صداو سیما رسانه ی ملی است

بسمه تعالی ریاست محترم سازمان صدا و سیما جناب آقای سرافراز سلام علیکم حال که مسئولیت خطیر آن سازمان بر عهده حضرتعالی نهاده شده است، یاری رساندن برای انجام هرچه بهتر این وظیفه بزرگ را بر خود فرض دانسته و نکات زیر را به خدمتتان عرض می­نماییم. آنچه که بیش از همه ذهن­ها را در […]

بسمه تعالی

ریاست محترم سازمان صدا و سیما

جناب آقای سرافراز

سلام علیکم

حال که مسئولیت خطیر آن سازمان بر عهده حضرتعالی نهاده شده است، یاری رساندن برای انجام هرچه بهتر این وظیفه بزرگ را بر خود فرض دانسته و نکات زیر را به خدمتتان عرض می­نماییم.

آنچه که بیش از همه ذهن­ها را در مواجهه با سازمان، آزار می­دهد بحث سانسورهای بی­حد و حصر است. گرچه زمان از شدت این مسئله کاسته اما این به معنای فضای باز رسانه­ای نیست. به جای مردم فکر و تحلیل کردن و تزریق افکار آن هم با این شیوه­ی مبتدیانه و ناشیانه، ناپسند و مردود است. گاهی کار به جایی می­رسد که در میان دهها مصاحبه، هیچ نظر متفاوتی یافت نمی­شود، گویی که مردم، همگی یک نظر، فکر و عقیده دارند. همانقدر که این روند، موجب سلب اعتماد مخاطب می­گردد، تغییر روند، از تزریق افکار به اطلاع­رسانی نیز موجب اعتماد بیشتر مردم به آن سازمان خواهد شد.

موضوع دیگری که ذهن ما را به خود درگیر ساخته است موضوع سیاست­های جذب مخاطب، از سوی سازمان می­باشد. سیاست­هایی که گویا به هر راه ممکن قصد جذب مخاطب را دارند؛ به هر طریق ممکن. از کپی ضعیف برنامه­های ماهواره­ای تا ترویج دریدگی فرهنگی. ایرانیان همان اندازه که تحجر را نمی­پذیرند، دریدگی را دشمن می­دارند. ساخت و نمایش برنامه­هایی که هدفی جز جذب مخاطب ندارند آن هم به هر طریق و سیاق ممکن، ناپسند و مذموم است. مردم را با صداقت و راستی می­توان جذب کرد و نه با بی­بندوباری رسانه­ای. متاسفانه بیش از آنکه به محتوا و کیفیت برنامه­ها توجه شود به میزان مخاطب توجه می­شود و رسانه­ای که باید دانشگاهی عمومی باشد، بدل به پاتوق خوشگذرانی می­گردد. وظیفه صدا و سیما تنها اطلاع­رسانی سیاسی نیست. رسانه­های بیگانه، آنچه را که مناسب می­دانند ترویج می­کنند و اغلب، آنچه که ایشان مناسب می­دانند قرابت و همخوانی فرهنگی با ما ندارد. صدا و سیما نیز می­بایست در پی ترویج گزاره­های فرهنگی مورد تایید ما، چون عقلانیت، پیشرفت، صداقت، از خودگذشتگی و … باشد و به بهانه­ی جذب، استحاله فرهنگی ایجاد ننماید. شما خوب می­دانید که آنچه که دیده شود عادی به نظر می­رسد و آنچه که عادی به نظر برسد، پذیرفته خواهد شد. باید خوبی را نشان داد.

صدا و سیما، رسانه­ای ملی خوانده می­شود اما به واقع تا چه اندازه­ای این رسانه ملی است؟ پرداختن به مسائل و فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی یکی از بزرگترین وظایف سازمان و یکی از بزرگترین آرزوهای ما است. برنامه­هایی مدون و مستمر برای به تصویر کشیدن تاریخ باشکوه این سرزمین، می­بایست در دستور کار قرار گیرد. کشورهاییکه تاریخی بعضا چندصد ساله دارند، دم از تاریخ چندهزار ساله می­زنند و برای آن فیلم­ها و سریال­ها می­سازند و تلخی داستان آن هنگام هویدا می­گردد که جوان و نوجوان ایرانی، قهرمانان ذهن­ساخته و دروغین آنان را می­پذیرد و از آنان الگو می­گیرد و این، بی­شک ناشی از کم­کاری مسئولان فرهنگی ما است. بدتر از آن، اینکه دشمنان این سرزمین، با سکوت هنری اهالی فرهنگ ما به خود اجازه ساخت فیلم­هایی ضدتاریخی و دروغین می­دهند و تاریخ را دچار تحریف می­سازند. مردمان سرزمینی که بزرگترین اسطوره­های تاریخ را در دل دارد، کاملا با آنان بیگانه و غریب­اند. بزرگان ما را زنده کنید!

از دیگر مسئولیت­های سازمان ایجاد فضای آرامش و نشاط در جامعه است. متاسفانه افسردگی در جامعه ما رایج و شایع است؛ چنانکه لیست منتشر شده توسط شبکه راه‌های توسعه پایدار سازمان ملل، نشان­دهنده رتبه یکصد و پانزده ایران در زمینه نشاط و سرزندگی در میان کشورهای جهان است. البته جای امیدواری است، چرا که سازمان، حرکت خود را در جهت آرامش روانی جامعه آغاز کرده است و حقیقتا این، نوید آینده­ای بانشاط­تر را می­دهد. اما آنچه که می­تواند ضربه­های مهلکی بر بدنه این حرکت وارد آورد، نگفتن و یا وارونه نشان دادن حقایق به بهانه بر هم نزدن نشاط و امید جامعه است؛ چراکه آنچه موجب بر هم زدن آرامش و ناراحتی و در نتیجه ناامیدی مخاطب می­شود پنهان کاری و تحریف واقعیت­ها است.

امید است نکات فوق در جهت اعتلای ایران اسلامی مورد توجه و عنایت قرار گیرد.

 

logo

 

 

 

با سپاس و احترام

ایمان عظیمی

دبیر ستاد ولی­عصر(عج)

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه گیلان