یک نمونه موفق…

دی ماه 89 خبر آمد که سه عضو شورای شهرشیراز ، به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شدند. حدود 2 هفته پس از بازداشت این سه نفر و انتشار اخباری مبنی بر اعمال نفوذ برخی اشخاص و گروه های سیاسی در روند رسیدگی به پرونده،11 تشکل دانشجویی دانشگاه های شیراز،طی بیانیه ای ، ضمن درخواست تشکیل […]

دی ماه 89 خبر آمد که سه عضو شورای شهرشیراز ، به اتهام فساد اقتصادی بازداشت شدند. حدود 2 هفته پس از بازداشت این سه نفر و انتشار اخباری مبنی بر اعمال نفوذ برخی اشخاص و گروه های سیاسی در روند رسیدگی به پرونده،11 تشکل دانشجویی دانشگاه های شیراز،طی بیانیه ای ، ضمن درخواست تشکیل کمیته تحقیق و تفحص از شورا ، بر رسیدگی سریع ، قاطع و بدون اغماض دستگاه قضایی بر این پرونده تاکید کردند.(نکته 1: بالاخره چه خوشمان بیاید یا نیاید ، برخی تشکل های دانشجویی با هم اختلاف سلایقی دارند، انتشار بیانیه ای با 11 امضا ، نشان داد که مبارزه با مفاسد اقتصادی یکی از نکات اشتراکی است که میتوان با هم بود و مبارزه کرد. چرا که مدت ها بود ،بیانیه ای با این تعداد امضا صادر نشده بود!)

همزمان با انتشار بیانیه، از طریق معاون اول قوه قضائیه ( که آن روزها در سفر شیراز به سر می برد) نامه ای خطاب به آیت الله آملی لاریجانی ، به دفتر ایشان تحویل داده شد. نامه ای که 2 محور اصلی آن لزوم پیگیری پرونده های زمینخواری استان ، و متهمان شورای شهر بود.در پی ارسال نامه فوق به دفتر قاضی القضات، آیت ا… لاریجانی طی تماس با مدیر کل دادگستری فارس پیگیری پرونده های فساد اقتصادی استان و شنیدن نقطه نظرات دانشجویان را به وی متذکر می گردد. یک هفته بعد در جلسه مسئولان 11 تشکل دانشجویی با مدیر کل وقت دادگستری فارس ، مطالبه از قوه قضائیه به موضوع محوری جلسه تبدیل می شود.(نکته 2: گاهی اوقات بهتراست جهت تسریع در رسیدگی به موضوع، به جای مکاتبه با مسئولان استانی، با مسئولان مرکزی در تهران مکاتبه کرد!)
چندی بعد هم تشکل های دانشجویی در نامه ای خطاب به روح ا… احمد زاده کرمانی استانداروقت فارس، طبق قانون خواستار تشکیل شورای حل اختلاف استان و تعلیق عضویت متهمان شدند. در آن نامه آورده شده بود: ” به خوبی می دانید انتظار تا تعیین تکلیف در محاکم قضایی ممکن است ماه ها و بلکه سالها به طول انجامد. حال سوال اینجاست آیا تا آن زمان سپردن صدها میلیارد اموال شهر در میان چنین دستانی سزاوار است؟ کسانی که با یک قیام و قعود صدها هکتار زمین را تغییرکاربری می دهند، با یک صورت مجلس ، ارقام نجومی را در شهر جابه جا می کنند ،با یک جلسه مجموعه های چند صد واحدی یا چند هزار واحدی تجاری را تصویب می کنند ، بدیهی است با پیش بینی کوتاه بودن ادامه حضور خود در مصدر امر هر گونه مصوبه ای را به تصویب می رسانند. مصوباتی که خود به خوبی می دانید چه تبعات فاجعه باری برای شهر در پی خواهد داشت.(داستان برج 25 طبقه تنها یک نمونه است)” اما جناب استاندار آنقدر مشغول درگیری های سیاسی بود که توجهی به سیاستگذاری شهر توسط متهمان به فساد اقتصادی نداشت؛ شاید هم داشت ولی…
در پی گذشت روزها و ماه ها ، پرونده های فوق به فراموشی سپرده شد؛ تا آنجا که متهم ردیف اول پرونده شورای شهر، مبارزه با فساد اقتصادی را شاه بیت حرکت در سال جهاد اقتصادی معرفی کرد!!( نکته 3: اگر در پیگیری پرونده های فساد اقتصادی ، مطالبه گری را تعطیل کنیم ، فساد ثابت نمی ماند، بلکه گسترش پیدا کرده و مفسدان را وقیح تر و پر رو تر می کند.)
در برهه ای که زد و بندهای سیاسی طبقه ششم استانداری فارس، و بروکراسی فشل دستگاه قضایی ،ضربه ی قاطع ، دقیق و ظریف عدالت را در هاله ای از ابهام فرو برده بود، ایام به کام متهمان می گذشت. ایام به کامشان بود تا آنکه حکم دادگاه بدوی اعلام شد. یکی از متهمان تبرئه و 2 نفر دیگر مجرم شناخته شدند؛ با این وجود آنان همچنان در جلسات شورا شرکت کرده و از لزوم مبارزه با فساد اقتصادی سخن میگفتند!
در چنین شرایطی بود که جنبش دانشجویی شیراز مجددا وارد صحنه شد و طی نامه ای سرگشاده خطاب به آیت ا… آملی لاریجانی، انتقاداتی را متوجه عملکرد دادگستری فارس کرد. بازتاب گسترده این نامه در رسانه های کشور موجب شد تا تنها یک هفته بعد،2 متهم شورای شهر تعلیق عضویت شده و از حضور در جلسات شورا منع شدند. ممانعت از حضور متهمان در جلسات شورای شهر دستاورد بزرگی در عرصه ی مبارزه با مفاسد اقتصادی به شمار می رفت. چرا که هیچ نهادی اراده ی برخورد جدی با پرونده سیاستگذاران مدیریت شهری را نداشت و جنبش دانشجویی به تنهایی علم مبارزه را بلند کرده بود. چند ماه بعد از تعلیق عضویت در شورا نیز دادگاه تجدید نظر حکم به “کسب مال نامشروع “توسط 2 تن از اعضاء شورای شهر شیراز داد.
کلام آخر: تعلیق عضویت متهمان شورای شهر اگرچه با فاصله زمانی بسیاری صورت گرفت، اما تجارب بسیاری برای جنبش دانشجویی داشت. اینکه اکثر تشکل ها ،نامه ها و بیانیه های پیگیری یک پرونده فساد اقتصادی را امضا می کردند، آیا نشان از دغدغه ی آنان نسبت به مبارزه با فساد نیست؟ آیا نشان دهنده این نیست که به جای پرداختن به برنامه های فانتزی ، می توان به دل مشکلات زد ، و برخورد با فساد را به طور جد پیگیر شد، و در نهایت هم نتیجه گرفت؟ آیا نشان دهنده این نیست که برای رسیدن جنبش دانشجویی به جایگاه اصیلش ، اگر کمی همت و دغدغه باشد، میتوان بر تمام زد و بندهای سیاسی چیره شد؟ پس چرا وضعیت اینگونه است؟!

مجتبی رئیسی ؛ فعال جریان عدالتخواه دانشجویی