خسارت 2هزار میلیاردی به کشاورزان فارس/میزان پوشش بیمه‌ای بخش زراعی، باغی و دامی پایین است

به گزارش عدالتخواهی به نقل ازتسنیم، محمدمهدی قاسمی اظهار کرد: استان فارس درتولید انجیر، بادام، انار، انگور،گندم، گوجه فرنگی، لوبیا و دیگر محصولات کشاورزی رتبه برتر کشور است اما متاسفانه گاهی حوادث غیرمترقبه و بیمه نبودن  محصولات تولید شده  این استان را به مخاطره می‌اندازد.   رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه […]

به گزارش عدالتخواهی به نقل ازتسنیم، محمدمهدی قاسمی اظهار کرد: استان فارس درتولید انجیر، بادام، انار، انگور،گندم، گوجه فرنگی، لوبیا و دیگر محصولات کشاورزی رتبه برتر کشور است اما متاسفانه گاهی حوادث غیرمترقبه و بیمه نبودن  محصولات تولید شده  این استان را به مخاطره می‌اندازد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه خسارت‌های شدیدی در سال زراعی 92-93 در بخش کشاورزی استان فارس وارد شده است، گفت: میزان خسارت به بخش کشاورزی استان فارس بالغ بر 2085 میلیارد تومان است و این در حالی است که تا کنون 60 میلیارد تومان توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان فارس به بهره‌برداران خسارت‌دیده از سرمازدگی و خشکسالی پرداخت شده است.

 

وی به لزوم اطلاع‌رسانی شفاف و روشن به کشاورزان درباره آخرین وضعیت خشکسالی‌ها و تنش‌های جوی اشاره کرد و بیان کرد:‌ با وجود همکاری همه دستگاه‌ها همچنان میزان پوشش بیمه‌ای بخش زراعی، باغی و دامی استان فارس پایین است که برای این امر تاکنون  25هزار هکتار از مزارع شتوی، 9هزار هکتار از باغات و هزار کلنی زنبور عسل و همچنین 71هزار راس دام سبک و سنگین بیمه شده است و کار بیمه‌گری همچنان ادامه دارد.

 

قاسمی افزود: استان فارس دارای حدود 410هزار هکتار اراضی باغی است که سالانه حدود 3 میلیون و 200 هزار تن محصولات باغی تولید و روانه بازارهای  داخلی و خارجی  می‌کند که متاسفانه بخشی از تولیدات  کشاورزی نیز دچار خسارت می‌شوند.

وی گفت: از مجموع کل خسارت خشکسالی وارده به بخش کشاورزی فارس میزان هزار و 834 میلیارد تومان مربوط به تولیدات گیاهی، دامی، صنایع و شیلات بوده و 251میلیارد تومان نیز به بخش‌های منابع طبیعی، دامپزشکی و عشایر اختصاص دارد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه توجه به مخاطرات خشکسالی در بخش کشاورزی استان فارس ضروری است، خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان این بخش همواره با خسارات ناشی از بروز حوادث قهری و بلایای طبیعی روبه‌رو هستند و زندگی اقتصادی آنها در معرض خطرات جدی قرار دارد و کشاورزان و دامداران همواره نگران بازپرداخت هزینه‌های مختلف تولید و حتی هزینه‌های ضروری زندگی و معاش خود هستند.

 

قاسمی گفت: در سال گذشته  درصد قابل توجهی از باغ‌ها و مزارع کشاورزی  استان بر اثر خشکسالی، سرمازدگی، بارش تگرگ و طوفان و سایر عوامل خسارت‌زا دچار خسارت شده‌اند به همین علت ضرورت دارد تا نقش بیمه در این استان پررنگ‌تر شده و انتظار داریم کشاورزان برای کاهش خطر و احساس امنیت بیشتر نسبت به بیمه محصولات زراعی و باغی و دام‌های خود اقدام کنند.