وزارت راه و شهرسازی رسما به وزارتی منفعل تبدیل شده است/تمام توان خود را در راه احقاق حقوق مستضعفین به کار خواهیم بست

از این رو ما دانشجویان عدالتخواه چند تشکل دانشجویی به حکم وظیفه ی شرعی و اجتماعی خود و در راستای امر به معروف و نهی از منکر بر آن شدیم که برای دفاع از حقوق مستضعفان قیام کرده و ان شاءالله تمام توان خود را در این راه به کار خواهیم گرفت.

به گزارش عدالتخواهی؛ جمعی از تشکل های دانشجویی در اعتراض به روند دولت یازدهم در ساماندهی به وضعیت مسکن مهر، بیانیه ای را صادر کردند؛ متن کامل بیانیه در ادامه می آید:

 

«این از حداقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشد، مشکل زمین باید حل شود و همه ی بندگان خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند، همه ی محرومان باید خانه داشته باشند، هیچ کس در هیچ گوشه ی مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسامی است که برای این مسئله مهم چارهای بیندیشد و بر همهی مردم است که در این مورد همکاری کنند. » اولین پیام اقتصادی – اجتماعی امام خمینی (ره)- 21/1/۱۳۵۸

 

طبق فرمایش تاریخی حضرت امام خمینی(ره) در 21/1/58 مبنی بر حل مشکل زمین و مسکن مردم و رهایی قشر مستضعف جامعه از دست چپاول گران سودجو، وزیر مسکن را به بی برنامگی در رابطه با رسیدگی به حق مسکن مستضعفین متهم و تعلل وزارت برای تکمیل پروژه های مسکن مهر را محکوم کرده و دلایل خود را به شرح ذیل بیان میداریم:

 

۱)حق مسکن از حقوق اولیه بشری است که طبق اصل 31 قانون اساسی «داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.» بنابر این اصل قانون اساسی دولت موظف است به این حقوق رسیدگی کند.

 

۲) در بحث مسکن مهر، دولت قبل تعهداتی را در قبال مسکن مردم پذیرفته است و از آنجا که دولت های گوناگون در چارچوب حاکمیت جمهوری اسلامی هستند، دولت فعلی نیز باید تعهدات دولت قبل به مردم را در قبال مسکن مهر متعهد باشد.

 

۳)قشر مستضعف جامعه گاهی تمام سرمایه خود را در طرح مسکن مهر سرمایه گذاری کرده اند و اکنون به علت نداشتن تمکن مالی آوارگی را تجربه میکنند.

 

۴) طبق قانون دولت موظف بوده است، سرمایه ی آورده  مردمی را که به صورت اقساطی دریافت شده به علاوه  اعتبار تخصیص یافته از سوی بانک مرکزی را در تولید و تکمیل پروژه های نیمه کاره به کار گیرد که در این زمینه کوتاهی بزرگی صورت گرفته است.

 

۵) وزارت راه و شهرسازی حدود یکسال و نیم پیش بدون ذکر دلایل علمی متقن و کافی، طرح مسکن مهر را ملغی اعلام کرده و تا کنون هیچ طرح جایگزینی که از لحاظ علمی متقن و مورد تایید کارشناسان باشد و نیاز مسکن کشور را تامین کند در دستور کار قرار نداده و رسما به وزارتی منفعل تبدیل شده است.

 

۶) نیاز سالانه ی کشور به مسکن در حدود دو میلیون واحد است که اگرسال های آینده هم به همین منوال، منفعلانه سپری شود، عقب ماندگی در این حوزه به فاجعه ای مهار نشدنی تبدیل خواهد شد.

 

لازم به ذکر است که تاثیرات سوء این سیاست گذاری های غلط و نابجا تنها منحصر به حوزه مسکن نمانده و سبب رکود در اقتصاد کشور شده است تا جایی که بعد از افزایش نرخ بیکاری، نوبت به سقوط سهام و نیمه تعطیلی شرکتهای سیمان و فولاد رسیده و دلایل این اتفاقات ناگوار، سیاسی کاری عدهای معدود است ولی قشر ضعیف جامعه باید تاوان آن را بپردازد.

 

از این رو ما دانشجویان عدالتخواه چند تشکل دانشجویی به حکم وظیفه ی شرعی و اجتماعی خود و در راستای امر به معروف و نهی از منکر بر آن شدیم که برای دفاع از حقوق مستضعفان قیام کرده و ان شاءالله تمام توان خود را در این راه به کار خواهیم گرفت.

 

به امید ظهور عدالت گستر گیتی
کانون عدالتخواهی قسط دانشگاه شاهرود

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شهید باهنر کرمان

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شیراز

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه گیلان

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه فسا

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه صنعتی اصفهان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

بسیج دانشجویی دانشگاه فسا

انجمن اسلامی دانشگاه حکیم سبزواری سبزوار