مستضعفین و فقرا وارد نشوند؛ شهر در قرق سرمایه داران است!

به گزارش عدالتخواهان به نقل از معماری نیوز؛ گروهی از دانشجویان عدالتخواه و نخبگان مسائل شهری و فعالان محیط زیست به همراه تعدادی از اهالی مناطق 5، 9 و 20 تهران در مقابل شورای شهر تهران دست به اعتراض زدند. در پلاکارد های اعتراضی این افراد به مواردی چون تراکم فروشی، پیشنهاد ده هزار میلیارد […]

به گزارش عدالتخواهان به نقل از معماری نیوز؛ گروهی از دانشجویان عدالتخواه و نخبگان مسائل شهری و فعالان محیط زیست به همراه تعدادی از اهالی مناطق 5، 9 و 20 تهران در مقابل شورای شهر تهران دست به اعتراض زدند.

در پلاکارد های اعتراضی این افراد به مواردی چون تراکم فروشی، پیشنهاد ده هزار میلیارد تومانی بودجه غیر نقد برای سال آینده، تخریب گسترده باغات و در نتیجه آلودگی هوا، گسترش تجاری سازی بی رویه در سطح شهر تخریب باغات، توزیع پاداش چند میلیاردی بین مدیران شهری اشاره شده بود.

در بین معترضین چهره هایی چون دکتر سید محمود کاشانی، دکتر زیباکلام نیز حضور داشتند. همچنین شهرام گیل آبادی رئیس مرکز ارتباطات راهبردی و امور بین‌الملل شهرداری تهران در میان معترضین حضور یافت و به سخنان آنها گوش داد.

علی رغم اینکه این تجمع اعتراضی همزمان با جلسه علنی شورای شهر تهران برگزار شد، هیچیک از اعضاء شورا در این جمع حاضر نشده و به اعتراض و پرسش معترضین پاسخ ندادند.

سيد محمود كاشاني استاد حقوق و مدرس دانشگاه در سخناني در جمع تجمع كنندگان گفت: تا مديريت قاليباف و شوراي شهر كنوني وجود دارد مشكلات شهري تهران پا برجا است.

وي با بيان اينكه شهر به جايي گفته مي شود كه مقررات بر توحش و خشونت غلبه داشته باشد تصريح كرد: در كجاي اين شهر مقررات اجرا مي شود؟ و در كجاي اين شهر كه ميرات چند صد سال گذشته و تمدن ايران است احترام گذشته مي شود.

كاشاني گفت: روزانه 700 مورد بزه در تهران اتفاق مي افتد كه ناشي از مشكلات موجود در اين شهر است وي با اشاره به درج مطلبي در روزنامه اطلاعات خاطرنشان كرد: قاليباف در روزنامه اطلاعات خبري داد مبني بر اينكه هر فردي بخواهد با پول يا رابطه قانون را زير پا گذارد و تخلف كند در شهرداري تهران حاشيه امن ندارد- اما به رغم بيان اين مطالب در شهر تهران قانون شكني هاي بسياري انجام مي شود.

اين استاد دانشگاه افزود: براي بودجه سال جاري تصميم دارند 10 هزار ميليارد تومان تراكم فروشي كنند در حاليكه وزير مسكن و شهرسازي گفته است اينجا [تهران] ديگر جاي شهرسازي نيست و گنجايش ندارد.

وي گفت: با اين اوصاف و مجوز تغيير كاربري و ساخت و ساز به بساز و بفروش ها- فضاي شهر را نابود مي كند و بيان مي كند كه به فكر ريه هاي شهر تهران افتاده است.

كاشاني افزود: مردم به جاي هواي پاك بايد دود مسموم گاز كربنيك تنفس كنند وي با اشاره به ساير مشكلات و معضلات شهري گفت: تراكم فروشي ها و ساخت و سازهاي غير مجاز روزانه ميليون ها ساعت از وقت و عمر مردم را در ترافيك به هدر مي دهد.

وي افزود: شهر تهران با توحش اداره مي شود- اگر آقاي چمران و قاليباف ادعا دارند كه نمايندگان اين شهر هستند- آنها را به مناظره در تلويزيون دعوت مي كنم.

كاشاني گفت: اينها جرات اين كار را ندارند زيرا زندگيشان با قانون شكني و تجاوز به حقوق مردم درآميخته است.

وي در ادامه سخنانش خطاب به قاليباف شهردار تهران افزود: قاليباف بعد از 10 سال مديريت تراكم فروشي در شهر تهران مي گويد مطيع قانونم – اگر مطيع قانون هستيد حق نداريد بيش از دو بار شهردار تهران باشيد. كاشاني افزود: قاليباف را شوراي شهر براي بار سوم به شهروندان تحميل كرد.

در ميانه سخنان كاشاني جواني با بيان اينكه براي سخنان شما پاسخ دارم موجب قطع سخنان كاشاني شد كه ساير معترضان در پاسخ به اين جوان اظهار داشتند شما روزنامه همشهري را داريد و سخنان خود را در آن مطرح مي كنيد.

یکی از دانشجویان حاضر در این تجمع به خبرنگار ما گفت: انگیزه معترضین از این حضور، بی‌توجهی به فضای سبز و باغات شهر تهران و افزایش روز افزون ساختمان‌ها و افزایش اتوبان‌ها در پایتخت است. به همین خاطر اعتراض ما به سیاست‌های اجرایی شهردار تهران به خصوص افزایش تراکم فروشی است نه موضوعات سیاسی.

فرد دیگری نیز تاکید کرد: تخریب بوستان مادر و تبدیل آن به برج‌های چند طبقه در منطقه 5 شهرداری تهران و عدم تمکین شهردار از حکم صادر شده در این مورد باعث شده تا امروز جلوی شورای شهر جمع شویم و اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کنیم.

وی اضافه کرد: اینکه برخی مدیران وقعی به اعتراض‌‌ها نمی‌گذارند هم در نوع خودش جالب است. انگار نه انگار این اعتراض در واکنش به اقدام غلطی است که در مدیریت شهر صورت می‌گیرد چرا که نه شورای شهر و نه شهرداری در این زمینه واکنشی نشان نداده اند.

همزمان با گفت‌وگوی دانشجویان، عده‌ای به میان تجمع‌کنندگان آمده و خطاب به معترضین گفتند: «شما معترضان، نیت زیست‌محیطی ندارید و جیره‌خوار ضد انقلاب هستید». با این حال، معترضین بدون توجه به این موضوع، خواهان حضور شهردار تهران در میان خود شدند و سخنگوی معترضان به تخریب باغات تهران گفت: شهردار تهران باید توضیح دهد چرا در بودجه سال 94 شهرداری، جایی برای مدیریت و حفاظت از باغات شهر تهران در نظر گرفته نشده است؟

اين تجمع بعد از سخنراني كاشاني استاد دانشگاه به آرامي و بدون هيچگونه مشكلي پايان يافت و افراد شركت كننده در آن محل را ترك كردند.

تجمع اعتراضی فعالان محیط زیست مقابل شورای شهر + گزارش تصویری