توافق هسته‌ای نباید عزت ایران را خدشه دار کند/ تکیه برتوان داخلی، تنها راه حل واقعی است

سلمان کدیور در گفتگو با خبرنگار دانشگاه “خبرگزاری دانشجو”، با اشاره به تحریم جدید چهار شرکت ایرانی توسط اروپا گفت: خبر بدی که شنیدیم این بود که چهار طرح و چهار شرکت ایرانی تحریم شده اند که این برخلاف توافق ژنو بود و این تجربیات برای تیم دیپلماسی ما باید درس عبرتی باشد که هر […]

سلمان کدیور در گفتگو با خبرنگار دانشگاه “خبرگزاری دانشجو”، با اشاره به تحریم جدید چهار شرکت ایرانی توسط اروپا گفت: خبر بدی که شنیدیم این بود که چهار طرح و چهار شرکت ایرانی تحریم شده اند که این برخلاف توافق ژنو بود و این تجربیات برای تیم دیپلماسی ما باید درس عبرتی باشد که هر چه ایران در این خصوص مماشات می کند آنها دندان طمع بیشتری تیز می کنند.

وی در ادامه به رسمیت شناختن حقوق هسته ای ایران را لازم دانست و افزود: حقوق هسته ای ما باید به رسمیت شناخته شود و بدون اینکه تغییری در کاربری ما و اهداف هسته ای ما رخ دهد به کار خود ادامه دهیم چرا که ما خواستار فعالیت صلح آمیز هستیم.

دبیر سابق جنبش عدالتخواه به تحریم ها اشاره کردو گفت: بحث تحریم ها در این توافق نامه باید جدی گرفته شود و به صورت یک جا این تحریم ها برداشته شود که طبق اظهارات غربی و برخی از افراد تیم دیپلماسی کشور ما به تدریجی شدن این عمل اشاره شده است.

وی در ادامه گفت: امیدواریم مسئولان سیاسی کشور ما نباید در جهت پازل آنها حرکت کنند و بپذیرند که تحریم ها به تدریج برداشته شود چون دست دولت های غربی برای ادامه این وضع تا هر زمان که بخواهند باز می ماند.

کدیور به عدم مذاکره در خصوص حساسیت فعالیت نیروگاه های آب سنگین اراک و فردو اظهار نگرانی کرد و گفت: در این مورد نباید مسئولان دیپلماسی کشور ما کوتاه بیایند. چون این مسئله مسئله امنیت ملی  است و امیدواریم تیم مذاکره کننده درمورد این دو نیروگاه مذاکره نکنند چرا که به ضرر استقلال کشور است.

وی به رعایت خطوط قرمز رهبری اشاره کرد و گفت: خط قرمزهای رهبری باید رعایت شود و مذاکرات طوری باشد که مورد قبول سیاست های رهبر معظم انقلاب باشد.

دبیر سابق جنبش عدالتخواه به عدم استفاده ابزاری از مذاکرات هسته ای تاکید کرد و افزود: دولت و برخی از تیم مذاکرات هسته ای می خواهند استفاده سیاسی از این مذاکرات انجام دهند چنانچه صحبت های ظریف وزیر امور خارجه در شورای سیاست خارجی مبنی براین بود که بسته شدن این توافق به انتخاب اصلاح طلبان در دوره بعد است. بهتراست منافع ملی را بر سر منافع حزبی به باد ندهند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مذاکره کنندگان باورکنند که اگر غرب توافق نکند اتفاق خاصی نمی افتد ملت ایران کشورهای اروپایی و آمریکا را شناخته و می داند که مذاکره ها تاالان جوابی برای بهبودی وضعیت تحریم ها نداده است. راه حل برون رفت از این شرایط تکیه بر توان داخلی است و دولت باید مواظب عزت ملی باشد تا خدشه دار نشود.