یک توضیح کوتاه ،اما مهم

آن چه در پی می آید توضیحی اجمالی پیرامون برخی از بندهای مهم ،از کف دستی 26 بندی است که در تجمع هفتم بهمن ماه در مقابل ساختمان شورای شهر پخش شد جهت تنویر اذهان عموم. آیا می دانید که : یکی از عوامل اصلی گرانی زمین و مسکن فروش تراکم است؟ با فروش تراکم زمین […]

آن چه در پی می آید توضیحی اجمالی پیرامون برخی از بندهای مهم ،از کف دستی 26 بندی است که در تجمع هفتم بهمن ماه در مقابل ساختمان شورای شهر پخش شد جهت تنویر اذهان عموم.

آیا می دانید که :

یکی از عوامل اصلی گرانی زمین و مسکن فروش تراکم است؟
با فروش تراکم زمین ارزش افزوده اقتصادی پیدا می کند. هر چه تراکم های بالاتری به زمین ها داده شود قیمت آنها بالاتر می رود. علاوه بر این با فروش تراکم به دلیل تحمیل هزینه های اضافی برای اداره شهر قیمت زندگی در شهر هم بالاتر می رود. برخی اینطور می گویند که با افزایش تراکم در یک شهر در واقع عرضه مسکن بالا می رود و بر اساس معادله عرضه و تقاضا قیمت مسکن کنترل می شود. ولی در عمل ثابت شده که در تمام شهرهایی که به سمت فروش تراکم رفته اند قیمت سکونت افزایش یافته است. به هر حال مسلم است که فروش تراکم قیمت زمین را افزایش می دهد. در مورد آپارتمان های ساخته شده نیز در یک دوره زمانی به دلیل جذب جمعیت در سطح استان مازاد بر ظرفیت شهر، تراکم فروش اثر مثبت قیمتی نخواهد داشت.
معماری شهر تهران بی هویت و وحشی شده؟
قریب به این عبارت در دیدار گروهی از مستند سازان با مقام معظم رهبری مطرح شده است. محمود کاشانی نیز در مناظره تلویزیونی و در سخنرانی تجمع شورای شهر با این تعبیر که شهر محل تمدن است و نه توحش به نحو دیگری به این معنی اشاره کرد. علاوه بر اینها این مساله در شهر تهران عیان است.
شهردار تهران در سال 93 بیش از 30 میلیارد تومان پاداش بین مدیران شهرداری توزیع کرده است؟
این عبارت را آقای حافظی در نطق 20/12/92 خود در شورای شهر تهران بیان کرده است.
یکی از معاونین شهردار تهران عضو هیات مدیره 9 شرکت تابعه شهرداری است؟
این عبارت را آقای حافظی در نطق 20/12/92 خود در شورای شهر تهران بیان کرده است.
در بودجه 93 شهرداری، برای مراسم شرکتهای تابع و پاداش مدیران، 75 میلیارد تومان پیش بینی شده است؟
این عبارت را آقای حافظی در نطق 20/12/92 خود در شورای شهر تهران بیان کرده است.
8 میلیارد تومان از حساب بیت المال در حساب شخصی یکی از اعضای شورای شهر تهران پیدا شده است؟
این موضوع ابتدا توسط مختاباد در شورای شهر افشاء شد. موضوع از این قرار است که این مبلغ به حساب یکی از اعضای شورا واریز شده برای کمک به سمن ها. توجه کنید که در این بند اسم کسی آورده نشده است …
آقای چمران 3 دوره عضو شورای شهر تهران بوده و همواره از تراکم فروشی و تخریب باغات حمایت کرده است؟
آقای چمران سرسخت ترین مدافع فروش تراکم بوده است. کسی بوده که همیشه فروش تراکم را توجیه کرده و با تغییر نام آن به عوارض ساختمانی برای تداوم فروش تراکم همچنان تلاش می کند. برج باغ که تخریب رسمی باغات است از طرح هایی است که ایشان در شورای شهر دوم ابداع کرد و همواره نیز مدافع آن بوده ، برج باغ به تعبیر تندگویان عضو شورای شهر قاتل باغات تهران بوده است.
اصولگرا و اصلاح طلب در فروش تراکم و تخریب شهر موضع یکسان دارند؟
وقتی که شورای شهر به بودجه های 16 هزار میلیاردی سال 92 رای می دهد یعنی حمایت از فروش تراکم. هاشمی و خاتمی و احمدی نژاد همه مدافع فروش تراکم بوده اند. مجالس اصولگرا و اصلاح طلب هم همواره همراهی کرده اند.
از زمان شروع تراکم فروشی در تهران در دوره کرباسچی تابحال 5 هزار هکتار از باغات شهر نابود شده است؟
این عدد توسط آقای حقانی عضو شورای شهر بارها اعلام شده است.
در تپه های عباس آباد بر خلاف دستور مقام معظم رهبری پروژه عظیم تجاری اطلس پلازا در حال ساخت است؟
همه از دستور رهبری در خصوص عباس آباد مطلع هستند و قالیباف خودش بارها گفته که ایشان عباس آباد را نجات داده است. اینکه اطلس پلازا در زمین پارکینگ متروی حقانی در عباس آباد ساخته می شود هم روشن است. اینکه کاربری آن هم از سنگین ترین کاربری های تجاری و اداری تهران است بر همه روشن است.
هزاران میلیارد تومان از املاک شهرداری تهران در سالهای گذشته بدون برگزاری مزایده و به طور غیرقانونی به این و آن به عنوان تهاتر داده شده است؟
شهرداری برای واگذاری املاک در قالب تهاتر مزایده برگزار نمی کند. برای واگذار زمین اطلس پلازا یا اطلس مال یا بوستان مادر یا شهروند فرمانیه(( هیچگونه ))مزایده ای برگزار نشده است و این خلاف قانون آئین نامه معاملات شهرداری تهران است. علاوه بر این معاملات باید به تصویب شورای شهر هم برسند که این هم رخ نداده است. این از مواردی است که اگر سازمان بازرسی وارد شود می تواند معاملات را ابطال کند و قالیباف را از خدمت منفصل کند. مجرمانه بودن این اقدام نیز محتمل است.
بوستان مادر و بسیاری دیگر از فضاهای تنفسی تهران قربانی ساخت پل دو طبقه صدر شدند؟
آقای جاوید در برنامه ثریا تصریح کرد که بوستان مادر به یکی از طلبکاران شهرداری داده شده است. یکی از طلبکاران مهم شهرداری زیرمجموعه های بنیاد تعاون سپاه بودند که به دلیل پروژه پل طبقاتی صدر و بزرگراه امام علی (ع) از شهرداری طلبکار هستند.
باغات تهران با مجوز شهرداری و حمایت شورای شهر برای ساخت برج ها تخریب می شوند؟
پیش تر جنبش عدالتخواه دانشجویی دو بار در این مورد رسما اعلام جرم کرده است
تهران به یک کارگاه بزرگ ساختمانی تبدیل شده و جایی برای زندگی و حیات در آن باقی نمانده است؟
اینکه تهران یک کارگاه ساختمانی بزرگ است با افتخار از سوی قالیباف در گفتگوی ویژه خبری و توسط جاوید در برنامه ثریا بیان شده است. قطعا کارگاه ساختمانی جای زیستن انسان ها نیست.

آیا می دانید که :
کرباسچی، الویری، احمدی نژاد و قالیباف همه در زمانی که شهردار تهران بوده اند تراکم فروشی کرده اند و به تخریب باغات شهر و افزایش تراکم در آن دامن زده اند؟
همه تراکم فروخته اند. همه باغ خراب کرده اند. از زمان احمدی نژاد برج باغ هم اختراع شد و تخریب باغات رسما گسترش یافت.
کبوترها و بلبلان و گنجشک ها از شهرمان رفته اند و تنها کلاغ ها در تهران آلوده باقی مانده اند؟
در این خصوص مصاحبه هایی توسط مسوولین زیست محیطی وجود دارد. پرندگان از آلودگی هوا فرار می کنند. علاوه بر این تخریب باغات نیز زیستگاه های آنها را از بین می برد.
بر طبق قانون اساسی شهرهای ری و شمیران باید شورای شهر مستقل داشته باشند و اصولا انتخابات در هر یک از این 3 شهر منطقه بندی شود تا مردم به جای لیست ها و اسامی ورزشکاران و هنرمندان و سیاست مداران مشهور به افراد لایقی که خودشان می شناسند رای دهند؟
اشاره به اصل 100 قانون اساسی.
همه شهرهای بزرگ دنیا بدون فروش تراکم و تخریب باغات و تجاوز به حقوق شهروندان اداره می شوند؟
تراکم فروشی اختراع کرباسچی و عبدالله نوری بود!!
در شهرداری تهران شهردارانی چون علیرضا جاوید که بیشتر تراکم فروخته اند عزیزتر هستند؟
جاوید در مدتی که در سال های 89 و 90 شهردار منطقه یک بود رکورد فروش تراکم را در تاریخ شکست. پروژه هایی چون اطلس مال و پالادیوم و برج های عجیب و غریبی که در شمیران پروانه گرفته اند محصول دوره وی است. به دلیل مهارت بالای وی در پول درآوردن از شهر قالیباف وی را به معاونت شهرسازی شهرداری تهران در سال 91و92 منصوب کرد. در حالیکه وی لیسانس عمران داشت که مرتبط با شهرسازی نیست. الان نیز همه جا همانند برنامه ثریا و مناظره وی را به جای خودش فرستاده که نشان از عزیز بودن او در نزد وی است. عزیز بودن توهین نیست و تمجید است! فروش گسترده تراکم هم واقعیتی است که رخ داده. حال ممکن است ایشان بگوید که دلیل عزیز بودن من مسائل دیگری است که این هم مساله نیست که حاوی توهین یا افتراء یا نشر اکاذیب باشد. همانند اینکه ما بگویید علت اینکه فلان آقا وزیر شده است عملکرد وی در فلان استان بوده است.
آقای مسجد جامعی به جای جلوگیری از تخریب باغات به دنبال باغ گردی و رونمایی از کتاب است؟
مسجد جامعی در دوره ریاست بر شورای شهر باغ گردی را شروع کرد. در زمانی که انتقادات از تخریب باغ پسیان در خیابان ولیعصر در اوج خود بود کتابی در مورد تاریخ خیابان ولیعصر را رونمایی کرد. ایشان خودش بگوید که برای جلوگیری از تخریب باغات چه اقدام عملی در دوره ریاست اش برداشته است.
بودجه عمرانی شهر تهران در سال 92 معادل بودجه عمرانی کشور ایران بوده است؟
بودجه عمرانی سال 92 تهران بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان و بودجه عمرانی تخصیص یافته کل کشور نیز حداکثر 11 هزار میلیارد تومان بوده است و این یعنی بی عدالتی مطلق در امر توسعه در کشور.
برج سازی های بی ضابطه و ساخت و ساز شبانه روزی در کوچه پس کوچه های تهران شهروندان را عصبی می کند؟
_ اتفاقا جنبش در این مورد ، با مسامحه گفته عصبی میکند که نه تنها عصبی میکند که جان مردم را به خطر می اندازد که در این لینک نمونه ی مستندی اشاره شده : http://www.mehrnews.com/news/1503388/%DA%AF%D9%88%D8%AF%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84%DB%8C-%D9%87%D9%85%DA%86%D9%86%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D8%AF-%D9%85%D9%82%D8%B5%D8%B1-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA
تراکم فروشی به مانند بلایی به جان شهرهای کشورمان افتاده و نه به باغ و نه به میراث فرهنگی و نه حقوق همسایگان و نه به سلامت شهروندان و نه به زیبایی شهر رحم نمی کند؟
_واقعیت های تلخ شهر که تصور آن موجب تصدیق است
در طرح تفصیلی جدید تهران بسیاری از باغات شهر تغییر کاربری داده شده و اجازه برج سازی گسترده در بسیاری از خیابان های مهم شهر چون ولیعصر و شریعتی صادر شده است؟
همانند باغ بهشت در بلوار ارتش که از پارک به پهنه خدماتی تغییر کاربری داده شده است. یا بوستان مادر و … در خیابان های ولیعصر و شریعتی پهنه M111 پیش بینی شده که حداقل 9 طبقه روی همکف یعنی 30 متر ارتفاع است.
جنبش عدالتخواه دانشجویی
www.edalatkhahi.ir
در تجمع 7 بهمن 93 جنبش در برابر شورای شهر تهران در اعتراض به تداوم فروش تراکم در بودجه سال آینده شهرداری تهران و تخریب گسترده باغات این نوشته توزیع گردید.