قیمت پایین خرید تضمینی گندم موجب کاهش ضریب خودکفایی خواهد شد

    به گزارش عدالتخواهی به نقل ازجمهوریت ،تشکل های دانشجویی دانشگاه های کشاورزی کشور در نامه ای سرگشاده به معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خواستار تجدید نظر دولت در قیمت خرید تضمینی گندم شدند. در این نامه با اشاره به ضرورت برنامه ریزی دولت برای رسیدن به خودکفایی در تولید گندم، افزایش […]

 

 

به گزارش عدالتخواهی به نقل ازجمهوریت ،تشکل های دانشجویی دانشگاه های کشاورزی کشور در نامه ای سرگشاده به معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خواستار تجدید نظر دولت در قیمت خرید تضمینی گندم شدند.

در این نامه با اشاره به ضرورت برنامه ریزی دولت برای رسیدن به خودکفایی در تولید گندم، افزایش ضریب وابستگی و کاهش انگیزه تولید در داخل، از نتایج اعلام قیمت نامناسب خرید تضمینی گندم  بیان شده است.

متن نامه ارسال شده به شرح زیر است:

 

جناب آقای دکتر محمدباقر نوبخت

معاونت محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری

با سلام
پیرو اعلام قیمت خرید تضمینی محصول راهبردی گندم، بسیج دانشجویی دانشگاه های کشاورزی این ضرورت را احساس نمود که نکاتی را به مجموعه متولیان امنیت غذایی کشور متذکر شود:

۱- همانطور که مستحضر هستید سلطه غذایی به عنوان اصلی ترین حربه‌ی کشورهای مستکبر برای وابسته کردن ملت‌های مستضعف در جهان، سال‌هاست که مورد استفاده قرار گرفته؛ در این میان محصول اساسی گندم، شرایط حساس تری داشته و اغلب کشورها تمام تلاش خود را برای خودکفا شدن و قطع وابستگی به طرق مختلف، در این محصول بکار گرفته اند.

۲- جمهوری اسلامی ایران که داعیه دار مبارزه با استکبار جهانی است، ضروریست برنامه ریزی مشخصی برای تأمین امنیت غذایی به عنوان پایه اصلی استقلال ملی، داشته باشد؛ از این رو ارتقاء ضریب خودکفایی در محصولات اساسی به عنوان مهمترین شاخص امنیت غذایی، باید در اولویت تصمیمات دولت قرار گیرد.

۳- یکی از شیوه های موثر برای نیل به خودکفایی در تولید گندم، خرید تضمینی این محصول از سوی دولت و با قیمتی متناسب با نرخ تورم نهاده های تولیدی است که علاوه بر افزایش حجم تولید در داخل، موجب افزایش حجم خرید دولتی نیز خواهد شد.

۴- یکی از دستاوردهای دولت در سال گذشته افزایش حجم خرید گندم از کشاورزان بوده که نتیجه اعلام به موقع و با قیمت مناسب خرید تضمینی این محصول بود. با توجه به تأکید صریح سیاست های اقتصاد مقاومتی بر لزوم افزایش تولید داخلی نهاده و کالاهای اساسی (بویژه در اقلام وارداتی) و همچنین ضرورت خودکفایی در تولید گندم، انتظار می رود رویکرد گذشته دولت در این رابطه تداوم یابد و قیمت خرید تضمینی گندم بر اساس نرخ تورم نهاده های تولید تعیین گردد.

۵- طبق گزارش بانک مرکزی، میانگین نرخ تورم نهاده های تولید غلات در سال گذشته ۵۴ درصد بوده که بر این اساس، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی پیش‌رو می بایست متناسب با این نرخ، تعیین گردد. در حالیکه قیمت فعلی اعلام شده از سوی دولت (۱۱۵۵ تومان) نمی تواند پاسخگوی هزینه های تولید این محصول باشد.

۶- پیش بینی می‌شود تعیین قیمت نامناسب خرید تضمینی گندم از یک طرف و کاهش سهم حقآبه بخش کشاورزی از طرف دیگر، کاهش شدید حجم تولید گندم در سال زراعی پیش‌رو را به دنبال خواهد داشت که موجب کاهش ضریب خودکفایی می شود.

۷- در پایان ضمن تأکید بر لزوم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، از دولت محترم درخواست می شود نگاه ویژه ای به بخش کشاورزی و امنیت غذایی داشته باشد؛ چراکه تأمین امنیت غذایی مقدمه دستیابی به استقلال ملی خواهد بود.

رونوشت به:
جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی – رئیس محترم جمهور
جناب آقای مهندس حجتی – وزیر محترم جهادکشاورزی
جناب آقای دکتر طیب نیا – وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی
جناب اقای دکتر سیف – رئیس محترم کل بانک مرکزی

امضاء کنندگان:
بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز
بسیج دانشجویی دانشگاه رامین اهواز
بسیج دانشجویی دانشگاه گرگان
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه باهنر کرمان
بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز