بهشت سوداگران در بخش مسکن/برای پیگیری حق مسکن مردم با هیچ نهادی تعارف نداریم

به گزارش عدالتخواهی به نقل از “خبرگزاری دانشجو“، هادی مسعودی، دبیرکمیته مطالبه حق مسکن مردم در نشست خبری این کمیته که ظهر امروز برگزار شد، اظهار داشت: طبق اجماع جمعی از دانشجویان دغدغه مند به این نتیجه رسیدیم که لازم است کمیته ای برای پیگیری حق مسکن مردم تشکیل شود. وی افزود: ملزومات عدالتخواهی در […]

به گزارش عدالتخواهی به نقل از “خبرگزاری دانشجو“، هادی مسعودی، دبیرکمیته مطالبه حق مسکن مردم در نشست خبری این کمیته که ظهر امروز برگزار شد، اظهار داشت: طبق اجماع جمعی از دانشجویان دغدغه مند به این نتیجه رسیدیم که لازم است کمیته ای برای پیگیری حق مسکن مردم تشکیل شود.

وی افزود: ملزومات عدالتخواهی در دهه پیشرفت و عدالت بسیار حائز اهمیت است و بر همین اساس باید رویکرد مطالبه گری در دهه هشتاد و نود با یکدیگر متفاوت باشد هر چند مطالبات باید باقی بماند و تنها ملزومات به آنها اضافه شود.

دبیرکمیته مطالبه حق مسکن مردم تصریح کرد: این کمیته سبک جدیدی برای مطالبه حق مسکن مردم بوده و باید با اقتصاد فساد پرور مبارزه کرد و به اهمیت مسکن پی ببریم و حقوق اساسی مردم را در این زمینه به طور جدی مطالبه کنیم.

20141117_124921[1]

مسعودی ادامه داد: سال های گذشته مطالباتی درباره حق مسکن مردم صورت گرفته اما به طور جدی از سوی جنبش دانشجویی مطالبه نشده است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات زیادی در جمهوری اسلامی داریم، ابراز داشت: نظام سلامت، بانک ها، راه و شهرداری از مسائلی هستند که در آنها مشکلات داریم اما مسئله مسکن اولویت بیشتری دارد.

دبیرکمیته مطالبه حق مسکن مردم افزود: انقلاب اسلامی با آرمان عدالت اجتماعی شکل گرفت و امام راحل نیز بر این مسئله تاکید بسیاری داشتند.

مسعودی تاکید کرد: یکی از مهمترین دلایل فقر مردم و شکاف طبقاتی بین محرومین و مرفحین مسئله مسکن و سرپناه است.

وی اضافه کرد: وزرای مسکن دولت های اخیر باید جواب دهند که با گذشت 36 سال از انقلاب اسلامی چقدر باید زمان صرف شود تا یک خانواده به مسکن برسد.

دبیرکمیته مطالبه حق مسکن مردم اظهار داشت: ایران در جهان رتبه اول شاخص هزینه مسکن را دارد و سهم مسکن در سبد خانواده های ایرانی یک سوم هزینه های آنها بوده که در کلان شهرها این هزینه به 70 درصد می رسد.

20141117_124737[1]

مسعودی با تاکید بر اینکه یکی از دلایل به تاخیر افتادن ازدواج جوانان مسئله مسکن است، تصریح کرد: یک سوم عامل تورم عمومی کشور مسئله مسکن است.

وی با اشاره به پیام اقتصادی امام راحل درباره حساب 100 ایشان گفت: با رسیدن به آرمان های انقلاب مخصوصاً در زمینه مسکن فاصله بسیاری داریم.

دبیرکمیته مطالبه حق مسکن مردم با اشاره به اینکه آنچه باعث شده است مصونیت جمهوری اسلامی در تحریم ها بالا برود، مسئله مسکن است، ابراز داشت: مسئله مسکن در صنعت خدمات مشروعیت دارد و این کمیته در حوزه مسکن در تمام کلان شهرها ورود خواهد کرد.

مسعودی اظهار داشت: ارتباط با مسئولان، جلسات مطالبه گری، ارتباط گرفتن با مردم، هماهنگی با شهرستان ها، جلسه با معاونین برخی وزراء، ارتباط با تشکل های دیگر و صدوربیانیه برنامه هایی است که در دستور کار این کمیته قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه سایت حق مسکن را به زودی راه اندازی می کنیم، بیان داشت: همدردی و هم دغدغه شدن با مردم و محرومین از موارد مورد توجه این کمیته بوده و اگر کار دانشجویی با کار مردم گره بخورد قطعاً پایدار خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: با هیچ نهادی برای مطالبه حق مسکن تعارف نداریم و با مقصرین آنها برخورد جدی می کنیم و امروز مسئله مسکن جزء حاکمیت و ساختار نظام است که باید جدی پیگیری شود.

20141117_125418[1]

در ادامه برنامه، محمد جواد جلالفرد به عنوان سخنگوی این کمیته اظهار داشت: هرگاه درباره مسکن صحبت می کنیم بحث چالش و بحران مطرح می شود و اصل موضوع مسکن مورد توجه قرار نمی گیرد.

وی افزود: مسئله مسکن در پایه زمین تعریف می شود و این موضوع در قبل و بعد از انقلاب اسلامی تفاوت چندانی ندارد چرا که پیش از انقلاب فضای کشور به سمت ارباب و آقایان بوده و امروز وضعیت به جایی رسیده که شهردار تهران با همان نگاه می گوید باید گرانی به جایی برسد که هر کسی نتواند در تهران زندگی کند.

سخنگوی کمیته مطالبه حق مسکن مردم تصریح کرد: شاید مسئله مسکن را بتوان با زیر یک درصدی ها و نه درصدی ها بیان کرد چرا که اینها به دنبال این هستند که اغلب ثروت های ایران را در دست بگیرند.

جلال فرد تاکید کرد: حق مسکن مردم به عنوان مسئله زیرساختی مطرح است و باید برطرف شود.

خبرگزاری فارس: بیشترین عدم نظارت در بخش مسکن وجود دارد/بهشت سوداگران در بخش مسکن

وی با اشاره به اینکه چارچوب فکری ما براساس پیام 100 امام خمینی (ره) و کتاب موضع ما و همچنین اندیشه های شهید مطهری است اظهار داشت: امروزه قانون اساسی تکلیف ما را در این زمینه مشخص می کند که برطرف کردن هر گونه محرومیت مسکن به عهده ساختار حکومت است.

سخنگوی کمیته مطالبه حق مسکن مردم با اشاره به اصل 31 قانون اساسی گفت: داشتن مسکن متناسب با نیاز حق هر فرد ایرانی بوده و دولت موظف است برای نیازمندان زمینه مناسب را فراهم کند.

جلال فرد با بیان اینکه همیشه دچار یک سیاست آفت زده در مسائل شدیم گفت: تا زمانی که از حقوق شهروندی برای رسیدن به مقاصد سیاسی سوءاستفاده شود نمی توانیم به جایی برسیم.

وی با اشاره به اینکه آیا اولویت نظام و تامین مسکن برای وزرای فقیر و بیچاره است بیان داشت: اولویت اصلی نظام مسئولان هستند و یا اینکه روستاییان و کارگران در اولویت قرار دارند نکند روستاییان جزو قشر ثروتمند در نظر گرفته می شوند.

سخنگوی کمیته مطالبه حق مسکن مردم ابراز داشت: چرا هرگاه درباره مسکن مستضعفین مسائلی مطرح می شود وزرا و ساختار حکومتی می گویند اعتبار لازم را برای تهیه مسکن نداریم.

جلال فرد افزود: حتما مستضعفین ما در بالای شهر زندگی می کنند که قریب به 70 درصد مسئولان حکومتی در ایالات متحده شمالی تهران ساکن هستند و گویی مسئولان دچار بنگاه زدگی شده اند.

وی تصریح کرد: شکر خدا قرار نیست از خارج کشور زمین بخریم و یا مصالح تهیه کنیم وگرنه رشد نرخ ارز قابل قیاس با حال نبود.

وی با تاکید بر اینکه برای سوداگران در بحث مسکن بهشت ایجاد شده گفت: بیشترین رانت خواری ها در جمهوری اسلامی در مسئله مسکن صورت گرفته است و هرگاه دیوان محاسبات می خواهد در این رانت خواری ها ورود کند با سیاسی کاری نمی گذارند و اکثر مسئولان دست شان در یک کاسه است.

سخنگوی کمیته مطالبه حق مسکن مردم اظهار داشت: طبق فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب باید زمین رایگان برای تهیه مسکن در اختیار مردم قرار بگیرد.

جلال فرد اظهار داشت: از زمانی که الفاظ مستضعف به قشر کم درآمد تغییر کرد رویکرد مسئولان نیز در برخورد با قشر مستضعف متفاوت شد.

وی تصریح کرد: کسانی که می توانند به حساب 100 امام کمک کنند اکنون مشغول چه کاری هستند و چرا این اولویت فراموش شده است.

سخنگوی کمیته مطالبه حق مسکن مردم خاطر نشان کرد: حق گرفتنی است و همه قشرها باید دست به دست هم دهند تا این نیاز اساسی مردم را مطالبه کنیم و مسئولان نیز باید در این زمینه پاسخگو باشند.

گفتنی است در پایان مراسم کمیته مطالبه حق مسکن مردم منشور مسکن انقلاب اسلامی و پیام تاریخی امام خمینی به مسئولان جمهوری اسلامی معروف به پیام 100 امام خمینی را به وزیر مسکن و شهرسازی اهدا کردند.

a2 (3)