عدم برخورداری بوشهر ازامکاناتِ مقابله با بحران های احتمالی هسته ای

بحث بیمارستان موضوعی می باشد که به هیچ عنوان قابل اغماض یا چشم پوشی نمی باشد زیرا اگر خدای نکرده اتفاقی رخ دهد آنگاه متوجه ضرورت یک بیمارستان مجهز هسته ای خواهیم شد که بایستی خدمات اورژانسی و درمانی ویژه در ارتباط با نشت مواد رادیواکتیو را به مردم ارائه دهد.

به گزارش عدالتخواهی به نقل از سوک، در حالی که پس از سال ها مجاهدت دانشمندان هسته ای کشورمان در عرصه کسب فن آوری صلح آمیزهسته ای  به مرحله ای از این دانش رسیده ایم که قادریم نیازهای ایزوتوپی کشور در عرصه های مختلف از جمله پزشکی را برآورده سازیم توجه به سلامت مردم در محیط های پیرامونی این تاسیسات نیز حایز اهمیت است .

هر چند این تاسیسات از جمله نیروگاه اتمی بوشهر دارای ایمنی بسیار بالایی است به گونه ای که توانسته است استانداردهای بین المللی که با تایید آژانس بین الملی اتمی می باشد را کسب کند اما داشتن بیمارستان های هسته ای برای بحران های احتمالی نیز قابل اغماض نیست .

 

سازمان انرژی اتمی کشور در حالی ایمنی مناطق پیرامون این تاسیاست را به عنوان یک اولویت در دستگاه متبوع خود بازتعریف کرده است که دکتر صالحی در اردیبهشت ماه سال جاری از ایجاد یک تفاهم نامه بین سازمان انرژی اتمی کشور با وزارت بهداشت خبر داده است .

در بیمارستان های هسته ای تجهیزات گران قیمتی مجهز به سیستم هایی نوین از جمله کرین تراپی نصب می شود که سبب می شود در صورتی که فردی تحت تاثیر تشعشات هسته ای قرار گیرد امکان ایجاد اشعه درمانی به بافت های سرطانی بدون تاثیر بر دیگر بافت های سالم ایجاد شود.

 

استان بوشهر در حالی سال ها میزبان تاسیسات هسته ای است که لزوم ایجاد یک بیمارستان هسته ای به خوبی احساس می شود به گونه ای که یکی از مطالبات جدی مردم در این استان ساخت این بیمارستان است.

در این راستا دکتر رئیسی و همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر پس از پیگیری های فراوان طرح ساخت این بیمارستان هسته ای در زمینی به ابعاد 7200 متر را  پس از تایید های نهایی در وزارت بهداشت برای موافقت و تامین اعتبار به سازمان انرژی اتمی پیشنهاد دادند که در کمال ناباوری با ایجاد یک مرکز درمانی هسته ای در 1200 متر زمین موافقت به عمل آمده است .

 

این در حالی است که در بیمارستان پیشنهادی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر که با دفاع و پرزنت خوبی توسط دکتر رئیسی و همکارانشان در این دانشگاه به عمل آمد ، جانمایی کامل بیمارستان ، برآورد ریالی ، تجهیزات مورد نیاز و حتی کادر پزشکی و درمانی آموزش دیده نیز به خوبی گنجانده شد تا این بیمارستان به عنوان بیمارستانی که بهترین خدمات درمانی هسته ای و معمولی را به مردم ارائه می دهد ، در صورت رخ دادن مشکل هسته ای بتواند جوابگوی نیاز فوری مردم باشد .

بدیهی است مدیریت ارشد استان بوشهر می تواند در کمیته مشترک امور عمومی نیروگاه اتمی بوشهر که متعاقب سفر غیر رسمی دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در سال گذشته به همت استاندار بوشهر راه اندازی شد بر خواسته مسلم مردم استان برای داشتن چنین بیمارستانی پافشاری کند تا ضمن نیازهای احتمالی استان در بحران های احتمالی بتواند دریچه ای جدید از توریست درمانی را به استان بوشهر بازگشایی کند .

 

در این بیمارستان ضمن ممارست برای آمادگی برای بحران های احتمالی هسته ای ، زمینه ای ایجاد شود که در مواقع عادی پذیرای بیمارانی باشد که نیازمند رادیو داروها و کرین تراپی هستند و در مواقع لزوم نیز زمینه مداخله سریع برای کاهش تاثیرات تشعشات هسته ای بر افراد نیز مدنظر قرار گیرد .

به گفته دکتر صالحی به زودی یک بیمارستان بزرگ هسته ای در کشور که احتمالا در پایتخت می باشد با قریب به یک هزار میلیارد تومان و یک بیمارستان دیگر به نام ” اورژانس هسته ای” در اصفهان ساخته می شود و این برای مردم استان بوشهر پذیرفته نیست که در قلب خود هم اینک نیروگاه اتمی داشته باشند و برای هشت سال دیگر نیز دو نیروگاه جدید اتمی دیگری نیز به ان اضافه شود اما از کمترین حد امکانات برای مقابله با شرایط اضطراری نیز برخوردار نباشند .

 

گفتنی است که اگر بنا باشد مرکز کوچکی به متراژ 1200 در استان ساخته شود ، همان بهتر که هزینه چنین مکان نامناسبی در جای دیگری صرف شود زیرا در عمل داشتن چنین مرکز کوچکی به هیچ عنوان مفید واقع نشده و باعث خواهد شد تا در آینده نیز امکان احداث بیمارستان یا اورژانس هسته ای درشأن و نیاز استان بوشهر از دست داده شود که با توجه به شناختی که از شخص دکتر صالحی ریاست محترم سازمان انرژی اتمی ، استاندار بوشهر و مدیران نیروگاه اتمی داریم ، انتظار می رود که نسبت به خواسته مردم استان بوشهر که احداث مجتمع درمانی هسته ای با حداقل زیربنای 7200 متر مربع زیربنا موافقت نمایند .

 

لازم به توضیح است که اخیرا نیروگاه اتمی در حال احداث آب شیرین کن 70 هزار متر مکعبی برای بوشهر است و مردم نیز قدردان خدمات این مجموعه می باشد اما بحث بیمارستان موضوعی می باشد که به هیچ عنوان قابل اغماض یا چشم پوشی نمی باشد زیرا اگر خدای نکرده اتفاقی رخ دهد آنگاه متوجه ضرورت یک بیمارستان مجهز هسته ای خواهیم شد که بایستی خدمات اورژانسی و درمانی ویژه در ارتباط با نشت مواد رادیواکتیو را به مردم ارائه دهد.