چرا حقوق کارگران با دخل و خرجشان نمی خواند؟

به گزارش عدالتخواهی به نقل از شفاف، دخل و خرج کارگران ایرانی باهم نمی خواند و مدت هاست با بالا رفتن نرخ تورم و نجومی شدن قیمت ها کارگران به دلیل عدم همخوانی حقوق و دستمزدشان با تورم در تامین مخارج روزانه خود لنگ می مانند. این در حالی است که وضعیت در کلان شهرهای […]

به گزارش عدالتخواهی به نقل از شفاف، دخل و خرج کارگران ایرانی باهم نمی خواند و مدت هاست با بالا رفتن نرخ تورم و نجومی شدن قیمت ها کارگران به دلیل عدم همخوانی حقوق و دستمزدشان با تورم در تامین مخارج روزانه خود لنگ می مانند.

این در حالی است که وضعیت در کلان شهرهای گرانی چون تهران بدتر است چرا که تنها اجاره خانه ای کوچک حداقل نصف بیشتر حقوق کارگران را تلف می کند.

 

همین چند وقت پیش بود که  فتح الله بیات، رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور با بیان اینکه 70 درصد حقوق کارگران صرف هزینه‌های مسکن و اجاره بها می‌شود، گفته: گاهی تورم به قدری است که حقوق و دستمزدی که کارگر می‌گیرد تنها 10 روز اول برج را پوشش می‌دهد بنابراین وقتی که حقوق و دستمزد تامین کننده معیشت خانوار کارگری نیست می‌گوییم که دولت حمایت کند و سبد کالا بدهد و اگرنه کارگر به عنوان نیروی فعال و مولد جامعه نباید به این شکل تحت پوشش قرار بگیرد.

 

حالا اما وزير تعاون، کار و رفاه با تاکيد بر اينکه اقتصاد بيشتر از افزايش 28.5 درصدي دستمزدها در سال جاري ظرفيت نداشت، مجموع دريافتي فعلي کارگران را حداقل يک ميليون تومان اعلام کرد و گفته: افزايش مزد 94 کارگران بستگي به ميزان تورم دارد.تا شاید امیدواری هایی برای کارگران ایجاد شود.

به گفته وزير کار، در اينکه زندگي ها سخت است نمي‌توان کتمان کرد. در حال حاضر، مجموع دريافتي کارگران حداقل يک ميليون تومان است ولي ممکن است در برخي کارگاه ها رعايت نکنند. بايد سعي کنيم تا در سال آينده مهار تورم بيشتر شود و سطح اشتغال بالا برود.

 

این در حالی است که رایزنی ها برای حقوق و دستمزد سال 94 از هم اکنون آغاز شده استو به تازگی، مشاور کانون عالي شوراهاي اسلامي کار گفته: برخلاف رويه سالهاي قبل که برمبناي نرخ تورم کلي هزينه‌هاي سبد معيشت کارگران بررسي مي‌شد امسال تنها روي تورم اقلام مصرفي سبد معيشتي متمرکز شده‌ايم تا دستمزدي عادلانه تعيين و تصويب شود.
علي خدايي اظهار کرده: بر اساس بند دو ماده 41 قانون کار امسال به طور ويژه روي تورم سبد معيشت خانوارهاي کارگري و تاثيري که بر وضعيت زندگي کارگران مي‌گذارد، کار مي‌کنيم.
وي افزوده: نرخ تورم کلي همان رقمي است که از سوي مراجع ذيصلاح اعلام مي‌شود ولي عدد تورم در سبد معيشت کارگران با محاسبه هزينه‌هاي خوراک و پوشاک، مسکن و اياب و ذهاب بالاتر از آن چيزي است که اعلام مي‌شود لذا امسال تنها بر تورم اقلام عمده سبد مصرف خانوارهاي کارگري متمرکز شده‌ايم.
عضو هيات مديره کانون شوراي اسلامي کار استان تهران تصريح کرده: درست است که حداقل دستمزد کارگران به يک ميليون تومان نزديک شده است ولي کارگراني اين رقم را دريافت مي‌کنند که دو فرزند داشته و از مزاياي حق بن و خواربار برخوردار باشند.
وي افزوده: حداقل معيشت کارگران شايد با تخفيف و حذف هزينه‌هاي آموزشي و فرهنگي و رفاهي يک ميليون تومان اعلام شود اما کارگري که يک ميليون تومان درآمد داشته باشد باز هم 750 هزار تومان از رقم هزينه سبد معيشت سال قبل عقب است.

با توجه به این سخنان باید منتظر ماند و دید سال جدید حقوق کارگران به دخل و خرجشان جور خواهد شد یا خیر؟