رفتن به بالا

عملکرد مسئولان در اجرای اقتصاد مقاومتی نمره قبولی نگرفت

برنامه پایش در سالگرد ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به بررسی عملکرد مسئولین در این زمینه پرداخت و شاخص هایی را برای اقتصاد مقاومتی تعریف کرد. شاخص های تعریف شده در برنامه پایش شامل دانش بنیان بودن، عدالت گرا بودن، درونزا بودن، برون گرا بودن و مردمی بودن می شود. این شاخص بر اساس آمار ماهانه و قابل پایش کوتاه مدت مورد بررسی قرار گرفته و شرایط تحریم و مسایل اقتصادی در آن لحاظ شده است.

ثبات اقتصاد کلان، کاهش وابستگی بودجه به نفت، مصرف بهینه بودجه عمومی کشور، حمایت از صادرات غیرنفتی، تنوع صادراتی، تنوع وارداتی، رشد اقتصاد دانش بنیان و امنیت کالاهای اساسی اجزای شاخص پایش اقتصاد مقاومتی بوده است. نتایج بررسی های صورت گرفته در این شاخص نشان می دهد که وضعیت اقتصاد کشور از بهمن ۹۲ تا بهمن ۹۳ کلا بهتر شده است به گونه ای که از عدد ۰٫۴ به ۰٫۴۵ رسیده است. کاهش وابستگی بودجه به نفت وضعیت بهتری پیدا کرده است و نرخ ارز و تورم وضعیت بهتری دارد، اما متاسفانه در تنوع وارداتی، رشد اقتصاد دانش بنیان و امنیت کالاهای اساسی وضعیت بدتر شده و با مشکلات مواجه هستیم.

پایش اقتصاد مقاومتی

درباره روندهای آتی باید نگران باشیم که کاهش سهم صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه ۹۴ و روند نزولی سهم اقتصاد دانش بنیان از کل اقتصاد و تهدیدپذیری در کالاهای اساسی مشکلات را برای کشور ایجاد کند. اما در عین حال بر اساس این پایش وضعیت اقتصاد کلان کشور با ثبات تر شده که باید این رویه حفظ شود.

در این برنامه اعلام شد که در نظرسنجی صورت گرفته از خبرگان شامل اساتید دانشگاه، نمایندگان مجلس و خبرنگاران، هیچ‌کدام  به عملکرد مسئولان اقتصادی در اجرای اقتصاد مقاومتی نمره کامل ندادند و عملکردها را در این زمینه مطلوب ندانستند.

پایش اقتصاد مقاومتی