سعید زیباکلام: سیاست خارجه این دولت، زانو زدن در برابر غرب است/ دست به دست هم دهید و اعتراض کنید

به گزارش عدالتخواهی به نقل از خبرگزاری دانشجو؛ سعید زیبا کلام شب گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان در رابطه با مذاکرات ایران با ۵+۱ و بیانیه‌ لوزان گفت: منتظر این هستیم که ببینم مذاکرات چه می‌شود و به کجا ختم می‌شود.   باید دید چه چیز از مذاکرات دستگیر ما خواهد […]

به گزارش عدالتخواهی به نقل از خبرگزاری دانشجو؛ سعید زیبا کلام شب گذشته در جمع دانشجویان دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان در رابطه با مذاکرات ایران با ۵+۱ و بیانیه‌ لوزان گفت: منتظر این هستیم که ببینم مذاکرات چه می‌شود و به کجا ختم می‌شود.

 

باید دید چه چیز از مذاکرات دستگیر ما خواهد شد
استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه باید دید چه چیز از مذاکرات دستگیر ما خواهد شد، افزود: بیانه‌ لوزان محرمانه نیست، اسناد و مدارکی از این بیانیه در دسترس همگان است.
زیبا کلام ادامه داد: بیانیه‌ قرائت شده توسط ظریف حرفی نیست که بدون فکر گفته شده باشد؛ بلکه متقابلا و برمبنای همین بیانیه توافق شده و اگر توافق شده در کجا درج گردیده است.
وی با تاکید بر اینکه تمام این موارد دلیلی بر وجود نوشته‌ای مبنی بر اقدامات توافق شده دارد؛ تصریح کرد: عراقچی در برنامه‌ تلویزیونی گفتگوی ویژه‌ خبری گفته است که ۱۰ سال برنامه‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای خود را کند و محدود خواهیم کرد، این سخنان در حالی است که در بیانیه حرفی از ۱۰ سال وجود ندارد، این قضیه مبهم است که این ۱۰ سال از کجا آمده است.
استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه فک شیت داری ۴۳ ماده است که ۳۰ ماده آن در خصوص کاهش دو سوم سانتریفیوژ‌ها نصب شده است؛ بیان داشت: در ایران و رسانه‌ها به دروغ اسم این توشته‌ها را فک شیت آمریکایی گذاشته‌اند؛ این توافق نامه نشان دهنده وجود توافق نامه‌ دیگری است که به عنوان فک شیت امده و مشخص نشده است.
اگر متن چک نویس مورد قبول و مورد توافق شماست چرا آن را منتشر نمی‌کنید
سعید زیبا کلام خطاب به وزیر امور خارجه‌ کشورمان گفت: منبع ارزیابی شما چیست؟ اگر متن چک نویس مورد قبول و مورد توافق شماست چرا آن را منتشر نمی‌کنید و اگر هم مورد قبول و توافق نیست چرا به آن استناد شده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه به گونه‌ای به موضوع تحریم‌ها و رفع تحریم‌ها از سوی دولت و مردم پرداخته شده است که گویا مرگ و زندگی ما به آن بستگی دارد؛ خاطر نشان کرد: این امید و وعده دادن برای ملت ایران برای چیست؟ در ماده‌ اول بخش تحریمات در بیانیه نوشته شده که ایران گشایش‌های تحریمی دریافت خواهد کرد اگر به نحو راستی آزمایانه‌ای به تعهداتش عمل کند.
چرا به مردم وعده می‌دهید که تحریم‌ها برداشته خواهد شد؟
وی در ادامه به بیان ماده‌ی دوم این بند اشاره کرد و گفت: مفهوم تحریم مرتبط با هسته‌ای انحصارا در قوانین آمریکا وجود ندارد و در توافق نامه فقط تحریم‌های هسته‌ای ذکر شده نه تمام تحریمات و البته آنهم تعلیق و نه لغو.
زیبا کلام گفت: چرا به مردم وعده می‌دهید که تحریم‌ها برداشته خواهد شد؛ به جای این باید جیب آیت الله‌زاده‌ها را بست.
استاد دانشگاه امام صادق با تاکید بر اینکه راه از بین رفتن تحریم‌ها مبارزه است گفت: اگر می‌خواهید تحریم‌ها از بین برود باید با مبارزه آن‌ها را بی‌اثر کنیم؛ باج خفت و خواری و دستاوردهای ملت را نباید بدهیم، ما حاضریم کل تأسیسات هسته‌ای را به آمریکا بدهیم اما قصه سیاست خارجی فرا‌تر از این نرود.

 

سعید زیبا کلام ادامه داد: در بیانیه آمده است که تمامی قطعنامه‌های گذشته‌ی شورای امنیت همزمان یا اتمام اقدامات مرتبط با هسته‌ای ایران برداشته خواهد شد که به نگرانی‌های کلیدی بپردازد؛ در ماده دوم ذکر شده که موارد اصلی در قظعنامه شورای امنیت سازمان ملل توسط شورای امنیت جدید بازتثبیت می‌شود و تهدیدهای مهم بر سلاح‌های متعارف در این قطعنامه جدید تلفیق می‌شود.

 

وی با بیان اینکه ریشه این سیاست خارجه را در مسیر انحلال انقلاب اسلامی قرار دارد، گفت: سیاست خارجه این دولت در ایجاد رابطه با غرب نیست بلکه زانو زدن در برابر غرب است؛ مگر شورای امنیت عروسک خیمه شب بازی است.

 

استاد دانشگاه تهران با اشاره به سخنان اخیر هاشمی در رابطه با مذاکرات نیز گفت: رئیس تشخیص مصلحت نظام اینان را دلواپسان می‌داند که اگر با این فکر پیش رود چگونه می‌خواهد مصلحت نظام را تشخیص دهد.
زیباکلام با تاکید بر اینکه دانشجویان باید در دانشگاه جلسات هفتگی بگذارند و حرف‌هایشان را در سایت منتشر کنند؛ بیان داشت: شما دانشجویان باید به خود اهمیت دهید، دست به دست هم دهید و اعتراض کنید و وظیفه‌تان را بخوبی انجام دهید.