رفتن به بالا

اعتراض مجمع دانشجویان عدالتخواه قوچان به افزایش 200 درصدی قیمت خوابگاه

مجمع دانشجویان عدالتخواه قوچان پیرامون افزایش اجاره بهای خوابگاه های دانشجویی، نامه ای سرگشاده خطاب به ریاست این دانشگاه منتشر نموده است. در این نامه با نگاهی تحلیلی، به آسیب های این مسئله پرداخته شده و از مسئولین تقاضا شده است به این مسئله رسیدگی کنند.

متن نامه به این شرح است:

ریاست محترم دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان

جناب آقای دکتر پوربدخشان

 به استحضار می رساند مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان پیرو اطلاعیه شرکت شاندیز نگین پویا مورخ 6 شهریور 93 مبنی بر گران شدننرخ اجاره بهای خوابگاه های خودگردان دانشجوییزیر نظر دانشگاه لازم می داند با توجه به رسالت و دغدغه های علمی و فرهنگی و رفاهی خود، به نمایندگی از تمامی دانشجویان دانشگاه اعتراض خود را مبنی بر رشد بیش از 200 درصدی اجاره بهای خوابگاه اعلام دارد.

قبل از هر چیز لازم به ذکر است، دانشجویان خوابگاهی این دانشگاه، حدود 60 درصد از جمعیت دانشجویان را تشکیل می‌دهند. خروج حجم زیاد دانشجو از خوابگاه‌های دانشجویی، که حقیقتاً به نسبت محیط شایسته و مناسب‌ تری به لحاظ فرهنگی، اجتماعی، علمی، روحی و روانی و امنیتی نسبت به خانه‌های خودگردان دارد، موجب خواهد شد درصد قابل توجهی از دانشجویان دانشگاه در شرایطی متفاوت به زندگی و تحصیل به دور از آغوش خانواده بپردازند. گران شدن بیش از 200 درصدی قیمت خوابگاه در نگاه اول یک حجم بالای دانشجویان متقاضی خانه‌های دانشجویی را وارد شهر‌ قوچان می‌کند و نگرانی خانواده‌ها را در خصوص مسائل زیر در پی خواهد داشت.

1. پیامدهای فرهنگی و اجتماعی:

بر هیچ کس پوشیده نیست که خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علی رغم مشکلات فرهنگی و اجتماعی، شرایط بسیار مناسب‌تری را نسبت به خانه‌های دانشجویی دارند. وجود اجتماعات دانشجویی مراسمات مختلف مذهبی از یک سو موجب توجه دانشجویان به شعایر دینی شده و از جانب دیگر حس همگرایی و جمع پذیری را در دانشجویان تقویت می‌کند. ارتباط صمیمانه همه دانشجویان در خوابگاه با یکدیگر نیز در این خصوص قابل توجه می‌باشد. نظارت و مدیریت سرپرست و حراست خوابگاه موجب می‌شود اتفاقات مخرب و تنش های این جمع جوان به حداقل برسد. اگر چه روند رو به رشد استعمال دخانیات در خوابگاه ها امری است که نظارت بیش از پیش را نیز می‌طلبد. در این شرایط، رشد بیش از 200 درصدی قیمت خوابگاه که منجر به عدم توان مالی دانشجویان جهت اسکان در خوابگاه و البته ایجاد بستر مسموم غیرفرهنگی زندگی شهری موجب خواهد شد، در سالی که به تعبیر مقام معظم رهبری (مدظله عالی) سال اقتصاد و فرهنگ نام‌گذاری شده است، پیامدهای جبران ناپذیر فرهنگی و اجتماعی، نسل جوان و آینده‌ساز کشور را با تهدیدات جدی مواجه سازد و این مهم بیش از همه متوجه جمعیت خواهرانی است که معضلات گسترده فرهنگی آن به طور جد در وهله اول دامن فضای فرهنگی دانشگاه و سپس شهر را خواهد گرفت.

2.  پیامدهای علمی:

علاوه بر آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی که باید در اولویت مدیریت و برنامه‌ریزی نظام جامع دانشگاه قرار بگیرد، آسیب‌هایی متوجه فضای علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه می شود که در آینده‌ای نه چندان دور خود را نمایان خواهد کرد و موجب سرخوردگی جایگاه علمی دانشگاه خواهد شد. جایگاهی که بدون شک مقام‌های کسب شده توسط دانشجویان در مسابقات و جشنواره‌های علمی، کسب رتبه‌های فاخر در کنکور کارشناسی ارشد و رشد انجمن‌های علمی دانشجویی در سال‌های اخیر، در احراز آن موثر بوده‌اند. این در حالی است که در این پیچ تاریخی لزوم حفظ حرکت پرشتاب علمی جامعه دانشگاهی کشور پرواضح است.

وجود فضای تعامل و بررسی‌های علمی در بین دانشجویان خوابگاه، وجود فضای مناسب جهت مطالعه، نبود دل مشغولی‌های دیگر در طول روز از قبیل تهیه وعده‌های روزانه غذایی و تمرکز بر تحصیل و یادگیری، امتیازات مثبتی است که در صورت عدم تحقق آنها، شاهد نزول شرایط و نشاط علمی در بین دانشجویان خواهیم بود. این در حالی است که نبود امکانات مناسب رفاهی برخلاف گفته مسئولین منجر به رسیدن به این اهداف نخواهد شد.

3. پیامدهای رفاهی و امنیتی:

وجود رفاه، آسایش و امنیت مناسب برای دانشجویان در خوابگاه ، موجب خواهد شد تا خانواده‌های محترم، دانشگاه و خوابگاه را به عنوان خانه دوم فرزند خود قبول کند و نگرانی کمتری را در این خصوص داشته باشند. از این رو زندگی دانشجویان در خانه‌های دانشجویی مراتبی را به دنبال دارد که موجب تضعیف این مقوله خواهد شد.

 وجود امنیت و آرامش در خوابگاه منجر به این خواهد شد که لوازم تحصیل دانشجویان هر چه بهتر فراهم شود. تأمین هزینه‌ی بالای وسایل اجاره‌ی خانه‌ خاصه در مناطقی که دارای امنیت نسبی و نزدیک به ایستگاه های سرویس دانشگاه باشند، در کنار زمان و هزینه‌ی رفت و آمد و سایر مخارج تحمیلی بر دانشجو، تنها بخش کوچکی از آثار و پیامد‌های مخرب این اقدام می‌باشد.

نکته حائز اهمیت، امنیت خواهران دانشجویی است که با توجه به امنیت برخی مناطق قوچان تفکر و توجه شایسته‌ای را، در کنار مسائل فرهنگی آن، می‌طلبد.

علی رغم تعهدات قانونی دانشگاه در قبال دانشجویان، رعایت جمیع موارد فوق از منظر اخلاق و مدیریت اسلامی نیز در تصمیم‌گیری و اجرا در راستای پیشرفت نظام متعالی تعلیم و تربیت کشور، نگاه و توجهی مضاعف را می‌طلبد که بدون شک از دید نظام مدیریتی دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان به دور نخواهد ماند.  لذا انتظار می رود با استفاده از راهکارهای مطلوب، امکان بهره برداری از محیط مناسب فرهنگی، علمی، رفاهی و امنیتی  را برای تحصیل آینده سازان ایران اسلامی فراهم آورید.

امیدواریم با همدلی و هم افزایی هر چه بیشتر جامعه دانشگاهی در نیل به اهداف فرهنگی و علمی، عنایات امام زمان (عج) و در پناه الطاف الهی، شاهد شکوفایی هر چه بیشتر ظرفیت‌های این نهال علمی کشور باشیم.

به امید ظهور عدالت گستر گیتی

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان

رونوشت:

معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

ریاست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

ریاست صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان

فرمانداری محترم شهرستان قوچان