لغو تحریم‌ها؛ مشکل حل‌نشده در مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5

شبکه رادیویی صدای روسیه طی یادداشتی با اشاره به برگزاری دور اخیر مذاکرات هسته‌ای ایران در ژنو سوئیس و سازنده ارزیابی کردن رایزنی‌هایی ۱۰ دوره‌ای ایران و گروه ۱+۵، الگوریتم لغو تحریم‌ها را مشکل بزرگ باقیمانده در مذاکرات دانست. به گزارش فارس،شبکه رادیویی صدای روسیه طی یادداشتی به قلم «ولادیمیر ساژین» نوشت: مذاکرات میان ایران […]

شبکه رادیویی صدای روسیه طی یادداشتی با اشاره به برگزاری دور اخیر مذاکرات هسته‌ای ایران در ژنو سوئیس و سازنده ارزیابی کردن رایزنی‌هایی ۱۰ دوره‌ای ایران و گروه ۱+۵، الگوریتم لغو تحریم‌ها را مشکل بزرگ باقیمانده در مذاکرات دانست.

به گزارش فارس،شبکه رادیویی صدای روسیه طی یادداشتی به قلم «ولادیمیر ساژین» نوشت: مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ اخیرا بار دیگر در ژنو سوئیس برگزار شد. یازدهمین دور از این مذاکرات حدود ۸ ساعت به طول انجامید و طی آن دیداری با حضور همه اعضا و رایزنی‌هایی دو و چندجانبه میان طرفین شرکت‌کننده در این مذاکرات صورت گرفت. در این مذاکرات که پشت درهای بسته برگزار شد، هیچ رسانه‌ای حضور نیافت و ناظران بین‌المللی در حال بررسی نتایج مذاکرات دسامبر و وضعیت کلی و روند پیشرفت آن هستند.

۱۰ دور مذاکرات هسته‌ای برگزار شده میان ایران و گروه ۱+۵ (اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) بیش از تمامی مذاکراتی که طی ۱۰ سال گذشته برگزار شده، مفید و سازنده بوده است.

به گفته «سرگی ریابکوف» معاون وزیر امور خارحه روسیه به عنوان مذاکره‌‌کننده اصلی روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران، پس از پایان دور پیشین مذاکرات در ۲۴ نوامبر گذشته، طرفین به معنای واقعی کلمه و به دور از اغراق تنها دو قدم تا توافق فاصله داشتند.

صدای روسیه در ادامه یادداشت خود نوشت: طرفین طی آخرین دور مذاکرات خود در واقع حول حدود ۹۵ درصد متن توافقنامه جامع به توافق رسیدند و موفق شدند در خصوص مسائل متعددی به تفاهم و توافق برسند و تنها ۵ درصد موضوعات میان آنها به صورت حل نشده باقی ماند که البته این ۵ درصد باقیمانده از منظر شرکت‌کنندگان در مذاکرات مسائل بسیار پیچیده و موضوعات معلقی است که نیازمند بررسی دقیق و عمیق است و به همین دلیل است که طرفین نهایتا به این نتیجه رسیدند که برای تنظیم پارامترهای توافق نهایی به حدود ۳ تا ۴ ماه زمان و برای تهیه ضمیمه فنی و جزئی توافقنامه نیز به چند ماه زمان دیگر نیاز دارند.

موضوعات فنی از جمله کاهش شمار سانتریفیوژها، بهینه‌سازی مقادیر ذخایر اورانیوم غنی‌شده در ایران، تغییرات تکنولوژیکی در سایت‌های هسته‌ای مختلف به ویژه رآکتور آب سنگین اراک و کارخانه غنی‌سازی فوردو و همچنین اعمال نظام کنترل از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشکل عمده‌ای بوجود نخواهد آورد.

الگوریتم لغو تحریم‌ها همچنان به عنوان یک مشکل بزرگ باقی است. ایران خواستار لغو تمامی تحریم‌ها همزمان با امضای توافقنامه است و بدیهی است که با توجه به پیچیدگی مکانیسم اعمال اقدامات قانونی مناسب از سوی شورای امنیت سازمان ملل، تحقق چنین امری از سوی پارلمان‌های کشورهای اعمال‌کننده تحریم‌ها بر جمهوری اسلامی ایران به دور از واقعیت است.

«ایرینا فدورووا» سیاستمدار و کارشناس مؤسسه شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه معتقد است: «فقدان اعتماد به ویژه میان آمریکا و ایران مانع اصلی در مسیر حل این مشکل است و به همین دلیل گفت‌وگوهای سخت ایران و آمریکا طی ماه‌های اخیر کاملا منطقی است. طرفین در تلاشند که از شر نفرتی که طی ۳۵ سال گذشته میان آن‌ها تلنبار شده رهایی یابند. البته باید توجه داشت که رهایی آن‌ها از این نفرت لزوما به معنای آن نیست که آنها با یکدیگر رابطه برقرار کنند یا در امر مبارزه با گروه تروریستی داعش با یکدیگر همکاری رسمی داشته باشند بلکه آنها در پی آنند که مواضع خود را به یکدیگر نزدیک‌تر کنند تا بتوانند به نتیجه‌ای مثبت در مذاکرات هسته‌ای دست یابند.»

ایران و شش کشور در سوم آذر ماه سال جاری و پس از آنکه بعد از ۱۰ دور رایزنی در خصوص توافق جامع به این نتیجه رسیدند که حصول توافق جامع به دلیل اختلافات و از جمله کمبود وقت امکانپذیر نیست، توافقنامه ژنو را برای هفت ماه و هفت روز دیگر تمدید و البته تأکید کردند که تا قبل از چهار ماه آینده برای رسیدن به توافق تلاش کنند.

به گفته نماینده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای، دور بعدی گفت‌وگوهای تهران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان، ماه آینده برگزار می‌شود که البته هنوز محل برگزاری نشست آتی مشخص نشده است.