شهبازی زاده: بر خود فرض میدانم که از دست اندر کاران برنامه ثریا اعلام حمایت کنم/نظام پزشکی پاسخگوی شبهات به مردم باشد

به گزارش عدالتخواهی؛ دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفتگو با غریو با اشاره به اینکه فلسفه تعرفه های جدید نظام پزشکی مقابله با زیر میزی و تمام وقت کردن شغل پزشکان بود؛ گفت: از سال 83 که تعیین تعرفه ها در اختیار نظام پزشکی قرار گرفت ، تعرفه ها طی دو سال ده برابر شدند […]

به گزارش عدالتخواهی؛ دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفتگو با غریو با اشاره به اینکه فلسفه تعرفه های جدید نظام پزشکی مقابله با زیر میزی و تمام وقت کردن شغل پزشکان بود؛ گفت: از سال 83 که تعیین تعرفه ها در اختیار نظام پزشکی قرار گرفت ، تعرفه ها طی دو سال ده برابر شدند ! تا پیش از این که این اتفاق بیفتد کار در بیمارستان دولتی و پزشکی برای پزشکان تفاوتی نداشت ، چون دستمزد هر دو جا برای پزشک یکسان بود ، البته بابت هتلینگ قدری هزینه ها در بیمارستان خصوصی بیشتر بود اما ما به تفاوت درمان وارد جیب بیمارستان میشدذ نه پزشک!

حسین شهبازی زاده افزود: از آن تاریخ به بعد پزشکان دو شغله شدند، یعنی هم در بیمارستان دولتی و هم در بیمارستان خصوصی کار میکردند ، زیر میزی گرفتن و فساد از همین جا شروع شد. وقتی به پزشک بیمارستان دولتی رجوع میشد ، در پاسخ یا رسما یا غیر رسمی از شما زیر میزی میگرفت ، یعنی یا شما را در همان بیمارستان دولتی عمل میکرد که باید ما به تفاوت هزینه با بیمارستان خصوصی را همان جا از بیمار میگرفت یا بیمار را وادار میکرد که برای عمل به بیمارستان خصوصی رجوع کند.

وی با تاکید ر اینکه زیر میزی حاصل جمع فقدان تدبیر در نظام سلامت، و زیاده خواهی پزشکان بود؛ بیان کرد:در مقابله با این فساد ، واضح بود که نظام پزشکی چه باید میکرد؛ باید قدری تعرفه دولتی را قدری افزایش و تعرفه بخش خصوصی را قدری کاهش میداد نه این که هر دو را به طور متوسط دو و نیم برابر افزایش دهد!!مضاف بر این که زیر میزی محصول کم در آمد بودن پزشکان نبود که با افزایش تعرفه بخواهد حل بشود.

این فعال دانشجویی ادامه داد:خب معلوم است وقتی جناب وزیر خودشان بیمارستان های خصوصی دارند و ذی نفعند همین میشود، چه کسی گفته وزیر حتما باید مدرک پزشکی داشته باشد؟وزیر باید بتواند مدیریت کند ، ضرورتی ندارد که خودش از جامعه اطباع باشد، نهاد نظارتی بالا دستی ، برای نظارت بر پزشکان کجاست؟ و انصافا چه کسی میتواند حقوق بیماران را پیگیری کند؟؟

شهبازی زاده با تاکید بر اینکه تعرفه های جدید نه تنها مشکل زیرمیزی را حل نکرد بلکه به ابعاد ، پیچیدگی و عمق آن افزود؛ تصریح کرد: جناب وزیر اگر بنا دارد مشکل بیماران و مرضا را حل کند این کافی نیست که برود با قربانیان عزیز اسید پاشی عکس بگیرد و مجله ها با ذوق و شوق این فداکاری بزرگ ایشان را تیتر یک کنند. اگر عزم ایشان برای حل مشکلات نظام سلامت جدی است چرا تعرفه های دولتی و خصوصی را همزمان دوبرابر کردند؟؟

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی با اشاره به نامه انتقادی رئیس نظام پزشکی از برنامه ثریا به رئیس رسانه ملی؛گفت:معتقدم ریاست محترم نظام پزشکی مقصد نامه شان را اشتباه انتخاب کرده اند!به ایشان پیشنهاد میکنیم به جای نگاشتن نامه به رئیس صدا و سیما ، نامه ای به مردم بنویسند و به اشکالات موجود پاسخ بدهند. در مورد برنامه اخیر ثریا پیرامون نظام سلامت نیز بر خود فرض میدانم که از دست اندر کاران این برنامه اعلام حمایت کنم ؛ معتقدیم برنامه اخیر ثریا از یک ظلم بزرگ در نظام سلامت پرده برداشت که جای تقدیر و تشکر دارد.