این کمیته در مقابل تخلفات شهرسازی در کلانشهرها ایستادگی می کند/ جان و حقوق شهروندان خط قرمز این جریان است

به گزارش عدالتخواهی، حسین شهبازی زاده، دبیر کمیته مردمی دانشجویی عدالت شهری جنبش عدالتخواه دانشجویی در نشستی خبری که با حضور نماینده اهالی منطقه 9 تهران برگزار شد، با اشاره به مشکلاتی که شهرسازی کنونی برای کلانشهرها ایجاد کرده است، گفت: از حدود چند سال پیش فروش تراکم و گرفتن عوارض از شهروندان به عنوان […]

به گزارش عدالتخواهی، حسین شهبازی زاده، دبیر کمیته مردمی دانشجویی عدالت شهری جنبش عدالتخواه دانشجویی در نشستی خبری که با حضور نماینده اهالی منطقه 9 تهران برگزار شد، با اشاره به مشکلاتی که شهرسازی کنونی برای کلانشهرها ایجاد کرده است، گفت: از حدود چند سال پیش فروش تراکم و گرفتن عوارض از شهروندان به عنوان منبع اصلی درآمدی شهرداری ها افزایش پیدا کرده است و برای کسب درآمد بیشتر با پدیده شهرفروشی روبرو هستیم

 

 

وی ادامه داد: منبع درآمدی استانداری ها نفت است و مدیریت شهری درآمدش را از تراکم فروشی کسب می کند و می بینیم آرام آرام بودجه شهرها از بودجه استانداری ها پیشی گرفته و به طور مثال درآمد شهرداری شیراز سه برابر استانداری فارس است؛ یعنی بودجه شهری از بودجه نفتی جلو زده است!

 

 

شهبازی با تاکید بر اینکه این کمیته هیچ انگیزه جناحی و سیاسی برای پیگیری این مطالبات ندارد، گفت: ما در مقابل خودمان شخص خاصی را نمی بینیم ما مشکلاتی مانند آلودگی هوا و هویت ازبین رفته شهرها و مشکلات شهروندان را مقابل خود می بینیم؛ ترافیک سنگین و افزایش مجتمع های تجاری که چندین برابر نیاز مردم کلانشهرها است را مقابل خود می بینیم.

 

 

وی ادامه داد: این فرآیند غلط شهری محصولش مشهد است که به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مجتمع تجاری بزرگ است که هتل های آن، خوابگاه مردم و حرم مطهر امام رضا(ع)، نمازخانه شریف این مجتمع تجاری است این فعال دانشجویی با بیان اینکه در شهری مثل تهران تنفس کودکان و سالمندان با مشکل روبرو شده است، تصریح کرد: آن وقت می بینیم در چنین وضعیتی باغ های خیابان ولیعصر را خراب کرده اند؛ اینها تنفس مردم را به رسمیت نمی شناسند.   وی افزود: مشکل این است که در روز درختکاری یعنی یک روز در سال درخت می‌‌کارند، اما در تمام روزهای ِ دیگرِ سال باغ ها را کشف و درختانشان را می‌برند و بعد ژست نگرانی می گیرند که ای وای هوای شهر آلوده شده؛ خب دوست عزیز منشا آلودگی هوا مدیریت غلط شخص شخیص جنابعالی است.

 

وی با بیان اینکه این کمیته همانطور که سال های گذشته در مقابل دو برج تجاری شیراز در خیابان زند ایستاد و مانع اجرایی شدن این پروژه شد، گفت: این کمیته در مقابل سایر تخلفات شهرسازی در سایر کلانشهرها را نیز ایستادگی می کند و جان و حقوق شهروندان خط قرمز این جریان دانشجویی است.   شهبازی با انتقاد از نحوه نظارت شورای شهر بر عملکرد شهرداری در حوزه شهرسازی گفت: در این سال ها همیشه از تخریب و تراکم فروشی حمایت شده که سبب وقوع اتفاقات تلخی در شهر شده است که ما نسبت به دو مورد از آنها اعلام جرم کرده ایم چرا که در قانون تخریب باغات جرم است، اما طی سال های گذشته ۵ هزار هکتار از باغات تخریب شده است. وی با اشاره به پروژه سیستانی کا در منطقه ۹ تهران توضیح داد: این تجاری سازی ها بر معضل ترافیکی شهرها می افزاید و شهر را تبدیل به انباری از آهن، گچ و سیمان می کند که بدون مدیریت در شهر تل انبار میشوند.

 

 

در ادامه این جلسه، حسن پارسا، نماینده مردم ناحیه یک منطقه ۹ شهرداری تهران در توضیح بیشتر پروژه سیستانی کا در محله هاشمی بیان کرد: این پروژه یکی از پرتخلف ترین پروژه های شهری است که ۲۰ مورد تخلف آن به وقوع پیوسته است و در حال حاضر امنیت ساکنان را به خطر انداخته است؛ در بخش شمالی با وجود سازه نگهبان ترک های زمین تا درب منازل آمده است و در بخش جنوبی اصلا سازه نگهبانی وجود ندارد.   نماینده مردم محله هاشمی با بیان اینکه املاک این منطقه شامل کمیسیون ماده ۹ شده اند، در حالی که این اتفاق فقط در خصوص پروژه های عام المنفعه می افتد، گفت: این پروژه مختص به بخش خصوصی و برای تجاری سازی است. وی مدعی شد: شهرداری پیش از خرید املاک ما برای این زمین پروانه ساخت، صادر کرده و در حال حاضر نیز ۴ سال است این گود رها شده است که امنیت ساکنان این محله را به خطر انداخته است.

 

در ادامه این نشست، دبیر کمیته مردمی دانشجویی مطالبه عدالت شهری با بیان اینکه اشتباهات در مدیریت شهری سرآغاز دومینو بزرگی از مشکلات است که گاهی از حیطه تصور مدیران خارج است، اظهار داشت مثلا نگاه تراکم فروشانه به کسب درآمد شهری سبب افزایش قیمت زمین و مسکن در کلانشهرها شده است. وی ادامه داد: زمین را از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه ای تبدیل کرده ایم و خرید خانه برای جوانان تبدیل به آرزو شده است در کشورهای غربی پس از چهار تا پنج سال امکان خرید خانه وجود دارد، اما در کشورِ اسلامی ما در صورت پس انداز تمام درآمد، خرید خانه ۲۱ سال زمان می خواهد که طبق آمارها سهم زمین و مسکن از سبد خانوار 55 درصد است؛ با تطابق دو آمار اخیر متوجه میشویم یک جوان که از سال بیست و چهارم زندگیش شروع به کار مداوم کند در سال شصت و چندم زندگیش مشروط به پشت کار میتواند صاحب خانه شود! بعد جوانان را توصیه به ازدواج میکنیم! این جوک نیست؟! در این زمینه در حال رکوردشکنی هستیم.خب مسکن از ملزومات اولیه زندگی است.

 

این فعال دانشجویی با بیان اینکه ما عقده جناحی و سیاسی نداریم، گفت: اما توسعه طرح زوج و فرد در تردد خودروها، توهین به مدیران شهری است این مدیریت نیست که ما محدودیت ها را برای شهروندان افزایش دهیم بلکه باید با مدیریت مکان های جاذب سفر ،سفرهای درون شهری را مدیریت کنیم. آقایان انبوهی از جاذب های سفر را بدون منطق معقول در شهر تهران و به ویژه در نقاط خاصی از آن متمرکز کرده اند و بعد کاسه چه کنم دست گرفته اند که ترافیک است، بعد که میگوییم با وجود این گره های ترافیکی در فلان نقطه ساخت مجتمع تجاری غلط است پاسخ میدهند که پارکینگ میسازیم.

 

وی ادامه داد: مشکل اصلی ما معبر نیست بلکه مقصد است مضاف بر این با این کار همان هایی را که فعلا به دلیل نبود جای مناسب برای پارک خودرو وسیله نقلیه شخصیشان را نمی آوردند هم تحریک کردی که بیایند و گره را کورتر کنند. شهبازی با بیان اینکه کمیته عدالت شهری مشکلات کلانشهرها را جدی تر و اجرایی تر از گذشته دنبال می کند، گفت: برای جلوگیری از تخریب باغات و ساخت و سازهای غیرمجاز برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت تعریف شده است

 

منبع:خبرنامه دانشجویان ایران