راهکاری برای رونق گردشگری داخلی

سياست‌هاي گوناگوني در زمينه‌هاي اقتصادي تاکنون در کشور ابلاغ شده است؛ مانند سياست‌هاي انرژي، توليد ملي، ابلاغيه اصل ۴۴، سياست امنيت سرمايه‌گذاري و غيره، هدف از اين سياست‌ها، ارائه و تدوين شاخص‌هاي راهبري آن است. مجموعه سياست‌هاي «اقتصاد مقاومتي» نيز در واقع يک الگوي بومي و علمي است که برآمده از فرهنگ انقلابي و اسلامي […]

سياست‌هاي گوناگوني در زمينه‌هاي اقتصادي تاکنون در کشور ابلاغ شده است؛ مانند سياست‌هاي انرژي، توليد ملي، ابلاغيه اصل ۴۴، سياست امنيت سرمايه‌گذاري و غيره، هدف از اين سياست‌ها، ارائه و تدوين شاخص‌هاي راهبري آن است.
مجموعه سياست‌هاي «اقتصاد مقاومتي» نيز در واقع يک الگوي بومي و علمي است که برآمده از فرهنگ انقلابي و اسلامي و متناسب با وضعيت امروز و فرداي کشورمان ابلاغ شده است. اقتصادي که به اعتقاد صاحب‌نظران عرصه اقتصاد، کليد برون رفت از چالش‌هاي کنوني و توسعه همه جانبه کشور محسوب مي‌شود و تحقق رونق توليد در گرو آن است.

در اين ميان گردشگري داخلی با توجه به قابليت‌ها و استعدادهاي بالقوه در زمینه های طبیعت گردی، جذابيت‌هاي فرهنگي و تاريخي تمدن ايراني و اسلامي، مي‌تواند از مهم‌ترين ابزارهاي اقتصاد مقاومتي در قطع وابستگي به درآمدهاي نفتي؛ به ويژه در شرايط کنوني که با نوسانات قيمت نفت مواجه هستيم، باشد. اين امر مهم در چشم‌انداز بيست ساله کشور، برنامه‌هاي چهارم و پنجم توسعه نيز مورد تاکيد قرار گرفته است. یکی از این ابزارهای موثر در افزایش گردشگران داخلی، وضع عوارض خروج از کشور است.

براساس ماده ۴۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده سال ۱۳۹۳ کشور،‌ همه‌ی مسافران ایرانی که قصد خروج از کشور را دارند باید عوارض خروج از کشور را پرداخت کنند و به استناد تبصره قانون مالیات بر ارزش افزوده، تنها ایرانی‌های مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند در خصوص پرداخت عوارض خارج از کشور مستثنی شده‌اند. البته این قانون محدود به ایرانی‌ها است و گردشگران خارجی موظف به پرداخت عوارض خروج نیستند.

براساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۴، عوارض خروج از کشور برای مسافران ایرانی درصورت خروج هوایی برای هر نفر ۷۵ هزار تومان و درصورت خروج زمینی و یا دریایی برای هر نفر ۲۵ هزار تومان تعیین شده است. عوارض خروج زائران حج تمتع و عمره و عتبات عالیات نیز ۵۰ درصد همین عوارض تعیین شده هستند. در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ عوارض خروج از کشور در مقایسه با سال ۱۳۹۳ تغییر نکرده است. همچنین دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ در حدود ۳۷۳ میلیارد تومان درآمد از محل پرداخت عوارض خروج از کشور پیش بینی کرده‌است.

دریافت عوارض خروج فقط مختص ایران نیست و کشورهای متعددی در دنیا از مسافرینی که قصد خروج از کشورشان را دارند عوارضی تحت عنوان «مالیات خروج» (Departure Tax) دریافت می‌کنند. در جدول زیر نام برخی از این کشورها به همراه مبلغ مالیات دریافتی قابل مشاهده است.

گردشگری

(منظور از کشورهای گروه آ در جدول، کشورهای اروپایی و سه کشور آفریقای شمالی نزدیک به اروپا است.)

همانطور که در جدول بالا آمده است، کشورهایی مثل استرالیا، اتریش و آلمان مبالغی بسیار بالاتر از ایران را از مسافرین خود هنگام ترک کشورشان اخذ می‌کنند. نکته قابل توجه در مورد کشورهای اتریش و آلمان اخذ مالیات متفاوت از مسافران با توجه به مقصد آن‌هاست به طوریکه اگر مقصد مسافران کشورهای اروپایی و سه کشور آفریقایی نزدیک به اروپا باشد مبلغی کمتر از مسافران دریافت می‌شود و درصورتی که مقصد آن‌ها دیگر کشورهای دنیا باشد باید مبلغی بسیار بالاتر بپردازند. لازم به ذکر است پیش از سال ۱۳۹۳ عوارض خروج از کشور ایران نیز برحسب کشور مقصد متفاوت بود ولی از ابتدای سال ۱۳۹۳ عوارض خروج برای همه‌ی کشورها یکسان در نظر گرفته شد.

وضع عوارض خروج از کشور باعث می‌شود تا گردشگران ایرانی در زمان انتخاب مقصد، مکان‌های دیدنی داخلی را بیشتر ترجیح بدهند و به این ترتیب، گردشگری داخلی نسبت به خروج گردشگر رونق می‌یابد و بخشی از درآمدهای ناشی از مسافرت گردشگران داخلی که پیش از این به خارج از کشور می‌‎رفت، در داخل خرج می‌شود و علاوه بر تأمین درآمد برای دولت، به ایجاد اشتغال و توسعه مناطق گردشگری داخلی نیز کمک می‌کند.

این حقیقت که بسیاری از مسافران ایرانی هرساله ایران را به مقصد دیگر کشورها خصوصا ترکیه و امارات به منظور سیاحت ترک می‌کنند، درحالی‌که هنوز بسیاری از مناطق دیدنی داخل کشور مانند قشم، کیش، چابهار و … را حتی برای یک بار هم ندیده‌اند، نشان از آن دارد که می‌توان با افزایش میزان عوارض خروج از کشور برخی از این گردشگران را به بازدید از مناطق دیدنی کشور ترغیب کرد.

پیشنهاد می‌شود عوارض خروج برای مسافران ایرانی درصورتی که علت سفر آن‌ها مسائلی چون درمان، زیارت، تحصیل و کار نباشد، به میزان قابل توجهی افزایش یابد و دست کم برای خروج هوایی مبلغ ۳۰۰ هزار تومان و برای سفرهای زمینی و دریایی مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در قانون بودجه ۱۳۹۴ در نظر گرفته شود. به این ترتیب علاوه بر آنکه درآمد دولت از محل پرداخت عوارض خروج به بیش از ۳ برابر میزان پیش بینی شده افزایش می‌یابد، گردشگری داخلی رونق بیشتری می‌یابد و همچنین افزون بر ایجاد اشتغال، ارز کمتری از کشور خارج خواهد شد