رفتن به بالا

مگر قرار است چه توافقی امضا شودکه شما به دنبال جا انداختن شعار«عدم توافق بدتراز توافق بد»دربین مردم هستید؟

 

به گزارش عدالتخواهی ،کمیته ی صیانت از منافع ایران ،خطاب به وزیر محترم امور خارجه ،درخصوص کمپین ایجادشده با شعار«هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست» سوالاتی را مطرح کرد .

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

جناب آقای ظریف

سلام علیکم؛

 

 

در آستانه گام نهایی و در شرایطی که آقای کری و اوباما و سایر مقامات آمریکایی ابایی ندارند از اینکه صراحتاً آرزوهای‌شان برای بازکردن پیچ و مهره تأسیسات هسته‌ای ایران را مطرح کنند و مستقیما می گویند “عدم توافق بهتر از توافق بد است”؛ و  بعد از مواضع غلط مسئولین سیاست خارجی کشورمان که به زبان‌های مختلف اعلام می‌کنند به هر نحوی “باید توافق صورت بگیرد و هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست” شاهد کمپینی از طرف حضرتعالی با استفاده از محبوبیت هنرمندان کشورمان، باهمین شعار بودیم که نکات تامل برانگیزی در خود دارد.

بدون شک ریشه ادبیات‌ حداقلی، خجالت‌آور و ناقض منافع ملی مسئولین را باید در اتفاقی که قریب به 9 ماه پیش، در دیپلماسی کشور رخ داد -یعنی توافق ژنو- جست‌و‌جو کرد که نه تنها غربی‌ها را برای زیاده خواهی‌های بیشتر در آینده به طمع انداخت، بلکه به‌عنوان سنگ بنایی غلط، راه را برای هرگونه توافقی در آینده که بتواند منافع ملت ایران را حفظ کند بست.

گذشته از توافق‌نامه ضعیف، ادبیات این روزهای مذاکره‌کنندگان کشور و این سطح از پایبندی به منافع ملی گویای آن است که اقدامات غلط و خلاف شأن ملت ایران در سیاست خارجی تمامی ندارد.

اگر پیش از این، با مواردی چون ابراز خالی بودن خزانه یک روز قبل از مذاکرات، ضعف شدید نمایندگان یک ملت در دنیا به نمایش گذاشته می‌شد، با بزرگ‌نمایی قدرت نظامی آمریکایی‌ها توسط حضرتعالی، ملت ایران مستأصل جلوه داده می‌شد، با رفتارهای فیس بوکی و عکس گرفتن‌های پشت میز برای قرار دادن در شبکه های اجتماعی از جانب مذاکره کننده‌ی ارشد، اقدامات دون شأن یک ملت انجام می‌گرفت، و اخیراً با تکرار اقدام نابجایی چون اولین دیدار رسمی رؤسای جمهور بعد از انقلاب با نخست وزیر بریتانیای صغیر و بعد از آن سخنرانی متفرعنانه کامرون و ایراد اتهامات بزرگ به ایران، بساط تحقیر نماینده کشورمان در سازمان ملل فراهم شد امروز شاهدیم که وزیر خارجه با برخی هنرمندان کشورمان تماس می‌گیرد و رسماً کمپین خودجوشی! را سفارش می‌دهد با شعار زشت، غیرعقلانی و مغایر با منافع ملی «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست».

وزیر امور خارجه محترم

 

با توجه به تکذیب برخی هنرمندان و تعبیر یکی از کارگردانان کشورمان که در این کمپین نیز از وی نامبرده شده است “کدام عقل سلیمی می‌پذیرد که ایران به هر قیمتی بر سر پرونده هسته‌ای با غرب به توافق برسد که اگر قرار بود هر آنچه آنها می گویند ما بپذیریم، مذاکرات تاکنون چندین باره به نتیجه رسیده بود”، سوالات جدی برای مردم بوجود آمده است:

 

یکم

آیا طراحی چنین پوستری با چنین شعاری در وزارت‌خارجه و به‌کار بردن گزاره‌های این چنینی با سخنرانی‌های رسمی و اعلام پایبندی به منافع یک ملت تناقض ندارد؟

دوم

ادعای بمب ساختن توسط جمهوری اسلامی در صورت عدم توافق در این کمپین از سوی حضرتعالی، چه خسارات و اتهامات فراوانی را در آینده متوجه کشورمان خواهد ساخت؟

سوم

آیا حضرتعالی که در این‌گونه مواقع با استفاده ابزاری به سراغ کارگردانان و چهره‌های مردمی می‌روید، مانند گزارش‌های همتایان آمریکایی‌تان به کنگره، تاکنون خود را ملزم به برگزاری جلسات اطلاع رسانی با همین چهره‌های مردمی و ارائه گزارش شفاف به مردم و نمایندگان ملت در رابطه با جزئیات توافق نامه و گام نهایی دانسته‌اید؟

چهارم

در گام نهایی چگونه توافقی قرار است امضا شود و به ملت ایران تحمیل شود که حضرتعالی و برخی مسئولین کشورمان به دنبال زمینه سازی برای جا انداختن شعار «عدم توافق بدتر ازتوافق بد»، در بین مردم هستید؟

پنجم

با توجه به سخنان‌تان در نشست اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا و نگرانی برای پیروزی حزبی در انتخابات آینده مجلس آیا اعلام رسمی تلاش برای رسیدن به هر توافق ولو توافق ضعیف، صرفاً به بهای پیروزی در یک دوره انتخابات مجلس، فدا کردن منافع یک ملت بر سر رقابت‌های سیاسی نیست؟

 

و در آخر

 

آیا بعد از خداحافظی با دارایی‌های صنعت هسته ای کشورمان در توافق نامه قبلی،  مردم ایران کم‌کم باید با آروزی برداشته شدن تحریم‌ها در این توافق‌نامه و به رسمیت شناخته شدن حق کشورمان در این توافقنامه هم خداحافظی کنند و اقدامات خودجوش این‌چنینی هم‌چون آوردن بچه‌های دبستانی به مراسم استقبال‌ها برای بزرگ‌نمایی از دست آوردهای حداقلی است؟

در پایان لازم به ذکر است کمیته صیانت از منافع ایران حق پیگیری های حقوقی از طریق مراجع قضایی و نمایندگان مجلس، و شکایت از بازی گرفتن آینده یک کشور با اقدامات نابخردانه اینچنینی را برای خود محفوظ می داند.

 

 

والسلام

کمیته صیانت از منافع ایران

 

ارسال دیدگاه


هیچ دیدگاهی برای “مگر قرار است چه توافقی امضا شودکه شما به دنبال جا انداختن شعار«عدم توافق بدتراز توافق بد»دربین مردم هستید؟”

 • احسان چنارانی says:

  سلام
  1-اگر میتوانید خودتان بیانیه بنویسید ،چرا بیانیه ی یک گروه مشخص با طرز فکر مشخص و تفکر جناحی را از این تریبون منتشر میکنید.
  2-اگر حرف هایتان با این گروه کاملا مشخص، یکی است:آیا فکر نمیکنید خیلی خودتان را فهیم فرض کرده و طرف مقابل تان را که وزیر یک مملکت است نافهم در نظر گرفته اید.(اگر نگویم که او را ضد انقلاب و ضد منافع ایران در نظر گرفته اید) باور کنید که فقط شما منافع ایران را نمیخواهید،دیگران هم میخواهند.
  3-به جای کار روی این خاله زنک بازی های سیاسی بهتر است فکری برای درمان دردهای مردم کرد که شما از ما واقف ترید.
  امیدوارم منتشر کنید نظرات رو…..تا انگیزه ای برای ادامه نظردهی باشد…..
  یا حق

 • سلام
  جنبش عدالتخواه دانشجویی پیرامون توافق نامه ضعیف ژنو بیانیه نوشت وانتقاد،سوالات ومطالبات خودش رو بدون توهین وبه قول شما ضد انقلاب دانستن وزیرمحترم امور خارجه ،مطرح کرد.بهتر هست مطالعه بفرمایید تا با مواضع جنبش عدالتخواه دانشجویی آشناتر بشید و اینطور راحت اظهار نظر نکنید.
  این بیانیه هم به عنوان خبر روی این سایت قرار گرفته

 • حسین شهبازی زاده says:

  سلام برادر چنارانی و ارادت
  1. در این مورد که جنبش ، به عنوان یک مجموعه دانشجویی مستقلا میبایست پیرامون مسائل مختلف اعلام موضع کنه با شما کاملا موافقم ، اما هیچ ایراد و مانعی وجود نداره که در صورت هم خوانی آرا ، فعالیت گروه دیگری به نشانه تایید ، از رسانه جنبش بازتاب داده بشه ، نگرانیتون قدری مبهمه انصافا
  2. (( گروه کاملا مشخص )) یعنی چی؟؟
  اگر منظورتون رو دقیق تر مطرح میفرمودید ، باب گفتگو باز میشد ، اما به نظرم امثال این تعابیر و عبارات متن رو نیازمند ترجمه میکنه برادر عزیز
  3. برادر گرانسنگ ؛ خاله زنک بازی سیاسی؟؟؟؟؟
  این فراز از پیامتون انصافا شاهکاره!
  اتفاقا یکی از نقدهایی که ما به تیم فعلی دیپلماسی کشور داریم همینه که مساله هسته ای کشور رو به اندازه ی یک(( خاله زنک بازی سیاسی)) تنزل دادن ؛ همونطور که جناب ظریف در پاسخ به هاله اسفندیاری…بگذریم
  و اگر جز این بد قطعا به توافق نامه ژنو نمی انجامید….
  فکر میکنم منشا ایراد تا حدودی همین باشه که قضیه رو خاله زنک بازی دونستید برادرم
  4. پیشنهاد میکنم در مورد بیانیه این گروه کاملا مشخص ( به تعبیر شما) یا هر گروه کاملا مشخص دیگه ای بدون توجه به (( من قال )) ، تمرکز منطقی و علمی بفرمایید روی (( ماقال)) و بعد ، مورد به مورد بحث مستدل بفرمایید نه این که با چند عبارت کلی اشکال بگیرید
  وزیر یک مملکت!!! بسیار خب ! که چی؟؟ به هر حال به ایشون نقدهایی وارد شده …بر اساس کدام بند ایشون ضد انقلاب فرض شده؟؟
  یا مثلا فرمودید :باور کنید که فقط شما منافع ایران را نمیخواهید،دیگران هم میخواهند.
  خیلی خوب ، باور میفرماییم ، اما شما هم لطفا بفرمایید از کجای متن بیانیه شما استنباط کردید که ما معتقدیم هیچ کس منافع ایران را نمیخواهد جز ما!؟!
  ضمیمه : ارادت و خضوع

 • احسان چنارانی says:

  برادر شهبازی سلام و عرض ارادت
  “آیا بعد از خداحافظی با دارایی‌های صنعت هسته ای کشورمان در توافق نامه قبلی، مردم ایران کم‌کم باید با آروزی برداشته شدن تحریم‌ها در این توافق‌نامه و به رسمیت شناخته شدن حق کشورمان در این توافقنامه هم خداحافظی کنند” همین پیش فرض های داغون کافی است برای شناختن منتقدان و نویسندگان و(دیدگاه محترم جنبشیها) و پی بردن به مقاصد شوم و ناپاک آنها.
  این گروه به اصطلاح صیانت از منافع ایران افراد کاملا مشخص با گراییش های مشخص تر دیگر نیازی به تعیین و تلیل ندارند،نمیدانم دقیقا سوالتان چیست راجع به این گروه. در این دوسال پس از انتخابات این چندمین باری اسصت که جنبش در پازل این دوستان بازی میکند و هربار ضررهایش بعد مدتی نمایان میشود.
  این که این مساله خاله زنک بازی است شک نداشته باشید:1 این کمیته و امثالهم دارند با ماهی گرفتن از این آب گل آلود شکست انتخاباتی خودشان رو جبران میکنند و منافع ایران و…متشنج کردن فضاست برادر. 2 اگر مردید مابقی فضاها که خیلی هم مهمتر است و مردم دارن با اون مشکلات دست و پنجه نرم میکنند علم کنید نه مسیله ای که اصلا دغدغه مردم هم نیس و فقط به درد بازی سیاسی میخورد.3 برهمگان پر واضح است که این تیمی که رفتند برا مذاکرات خودشون رو هم بکشند نمیتونند خط قرمز ها رو رد کنند چون مسول سیاست خارجه شخص دیگری است و جای دیگری برنامه ریزی میشود.4 برادر رفتن سر میز مذاکره یعنی بده بستان در دنیای واقعی نه گذاشتن پای مصنوعی روی میز….باید یه سری چیزهاراداد و یه چیزی گرفت…5 مردم دو سال قبل با انتخابشون گفتند که این گفتمان رو میخان و گفتمان شما خریداری نداشت پس هرچیزی که مخالف رای و نظر شماست رو مسیله اصلی کشور نکنید و دعوا کنید…و ………….هزاران دلیلی دیگر مبنی بر خاله زنک بازی بودن این دعوایی که راه افتاده است…
  یاحق

 • حسین شهبازی زاده says:

  برادر عزیز
  شما از اون جمله ای که توی پرانتز گذاشتید پی به مقاصد شوم!! و ناپاک!! آن ها بردید؟؟!
  اگر بنیان تمام استدلال هاتون به همین سستی باشه واقعا جای تاسف داره…
  زمانی که به این نکته توجه کنید که ما در مذاکرات ژنو 28 امتیاز نقد دادیم و در مقابل 8 امتیاز نسیه گرفتیم ، دیگه اون جمله که داخل پرانتز گذاشتید محصول مقاصد شوم! و ناپاک! نخواهد بود ؛ بلکه یک جمله کاملا بدیهی و واضح هست…
  مابقی صحبت هاتون هم تقریبا به همین قوت هست! برای مثال تحلیل شگفت آورتون از ربط رای نیاوردن در انتخابات با نقد توافق نامه ژنو! ؛ اولا تمام منتقدین توافق نامه ژنو در انتخابات پیشین به یک کاندید رای ندادن ؛ حتی اگه داده باشن هم باز نتیجه ای که جنابعالی گرفتید شدیدا مخدوش هست ، چرا ؟! چون اصولا نقد توافق نامه ژنو خیلی جناحی نیست! و حمایت و عدم حمایت از کاندید الف یا ب یا ج خیلی به نظرم تاثیری بر این جمله علمی و دقیق نداره که : توافق نامه ژنو به هیچ توجیهی قابل دفاع نیست…
  نکته بعد: فرمودید :(گر مردید مابقی فضاها که خیلی هم مهمتر است و مردم دارن با اون مشکلات دست و پنجه نرم میکنند علم کنید نه مسیله ای که اصلا دغدغه مردم هم نیس و فقط به درد بازی سیاسی میخورد.)
  اولا خود قضیه هسته ای به طرق مختلف به منافع توده ها و مردم مربوط میشه ، از اون گذشته ، این پیش فرض شما هم شدیدا سست بنیان و ناصحیح هست که ما جز قضایای هسته ای به هیچ مساله دیگه ای و هیچ درد دیگه ای از مردم و توده ها اهمیت نمیدیم
  مگر همین چند روز پیش بیانیه جنبش پیرامون بانک ها رو نخوندید؟!
  درگیری های شهری ما در مورد توسعه نامتوازن و ناعادلانه شهرها ناظر به اصل توجه به توده ها نیست؟
  حاشیه نشین ها و کارتن خواب ها که عمده تمرکز جنبش عدالتخواه در شیراز رو _ که اتفاقا اونجا درگیری اصلی باشورای اصولگرای شهر وجود داره _ همزمان دغدقه اجتماعی و فراجناحی جریان رو نشون نمیده؟!!..
  عجیبه که اینقدر راحت و بی دلیل قضاوت میفرمایید
  نکته بعد : بنده هم با شما کاملا موافقم که مذاکره در بعضی موارد یعنی بده بستان…اما گویا تیم مذاکره هسته ای بده نستان ! انجام داده اند و در قبال چیزهایی که داده اند تقریبا هیچ چیز نگرفته اند…
  مردم در انتخابات گذشته و تمام انتخابات های پیش از اون به دنبال حل شدن مشکلات و دغدقه هاشون هستن ، فکر نمیکنم توافق نامه ی بده – نستانِ ژنو ترجمه مطالبات مردم باشه …
  این انصافا ناجوانمردانه هست که تا یک کاندید رای میاره ، هرکار اشتباهی دلش میخواد بکنه و تا کسی خواست حرف بزنه بگه : مردم به این گفتمان رای دادن….
  ارادت