اجازه بررسی ساخت 47 برج در تهران صادر شد + لیست برجها

بعد از اعطای مجوز ساخت و ساز در «باغ بهشت» (مربوط به ستاد اجرایی) و «آموزشگاه نظامی 05» (مربوط به ارتش) توسط کمیسیون ماده 5، در اقدامی دیگر، وزارت راه و شهرسازی اجازه بررسی ساخت 47 برج در تهران را صادر کرد. به گزارش مسیرآنلاین آخوندی وزیر راه و شهرسازی و حناچی معاون شهرسازی و […]

بعد از اعطای مجوز ساخت و ساز در «باغ بهشت» (مربوط به ستاد اجرایی) و «آموزشگاه نظامی 05» (مربوط به ارتش) توسط کمیسیون ماده 5، در اقدامی دیگر، وزارت راه و شهرسازی اجازه بررسی ساخت 47 برج در تهران را صادر کرد.

به گزارش مسیرآنلاین آخوندی وزیر راه و شهرسازی و حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه در ابتدای دولت یازدهم با مصوباتی نظیر توقف ساخت و ساز در بوستان مادر، تجدیدنظر در پروژه اطلس مال، بازنگری در طرح پارک ولایت و همچنین بخشنامه ها و مصاحبه های فراوان، از بی ضابطه بودن شهرسازی و ساخت و سازها بویژه در کلانشهر تهران انتقادات فراوانی کرده بودند.

اما با اقدامات اخیر دولت یازدهم در حوزه شهرسازی و ساخت و سازها، ساخت و سازهای خلاف کلیات طرح جامع و طرح تفصیلی از سر گرفته شد.

در آخرین اقدام، شوراي عالي شهرسازي و معماري كشور كه نيمه اول امسال، هر نوع ساخت‌وساز بلندمرتبه در شهر تهران را به تهيه، تدوين، تصويب و ابلاغ ضوابط بلندمرتبه‌سازي منوط كرده بود، چند روز پيش در پاسخ به مكاتبه كميسيون ماده 5، اجازه «بررسي» ساخت 47 برج جديد در پايتخت را صادر كرد! پاسخ شوراي عالي به اين معنا خواهد بود كه كميسيون ماده 5 مي‌تواند به روال گذشته، در غياب مقررات مرجع متكي به طرح جامع تهران، براي صدور مجوز برج‌سازي تصميم‌گيري كند.

در اینخصوص معماری نیوز می نویسد: كميسيون ماده 5 شهر تهران بعد از چندين ماه مقاومت در برابر درخواست‌هاي متعدد برخي مالكان زمين براي اخذ مجوز فراتر از طرح تفصيلي بابت ساخت‌وسازهاي بلندمرتبه، سرانجام در تاريخ 4 بهمن‌ماه در نامه‌اي به شوراي عالي شهرسازي و معماري كشور، خواستار كسب تكليف براي نحوه برخورد با 47‌درخواست برج‌‌سازي مي‌شود. هر چند هنوز ضوابط بلندمرتبه‌سازي از طرف شهرداري تهران به شوراي عالي شهرسازي ارسال نشده و هيچ ضابطه‌اي در اين خصوص و با استناد به مقررات طرح جامع، تدوين نشده است و عملا خط‌قرمزي كه شوراي عالي پيش‌تر براي برج‌سازي در تهران ترسيم كرده بود، علي‌القاعده بايد پابرجا بماند، اما اين شورا در پاسخ به درخواست اخير كميسيون ماده5 اعلام كرده است:

طرح و بررسي 47 پرونده بلندمرتبه‌سازي دركميسيون ماده 5 شهر تهران بايد با توجه به چارچوب ضوابط بلندمرتبه‌سازي صرفا در زيرپهنه‌هاي مجاز بلندمرتبه با رعايت مساحت زمين مورد نظر و عرض معبر صورت پذيرد و براي اين پرونده‌ها تعيين تكليف شود. پاسخ شوراي عالي به اين معنا خواهد بود كه كميسيون ماده 5 مي‌تواند به روال گذشته، در غياب مقررات مرجع متكي به طرح جامع تهران، براي صدور مجوز برج‌سازي تصميم‌گيري كند. این پاسخ یک معنای دیگر هم می‌تواند داشته باشد ؛ اینکه به‌رغم اختیار داده‌ شده به کمیسیون ماده 5، تصمیم مغایر خطوط قرمز شورای عالی در نهایت توسط این شورا ملغی خواهد شد. جزئيات و مشخصات 47 درخواستي كه براي ساخت برج به كميسيون ماده5 تهران ارائه شده، نشان مي‌دهد: اين برج‌ها عمدتا در محله‌هاي گران‌قيمت شهر همچون الهيه، زعفرانيه، فرمانيه، نیاوران، ولنجك، اقدسيه و دزاشيب جانمايي شده‌اند و برخي از زمين‌هايي كه اين بلندمرتبه‌هاي جديد قرار است در آنها ساخته شوند، در طرح تفصيلي تهران جزو پهنه‌هاي فضاي‌سبز، زمين‌هاي ذخيره و مسكوني كم‌طبقه هستند به اين معني كه عملا ضوابط طرح‌تفصيلي اجازه برج‌‌سازي را نمي‌دهد.

ضوابط بلند مرتبه سازي در 47 پرونده شهر تهران
شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران مصوب كرد: طرح و بررسي 47 پرونده بلند مرتبه سازي دركميسيون ماده 5 شهر تهران بايد با توجه به چارچوب ضوابط بلند مرتبه سازي صرفا در زيرپهنه هاي مجاز بلند مرتبه با رعايت مساحت زمين مورد نظر و عرض معبر صورت پذيرد و براي اين پرونده ها تعيين تكليف شود.
پيروز حناچي معاون وزير و دبير شوراي عالي شهرسازي و معماري در نامه اي به استاندار تهران، شهردار و رئيس شوراي اسلامي شهر تهران در پاسخ به مكاتبه كميسيون ماده پنج شهر تهران اعلام كرد: تنها طرح و بررسي 47 پرونده مطابق ليست ممهور به دبيرخانه كميسيون ماده 5 (پيوست) دركميسيون ماده 5 شهر تهران مجاز مي باشد. اين بررسي بايد با توجه به چارچوب ضوابط بلند مرتبه سازي مندرج در سند طرح جامع مصوب 1386 (صرفا در زيرپهنه هاي مجاز بلند مرتبه با رعايت مساحت زمين مورد نظر و عرض معبر) صورت پذيرد و براي اين پرونده ها تعيين تكليف شود.
شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران در جلسه مورخ 6/11/93 پيرو مكاتبه كميسيون ماده پنج شهر تهران به شماره 1195067/114 مورخ 4/11/93 مبني بر درخواست تعيين تكليف درباره نحوه بررسي 47 پرونده ارجاعي در خصوص بلند مرتبه سازي اين مصوبه را داشته است.
شوراي عالي شهرسازي و معماري در پايان مصوبه خود تاكيد كرده است: مجددا ضرورت تسريع در ارسال ضوابط بلند مرتبه سازي جهت طرح در شورايعالي يادآور مي شود./معماری نیوز
مشخصات پرونده‌هاي بلندمرتبه سازي ثبت شده در دبيرخانه كميسيون ماده پنج تا تاريخ 16/10/93 در زير آمده است: