بازار املاک کشور، بستر پولشويي‌هاي کلان

به گزارش مسکن نیوز به نقل از عیارآنلاین، یکی از مقدمات پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی شناسایی نقاط آسیب پذیر اقتصاد داخلی است. با توجه به حساسیت های منطقه ای و تلاش دشمن برای هرگونه ضربه زدن به توان داخلی کشور با ایجاد گسست فرهنگی و اقتصادی لازم است مقوله جرایم سازمان یافته و پیچیده همچون پولشویی[۱] […]

به گزارش مسکن نیوز به نقل از عیارآنلاین، یکی از مقدمات پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی شناسایی نقاط آسیب پذیر اقتصاد داخلی است. با توجه به حساسیت های منطقه ای و تلاش دشمن برای هرگونه ضربه زدن به توان داخلی کشور با ایجاد گسست فرهنگی و اقتصادی لازم است مقوله جرایم سازمان یافته و پیچیده همچون پولشویی[۱] از این منظر نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

از عمده موارد جرایم پولشویی در کشور می توان به منافع حاصل از قاچاق مواد مخدر و دیگر کالاها و همچنین استفاده از رانت های دولتی و فسادهای اقتصادی همچون ارتشا و اختلاس نام برد.

باتوجه به قرارگیری ایران در مسیر ترانزیتی مواد مخدر باید در کنار آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی آن همچون اعتیاد و بزهکاری، آسیب‌های اقتصادی همچون اخلال در سیستم اقتصادی کشور نیز مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

برای تطهیر عواید ناشی از جرایم پولشویی سه مرحله متمایز از هم طی ‌می‌شود،‌ این مراحل به ترتیب شامل استقرار (مکان‌یابی)، لایه‌گذاری و درهم‌آمیزی است.

آمار و اطلاعات موجود و بدست آمده از اموال قاچاقچیان به خصوص قاچاقچیان مواد مخدر حکایت از سهم بالای املاک در دارایی‌های نامشروع این مجرمان دارد.

بازار املاک و مستغلات کشور به دلیل نبود سامانه‌ی اطلاعاتی دقیق و به‌روز در طی سالهای گذشته محمل و بستر ورود بسیاری از پول‌های کثیف بوده است(استقرار و مکان یابی). مجرمان در مرحله بعد با وثیقه‌گذاری این املاک در سیستم بانکی و موسسات مالی و اعتباری به وام‌های کلان دست یافته اند(لایه گذاری) و در گام آخر نیز با منافع حاصل از این وام های کلان با ورود به بازارهای ارز و طلا (درهم آمیزی) و سپس با استفاده از انتقال و حواله وجوه از طریق صرافی‌ها و دیگر بسترهای مالی همچون استفاده از پوشش شرکت‌های وارداتی، این پول‌های کثیف را شسته و منتقل می‌کنند.

همچنین نگاهی به فسادهای اقتصادی اخیر در کشور نشان می‌دهد بازار املاک از اولین گزینه‌های پوشش درآمدهای نامشروع و اختلاس از سیستم بانکی کشور همواره مورد توجه مجرمان قرار داشته است بطوریکه اختلاس مه‌آفرید خسروی معروف به اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی شامل خرید تعداد زیادی املاک به ارزش تقریبی بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است.

در صورت وجود سیستم اطلاعاتی از وضعیت مالکیت املاک کشور و رصد معاملات کلان در سطح کشور می‌توان از وقوع بسیاری از جرایم فوق جلوگیری کرد و اقدامات لازم را قبل از درهم تنیده شدن این فسادهای پیچیده انجام داد.

با توجه به اینکه این روزها اقتصاد مقاومتی درمیان موضع‌گیری مسئولان اقتصادی کشور درصدر قرار دارد، لازم است به استقرار سیستم‌های اطلاعاتی مالی و املاک و شفافیت اقتصادی برای پشگیری از مفاسد اقتصادی در دستور کار دولتمردان قرار گیرد.

فرشید ایلاتی/ کارشناس اقتصاد مسکن
——————————————————————————–

[۱] قانون مبارزه با پولشویی، در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ ۱۳۸۶/۱۱/۰۲ مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۶/۱۱/۱۷ به‌ تایید شورای نگهبان رسیده است.جرم پولشویی بنا به تعریف قانون عبارت است از:

الف ـ تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی با علم به این که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد.

ب ـ تبدیل، مبادله یا انتقال عوایدی به منظور پنهان کردن منشا غیرقانونی آن با علم به این که به طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از ارتکاب جرم بوده یا کمک به مرتکب به‌نحوی که وی مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نگردد.

ج ـ اخفاء یا پنهان یا کتمان‌کردن ماهیت واقعی، منشا، منبع، محل، نقل و انتقال، جابه‌جایی یا مالکیت عوایدی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه جرم تحصیل شده باشد.