضعف استقلال فکری به قشر متوسط جامعه دانشجویی تبدیل شدند سبب می‌شوند تا حرکت شتابنده قشر جوان، کند شود.

دبیر واحد آموزش اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اظهار داشت: اگر بتوانیم با روحیه جهادی، انس با قرآن و اهل بیت به خصوص از طریق ادعیه پیش برویم می‌توانیم به الگوهای تام و تمام عملی برسیم که نمونه‌های بارز آن را در دفاع مقدس و شهدای علمی دیدیم.

*افراد نامرئی می‌گویند مگر جنگ نرم هم داریم

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با جنگ نرم اظهار داشت: زمانی که مقام معظم رهبری بحث تهاجم فرهنگی را مطرح کردند دستانی نامرئی بودند که اعلام کردند مگر فرهنگ می‌تواند تهاجمی داشته باشد؟ در حال حاضر نیز همان افراد نامرئی می‌گویند مگر جنگ نرم هم داریم؟ آنها می‌خواهند واژه جنگ را حذف کنند تا این قضیه آرامتر و دوستانه‌تر جلوه کند.

شفیعی گفت: از این افراد خواهش می‌کنم آبروی خود را نگه دارند و در قضیه جنگ نرم نیز وارد بحث نشوند زیرا ما سیاست‌های خبیثانه دشمن را بارها دیده‌ایم و اینکه ما به عنوان بیداری دانشجویی چه وظیفه‌ای داریم در سخنان مقام معظم رهبری کاملا مشخص شده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در سخنانشان با مطرح کردن بصیرت عمارگونه و استقامت مالک اشتروار به دانشجویان الگوی عملی ارائه کردند.

دبیر واحد آموزش اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اضافه کرد: خستگی‌ناپذیری باید در بعد کاری و استقامت فکری قشر دانشجو وجود داشته باشد، در مقایسه قشر فعال ابتدای انقلاب و دانشجویان حال حاضر متوجه می‌شویم که تغییرات منفی به دلیل نداشتن استقامت فکری بوده است.

*استکبار جهانی دربرابر جمهوری اسلامی به تقابل حداکثری می پردازد

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بحث شناخت اهداف و راهبردهای نظام سلطه را مطرح کرده‌اند، خاطر نشان کرد: استکبار جهانی ابتدا تابع شدن ایران را می‌خواهد و اگر به این مسئله دست نیافت برای ایجاد یک ایران خنثی تلاش می‌کند و در صورت عدم موفقیت در این هدف نیز به تقابل حداکثری می‌پردازد.

شفیعی افزود: مقامات بی‌ادب آمریکایی بارها از حذف کامل ایران در تمام مباحث نام بردند و هدفشان نیز همین است و راهبردهایشان برای رسیدن به اهدافشان فشار، زد و بند با کشورهای وابسته خودشان و اقدامات عملی مانند حمایت از فتنه آمریکایی سال 88 است.

دبیر واحد آموزش اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: قالب کردن اسلام قلابی آمریکایی در بعد سکولار نیز مطرح می‌شود زیرا آنها می‌خواهند اسلام ناب محمدی را حذف کنند و ما باید با شناخت از نظام سلطه در تمام ابعاد تابع اسلام ناب محمدی و مکتب حقیقی امام خمینی(ره) باشیم.

وی افزود: ما باید درد جامعه و بدنه دانشجویی را بفهمیم و بتوانیم مانند یک عالم عامل در تمام ابعاد فعالیت کنیم.

شفیعی خاطر نشان کرد: پیام مقام معظم رهبری در رابطه با معبد و معبود ما را به یاد یکی از پیام‌های شهید بهشتی می‌اندازد.

وی اضافه کرد: دلیل اصلی خطا کردن تشکل‌های سیاسی این است که گاهی وقت‌ها اسم با ارزش‌تر از رسم می‌شود و راه‌حل این مسئله نیز این است که با علمای اخلاقی رابطه برقرار کنیم. در تقوا زورآزمایی کنیم و مسابقه دهیم.

شفیعی ادامه داد:‌ اگر تشکل‌های دانشجویی به تقوا اهمیت دهند و به این موضوع به طور ویژه توجه کنند، تشکل به سمت خدمت به مردم پیش می‌رود.

*دانشجویان انقلابی برای مقابله با شیطان بزرگ پای انقلاب ایستاده اند

وی در رابطه با ایجاد تشکل‌های جدید اظهار داشت: موضع اصلی جامعه اسلامی در رابطه با شروع به کار تشکل‌‌های دیگر موضع حمایتی است و اگر تشکل‌های جدید در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران عمل کنند،‌ مشکلی نخواهد بود ولی اگر بخواهند از این چارچوب خارج شوند ما در مقابل آنها خواهیم ایستاد.

شفیعی تأکید کرد: نگاه ما در بین تشکل‌ها، نگاه مؤمنانه است و اگر ببینیم کسی با نام اسلام کاری می‌کند که رویکرد منافقانه دارد ما برخورد خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: آن دسته از مسئولین فرهنگی که دنبال خط سازش مکتبی هستند در دایره جمهوری اسلامی نمی‌گنجند و خود به خود دفع می‌شوند البته ما تند و افراطی عمل نمی‌کنیم و رویکرد مردم چنین چیزی را می‌طلبد.

شفیعی در رابطه با افق‌های روشنی که رهبری به آن اشاره کردند، افزود: وظیفه ساختن آینده با جوانان الان است و مطمئنا آینده با جوانان امروز ساخته می‌شود و همه ما به عنوان جوان امروز در همه زمینه‌ها پای کار مقابله با شیطان بزرگ و پای کار انقلاب هستیم.

وی خاطر نشان کرد: جوان از عادات پیرمردانه دور است و با انرژی و اتکاء و امیدی که دارد چشم امیدی به دشمن نخواهد داشت و همین که دشمن به ما شر نرساند برای ما کافی است.

وی با بیان اینکه در آستانه فصل بهار قرار داریم، تصریح کرد: فصل بهار یادآور خاطرات خوبی برای ما است زیرا در این فصل اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی برگزار می‌شود و امیدواریم بتوانیم در برگزاری این مراسم به اهداف پیش روی خود برسیم.