مجلس هرتعهد وتوافقی را تصویب وبعد دولت آن را اجرا کند/تجربه توافق ژنو تکرار نشود

به گزارش عدالتخواهی به نقل ازعدالتخواهان، ۴ تشکل عدالتخواهی کشور، طی بیانیه ای اعتراض خود را نسبت به روند مذاکرات هسته ای اعلام واز نمایندگان مجلس خواستند به وظیفه قانونی خود عمل کرده و اجازه ندهند توافق امضا شده توسط دولت بدون تصویب مجلس شواری اسلامی به مرحله اجرا درآید.   متن بیانیه به شرح […]

به گزارش عدالتخواهی به نقل ازعدالتخواهان، ۴ تشکل عدالتخواهی کشور، طی بیانیه ای اعتراض خود را نسبت به روند مذاکرات هسته ای اعلام واز نمایندگان مجلس خواستند به وظیفه قانونی خود عمل کرده و اجازه ندهند توافق امضا شده توسط دولت بدون تصویب مجلس شواری اسلامی به مرحله اجرا درآید.

 

متن بیانیه به شرح ذیل می باشد:

 

مذاکرات مسقط عمان پیرامون رسیدن به توافقی جامع برای حل و فصل مسئله هسته ای کشور با لج بازی و زیاده خواهی طرف آمریکایی-غربی باز هم بدون نتیجه پایان یافت. این در حالی بود که به اعتراف برخی مسئولین کشور، تیم مذاکره کننده هسته ای از برخی درخواست ها و مطالبات خود کوتاه آمده بودند تا بلکه حصول به توافق را ممکن تر سازند.

 

سوال اما از تیم مذاکره کننده هسته ای کشور این است که چرا وقتی دشمن بر سر کفر و نفاق خویش و بر سر منافع رژیم منحوس صهیونیستی اینقدر محکم و بدون انعطاف پافشاری می کند و هر روز اعلام می کند که حاضر نیستند پای هر توافقی را امضا کنند چرا که توافق نکردن بهتر از توافق بد کردن است، شما نمایندگان مردم عزتمند ایران اسلامی، اینقدر برای حصول به توافق ابراز عشق و علاقه وافر می کنید و دائم بر این طبل می کوبید که هر توافق بهتر از توافق نکردن است؟

 

چرا آنها را در خویش محکم میبینیم و شما را در حق خویش ضعیف مشاهده میکنیم؟

آیا برا ی تیم مذاکره کننده هسته ای بعد از این همه چنگ و دندان نشان دادن دشمن واضح نشده است که آنها هیچوقت حاضر نخواهند شد حقوق مسلم ما را به رسمیت بشناسند و هیچگاه قصد بر داشتن تحریم های ضدانسانی اعمال کرده بر ملّت را ندارند بلکه قصد تسلیم کردن و شکستن اراده ما را در برابر خودشان داردند؟

 

در حالی که قریب به 1 سال است که مذاکرات برای گام نهایی در حال انجام است و شرایط 6 ماهه دوم نیز در حال اتمام است به نظر می رسد طرف غربی حاضر نیست حق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای  به صورت صنعتی  را بپذیرد و نه تنها مایل نیست همه تحریم ها را به یکباره لغو کند، بلکه در این مدت به حجم تحریم ها نیز افزوده است .

 

نکته بعدی که لازم است به آن اشاره کنیم تداوم سیاست سانسور مذاکرات از سوی دولت محترم است.

از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم و با سیاست خارجی متفاوتی که از سوی وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده اتخاذ شده است شاهد آن هستیم که تیم مذاکره کننده مردم و حتی نمایندگان مردم را نامحرم می دانند و از گزارش عملکرد و محتوای جلسات حتی حاضر به ارائه به نمایندگان مردم نیستند .

 

طی این همه نشست های متوالی مذاکرات هسته ای مردم و مجلس از آنچه در اتاق جلسات میگذرد بی خبر اند در حالی که کنگره آمریکا از تمام کم و کیف مذاکرات با خبر است و اعمال نفوذ زیادی در جریان مذاکرات دارد .به عبارتی دیگر کنگره و دولت دوشادوش یکدیگر به اتخاذ تدابیر جهت باز کردن پیچ و مهره تاسیسات انرژی هسته ای کمر همت بسته اند .اما انگار فقط نمایندگان مجلس ما نامحرم اند و  حتی گزارشی از محتوای جلسات به آنها داده نمی شود .

این در حالی است که طبق قانون اساسی یکی از وظایف مجلس شورای اسلامی تصویب تعهدات و تفاهم نامه ها و توافق نامه هایی است که دولت انجام آنها متعهد شده است.حال پس از تجربه توافق ضعیف ژنو مردم و دانشجویان می خواهند که نمایندگان به وظیفه قانونی خود عمل کنند و اجازه ندهند توافق امضا شده توسط دولت بدون تصویب مجلس شواری اسلامی به اجرا درآید.

 

 

به امید ظهور عدالت گستر گیتی

 

مجمع دانشجویان عدالتخواه مشهد

مجمع دانشجویان عدالتخواه زابل

مجمع دانشجویان عدالتخواه شاهرود

مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز