استانی شدن انتخابات مجلس؛ «جمهوریت» نظام را خدشه دار خواهد کرد

آیا می دانید اينگونه افسار گسيختگي و بي قانوني در هزينه هاي انتخاباتي در کشورمان رفته رفته به ساز و کاري منجر خواهد شد که عملا انتخابات را به کورس رقابت سرمايه دارها و سرمايه سالارها و وام داران شان با يکديگر تبديل کند؟

به گزارش عدالتخواهی؛ کانون قسط دانشگاه شاهرود در اعتراض به تصویب کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس، روز جمعه نمایشگاه انسانی را مقابل درب نماز جمعه شاهرود برگزار نمودند. در این تجمع، دانشجویان عدالتخواه نوشته ای که حاوی دلایل رد این طرح می باشد را بین نمازگزاران پخش نمودند. عکس ها و متن مذکور را در ادامه خواهید خواند:

 

IMG_20150522_143117

 

 

IMG_20150522_142635

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

811715268_32922

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

811706861_55031

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

811709751_55259

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20150522_143142

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20150522_143443

 

 

 

 

 

 

 

«بسم رب المستضعفین»

امام خميني(ره) : «مجلس خانه همه مردم و اميد مستضعفين است مردم در انتخابات آزادند و احتياج به قيم ندارند و هيچ فرد يا گروه و دسته اي حق تحميل فرد يا افرادي را به مردم ندارند.»

 

   با توجه به وضعيت فعلي انتخابات،اغلب کارشناسان معتقدند براي از بين رفتن معايب شکل موجود بايد طرح جامعی در مجلس مورد بررسي قرار گيرد. اما مشکل اينجاست که قانون استاني شدن انتخابات که کليات آن به تصويب رسيده است، نه تنها در حل مشکلات فعلي راهگشا نخواهد بود بلکه برخي از محاسن بزرگ وضع کنوني انتخابات مانند مشارکت بالاي مردم را مورد خدشه قرار خواهد داد.

 

مشکلات طرح مصوب مجلس را به شرح زیر بیان میداریم:

 

1) حضور افراد مستقل در انتخابات غير ممکن خواهد شد؟ زيرا در سازوکار جديد فقط ليست ها و جناح ها فرصت رقابت در انتخابات را خواهند داشت؟

 

2) مشارکت مردم در انتخابات تا حدود زيادي کاهش خواهد يافت؟ چون شما مجبور به راي دادن به ليست هايي هستيد که به دليل تعدد افراد فرصت شناخت بسياري از آنها را نداريد؛ پايتخت را مي توان به عنوان نمونه اي براي طرح استاني شدن انتخابات مثال زد که در مشارکت يکي از پايين ترين رتبه ها را دارد.

 

3) بدليل ليستي شدن انتخابات تنها افرادي مي توانند به مجلس شوراي اسلامي راه يابند که يا مشهور بوده و يا بدليل وام داري به يکي از احزاب، ابزار دست کانون هاي قدرت و ثروت شده و کساني که چهره هاي مردمي و نخبگاني داشته اما تمايلي به حضور در يکي از ليست ها را نداشته باشند، عملاً از صحنه رقابت در انتخابات حذف خواهند شد؟

 

4) مراکز استان ها کانون توجهات نمايندگان خواهد شد و ديگر شهرهاي کوچک تر در شعاع ديد آنها قرار نخواهد گرفت؟

 

5) ويژگي محلي انتخابات مجلس کمرنگ شده و شور مردمي در رقابت انتخابات کاهش مي يابد و جمهوريت نظام به محاق مي رود؟

 

6) به اين دليل که نمايندگان از طريق حضور در ليست ها راي آورده و وارد مجلس مي شوند، ديگر خود را پاسخگو به مردم(خصوصا مردم شهرستان ها ) نمي دانند و نتيجه آن بي توجهي هر چه بيشتر نمايندگان به نيازهاي مردم خواهد بود؟

 

7) استان هاي ديگر به بلاي استان تهران مبتلا شده و درصد مشارکت مردمي در ديگر استانها هم مانند تهران به شدت کاهش خواهد يافت؟ آيا با تعميم اين نسخه به ساير نقاط کشور در آينده شاهد برگزاري انتخابات هايي با ميزان مشارکتي همچون ميزان مشارکت ??درصدي در انتخابات پارلماني آمريکا نخواهيم بود؟

 

8) نه تنها مشکل فعلي هزينه کرد بيش از حد کانديداها اصلاح نخواهد شد، بلکه بدليل بزرگ تر شدن گستره تبليغات در تمام سطح استان، هزينه انتخابات افزايش خواهد يافت؟

 

9) اينگونه افسار گسيختگي و بي قانوني در هزينه هاي انتخاباتي در کشورمان رفته رفته به ساز و کاري منجر خواهد شد که عملا انتخابات را به کورس رقابت سرمايه دارها و سرمايه سالارها و وام داران شان با يکديگر تبديل کند؟

 

10) مناطقي چون کردستان و سيستان و خوزستان و گنبد که به دليل وجود اقليت هاي قومي مستعد تنش هستند نمايندگان خود را در مجلس دارند و اين خود از عوامل ايجاد ثبات در آنهاست. حذف اين نمايندگان از مجلس ثبات سياسي کشور را به خطر می اندازد.