شما سرمایه انقلابید نه تریبون احزاب!

در چند روز اخیر شاهد برگزاری همایش هایی به نام اصولگرایان در سطح جامعه هستیم که در آن رجل مختلف سیاسی حضور می یابند و از لزوم وحدت صحبت می کنند. این که احزاب سیاسی برای وحدت نظر سرانشان جلساتی را بگذارند امری مرسوم و طبیعی است اما آنچه که موجب نگرانی می شود نقش […]

در چند روز اخیر شاهد برگزاری همایش هایی به نام اصولگرایان در سطح جامعه هستیم که در آن رجل مختلف سیاسی حضور می یابند و از لزوم وحدت صحبت می کنند.

این که احزاب سیاسی برای وحدت نظر سرانشان جلساتی را بگذارند امری مرسوم و طبیعی است اما آنچه که موجب نگرانی می شود نقش پر رنگ برخی ائمه جمعه شاخص کشور در این همایش ها است .

حجت الاسلام تقوی که رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور می باشند، در این همایش ها حضور پر رنگی داشته اند تا حدی که به گفته آیت الله صدیقی ایشان بعد از آیت الله مهدوی کنی  به دنبال وحدت اصولگرایان افتاده اند . در نمونه ای دیگر آیات عظام صدیقی ، خاتمی و علم الهدی در این جلسات حاضر شده و چنان مواضع خرد سیاسی می گیرند که سیاسی ترین نشریات هم نمی توانند از نکات  برخی از آقایان چشم پوشی کنند. نمونه آن را نسبت به سخنان آیت الله علم الهدی توسط روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلب در چند روز اخیر مشاهده نموده ایم.

حرف رایجی که این آقایان در توجیه عملکرد خود می زنند این است که اصولگرایی یک حزب نیست و یک تفکر است .همچنین آیت الله علم الهدی اظهار می نمایند : «در میان همه جریان‌ها و تشکل‌ها وحدت اصولگرایان به معنای وحدت ولایت‌گرایان است و این یک مسئله قطعی و فطری و صددرصدی است»

ما به عنوان جنبش عدالتخواه دانشجویی که در مدت فعالیت خود تمام سعیمان را در استقلال جنبش دانشجویی از احزاب و حراست از  آرمان های انقلاب اسلامی می دانیم، برخود لازم دیدیم به عنوان فرزندان انقلاب چند نکته را به علمای بزرگوار متذکر شویم :

1.اگر ادعای فراجناحی بودن همایش ها و شاخص ولایت برای حضور در این همایش صحیح باشد ، باید نماینده تمامی احزاب رسمی کشور و همچنین همه جنبش های مردمی شناخته شده که معتقد به ولایت فقیه هستند . در این همایش نماینده فکری داشته باشند؛ مگر می شود کسی در نظام جمهوری اسلامی فعالیت سیاسی بکند و به ولایت فقیه اعتقاد نداشته باشد ؟

2.آیا این جمع منسجم قصد اعلام لیست ندارد ؟

3.با توجه به موقعیت افراد حاضر در این مجامع به یقین مسئولین همایش مذکور همچون دیگر احزاب به دنبال رسیدن به لیست واحد انتخاباتی هستند. در این صورت افرادی که خارج از این لیست کاندیدای انتخابات می شوند نسبتشان با ولایت و رهبری چیست؟

4.این سوال در ذهن ایجاد میشود آیا می توان کسانی را فقط به دلیل کاندید شدن در انتخابات بدون حضور در لیست اصولگرایان خارج از ولایت و نظام دانست؟!

5.آیا این موجب دو قطبی کردن فضای جامعه که یکی از نگرانی های رهبر معظم انقلاب است نمی شود؟

آنچه که موجب نگرانی ما است ، تخریب چهره و جایگاه امام جمعه به عنوان نماینده رهبری در یک شهر ، در اذهان مردم است.

امام جمعه هر شهر باید همچون پدری برای تمام افراد ولایت مدار و انقلابی شهر  با هر سلیقه سیاسی باشد، هر چند آن فرد سلیقه سیاسی خاصی را در چهار چوب نظام بپسندد که مورد پسند امام جمعه قرار نگیرد؛ رهبری معظم در این باره می فرمایند: «یکی از خطرهایی که انقلاب را تهدید میکند، همین است که مردم دچار دودستگی شوند و جناح‌بندی و صف‌آرایی و خط و خطوط بر آنها حاکم شود. اگر امام جمعه به زبان بگوید که من به جایی وابسته نیستم و جناحی را تقویت نمیکنم و حتّی این نکته را در نماز جمعه هم تأکید بکند، اما در واقع این‌گونه نباشد، مردم متوجه این دو موضع میشوند.

واقعاً باید آقایان ائمه‌ی جمعه پدرانه برخورد کنند. البته امکان ندارد انسان در دل خود، با دو آدم یا دو جریانی که از لحاظ فکری و سیاسی و سلیقه‌یی در مقابل هم قرار دارند، یکسان برخورد کند. طبیعی است که بالاخره شما از این دو نظر، یکی را قبول دارید و دیگری را نمیپذیرید و به همان اندازه نسبت به آن‌که با شما همفکر است، گرایش قلبی بیشتری دارید – اشکالی هم ندارد – اما دقت کنید که برداشت ذهنی شما نبایستی در عمل و اظهارات و برخوردتان اثر بگذارد.»

ورود به مسایل خرد سیاسی توسط یک امام جمعه ، هزینه کردن موقعیتی است که به انقلاب تعلق دارد و نه یک حزب سیاسی.

علمای بزرگوار به این اندیشیده اند چگونه می توانند دم از وحدت احزاب و مردم طرفدار احزاب سیاسی داخل نظام بزنند در حالی که شخص خودشان به وضوح جریان خاصی را تقویت کرده اند؟ رهبر انقلاب می فرمایند: « این‌طور نیست که ما در تریبون نمازجمعه به مردم بگوییم به هیچ طرف وابستگی نداریم و از کاندیدایی حمایت نمیکنیم و پدر همه هستیم، اما در کنار این حرفها، با تعبیرات و گوشه و کنایه و بعضی از کارهای جنبی، برخلاف این گفته و ادعا عمل کنیم؛ مردم زود میفهمند. این اشتباه است که ما خیال کنیم مردم به زبان فریب میخورند و خیال میکنند که ما به یک طرف و جناح گرایش و تمایل خاصی نداریم؛ خیر، مردم این اختلاف را حس میکنند و تفاوت بین قول و عمل امام جمعه، اثر معکوس خواهد بخشید.»

امیدواریم ائمه جمعه با درک جایگاه خود همچون رهبر انقلاب فردی فرا جناحی بمانند و از این اعمال و رفتار خود دست بکشند تا با افت و خیز یک حزب مقبولیت و شانیت ائمه جمعه دستخوش تغییر نگردد.

در پایان یادآور می شویم نکاتی که ذکر شد در رد یا تایید حزب و جریانی نبوده و فقط برای تطهیر جایگاه منصوبین رهبری از جنجال های روزمره سیاسی بوده است

ان شا الله خداوند همه ما را در انجام وظیفه خود یاری نماید

به امید ظهور عدالت گستر گیتی

جنبش عدالتخواه دانشجویی