معاون سابق مدیر کل اداره ارشاد استان کهگیلویه و بویراحمد با استفاده از موقعیت خود تعاونی مسکن هنرمندان را تشکیل داد، از ما پول گرفت و رفت که رفت….

در سال 1382 معاون مدیر کل اداره ارشاد استان کهگیلویه و بویراحمد با استفاده از سمت سازمانی خود و محيط ادارى اداره ارشاد اقدام به تشکیل تعاونى مسکن هنرمندان استان کرد و از هنرمندان استان درخواست کرد براى خرید مسکن هنرمندان به قیمت تعاونى مراجعه وعضو تعاونى شوند، تا واحدهای آپارتمانی به قیمت تعاونى به آنها تحویل داده شود.

سلام خانم حسینی لطف کنید توضیحی کلی از بحث تعاونی مسکن هنرمندان وقضایای مربوط به آن بفرمایید 

در سال 1382 معاون مدیر کل اداره ارشاد استان کهگیلویه و بویراحمد با استفاده از سمت سازمانی خود و محيط ادارى اداره ارشاد اقدام به تشکیل تعاونى مسکن هنرمندان استان کرد و از هنرمندان استان درخواست کرد براى خرید مسکن هنرمندان به قیمت تعاونى مراجعه وعضو تعاونى شوند، تا واحدهای آپارتمانی به قیمت تعاونى به آنها تحویل داده شود.

 

بعد از عضویت در تعاونی واحدهای مسکونی به شما تحویل داده شد؟

خیر،بعد از مدتى اعلام کردند که نمیتوانند واحدها را تحویل داده و مبلغ حدودا چهار ميليون تومن به حساب تعاونى پرداخت کرده تا قطعه زمينى به متراژ 180متر به ما تحویل بدهند. اعضاء تعاونی هنرمندان نیز مبلغ مورد نظر را واریز کردند.

 

بعد از پرداخت زمین ها به شما تحویل داده شد؟

قطعه زمینهاى مسکونى در مناطق مختلف استان که در واقع روستاهای اطراف یاسوج به نام خلف اباد, قوام اباد, نجف اباد, اکبر اباد و…به صورت سورى ونمایشى با تحوىل یک برگه به عنوان برگ سبز به انها تحوىل داده شد.

 

پس در عمل هیچگونه زمینی به هنرمندان تحویل داده نشد؟

بله در واقع هیچگونه زمينى به انها تعلق نگرفت

 

هیئت رئیسه تعاونی جوابگوی این مسائل بودند؟

خیر،رئیس هيىت مدیره,که معاون مدیر کل اداره ارشاد استان بود مرخصى تحصیلی گرفته و به بهانه ادامه تحصیل متوارى شد, وما نتوانستیم هىچگونه خبرى از رئیس هیئت مدیره ه بگیریم.

 

قاعدتا شما به اداره کل ارشاد هم باید مراجعه کرده باشید؟جوابی گرفته اید؟

هرگونه مراجعه اى که به اداره ارشاد میکردیم بدون نتیجه بود، چون به قول خودشان مدیرکل تغىير میکرد اعلام میکردند که این تعاونى مربوط به سالهاى قبل است،وهیچ ربطى به الان ندارد،درصورتى که این تعاونى در مکان اداره کل ارشاد استان بود وتمام جلسات و تشکیلات در اداره کل انجام میگرفت،که در همین سالن آمفى تئاتر بود.

 

شما از طریق دیگر ارگان ها نیز پیگیری کردید؟یا مراجعه حضوری داشته اید؟

بله پیگیری هاى زیادى به ادارات مختلف از جمله اداره تعاون, دفتر نماینده ولى فقیه در استان،دفتر نماینده شهرستان, واستاندارى داشتیم ولی به نتىجه اى نرسیدیم.

 

از چه سالی شما بعد از پیگیری های مکرر شروع به پیگیری قضایی کردید و پرونده تا کجا پیشرفت؟

بعد از دوازده سال که هیچ کدام از اعتراضات و مراجعات ما مثمر ثمر نبود تصمیم به شکایت از طریق مراجع قانونى کردیم و طى شکایتی که که به دادگسترى تحویل دادیم که با بى عدالتى تمام از طرف مراجع قانونى مواجه شدیم و به هیچ نتیجه اى نرسیدیم.

 

۱۲سال برای دادرسی واقعا اطاله دادرسی محسوب میشود، الان پیگیری انجام شده از طریق مراجع قضایی استان؟

قبل از عید بود که حکم نیابتش رو به ما دادن ولى ما اعضاء را پیدا نکردیم.البته ناگفته نماند قاضى اول پرونده،خیلى باانصاف بود و خیلی خوب بود رو در روی همه ایستاد حتى به خاطر ما توبیخ شد،بعد هم پرونده ما رو از قاضی شفیعی گرفتند و کلا سمت ایشان را نیز تغییر دادند.

 

شما مطمئن هستید بخاطر شما توبیخ شد؟

بله،چون وقتى شکایت کردیم همه اعضاء تعاونى هیئت مدیره حتى مالک اصلی زمین را احضار کرد، بعد هم حکم بازداشت اعضاى هیئت مدیره که دسترسی داشت صادر کرد.برای آزادی آنها هم وثیقه یک میلیارد و هفتصد وپنجاه میلیونی تعیین کرد.البته حکم بازداشت رو در جا اجرا کرد,اما بعد از قاضی اول،قاضی دوم،پرونده رو بدون مطالعه در مراجعه ما به دادگستری بدون دلیل و شاید بخاطر مسائل خاصی آن وثیقه را به هفتصد و پنجاه میلیون کاهش و بعد نیز آزاد شدند.

 

بعد از قاضی شفیعی که به نظر شما بسیار خوب پیگیر بود،قاضی دوم پیگیر پرونده بود؟

خیر متأسفانه وقتى شکایت کردیم خیلى راحت باوثیقه اى کمتر از همان پولى که از اعضا گرفتند بریده شد. وقتى هم اعتراض کردیم باگفتن این حرف که من از پرونده شما بى اطلاع هستم درصورتى که پرونده روی میز کارش گذاشته بود ابراز بى اطلاعى میکرد و میگفت مگه شما کور بودید که گذاشتید سرشما کلاه بزارن, بعدهم خیلى راحت گفت هىچ چیزی دستتون رو نمیگره.

 

به چه خاطر جریان حکم و قاضی پرونده تغییر کرد؟

وقتى به قاضی شفیعی مراجعه کردیم،گفت من تلاشم رو میکنم که هر طور شده اجازه ندهم با این وثىقه آزاد شوند وحق شما زائل شود،اما متأسفانه برای قاضی شفیعی توبیخ زده شد.بعد از توبیخ نیز میگفت من به خاطر شما توبىخ شدم ولى شما بروید و این مسئله را رسانه ای کنید.

 

با این تفاسیر شما با ناملایمات زیادی روبرو شدید،مطلبی چیزی دارید برای پایان گفت و گو بفرمایید.

این مسئله که ما در سال ۸۲عضو این تعاونی شدیم برای رفع نیاز مسکن ما بوده و هیچ چشم طمعی نداشتیم اما متأسفانه ما زخم خورده یک ارگان دولتی هستیم که باوجود شواهد و مدارک لازم هیچگونه عکس العملی برای رفع این مشکل انجام ندادند تا آنجا که بعضا اجازه مصاحبه به شبکه استانی دنا هم برای جمع آوری خبر از تجمع اعتراضی ما داده نشد،امیدوارم خدای متعال به ما کمک کند بتوانیم حق خودمان را بگیریم و از حق پایمال شده خود دفاع کنیم.