بعضی از خطوط قرمز ها رعایت نشده است/لغو تحریم ها یک جا نیست و زمان بر است

جنبش عدالتخواه دانشجویی وظیفه خود دانسته تا با نمایندگان مجلس شورای اسلامی که وظیفه خطیری برعهده دارند،مصاحبه هایی درخصوص تبیین برجام و اعلام موضع ایشان ترتیب داده و به اطلاع عموم مردم برساند.

به گزارش عدالتخواهی، پیرو نامه ای که روز یکشنبه 1 شهریور1394 از طرف جنبش عدالتخواه دانشجویی با موضوع انتقادات وارده بر برجام خطاب به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نوشته و ارسال شد.

جنبش عدالتخواه دانشجویی وظیفه خود دانسته تا با نمایندگان مجلس شورای اسلامی که وظیفه خطیری برعهده دارند،مصاحبه هایی درخصوص تبیین برجام و اعلام موضع ایشان ترتیب داده و به اطلاع عموم مردم برساند.

لازم به ذکر است، با پیگیری های صورت گرفته با چندتن از نمایندگان کمیته بررسی برجام و کمیسیون امنیت ملی به گفتگو پرداختیم که در روزهای آتی متن تفصیلی آن از طریق سایت جنبش منتشر خواهد شد.

 

اولین گفتگو باحجت‌الاسلام وحید احمدی عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام

 

 

– آیا از دید شما خطوط قرمز مد نظر نظام در برجام رعایت شده است؟

آقای احمدی: من فکر می کنم اگر کسی بخواهد موضوع برجام را قضاوت کند باید مجموعه­ی مسائل را کنار هم ببیند. به عنوان مثال شما وضعیت بدن یک فرد را نگاه  می­کنید و می­گویید فلان فرد  توانمندی اش چیست، و مجموعه­ی حرکات بدنی و استعداد بدنی او را در جمع حسابش می کنند. ولی بعضی اوقات ممکن است راجع به یک عضو بحث شود، .ممکن است {و به این نتیجه برسند که} آن عضو مشکل جدی دارد یا نه، عضو قوی ای هست یا نه. به اعتقاد من به این شکل راجع به برجام صحبت کردن (منظور رعایت خطوط قرمز) شاید جهت دار باشد. بایستی آن را در مجموعه ای از مباحث کنار هم دید. و نوع سوالات و نوع  بحث ها هم باید طوری نباشد که به سمت دو شقه کردن جامعه پیش رود.

 

–  بالاخره یک سری خطوط قرمزی از طرف مقام معظم رهبری ارئه شده است؛ که حال این خطوط قرمز منطق و فلسفه خاص خودشان را دارند و از تیم مذاکره کننده خواسته شده است که این خطوط قرمز را رعایت کنند. حال شما که بررسی کردید و در کمیسون هم هستید و این وظیفه ی خاص برعهده ی شماست نظر شما این است که- در  همان کلیتی که باید دید-بالاخره این خطوط رعایت شده است یا نه؟

آقای احمدی: ممکن است در بعضی جاها –می­خواهم اینطور تعبیر کنم-کم رنگ دیده شده باشد و  یا  ممکن است انتظار و توقعی که وجود داشته است تامین نشده باشد

 

– پس بعضی از خطوط قرمز رد شده از دید شما؟

آقای احمدی: نه! یک مجموعه خطوط قرمز مطرح شده است. حتماً برخی از این خطوط قرمز به آن نحوی که در گذشته عنوان شده است شاید در” اینجا دیده نشده باشد”.  به عنوان مثال بحث لغو تحریم ها؛ آنچه که مطرح شده بود این بود که آنچه که ما اجرا می کنیم با آنچه که لغو تحریم هاست همزمان باشد در حالی که طبق متن برجام «اعلام لغو تحریم ها » همزمان با اجرا شده است؛ یعنی از روز اولی که می خواهد «اجرای ما» شروع شود، آن­ها «اعلام لغو » همزمان با اجرای ما کرده اند، لغو را گذاشته اند برای کی؟ گفته اند زمانی  که ایران تعهداتش را اجرا کند و بعد آژانس راستی آزمایی می­کند و نظر  می ­دهد که آیا تعهدات اجرا شده است آنگاه آن ها این کار را (لغو تحریم ها را) انجام می دهند، پس اجرای تعهدات ایران با لغو تحریم ها  نمی­تواند همزمان باشد.

بعضی ها که می خواهند از متن دفاع کنند می­گویند آنچه که مهم است این است که لغو بشود؛ و لغو شده است؛ ولی لغو در قالب اعلام شده است. همانطور  که 4 یا 5 ماه طول می­کشد که ما کارهایمان را انجام دهیم آنها هم برای فرآیند لغوی که باید صورت بگیرد و عملیاتی شود، به زمان نیاز دارند . پس ما «اعلام لغو تحریم ها» را هم زمان با اجرای تعهدات خودمان کرده­ایم؛ که حالا ممکن است کسی این دست توجیهات را بپذیرد یا نپذیرد.

 

– نظر خود شما چیست؟

آقای احمدی: نظر من این است که بعضی از خطوط قرمزها رعایت نشده است، یعنی به آن نرسیدند.

 

– خاص تحریم ها؟

آقای احمدی: نمونه اش همین مصداق واضح{که عرض کردم}

 

– این که بعضی از تحریم ها لغو نمی شود بلکه فقط متوقف می شود این موضوع چطور؟جزو خط قرمز ها نبوده است؟

آقای احمدی: آن تحریم­هایی که مربوط به بحث هسته ای است با آن ترتیباتی که عرض کردم لغو می­شود. اما همزمان نیست، زمان می­برد! این­ها یکجا نیست، همزمان نیست. بنابراین این ایراد و اشکالات در آن وجود دارد. حالا مجلس در واقع تنها کاری که باید انجام دهد این است که  تمام این نقاط را به صورت دقیق و کارشناسی  بررسی کند و راه حلی برای این موضوعات -اگر می­بیند -پیش بینی کند.

چیزی را که عرض کردم یک باور است که رسانه ها و افراد ما  به این سمت پیش نروند که یک مجموعه عنوان کنند که ما همه چیز را از دست دادیم و یک مجموعه تصور کنند که ما همه ی امتیازات را گرفتیم. حقیقت موضوع این است که ما یک سری امتیازاتی داده ایم و یک سری امتیازاتی هم گرفته ایم. اما اینکه این امتیازات را بخواهیم با هم مقایسه کنیم که کدام یک بیشتر و کمتر است؟ شرایط چه بوده؟ مجموعه ی اقتضائات موجود چه بوده است که منجر به این ها شده است؟ این ها را باید به صورت دقیق تر بررسی کرد، استدلال حضرات را چه از سوی موافقین و چه مخالفین شنید، و در نهایت با مجموعه ی شرایط به قضاوت نشست.

 

– یکی از مهم ترین خطوط قرمز،این بوده است که تحریم های مالی و اقتصادی برداشته شود و یکی از مهم ترین تحریم­ها، تحریم بانکی بوده است. ولی به عنوان مثال طبق متن تا 8 سال تحریم سوئیفت برداشته نمی شود.

آقای احمدی: من عرض کردم؛ تحریم هایی که اینجا عنوان شده اول این  اشکال را دارد که یکجا نیست ثانیاً زمان بر شده است؛ یعنی لغو می آید اما این لغو زمان بر است. بنابراین باز برمی­گردد به همان بحث اول، یعنی آنچه که از ابتدا مدنظر بوده اتفاق نیفتاده است.به هرحال باید افراد را دید، استدلال ها را شنید، مجموعه قضایا را کنارهم گذاشت تا بشود یک قضاوت دقیق تری کرد.

 

– شما گام ها را متوازن میدانید؟ یعنی آیا گامهایی که برای داده ها و ستانده ها تعریف شده است متوازن هست؟

آقای احمدی: متوازن ممکن است نباشد.اما همیشه باید دید که هدف اصلی از توازن چه است.

 

  • به عنوان مثال قابلیت بازگشت پذیری دو طرف

آقای احمدی: در  مورد بازگشت پذیری باشد ؛ نه، “در بازگشت پذیری توازنی وجود ندارد”؛ درست است که ما هرکدام می­توانیم به وضعیت گذشته بازگردیم اما به لحاظ زمان و هزینه ای که بخواهیم نگاه کنیم-منهای هزینه های بین المللی و سیاسی- آنها ممکن است با 4 بیانیه و 4 مصوبه و… برگردند، ولی ما در برگشتمان قطعا یک سری هزینه هایی داریم، و زمان می­برد. اگر از این زاویه نگاه کنیم ممکن است متوازن نباشد. اما عرض کردم باید مجموعه  مسائل را کنار هم گذاشت و مانند همان بدنی که مثال زدم، عضو قوی و ضعیف را کنار هم گذاشت و بعد گفت استعداد این بدن این است.

 

– درمجموع آیا شما این توافق را یک توافق خوب می­دانید ؟آیا منافع ملی ما را تامین می کند ؟

آقای احمدی: من نمی­توانم الان بگوییم که این توافق خوب است یا بد.

 

– یعنی هنوز در مرحله بررسی هستید؟

آقای احمدی: در مرحله بررسی هستم مضافاً بر اینکه عرض کردم من باید حرف دقیق کارشناسان و مجموعه شرایط را در کنار هم بگذارم بعد بگویم می­تواند خوب باشد یا بد. اگر الان بگویم خیلی نمی تواند یک حرف دقیق و کارشناسی شده ای باشد؛ چون مجموعه ی نظرات رو نشنیدم، ممکن است نظرات موافقین را شنیده باشم اما مخالفین را نشنیده باشم. بنابراین باید تمام استدلال ها را شنید و دید و بعد در کنار آن قضاوت دقیق تری انجام داد.

 

متشکریم  از وقتی که گذاشتید آقای احمدی