«دفاتر پیشخوان» کارآمدتر از نظام بانکی!

«عدم ارائه تسهیلات خُرد به مردم»، «سخت گیری های بیش از حد بانکها در قبال ارائه تسهیلات» و «زمان و نوبت دهی طولانی برای پرداخت وام» دلایلی هستند که مردم را وادار به رجوع به موسسات غیرقانونی و حتی غیرمالی همچون دفاتر پیشخوان دولت کرده است.

وقتی مردم از بانکها برای رفع نیازهای روزمره یا فوری خود در ارائه تسهیلات خُرد ناامید می شوند، بالاخره سیستم هایی هرچند غیرقانونی در صدد رفع این نیاز برخواهند آمد؛

به گزارش عدالتخواهی به نقل از  مسیرآنلاین «عدم ارائه تسهیلات خُرد به مردم»، «سخت گیری های بیش از حد بانکها در قبال ارائه تسهیلات» و «زمان و نوبت دهی طولانی برای پرداخت وام» دلایلی هستند که مردم را وادار به رجوع به موسسات غیرقانونی و حتی غیرمالی همچون دفاتر پیشخوان دولت کرده است.

این روزها به واسطه شرایط سخت زندگی، خیلی ها به دنبال وام هستند تا بتواند گره های کوچک و بزرگ زندگی شان را باز کند اما در این میان بانک هایی که با دریافت سود بالا، مدارک برای تایید وام، نوبت های طولانی وشرایط خاص … به دنبال راه فراری برای عدم پرداخت وام به مشتریان عادی خود هستند. چرا که حاشیه سود تسهیلات خُرد برای بانک ها پایین است و به طور مثال تسهیلات کلان، کوتاه مدت و با سودهای بالا در بخش بازرگانی آنقدر برای بانکها جذاب هستند که رفع نیازهای کوچک، ضروری و فوری مردم برای آنها اهمیت نداشته باشد.

در این میان موسساتی دست به کار شده اند که با کمترین سود در کمترین زمان ممکن وام را ارائه می دهند. بطور مثال می توان به دفاتر پیشخوان دولت و امور مشترکین اشاره کرد که فرد با دارا بودن یک سیم کارت دائمی 0912 می تواند یک وام خرد با نرخ سود 3 تا 3.5 درصد دریافت نماید

رئیس کانون دفاتر پیشخوان می گوید: « این اقدام را غیر قانونی است و هشدار های لازم به دفاتر پیشخوان نیز ابلاغ شده است. جریمه نقدی، قطع سرویس، ابطال پروانه فعالیت و لغو مجوز به دفاتر اعلام شده است.»

با تمام این تهدیدها در سایه بی توجهی بانکها به قشر مستضعف جامعه و وجود نیاز و تقاضای مردم، قطعاً عرضه هم –هرچند غیرقانونی- شکل خواهد گرفت.

دریافت وام از طریق سیم کارت با استقبال خوبی نیز مواجه شده است  وام دفاتر پیشخوان بین 800 هزار تومان تا دو میلیون تومان است که در دفاتر مختلف این میزان متفاوت است.

یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه این روزها مردم با گرو گذاشتن گردنبند و سیم کارت خود اقدام به دریافت وام می کنند به مشکل تامین نقدینگی توسط مردم در حال حاضر اشاره کرد؛ البته وی به بلعیدن بخش قابل توجهی از تسهیلات توسط بازرگانان که  عمده آن هم صرف واردات می شود، اشاره ای نکرده است.

بی ضابطگی در سیاستهای پولی و بانکی بویژه در بخش «نظارت عملیاتی» بر کارکرد اصلی بانکها و برخورد با فعالیتهای مالی غیرقانونی، در شرایط فعلی کشور مشکلی است که بانک مرکزی هنوز نتوانسته بر آن فائق آید.