سه هفته پیش قانون مالیات گرفتن از سوداگران در مجلس رای نیاورد و هیچ واکنشی از جانب دانشجویان صورت نگرفت/بزرگترین مشکل ما در بحث عدالت خواهی نتیجه گرایی است…

به گزارش عدالتخواهی به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با سالگرد صدور پیام مقام معظم رهبری در آبان ماه 1381 خطاب به دانشجویان، همایشی با عنوان «12 سال تعطیلات رسمی» پیرامون مبارزه با مفاسد اقتصادی به همت بسیج دانشجویی پردیس علوم دانشگاه تهران و جنبش عدالتخواه دانشجویی در دانشگاه تهران برگزار شد.   در این […]

به گزارش عدالتخواهی به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با سالگرد صدور پیام مقام معظم رهبری در آبان ماه 1381 خطاب به دانشجویان، همایشی با عنوان «12 سال تعطیلات رسمی» پیرامون مبارزه با مفاسد اقتصادی به همت بسیج دانشجویی پردیس علوم دانشگاه تهران و جنبش عدالتخواه دانشجویی در دانشگاه تهران برگزار شد.

 

در این همایش دانشجویی مسعود ده‌ نمکی روزنامه نگار، فعال سیاسی و کارگردان، فرهاد بیضایی کارشناس و فعال اجتماعی همچنین محمد صادق شهبازی فعال سابق دانشجویی سخنرانی کردند.

 

در ابتدای همایش فرهاد بیضایی با اشاره به اینکه قبلا فضا برای مبارزه با فساد فراهم نبود و به هرکسی که عدالت خواهی می‌کرد انگ می‌زدند، گفت: مسائل کلان اقتصادی خصوصا بی‌عدالتی سبب می‌شود که مردم از انقلاب و اسلام ناامید شوند و اگر در راستای اهداف اسلامی قدم بر می‌داشتیم مسأله به اینجا نمی‌رسید.

 

وی افزود: متاسفانه در دولت اسلامی و در دولت عدالت محور جایگاه مستضعفین، جایگاه خواری است و جایگاه مستکبران جایگاه رفیعی است و سیاست گذاری‌ها نیز در این راستا هستند.

 

این فعال اجتماعی با بیان اینکه اولین حقوق شهروندان در جامعه اسلامی بهره مندی از مسکن، بهداشت و آموزش است، گفت: متاسفانه برنامه ریزی مسئولان در این مسیر گام بر نمی‌دارد هر چند آنها به راحتی دم از حقوق شهروندی، امام و رهبری می‌زنند.

 

بیضایی با اشاره به اینکه مسئله عدالت اجتماعی به یک گروه سیاسی محدود نمی‌شود، تصریح کرد: وزیری که در ویلای 4هزار متری زندگی می‌کند نمی‌تواند مسائل عدالت اجتماعی خصوصا بحث ازدواج و مسکن جوانان را حل کند.

 

وی گفت: قرار بود ما کاری کنیم که پیشکسوتان جهاد و شهادت در پیچ و خم زندگی گم نشوند نه اینکه بعضی از پیشکسوتان جهاد و شهادت که روزی آرمان عدالت خواهی داشتند، خودشان را در پنت‌هوس‌های شمال شهر گم کنند.

 

این فعال اجتماعی افزود: مسئله اساسی کشور تبعیض و ظلم است که ما آنها را امروزه در بسیج دانشجویی مغفول می‌بینیم و کسی این دغدغه را در جمهوری اسلامی ندارد.

 

بیضایی تصریح کرد: بحث فساد زمین و رانت خواری مختص جمهوری اسلامی نیست و از زمان رضاخان بوده است تا زمانی که امام (ره) آمد جلو آن را گرفت و شهید مطهری آن را انجام داد و تا دهه 60 در قالب اصل حمایت از مستضعفین وجود داشت. اما اوایل دهه 70 این نگاه عوض شد.

 

این کارشناس و فعال اجتماعی در پایان خاطر نشان کرد: پیگیری و حل مسئله و مبارزه با مفاسد اقتصادی جز با مطالبه عمومی و دغدغه دانشجویان آرمانخواه و عدالت محور میسر نیست تا منافع رانت خواران و زمین خواران به خطر بیافتد و فساد نابود شود.

 

در ادامه برنامه مسعود ده‌نمکی با بیان اینکه برای هدف گذاری آینده، باید پیام قطعنامه امام (ره) را ملکه ذهن خود قرار دهیم، گفت: در جنگ عدالت خواهی شما را افراطی می‌دانند و اگر قلم ما افشاگر رانت‌های چند هزار میلیاردی کیش و نفت و دبی باشد اسم ما را گروه فشار می‌گذارند ولی اگر خودشان باشند بورسیه افتخاری می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه پیکان و شمشیری که شما بلند می‌کنید متر و ملاکش جناح نیست و باید فشار همه جانبه چپی و راستی‌ها را تحمل کنید، افزود: جنگ شما اعتقادی و ادامه دهنده جنگ 8 ساله است برای عدالت خواهی باید عدالت داشت و عدالت را شناخت و ادب نیز داشته باشیم زیرا اولین قربانی این جنگ امیرالمومنین بود.

 

ده‌نمکی با بیان اینکه آرمان گرایی عدالت خواهانه به یک دوره تاریخی و جناح و جنبش خاصی محدود نمی‌شود و باید در بحث عدالت خواهی همه را درگیر کنیم، گفت: بزرگترین مشکل ما در بحث عدالت خواهی نتیجه گرایی است.

 

وی در پایان با بیان اینکه خیلی از مسئولین که از ما انقلابی‌تر بودند در این راه، قافیه را باختند و شریک قافله شدند، خاطر نشان کرد: برای اینکه مسیر عدالت خواهی ادامه داشته باشد باید زیاد به ائمه متوسل بشویم.

 

صادق شهبازی به عنوان آخرین سخنران، گفت: اگر امروز کسی می‌خواهد به تکلیف خود عمل کند و کاری برای جامعه کند باید بیاید مسائلی که به جامعه لطمه میزند را حل کند و هنر این است که ما بیایم روی چیزی که دارد فساد، فقر و فحشا را باز تولید می‌کند و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد دست بزاریم.

 

وی با اشاره به اینکه باید سراغ برخی سیاست‌های غلط حکومتی رفت، گفت: سه هفته پیش قانون مالیات گرفتن از سوداگران رای نیاورد و حذف شد و برای این کار مجلس، هیچ واکنشی صورت نگرفت.

 

شهبازی با بیان اینکه ما باید ساختارهای فسادزا را حذف کنیم و به آنها توجه کنیم، افزود: مقام معظم رهبری بر خروج بانک ها از بنگاه داری تاکید جدی کردند، ولی دانشجویان در این راستا اقدامی نکردند.

 

وی تصریح کرد: مسائلی که زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد باید دغدغه های اصلی دانشجویان باشد، زیرا دشمنان از همان راه ها به کشور فشار می آورند.

 

این فعال سابق دانشجویی با بیان اینکه ما باید برویم نسخه های بی فایده و ضررآور صندوق بین اللملی پول را برای کشورمان بررسی کنیم، گفت: عدالت خواهی دهه 90 باید روی نظام سلامت، خروج بانک ها از بنگاه داری، دسترسی به مسکن متناسب با نیاز مردم دست بگذارد.

 

در پایان مراسم نیز از فعالین مبارزه با مفاسد اقتصادی درسال های اخیر تقدیر به عمل آمد.

 

انتهای پیام/