رفتن به بالا

تیغ تیز «آخوندی» بر گلوگاه مسکن مستضعفین!

جنبش دانشجویی اهم وظیفه خود را مطالبه آرمان های انقلاب اسلامی میداند. آرمان هایی که بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت روح ا… پایه گذاری کرده و امروز، خلف برحقش، حضرت سید علی امتداد دهنده آن آرمان هاست. آرمان هایی که اگر با افتخار بدون ترس، سرلوحه کار قرار گیرد، همچون ۸ سال دفاع مقدس، سبب افتخار هر ایرانی آزاده ای خواهد شد. ما دانشجویان بر خود واجب شرعی و قانونی می دانیم که حقوق مستضعفان و محرومان را از مسئولین جمهوری اسلامی مطالبه نماییم لذا بر دولت است که در راستای تذکر جدی امام خامنه ای، هرچه سریع تر پروژه های مسکن مهر را تحویل دهد و برنامه های اساسی خود در زمینه تولید مسکن و چگونگی خانه دار شدن مردم و بالأخص مستضعفین را معرفی و اجرا نماید.

 

به گزارش عدالتخواهی به نقل از حق مسکن؛ تعدادی از دانشجویان دانشگاه های تهران که مدتی است پیگیر مشکلات ناشی ازسوء مدیریت دولت یازدهم در قبال مسکن مهر هستند، درراستای  ادامه پیگیری ها سومین بیانیه خود را صادر نمودند؛ متن کامل بیانیه در ادامه می آید:

 

بررسی عملکرد مسئولین وزارت راه و شهرسازی در یک سال و نیم گذشته نشان می‌دهد که پروژه‌های مسکن مهر تنها و تنها ماهانه ۴۲ صدم درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند. به طوری که طبق نظر کارشناسان، اگر میزان پیشرفت پروژه های مسکن مهر با همین منوال پیش برود تا ۵ سال دیگر هم به اتمام نخواهد رسید.
پیشرفت بسیار کند پروژه های مسکن مهر، به قدری مساله ساز شده است که مقام معظم رهبری در دیداری که به مناسبت هفته دولت با رئیس جمهور و اعضای هیات دولت داشتند بر توجه جدی دولت یازدهم جهت تکمیل پروژه های ناتمام مسکن مهر، هشدار دادند. حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار فرمودند: «اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.»

 

میلیون ها نفر از متقاضیان مسکن مهر، سرمایه های اندک خود را که با مشقت و زحمت فراوان به دست آورده اند به امید خانه دار شدن، با اعتماد به نظام جمهوری اسلامی، نزد دولت سپرده اند و در شرایط کنونی با هزاران امید، چشم به دستان مسئولین دولت یازدهم دوخته اند تا کلید خانه هایشان را از آنها تحویل بگیرند.

 

سهل‌انگاری در تکمیل پروژه‌های مسکن مهر سبب افزایش مدت زمان تکمیل پروژه، افزایش قیمت تمام‌شده‌ و کاهش کیفیت مسکن، افزایش هزینه های اجتماعی و نارضایتی مردمی شده است. این نارضایتی های مردمی به جایی رسیده است که متقاضیان مسکن مهر دست به تجمعاتی در اقصی نقاط کشور زده اند. عدم تکمیل پروژه های مسکن مهر در شرایطی است که ۸۰ درصد این پروژه ها توسط دولت نهم و دهم تکمیل شده اند و دولت تدبیر و امید تنها باید ۲۰ درصد از آن را تکمیل می کرد و برای تکمیل این مقدار به مردم وعده داده بود که تا سال ۱۳۹۴ تحویل دهند، وعده ایی که کم کم افزایش پیدا کرده و به سال های دیگری رسیده است.
با توجه به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص مسکن مهر و نیاز میلیون ها نفر از اقشار جامعه به خصوص مستضعفین، دولت یازدهم باید اقدامات اساسی در این خصوص انجام دهد و بدون هرگونه نگاه منفی به اقدامات دولت قبل، پروژه‌های مسکن مهر را با دارا بودن انشعاب آب، برق و گاز و امکانات زیربنایی که طبق قانون برعهده دولت است هرچه سریعتر با همت و مدیریت جهادی به متقاضیان تحویل دهد.
*در انتها مطالبی در قالب سوالاتی به ذهن متبادر می شود که البته جواب دادن به برخی از این سوالات شاید خیلی سخت و مبهم نباشد، ولی مناسب است مسئولین امر، کمی درباره سوالات مطرح شده تامل نمایند:
۱- تولید و عرضه مسکن در قالب طرح مسکن مهر هرچند هم پوشانی زیادی با برخی از خواسته های امام خمینی(ره) در سخنرانی ها و متن پیام تشکیل حساب ۱۰۰ برای تامین مسکن محرومان داشته است، اما قطعا برخی انتقادات جدی بر این برنامه وارد است و سوال اینجاست که رئیس ‌جمهوری کنونی، که اصل تأمین مسکن ارزان برای جامعه را جزء برنامه‌های اصلی دولت تدبیر و امید در پیش از انتخابات اعلام کرده بود و اصل ساخت مسکن ارزان و مسکن مهر را یک ایده خوب می دانست (که دارای اشکالاتی است که باید در دولت آینده رفع شود)، حال چه اتفاقی افتاده است که ایشان بعد از پیروزی در انتخابات به یکباره تمام مشکلات را بر سر مسکن مهر، می اندازد؟
۲- اگر به مسکن مهر هم انتقاداتی است، چرا حق طبیعی مردم برای دست یابی به زمین و واگذاری زمین بدون هیچ هزینه ایی به مردم، طبق خواسته امام خمینی(ره) انجام نمی شود؟
۳- با توجه به اینکه تامین مسکن متناسب با نیاز مردم، به عنوان یک حق قانونی در اصول ۳، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی بر عهده دولت گذاشته شده است، تا چه زمانی مردم مستضعف برای دسترسی به حداقل حقوق شان، باید چوب سیاسی بازی های مسئولین دولت های مختلف را بخورند؟
۴- چطور ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش پایه پولی برای مسکن مهر طی ۶ سال (یعنی سالیانه حداکثر ۷هزار میلیارد تومان) با ضریب فزاینده حداکثر ۵، بیش از ۴۰ درصد تورم به کشور را در سالهای گذشته تحمیل کرد اما بیش از ۲۰ هزارمیلیارد تومان افزایش پایه پولی طی سال گذشته که معلوم نیست در کجا هزینه شده، هیچ تاثیری در تورم نداشته است؟
۵- آیا تامین یک خانه برای مردم در جمهوری اسلامی ایران با این همه امکانات انسانی و طبیعی، سخت است و مگر باید زمین، نیروی انسانی و مصالح ساخت مسکن را از خارج کشور آورد که دولت هیچ اقدامی در زمینه تامین مسکن مردم انجام نمی دهد که هیچ، مساکن ساخته شده در دولت قبلی را هم تکمیل نمی کند؟
۶- مگر کلید پروژه های مسکن مهر که الآن رها شده، هم دست آقای اوباما و دوستانش است که با رفع تحریم ها، تحویل میلیون ها نفر متقاضی چشم انتظار، داده شود؟
۷- تکلیف مردمان مستضعفی که تمام سرمایه اشان را (گاها پول پیش اجاره خانه) به امید خانه دار شدن در اختیار دولت قرار داده اند چه میشود؟ خانه هایی که قرار بود سال ۹۳ تحویل داده شوند، دیروز قول ۹۴ و امروز ۹۵ و احتمالا فردا ۹۶؟!! آن هم با پرداخت میلیون ها پول دیگر؟!!
۸- تکلیف مردمانی که در سرمای زمستان امسال، به تعدد مقابل درب مجلس تجمع کردند چه می شود؟ بهای خون پیرمردی که در یکی از این تجمعات همراه خود بنزین آورده بود که یا تکلیف زندگی اش مشخص شود یا آتش تکلیف زندگیش را روشن کند، چه کسی پرداخت خواهد نمود؟ بهای دست های یخ زده خانم هایی که برای احیای حقوقشان، مجبورند جلوی درب مجلس ساعت ها تجمع کنند را کدام یک از شما پرداخت خواهید کرد؟ چگونه می توان در چشمان دختری ۵ ساله بر دوش پدر که در ساعات اولیه صبح ۱۴ دی ماه در تجمع مقابل مجلس حضور یافتند نگاه کرد؟
۹- تا چه زمانی قرار است کمیسیون عمران از غیرقانونی بودن افزایش پول پرداختی مردم سخن بگوید و فردای آن روز، دولتمردان تهدید به حذف در صورت عدم پرداخت مبلغ اولیه کنند؟ تا کی قرار است کمیسیون عمران از راه های دیگر برای تامین مالی سخن براند ولی گوش دولتمردان بدهکار این حرف ها نباشد؟
و هزاران سوال دیگر…
جنبش دانشجویی اهم وظیفه خود را مطالبه آرمان های انقلاب اسلامی میداند. آرمان هایی که بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت روح ا… پایه گذاری کرده و امروز، خلف برحقش، حضرت سید علی امتداد دهنده آن آرمان هاست. آرمان هایی که اگر با افتخار بدون ترس، سرلوحه کار قرار گیرد، همچون ۸ سال دفاع مقدس، سبب افتخار هر ایرانی آزاده ای خواهد شد. ما دانشجویان بر خود واجب شرعی و قانونی می دانیم که حقوق مستضعفان و محرومان را از مسئولین جمهوری اسلامی مطالبه نماییم لذا بر دولت است که در راستای تذکر جدی امام خامنه ای، هرچه سریع تر پروژه های مسکن مهر را تحویل دهد و برنامه های اساسی خود در زمینه تولید مسکن و چگونگی خانه دار شدن مردم و بالأخص مستضعفین را معرفی و اجرا نماید.

 

جنبش عدالتخواه دانشجویی

بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر

بسیج دانشجویی کوی دانشگاه تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران

بسیج دانشجویی دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران

کمیته مطالبه حق مسکن مردم

ارسال دیدگاه