آقای علم الهدی بر مبنای کدام ولایت در جلسه اتحاد احزاب اصولگرا شرکت می کنید؟

1.طی چند روز اخیر، اظهارات عجیب و جنجالی آیت الله علم الهدی تیتر یک رسانه ها گردیده است. اظهاراتی که عکس العمل های کاملا متضاد توسط گروه های مختلف در پی داشته است. فارغ از همه جنجال سازی های اخیر، نگارنده تصمیم دارد از زاویه ای دیگر به موضوع بپردازد.   ۲- آیت الله علم […]

1.طی چند روز اخیر، اظهارات عجیب و جنجالی آیت الله علم الهدی تیتر یک رسانه ها گردیده است. اظهاراتی که عکس العمل های کاملا متضاد توسط گروه های مختلف در پی داشته است. فارغ از همه جنجال سازی های اخیر، نگارنده تصمیم دارد از زاویه ای دیگر به موضوع بپردازد.

 

۲- آیت الله علم الهدی با ادبیاتی تعجب آور، رئیس جمهور سابق کشور را متهم به انحراف از مسیر ولایت نمودند. اما براستی انحراف از ولایت و مسیر ولایت چیست؟ چه مشخصه یا معیاری دلیل ضد ولایت خواندن رئیس جمهور سابق یا افراد دیگر می گردد؟ آیا بر اساس استنباط های شخصی است یا منشا معتبر دیگری دارد؟

 

3-پاسخ به سوالات فوق بدون حب و بغض، واضح و شفاف است. برای شناخت مسیر ولایت، باید ولی را شناخت. راه شناخت ولی، شناخت چهارچوب فکری و سخنان وی می باشد. ضد ولایت شخصی است که عمل یا اقدامی در ضدیت با ولایت انجام دهد. میزان این انحراف به میزان عمل و اقدام فرد بستگی دارد. با بررسی مواضع رهبر انقلاب پیرامون دولت های نهم و دهم، با همه نقدهای وارده، به صورت کلان ضدیتی با ولایت حاصل نمی گردد. کسانی که دولت و شخص رئیس جمهور را متهم به انحراف از ولایت می کنند خود باید پاسخ گوی این اتهام زنی باشند که بر مبنای کدام ولایت، رئیس جمهور سابق و دولت دهم را منحرف از ولایت می نامند. آیا این بزرگواران اقدامات خود را نیز بررسی نموده اند که چه میزان در تبعیت از ولایت می باشند؟ یا خود را معصوم تصور کرده و انحراف از ولایت را فقط در اعمال دیگران جست و جو میکنند؟

 

۴- مقام معظم رهبری در ۷/۳/۶۹ فرمودند:” مبادا خدای نکرده ائمه جمعه تحت تأثیر حرف این و آنی قرار بگیرند که گاهی چرندی، اتهام بی ربطی و یا مطلب واهی و بی اساسی را مطرح میکنند. حالا اگر یک نفر در یک جلسه خصوصی حرفی را میزند، بحث دیگری است؛ اما امام جمعه نباید این حرفها را قبول بکند، تا در حرفها و اعمال و منش او واضح بشود. این‌طور چیزها را رعایت بکنید.”

 

بزرگواران باید پاسخ دهند که اتهام انحراف از ولایت منشا ولایی دارد یا منشا آن، چرندگویان اطراف هستند؟

 

5- همچنین در بیاناتی دیگر در ۱۲/۴/۶۸ فرمودند:” یکی از خطرهایی که انقلاب را تهدید میکند، همین است که مردم دچار دودستگی شوند و جناح‌بندی و صف‌آرایی و خط و خطوط بر آنها حاکم شود. اگر امام جمعه به زبان بگوید که من به جایی وابسته نیستم و جناحی را تقویت نمیکنم و حتّی این نکته را در نماز جمعه هم تأکید بکند، اما در واقع این‌گونه نباشد، مردم متوجه این دو موضع میشوند. این‌طور نیست که ما در تریبون نمازجمعه به مردم بگوییم به هیچ طرف وابستگی نداریم و از کاندیدایی حمایت نمیکنیم و پدر همه هستیم، اما در کنار این حرفها، با تعبیرات و گوشه و کنایه و بعضی از کارهای جنبی، برخلاف این گفته و ادعا عمل کنیم؛ مردم زود میفهمند. این اشتباه است که ما خیال کنیم مردم به زبان فریب میخورند و خیال میکنند که ما به یک طرف و جناح گرایش و تمایل خاصی نداریم؛ خیر، مردم این اختلاف را حس میکنند و تفاوت بین قول و عمل امام جمعه، اثر معکوس خواهد بخشید. واقعاً باید آقایان ائمه‌ی جمعه پدرانه برخورد کنند. البته امکان ندارد انسان در دل خود، با دو آدم یا دو جریانی که از لحاظ فکری و سیاسی و سلیقه‌یی در مقابل هم قرار دارند، یکسان برخورد کند. طبیعی است که بالاخره شما از این دو نظر، یکی را قبول دارید و دیگری را نمیپذیرید و به همان اندازه نسبت به آن‌که با شما همفکر است، گرایش قلبی بیشتری دارید – اشکالی هم ندارد – اما دقت کنید که برداشت ذهنی شما نبایستی در عمل و اظهارات و برخوردتان اثر بگذارد.”

 

باید از بزرگوارانی همچون آیت الله علم الهدی و حجت الاسلام تقوی- رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه- و دیگر ائمه جمعه سوال پرسید بر مبنای کدام ولایت در جلسه اتحاد احزاب اصولگرا شرکت میکنید و تاسف بارتر از آن اعلام میکنید که خود این جلسات را تشکیل داده اید؟! جلسه ای که یا در سازمان بسیج دانشجویی برگزار می شود و یا در مصلای نماز جمعه! آنگاه دم از ولایت زده و دیگران را منحرف از ولایت می نامید!

 

6- سخنان مقام معظم رهبری در این موارد در عملکرد ائمه جمعه واضح و روشن است. اگر این سخنان را شنیده اید و اینگونه عمل می کنید که وای بر شما. اگر نشنیده اید که مجددا وای بر شما که پیرامون این مسئولیت خطیر که از سوی رهبر انقلاب تنفیذ می شود سخنان رهبری را نشنیده اید. به این بزرگواران توصیه می شود به جای سنجش انحراف دیگران از ولایت، ابتدا عملکرد خود را با ولایت تطبیق داده تا مصداق این شعر پروین اعتصامی قرار نگیرند:

 

محتسب، مستی به ره دید و گریبانش گرفت                   مست گفت ای دوست، این پیراهن است، افسار نیست

گفت: مستی، زان سبب افتان و خیزان می‌روی                         گفت: جرم راه رفتن نیست، ره هموار نیست

گفت: می‌باید تو را تا خانه قاضی برم                                     گفت: رو صبح آی، قاضی نیمه‌شب بیدار نیست

گفت: نزدیک است والی را سرای، آنجا شویم                            گفت: والی از کجا در خانه خمار نیست

گفت: تا داروغه را گوئیم، در مسجد بخواب                              گفت: مسجد خوابگاه مردم بدکار نیست

گفت: دیناری بده پنهان و خود را وارهان                                 گفت: کار شرع، کار درهم و دینار نیست

گفت: از بهر غرامت، جامه‌ات بیرون کنم                                 گفت: پوسیدست، جز نقشی ز پود و تار نیست

گفت: آگه نیستی کز سر در افتادت کلاه                                گفت: در سر عقل باید، بی کلاهی عار نیست

گفت: می بسیار خوردی، زان چنین بخود شدی                         گفت: ای بیهوده‌گو، حرف کم و بسیار نیست

گفت: باید حد زند هشیار مردم، مست را                                گفت: هوشیاری بیار، اینجا کسی هشیار نیست

 

محمد جواد جلالفرد- فعال دانشجویی