سرگردانی ۳ هزار کارتن‌خواب زن در پایتخت

به گزارش عدالتخواهی ، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به وجود بیش از ۳ هزار کارتن‌خواب زن در پایتخت، از فراهم شدن مقدمات تاسیس نخستین گرمخانه زنان در تهران خبر داد و خواستار همکاری نمایندگان مجلس برای مرتفع شدن مشکلات قانونی آن شد.   به گزارش تسنیم، رحمت الله […]

به گزارش عدالتخواهی ، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به وجود بیش از ۳ هزار کارتن‌خواب زن در پایتخت، از فراهم شدن مقدمات تاسیس نخستین گرمخانه زنان در تهران خبر داد و خواستار همکاری نمایندگان مجلس برای مرتفع شدن مشکلات قانونی آن شد.

 

به گزارش تسنیم، رحمت الله حافظی در پاسخ به این سوال که شهرداری و شورای شهر پایتخت چه اقداماتی در راستای ساماندهی کارتن‌خواب‌های زن در تهران انجام دادند، اظهار داشت: در حال حاضر و بر مبنای آماری که شهردار تهران از تعداد کارتن‌خواب‌های شهر تهران ارائه دادند، چیزی در حدود 15 هزار کارتن‌خواب در شهر تهران وجود دارد؛ و از این رو به نظر می‌رسد که زنان کارتن‌خواب نیز در این میان، 20 تا 25 درصد کارتن‌خواب‌های شهر تهران را تشکیل می‌دهند.

 

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران ادامه داد: لذا با توجه به این موضوع و تعداد زنان کارتن‌خواب شهر تهران، شهرداری پایتخت با در نظر گرفتن مطالباتی که در این موضوع وجود داشت مقدامات راه‌اندازی گرمخانه‌ای برای زنان را فراهم کرده است. این در حالی است که در حال حاضر و همانطور که مستحضرید تمام گرمخانه‌های شهر تهران برای مردان راه‌اندازی شده است در حالی که زنان کارتن‌خواب به خصوص در این فصل سرما به مراتب از آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به مردان برخوردارند.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر گرمخانه‌های شهر دارای جایگاه حقوقی نیست، گفت: یکی از مشکلات فعلی آن است که در حال حاضر گرمخانه‌های ما از جایگاه حقوقی برخوردار نیستند؛ به عنوان مثال اگر خدای ناخواسته در این گرمخانه‌ها برای یکی از این افراد بی‌سرپناه، اتفاق ناخوشایندی رخ دهد، هیچ کس پاسخگو نیست و دادستان حق بازخواست شهردار منطقه را به دلیل نداشتن جایگاه قانونی این اماکن و نگهداری این افراد بدون داشتن مجوز را دارد و مسئولان شهری در این موارد بازخواست می‌شوند.

 

حافظی با تاکید بر لزوم همکاری قوای مقننه و قضائیه برای فراهم کردن زیرساخت‌های قانونی لازم در این موضوع، خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر در این موضوع دارای خلاء قانونی هستیم و باید به سمتی حرکت کنیم که حمایت از کارتن‌خواب‌های شهر و زنان و مردان بی‌سرپناه پایتخت، باعث وارد آمدن آسیب به تولیت حامیان آن‌ها نشود. البته ما در شورای شهر مذاکراتی را در این خصوص با مجمع نمایندگان شهر تهران داشته‌ایم و موضوع مذکور را طرح کرده‌ایم.