تعیین یا سانسور خط اصیل حزب الله؟!

اخیرا سایت خامنه ای دات آی آر اقدام به انتشار نشریه ای با نام خط حزب الله منتسب به این سایت کرده است لذا پیرامون انتشار و توزیع این نشریه باید به نکاتی توجه شود که با توجه به این نکات و ملاحظات موجود می توان قضاوت کرد که آیا این حرکت موجب تقویت تحلیل […]

اخیرا سایت خامنه ای دات آی آر اقدام به انتشار نشریه ای با نام خط حزب الله منتسب به این سایت کرده است لذا پیرامون انتشار و توزیع این نشریه باید به نکاتی توجه شود که با توجه به این نکات و ملاحظات موجود می توان قضاوت کرد که آیا این حرکت موجب تقویت تحلیل و اقدام از سوی حزب الله می شود یا اینکه نتیجه عکس خواهد داد.
اینکه نه تنها خط حزب الله بلکه سیر کلی حرکت های اجتماعی در کشور باید از سوی رهبری مشخص شود برکسی پوشیده نیست و اتفاقا همین مهم لزوم رعایت امانت در نقل و رسیدن صحبت های مقام معظم رهبری به جامعه را دوچندان می کند.از طرفی صحبت ها، تحلیل ها و مواضع ایشان در مورد وقایع کشور که بارها و بارها بنا به فرموده خودشان در جلسات خصوصی و عمومی تفاوتی با هم نمی کند همواره با تفسیرهای مختلف از سوی اشخاص و گروه های گوناگون و  حتی اطرافیان و منصوبین ایشان همراه بوده که گه گاهی نه تنها با کلام و منظور ایشان همخوانی نداشته بلکه در جهت عکس یا متناقض با بیانات ایشان بوده است که نمونه اخیر آن را بعد از صدور بیانیه لوزان و تبریک و تمجیدهای منصوبین رهبری و ائمه جمعه شاهد بودیم که رهبری صراحتا فرمودند این تبریک ها بی معناست یا اینکه در پاسخ به سوال یک دانشجو در دیدارهای دانشجویی  و مشخصا در دیدار دانشجویی رمضان امسال فرمودند :(( نکته‌ی دیگر گفتند که کسانی به عنوان نماینده‌ی رهبری از زبان رهبری حرف میزنند. خب، من خودم هنوز که الحمّدلله زبانم از کار نیفتاده؛ حرف خود من که مقدّم به حرف آنها است. آنچه من میگویم، حرف من آن است؛ کسانی هم که حرف میزنند -نمایندگان رهبری و منصوبین رهبری و مانند اینها که تعداد زیادی‌اند- از قول رهبری نمیگویند؛ این را توّجه داشته باشید. در همین مسئله‌ای که بالخصوص اسم آوردند، آن کسی را که اسم آوردند، آن کس حرف خودش را زده بود؛ از زبان رهبری چیزی نگفته بود. بنده هم حرف خودم را زدم؛ هم قبل از آن، هم بعد از آن؛ خب، شما حرف من را از خود من بشنوید. بله، ممکن است یک نفری جزو منصوبین رهبری هم باشد، درباره‌ی فلان مسئله یک عقیده‌ای خلاف رهبری هم داشته باشد، هیچ اشکال ندارد؛ این‌جور چیزی هم هست. خیلی از همین آقایان محترمی که منصوبین رهبری‌اند، در فلان مسئله‌ی خاصّ سیاسی یا اجتماعی یا اعتقادی ممکن است عقیده‌شان غیر از عقیده‌ی رهبری باشد؛ ما این را اشکال ندانستیم؛ عمده برای ما جهت‌گیری‌های کلّی است، جهت‌گیری‌های انقلابی است. والّا در هر مسئله که ما نمی‌نشینیم هماهنگ کنیم که ببینیم در فلان مسئله نظر ما یکی هست یا نیست؛ خب، او نظر خودش را گفته. این هم نمیشود که من هرجا هرکسی از نمایندگان ما یک چیزی گفت، ما فوراً بگوییم آقا! شما، این را غلط گفتید، این را درست گفتید، روابط عمومی اعلان کند؛ این هم نمیشود. بله، اگر از قول حقیر، کسی چیزی بگوید و به گوش من برسد و خلاف باشد، ما به خود او بلافاصله تذکّر میدهیم؛ مکرّر اتّفاق افتاده؛ تذکّر دادیم، گفتیم که شما خودتان این را اصلاحش کنید، آن طرف هم اصلاح کرده. مصلحت نمیدانم که اگر یک کسی یک چیزی گفت، ما هم اینجا برداریم یک اعلامیّه بدهیم که فلان کس غلط کرد این حرف را زد؛ اینکه نمیشود. هرجا برخلاف نظر ما -البتّه از قول من؛ اگر از قول خودش گفته باشد، نه- از قول من چیزی گفته باشد، اطّلاع میدهیم و میگوییم آقا! این را شما از قول ما، شنیدیم گفتید و باید خودتان اصلاح کنید.))
اما متاسفانه در دفعات مختلف شاهد آن بوده ایم که عده ای با همین عناوین و به علت انتسابشان به نهادهای امین نظام اسلامی خط حزب الله را از مسیر اصلی خود که همان محکمات و اصول  انقلاب و صحبت های امام و رهبری منحرف کرده اند و حتی در سال ۸۸ برخی از همین اشخاص حاضر به موضع گیری صریح در مقابله با فتنه نشدند.
حال با توجه به انتشار این نشریه و توزیع آن در نمازجمعه و محل های  تجمع حزب الله و انتساب این نشریه به سایت مرکز نشر آثار آیت الله خامنه ای که صحبت هایشان برای بسیاری از گروه ها و مشخصا حزب الله حجت هست بیم آن می رود که  این نفسیرهای شخصی و کانالیزه ی درست یا غلط اشخاص مختلف به علت وامدار بودن از عنوان سایت خامنه ای دات آی آر جای صحبت های صریح و شفاف رهبری را بگیرد به خصوص اینکه بارها نیز شاهد بودیم بخش هایی از صحبت های ایشان در دیدارهای عمومی نیز کامل به دست مخاطبین نرسیده است که نمونه اخیر آن حذف بخش هایی از صحبت های ایشان در خصوص برنامه ششم توسعه در دیدار با دانشجویان بود که بلکل در متن ،صوت و فیلم منتشره از سوی این پایگاه اینترنتی حذف شده بود،حال با همه این ملاحظات باید قضاوت کرد که اگر دست اندرکاران این نشریه تحلیل ها و صحبت هایشان از اتفاقات کشور را با نام خود و در جراید مختلف کشور منتشر کنند بهتر است یا اینکه با عنوان خط حزب الله و وابسته به پایگاه اینترنتی مرکز نشر آثار آیت الله خامنه ای ؟
این قضاوت مشخص می کند که چاپ این نشریه با این سبک ، نشانه و انتساب، بیشتر به تعیین خط حزب الله توسط رهبر انقلاب کمک می کند یا اینکه خطر سانسور یا حتی تحریف ایشان و در نتیجه انحراف خط حزب الله را بیشتر تقویت می کند.
سید حامد ترابی/ فعال دانشجویی