استفاده ساکنین سه هزار روستا از آب شرب ناسالم/ بیماری‌های عفونی و روده‌ای جان هزاران نفر را تهدید می‌کند

  به گزارش عدالتخواهی ،نسیم نوشت: بحران کمبود آب سراسر کشور را تهدید می‌کند. این امر به حدی جدی است که بسیاری از مسئولین کشور طی تابستان امسال در ارتباط با کمبود آب و نیاز به صرفه‌جویی توسط مردم هشدار داده‌اند. کار به جایی رسیده که حتی ائمه جمعه نیز در خطبه‌های نماز جمعه از […]

 

به گزارش عدالتخواهی ،نسیم نوشت: بحران کمبود آب سراسر کشور را تهدید می‌کند. این امر به حدی جدی است که بسیاری از مسئولین کشور طی تابستان امسال در ارتباط با کمبود آب و نیاز به صرفه‌جویی توسط مردم هشدار داده‌اند. کار به جایی رسیده که حتی ائمه جمعه نیز در خطبه‌های نماز جمعه از مردم برای حضور و برپایی نماز باران دعوت می‌کنند. به گفته کارشناسان این بحران در سیستان و بلوچستان جدی‌تر از دیگر از نقاط کشور است.

محمدسعید اربابی، نماینده مردم ایرانشهر در مجلس در این رابطه در گفتگو با «نسیم» اظهار داشت: روستاهای شهرستان‌های سرباز، نیکشهر، فنوج و مهرستان با مشکل کمبود آب مواجه هستند. شهرستان سرباز مشکل کمبود بارندگی ندارند؛ ولی تاکنون پروژه‌های موفقی در حوزه آبرسانی روستایی آن انجام نشده است. تأمین آب بهداشتی اولویت روستاهای منطقه است.

شبکه‌ای که در سطح استان حدود پنج هزار مشترک دارد؛ ۶۰ درصد آب را هدر می‌دهد
این در حالی است که غلامرضا مالکی، معاون برنامه‌ریزی استانداری سیستان و بلوچستان در آخرین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان وضعیت آب روستایی را اینطور عنوان کرده: بیش از ۶۰ درصد آب به دلیل فرسودگی شبکه توزیع آب روستایی، در این شبکه هدر می‌رود.

شبکه‌ای که در سطح استان حدود پنج هزار مشترک دارد؛ ۶۰ درصد آب را هدر می‌دهد. از طرفی براساس گزارش شرکت آب و فاضلاب روستایی استان، مردم بیش از چهار هزار روستای استان به شبکه آب شرب سالم دسترسی ندارند. از این تعداد حدود هزار روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند و مابقی از برکه‌ها و رودهای محلی که بین انسان و حیوانات مشترک است؛ استفاده می‌کنند.

نماینده مردم سراوان در مجلس نیز در این باره در گفتگو با «نسیم» اظهار داشت: اکثر روستاهای سراوان با مشکل نبود آب بهداشتی و شبکه آبرسانی مواجه هستند. در حال حاضر تنها در ۴۰۰ روستا از مجموع ۱۷۰۰ روستای منطقه، آبرسانی صورت می‌گیرد. این امر به این معناست که بحران آب گریبان‌گیر بیش از دو سوم روستاها شده است. این در حالی است که آبرسانی در بسیاری از روستاهای تحت پوشش نیز به دلیل فرسودگی شبکه آبرسانی، به طور مطلوب انجام نمی‌شود.میرمرادزهی ادامه داد: تعداد محدودی از روستاها با تانکر آبرسانی می‌شوند و در اکثر روستاها به دلیل دوری و سختی مسیرها، حتی تانکر هم وجود ندارد

 

از ۱۶۸ روستا و آبادی در بخش “کتیج”، تنها ۱۰ روستا دارای شبکه آب هستند

در همین حال عبدالله بارانی مدیرآبفای روستایی یکی از بخش‌های جنوبی استان در گفتگو با «نسیم»، وضعیت آب روستایی این مناطق را اینگونه تشریح می‌کند: از مجموع ۱۶۸ روستا و آبادی در بخش “کتیج”، تنها ۱۰ روستا دارای شبکه آب هستند؛ که در این روستاها نیز آب به صورت جیره‌بندی توزیع می‌شود. شهر “کتیج” به عنوان مرکز بخش نیز تنها روزی دو تا سه ساعت آب شرب دارد.

«نسیم» پیشتر طی گزارشی جیره‌بندی آب در گرم‌ترین ماه سال، یعنی مردادماه را در شمال استان رسانه‌ای کرده بود. جایی که روستاهای شمال سیستان و بلوچستان در رمضان امسال برای ۱۵ روز آب شرب نداشتند و پس از انتشار گزارش‌های «نسیم»، آب شرب برای دو ساعت هم که شده؛ در شبکه آبرسانی این روستاها جریان یافت.

در حالیکه شرکت آب و فاضلاب جیره‌بندی آب را همواره کتمان می‌کرد؛ ولی محمدعلی پیری، فرماندار هیرمند آن زمان در گفتگو با «نسیم» جیره‌بندی شدن آب در یکی از شهرهای این شهرستان را تأیید کرد و اظهار داشت: اوضاع آب شهرستان به تازگی کمی بهبود یافته و مردم حداقل دو ساعت در شبانه روز از آب بهره‌مند هستند.

این شرایط در حالی همه ساله در شمال استان تکرار می‌شود که براساس آمارهای رسمی چهار سد و مخزن طبیعی(چاه‌نیمه‌ها) در این منطقه بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ مترمکعب آب ذخیره داشته و وظیفه آبرسانی به زاهدان را نیز به خوبی انجام می‌دهد.

فقط ۶۰ درصد مردم این منطقه از آب شرب روستایی، آن هم به صورت جیره‌بندی برخوردار هستند

محمدامین امیری، رئیس شورای دهستان “مسکوتان” شهرستان فنوج نیز در مورد وضعیت بهره‌مندی مردم این منطقه از جنوب سیستان و بلوچستان به «نسیم» گفت: فقط شش روستا از ۵۰ روستای دهستان ۱۰ هزار نفری مسکوتان دارای شبکه آب روستایی هستند که آب آنها هم به صورت جیره‌بندی توزیع می‌شود.
وی در ادامه افزود: شرایط در مرکز این دهستان هم با پنج هزار نفر جمعیت مناسب نیست. فقط ۶۰ درصد مردم این منطقه از آب شرب روستایی، آن هم به صورت جیره‌بندی برخوردار هستند. البته نقاط مرتفع دهستان نیز کاملاً از آب شرب بی‌بهره‌اند. مرکز دهستان زیر نظر آبفای روستایی شهرستان فنوج مدیریت می‌شود.

بیش از ۹۰ درصد روستاهای شهرستان نیکشهر فاقد شبکه آب شرب روستایی هستند

اما این همه ماجرای جیره‌بندی آب در شمال و جنوب استان نیست. مولابخش امیری، رئیس شورای شهرستان نیکشهر در گفتگو با «نسیم» اینگونه می‌گوید: بیش از ۹۰ درصد روستاهای شهرستان نیکشهر فاقد شبکه آب شرب روستایی هستند. آن دسته از روستاها هم که دارای شبکه هستند؛ روزانه بین دو تا چهار ساعت از آب شبکه بهره‌مند می‌شوند.

با این وجود شرایط دسترسی به آب شرب در قطب اقتصادی سیستان و بلوچستان نیز تعریفی ندارد. جایی که احمدعلی موهبتی، فرماندار ویژه چابهار در گفتگو با یکی از رسانه‌های محلی استان گفته که چالش و مشکل جدی شهرستان، تأسف بار بودن وضعیت آب آشامیدنی در چابهار و به ویژه مناطق روستایی آن است.

وی به سرانه ۳۳ درصدی بهره‌مندی مردم چابهار به آب شرب سالم نیز اشاره کرده و عنوان داشته: نداشتن آب آشامیدنی سالم در چابهار ضعف بسیار بزرگ برای کشور محسوب می‌شود؛ که امیدواریم با توجه مسئولین مربوطه بتوانیم به زودی و در حداقل زمان این مشکل را برطرف کنیم. دولت در این زمینه خیلی سرمایه‌گذاری کرده اما هنوز مردم با مشکل آب مواجه‌اند.

مشکلاتی که در همه نقاط کشور نبود آب علت آن بوده ولی به گفته کارشناسان در سیستان و بلوچستان این عدم توانایی در مدیریت منابع آب است که جولان می‌دهد. این مدیریت که در شمال استان در کنار وجود میلیاردها مترمکعب ذخایر آبی، مردم را در تابستان‌ها بدون آب رها می‌کند؛ در جنوب استان نیز فقط شهرها را در اولویت قرار می‌دهد.

یعقوب جدگال، نماینده مردم چابهار در مجلس در گفتگو با «نسیم» ضمن تأکید بر مشکل آب در جنوب استان گفت: چابهار و روستاهای آن در حوزه آب با مشکلات فراوانی مواجه هستند. مردم گلایه دارند که چرا با وجود کنده‌کاری خیابان‌ها با هدف لوله‌گذاری آب، اقدامی برای آبرسانی صورت نمی‌گیرد. عمده معضلات در بخش آبرسانی سیار، در روستاها است. با وجود اینکه که برای حل مشکلات با وازرت نیرو و مدیران بومی منطقه جلساتی داشتیم؛ اما ضمن تصویب مصوبات متعدد توفیق چندانی حاصل نشده است.

وی ادامه داد: چابهار کمترین شاخص آبرسانی در استان را دارا است و از این جهت نیازمند پیگیری و اختصاص اعتبارات ویژه است. تاکنون تیم‌هایی برای بازدید از وضعیت آبرسانی منطقه اعزام شده؛ اما این کار بیشتر در شهر انجام پذیرفته و تصمیماتی که برای بهبود آبرسانی روستاها گرفته شده؛ به مرحله اجرا نرسیده است.

همه این شرایط در حالی است که “نصرالله چاری”، مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان از پاسخگویی نسبت به مشکلات موجود طفره می‌رود. وی که با وجود تماس‌های مکرر خبرنگاران «نسیم» به هیچ عنوان حاضر به گفتگوی تلفنی نبوده و مصاحبه حضوری را بهانه می‌کرد؛ با وجود پذیرفتن حضور در محل خبرگزاری و تعیین زمان برای گفتگوی حضوری، از این اقدام نیز خودداری کرد.

مدیرکل آب و فاضلاب روستایی استان دوبار پیاپی دعوت «نسیم» جهت حضور در خبرگزاری و پاسخگویی را پذیرفت و در زمان تعیین شده حتی به صورت تلفنی حاضر به بیان دلیل عدم حضور خود نشد. پس از جویا شدن علت، مدیر روابط عمومی این سازمان هم از دلیل عدم پاسخگویی نصرالله چاری به خبرنگاران، اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

این در حالی است که استاندار سیستان و بلوچستان در اکثر جلسات عالی استان، مدیران را ملزم به پاسخگویی به مردم و رسانه‌ها کرده است. علی‌اوسط هاشمی اخیراً در یکی ازجلسات شوراهای اداری استان گفت: با توجه به فاصله اندک باقیمانده تا اتمام برنامه پنچم توسعه، مسئولیت‌پذیری مدیران برای رسیدن به نقطه مدنظر بیش از همیشه نیاز است. مدیران هر ماه یک بار موظف به سرکشی از نقاط دور افتاده هستند. همچنین مدیران استان باید به افکار عمومی پاسخگو باشند و با رسانه‌ها تعامل بیشتری داشته باشند. رسانه‌ها باید بتوانند مردم را از آخرین اقدامات دستگاه‌های اجرایی آگاه کنند.

هاشمی همچنین در نشستی با اصحاب رسانه تأکید کرد: مدیر هر دستگاهی که با رسانه‌ها در تعامل نباشد از دید من مردود است. مدیران استان باید در طول سال حداقل چهار نشست مطبوعاتی برگزار کنند و باید به افکار عمومی پاسخگو باشند.

اما این بی‌توجهی مسئولان آب و فاضلاب روستایی، به گفته مسئولان محلی جان هزاران نفر را در تابستان‌ها تهدید می‌کند. افزایش آمار بیماری‌های عفونی و روده‌ای یکی از این تهدیدهاست که مولابخش امیری، رئیس شورای اسلامی شهرستان نیکشهر در گفتگو با «نسیم» به آن اشاره کرد.

وی گفت: سالانه افراد زیادی در روستاهای این شهرستان به دلیل نبود شبکه آب روستایی و استفاده از آب غیربهداشتی قنات و رودخانه، به بیماریهای عفونی و واگیردار مبتلا می‌شوند.
به عبارتی به دلیل استفاده ساکنین سه هزار روستا در جنوب استان از آب شرب ناسالم، بیماری‌های عفونی و روده‌ای جان هزاران نفر را تهدید می‌کند و بهتر است مسئولان تدبیری بیندیشند تا مانند سال گذشته هفت نفر به دلیل وبا در استان جان خود را از دست ندهند.