رفتن به بالا

آقای سعیدی کیا ! سنخیت برج سازی با مدیریت جهادی و مستضعفین چیست؟

جناب آقای مهندس سعیدی کیا

ریاست محترم بنیاد مستضعفین انقلاب اسلامی

 

سلام علیکم

 

همان طور که مستحضرید، یكی از ابتكارات اصلی حضرت امام خمینی(ره) برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، نهادسازی بوده است، این نهادهای انقلابی، در كنار دولت و به دور از بروكراسیهای دولتی و اداری، این توانایی را دارند که با انجام رسالت های خدماتی و اجرایی مشخص، سهم بسزایی در نیل به آرمان های انقلاب اسلامی، داشته باشند.

 

بنیاد مستضعفین انقلاب اسلامی یكی از این نهادهای انقلابی است كه مسؤلیت مشخص، توسط حضرت امام خمینی، تاسیس شد، امام(ره) در پیام صدور تاسیس بنیاد مستضعفین، در تاریخ 9 اسفند 1357 فرمودند:« بموجب این مکتوب مأموریت دارد که تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسله پهلوی و شاخه ها و عمال و مربوطین به این سلسله را که در طول مدت سلطه غیرقانونی از بیت المال مسلمین اختلاس نموده اند به نفع مستمندان و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره نماید و منقولات آن در بانکها با شماره به اسم شورای انقلاب یا اسم اینجانب سپرده شود و غیرمنقول از قبیل مستغلات و اراضی ثبت و مضبوط شود تا به نفع مستمندان از هر طبقه صرف گردد، در ایجاد مسکن و کار و غیرذالک…»

 

از طرفی حضرت امام (ره) در پیام حساب صد که جهت حل معضل مسکن مستضعفین و طرح جهاد خانه سازی برای محرومین در تاریخ 22/1/1358صادر فرمودند، می فرمایند، « … بنیاد مستضعفین باید به کمک این طرح(طرح جهاد خانه سازی برای محرومین) بشتابد و از اموال مصادره شده خاندان پهلوی و اطرافیانش در این طرح استفاده شود…»

 

همان طور که آشکارا از متن این دو پیام تاریخی مشخص است حضرت امام خمینی(ره) ماموریت مشخص بنیاد مستضعین را “حل مشکل مستضعفین و به خصوص معضل مسکن” برشمرده اند. ولی با وجود تمام خدمات، انتقادات جدی نیز بر این نهاد وجود دارد، چون تعداد محرومین زیاد است، همان طور که امام خمینی(ره) در تاریخ 3/8/1358 فرمودند: « ما می‏دانیم که یک دسته‏ای هستند که زاغه‏نشین‏اند. ما می‏بینیم؛ متأسفیم برای آنها؛ متأثریم برای اینها، لکن اینطور نیست که به فکر اینها نباشند، به فکر اینها هستند، به تدریج دارد می‏شود.  همین الآن که اینهایی که در بنیاد مستضعفین بودند آمدند اینجا، نشان دادند که ما این قدر عمل کرده‏ایم؛ این قدر خانه درست کرده‏ایم. دارد می‏شود، البته سی میلیون جمعیت که بیشترشان ـ اگر نگوییم بسیاریشان ـ بی‏خانمان‏اند و زندگی صحیح ندارند، یک همچو چیزی باید با تدریج درست بشود.»

 

متاسفانه ایجاد اشتغال و نهضت خانه سازی برای کوخ نشینان و محرومین از مسکن به تدریج افزایش نیافت، تا جایی که با گذشت زمان، احساس می شود، رسالت بنیاد مستضعفین توسط مسئولین آن فراموش شده است و رسالت هایی از سوی، مسئولین جایگزین شده است که از آن ها، رایحه ایی از درد مستضعفین و پا برهنگان انقلاب، به مشام که نمی رسد، هیچ بلکه مغایر با رهنود های امام خمینی و مقام معظم رهبری است، به طوری که به جای ایجاد اشتغال برای محرومین و پیگیری طرح جهاد خانه سازی برای مستضعفین که از آرمان های انقلاب و رسالت های این نهاد است، بیم هایی از خوی کاخ نشینی و غرب گرایی در فعالیت های اجرایی این نهاد انقلابی، وجود دارد، همان طور که این بیم و نگرانی از آینده بنیاد مسکن و مستضعفین توسط حضرت امام خمینی نیز در بیان توصیه های سیزده گانه به مسلمین در تاریخ 1/1/1359 نیز وجود دارد به طوری که ایشان می فرمایند:« بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفین هر چه زودتر بیلان کار خودشان را بدهند تا مردم از فعالیت این دو نهاد انقلابی مطلع گردند. بنیاد مسکن باید روشن کند که چه میزان کار کرده است و بنیاد مستضعفین صورت اموال منقول و غیرمنقول طاغوتیان خصوصاً شاه و خاندان و دار و دستۀ کثیفش در سراسر ایران را به روشنی برای مردم بیان دارند و بگویند چه کرده‏اند، اموال شاه خائن را به چه کسانی داده‏اند؟ آیا راست است که بنیاد مستضعفین، بنیاد مستکبرین گردیده است ؟ اگر چنین است تصفیه ضروری است و غفلت از این امر مهم حرام. باید این دو نهاد دقیقاً برای مردم شرح دهند که چرا از این سریعتر نتوانسته‏اند کار نمایند، و اگر کسانی به اسم مستضعفین خلاف می‏کنند، بر دادگاههای سراسر ایران است که سریعاً اقدام نمایند. »

 

برادر بزرگوار

 

به طور مشخص هتل سازی و برج سازی، چه سنخیت با رسالت، بنیاد مستضعفین دارد که حضرتعالی و همکاران تان، پیگیری طرح جهاد خانه سازی برای مستضعفین را فراموش و متوقف کرده اید و این فعالیت های را در پیش گرفته اید.

متوجه شدیم که معاون توسعه ساختمان جنابعالی، در اقدامی بسیار تعجب آور، خبر ساخت برج ۱۲۱ طبقه‌ای در تهران را مطرح کردند، این تعجب نه از حیث میزان طبقات این برج، بلکه از روی این است که هر چه که فکر کردیم، تناسبی بین برج سازی را با نهاد انقلابی مثل بنیاد مستضفین انقلاب اسلامی را یافت نکردیم و این تعجب با شناخت قبلی از روحیات انقلابی شما تشدید می شود.

به عنوان امر به معروف و نهی از منکر، به جنابعالی عرض می کنیم که حداقل نگاهی به فرمایشات امام خمینی و امام خامنه ایی عزیز بیاندازید تا شاید، متوجه شوید که برج و بارو و کاخ سازی چه جایگاه در تفکرات این بزرگواران دارد.

 

از طرفی مگر شما در بنیاد مستضعفان، معضل خانه سازی کوخ نشینان و فقرا و متدينين بي بضاعت که به تعبیر حضرت امام(ره) گردانندگان و برپادارندگان واقعي انقلاب‌ها هستند، را حل کرده اید که به فکر برج سازی برای کاخ نشینان و برج نشین نان و سرمایه دارانی که ناف شان را با رفاه طلبی و دنیا خواهی بریده اند، افتاده اید؟!

و مگر جملات امام فراموشتان شده است که فرمودند: « بحث مبارزه و رفاه، بحث قيام و راحت طلبي، بحث دنيا خواهي و آخرت جويي دو مقوله ايست كه هرگز با هم جمع نمي‌شوند و تنها آنهايي تا آخر خط با ما هستند كه درد فقر و محروميت و استضعاف را چشيده باشند. فقرا و متدينين بي بضاعت، گردانندگان و برپادارندگان واقعي انقلاب‌ها هستند. ما بايد تمام تلاش‌مان را بنمائيم تا به هر صورتي كه ممكن است خط اصولي دفاع از مستضعفين را حفظ كنيم.»

 

جناب آقای مهندس سعیدی کیا

 

برج سازی و کاخ سازی در مابقل چشم کوخ نشینان با فرهنگ انقلابی و اسلام نابی که از امام خمینی و امام خامنه ایی آموخته ایم، منافات دارد و این عمل توسط بنیادی، متلعق به مستضعفین است معنایی جز کج دهنی به مستضعفان ندارد و این مساله همان طور که بنیان گذار انقلاب اسلامی فرمودند عواقبی خطرناک خواهد داشت، یه ظوری که ایشان در مواجه با سرمایه دارن می فرمایند: «شما مطمئن باشید که اسلام برای مستضعفین است. من اشخاصی که سرمایه‏دار بودند، اشخاصی که عرض می‏کنم کارخانه‏دار بودند، مکرر اینجا جمعیتشان گاهی آمدند، من با آنها صحبت کردم گفتم به اینکه نمی‏شود اینطور که یک دسته‏ای آنطور زندگی بکنند و حتی برای سگهایشان اتومبیل داشته باشند؛ و یک دستۀ دیگر توی این زاغه‏ها باشند که هر ده نفرشان توی سوراخی. این اصلاً قابل تحمل نیست و من اعلام خطر کردم به آنها، گفتم اگر خدای نخواسته یک وقت در متن اسلام انفجار پیدا بشود، یک وقت این است که در زمان طاغوت یک چیزی واقع می‏شد، خوب، می‏گفتند طاغوت است، و ماها هم به آنها می‏گفتیم که ان‏شاءاللّه‏ اسلام اگر تحقق پیدا بکند، کارها ان‏شاءاللّه‏ درست می‏شود، و حالا هم همان معنا را می‏گوییم، یک وقت این است که در اسلام خدای نخواسته یک یأسی پیدا بشود، برای خاطر اینکه ما نتوانیم این اشخاص فاسد را بِکشیم یک قدری پایین، و این مستضعفین را یک قدری بالا و به هم نزدیکشان بکنیم ـ اگر یک انفجاری پیدا بشود با یأس از اسلام، هیچ قدرتی نمی‏تواند خاموشش کند. و این خطری است برای این طبقه‏ای که به فکر نیستند. من به آنها نصیحت کردم. حالا هم به همۀ کسانی که دارای اموال زیاد هستند نصیحت می‏کنم که شما فکر بکنید، بدانید که اگر خدای نخواسته این جمعیت مأیوس بشوند، انفجار در آنها پیدا بشود، همۀ شما و همۀ ما از بین خواهیم رفت. باید فکری بنشینید بکنید خودتان، خودتان فکر بکنید، البته آنها فکر نکنند، ما فکر می‏کنیم، اینطور نیست که ما فکر نکنیم. ما با وجوه شرعیه، با ولایت الهیه با آنها عمل می‏کنیم.»

 

برادر بزرگوار

 

مقام معظم رهبری نیز بارها بر کاهش فاصله طبقاتی و ایجاد اشتغال و خانه سازی برای محرومین و مستضعفین و مبازره با روح رفاه طلبی و سرمایه داری مخالفت کرده اند که با جست و جویی ساده می تواند آن ها را بازخوانی کنید.

به طور مشخص ایشان در چندین بار درباره آثار منفی فرهنگی-اجتماعی برج سازی، هشدار های جدی داده اند، به طوری که ایشان در تاریخ 27/4/1378 فرمودند: «نباید برای‌ افزایش‌ درآمد شهرداریها، از روشهای‌ غیر معقول‌ و مشکل‌آفرین‌ نظیر تبلیغات‌ شبه‌ غربی‌ و یا برج‌سازیهای‌ بی‌رویه‌ و بی‌منطق‌ استفاده‌ شود، چرا که‌ اینگونه‌ روشها، آثار منفی‌ فرهنگی‌  اجتماعی‌ به‌ دنبال‌ می‌آورد.»

 

در شرایط کنونی که مقام معظم رهبری بر مسائل فرهنگی با مطرح کردن جهاد فرهنگی و تلاش برای ایجاد سبک زندگی ایرانی-اسلامی و از طرفی بر مسائل اقتصادی با مطرح کردن جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی، تاکید بسیاری زیادی دارند و دولت و مجلس شورای اسلامی حرکت جدی در این راستا انجام نمی دهند که بارها معظم له، نسبت به این عدم پیگیری ها، ابراز ناراحتی کرده اند، انتظار می رود که حداقل، نهاد هایی انقلابی همچون بنیاد مستضعفین انقلاب اسلامی، مغایر با سیاست های فرهنگی و اقتصادی مد نظر رهبری، اقدامی نکنند، زیرا در این وانفسا انتظار اقدامات مثبت از مسئولین نمی رود.

 

امید است که انشالله بنیاد مستضعفین از انجام این اقدامات مغایر با رهنمود های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری دست بردارد،زیرا انتظاری برای اشتغال زایی و راه انداختن جهاد خانه سازی برای محرومین در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی نیست.

البته در پایان منکر خدمات این نهاد به مستضعفین نمی شویم، ولی انتظارات به خاطر اسم این نهاد که مزین به نام “مستضعفین” و “انقلاب اسلامی” است، فراوان است.

 

ومن الله توفیق

بسیج دانشجویی کوی دانشگاه تهران

اتحادیه جنبش عدالت خواه دانشجویی سراسر کشور

ارسال دیدگاه


هیچ دیدگاهی برای “آقای سعیدی کیا ! سنخیت برج سازی با مدیریت جهادی و مستضعفین چیست؟”

  • یکی از کارکنان بنیاد مستضعفان says:

    با سلام – در ابتدا نظر شما را به اصل خبر منتشر شده در سایت خبری بنیاد مستضعفان به نشانی : http://mfnews.ir/fa/news/7879 جلب می کنم و با یک سوال آغاز می کنم انتقال تکنولوژی وساخت آسمانخراش در ایران و استفاده از دانش متخصصان داخلی و خارجی ایرانی که منجر به تقویت صنعت ساخت و ساز در کشور و حضور فعال برای صادرات خدمات و تجارب این عرصه در بازار کشورهای همسایه و حتی رفع نیاز های داخلی چه منافاتی با خدمات محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان و خدمات مصوب به مستضعفان عزیز دارد ؟
    بنیاد مستضعفان همانگونه که طرح های اقتصادی و اشتغال زایی و محرومیت زدایی در مناطق مختلف کشور را اجرا می کند از جمله سرمایه گذاری در منطقه اقتصادی ویزه قلعه گنج کرمان – طرح ساخت کارخانه آلومینیوم مسجد سلیمان – کارخانه بهنوش در شیروان و …. نیاز به تامین اعتبار برای اجرای طرح های محرومیت زدایی در مناطق مختلف کشور از طریق ورود به عرصه های اقتصادی با در نظر گرفتن حداکثر بهره وری را دارد .
    به نظر شما تکیه تنها بر منابع دولتی ، فروش نفت یا سایر منابع و عدم توجه به صادرات غیر نفتی در حوزه خدمات می تواند نیاز های مستضعفان و محرومان را تامین کند ؟! و توجه به سایر منابع اقدامی غیر مسوولانه و غیر شرعی است ؟ بنیاد یک بنگاه اقتصادی است که متناسب با درآمد خود بر اساس رهنمود های مقام معظم رهبری مدظله اقدام به اجرای طرح های محرومیت زدایی می کند ضمن اینکه در کنار دولت به عنوان یک مجموعه اقتصادی منسجم به دنبال انتقال تکنولوزی – کسب دانش در حوزه های مختلف صنعتی و همچنین حمایت از مجموعه های دانش بنیان است .
    قطعا بنیاد مستضعفان مانند هر نهاد دیگر نیاز به نقد های منصفانه دارد و از این باب از دلسوزی نویسنده محترم سپاسگزاریم و امیدواریم حساسیت دوستان ارزشی عاملی برای رشد و بهره وری بیشتر از بین المال در جهت تحقق رسالت ها و وظایف محوله ولایت فقیه باشد – انشا ا…