مسئولان دیپلماسی کشور در بحث هسته‌ای به اصل ۷۷ قانون اساسی توجهی ندارند

 به گزارش سایت عدالتخواهی به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری فارس،  ناصر باغستانی سخنگوی جنبش عدالتخواه دانشجویی با اشاره به مذاکرات ایران با 1+5 گفت: در اصل 77 قانون اساسی آمده است که عهدنامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد اما به نظر می‌رسد مسئولان دیپلماسی کشور در بحث هسته‌ای به این […]

 به گزارش سایت عدالتخواهی به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری فارس،  ناصر باغستانی سخنگوی جنبش عدالتخواه دانشجویی با اشاره به مذاکرات ایران با 1+5 گفت: در اصل 77 قانون اساسی آمده است که عهدنامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد اما به نظر می‌رسد مسئولان دیپلماسی کشور در بحث هسته‌ای به این مسئله توجهی ندارند.

وی افزود: از لحاظ قانونی اینکه دولت خودش بخواهد بدون نظر مجلس در مواردی مانند توافق اقدام کند و توافقی صورت بگیرد مشکل دارد. از لحاظ عرفی نیز باید این مسئله با تمام ملت هماهنگ شود چون در این توافق‌ در رابطه با حقوق ملت بحث می‌شود ولی ما چون نمایندگان مجلس را نمایندگان ملت می‌دانیم انتظار داریم که آنها در روند مذاکرات و توافق‌هایی که می‌شود نظارت داشته‌باشند.

باغستانی با اشاره به مطرح شدن بحث خروج اورانیوم از کشور، تصریح کرد: در دولت قبلی خارج کردن اورانیوم از کشور و تحویل گرفتن آن به صورت غنی‌سازی شده مرحله آخر امتیاز دهی ما بود که در مقابل ان ما برداشته شدن همه تحریم‌ها را خواستار شدیم.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: آیا اگر امروز ما این امتیاز را به طرف مقابل بدهیم و اورانیوم را از کشور خارج کنیم، آنها همه تحریم‌ها را لغو می‌کنند؟ این کار بعید است زیرا طرف مقابل ما در مذاکرات فقط 1+5 نیست بلکه کنگره آمریکا هم در یک طرف دیگر قرار دارد و اگر 1+5 هم چیزی را قبول کند، کنگره نخواهد پذیرفت.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: برخی از تحریم‌ها توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده و برخی از تحریم‌ها اصلا ماهیت هسته‌ای ندارند، حال اگر بخواهیم غنی سازی را به خارج از ایران منتقل کنیم به اندازه آن امتیاز مناسبی دریافت نخواهیم کرد.

باغستانی به توافق ژنو اشاره کرد و گفت: ما بعد از این توافق دیگر نمی‌توانیم خیلی راحت در این حوزه اطمینان کنیم. در این توافق نه تنها امتیازات زیادی داده شد بلکه طرف مقابل نیز به تعهدات خود عمل نکرد و چندین بار شاهد نقض توافق‌نامه بودیم. پس انتظار ما این است که دولت قبل از اینکه بخواهد هرگونه توافقی را انجام دهد باید مجلس و مردم را در جریان بگذارد.

سخنگوی جنبش عدالتخواه دانشجویی به تهمت‌هایی که آژانس هسته‌ای، غرب و آمریکا در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای به ایران می‌زنند اشاره کرد و ادامه داد: طرف مقابل به دنبال گرفتن امتیازاتی است که به هیچ وجه امکان دادن آن وجود ندارد. آنها می‌گویند ما فعالیت زیرزمینی داریم و ما به هیچ طریقی نمی‌توانیم نشان دهیم که چنین چیزی نیست پس  آژانس هسته‌ای و طرف مقابل هیچ وقت از ما رضایت کامل نخواهد داشت در نتیجه ما همواره باید به آنها امتیاز بدهیم.