وحید جلیلی: امروز مانند سال88 جمهوریت را هدف گرفته اند

وحید جلیلی امروز در بیست و نهمین نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی اظهار داشت: جنبش عدالتخواه در شرایطی به وجود آمد که از هیچ حمایتی برخوردار نبود اما اکنون بیست و نهمین نشست سراسری خود را برگزار می‌کند

به گزارش عدالتخواهی، وحید جلیلی امروز در بیست و نهمین نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی اظهار داشت: جنبش عدالتخواه در شرایطی به وجود آمدIMG_0450 که از هیچ حمایتی برخوردار نبود اما اکنون بیست و نهمین نشست سراسری خود را برگزار می‌کند

این کارشناس مسائل فرهنگی در این نشست با اشاره به اینکه دانشجویان در جامعه باید نسبت به توازن اجتماعی و عدالت در جامعه تیزبین و حساس باشند گفت: دانشجوی جامعه ما نباید سیب زمینی باشد بلکه هر لحظه باید در حال رصد جامعه و زنده نگاه داشتن روح عدالتخواهی و نوع دوستی در جامعه باشد.

وی افزود: پرچم عدالتخواهی در جامعه باید دست اقشار عالم و عمیق باشد امروز ما با مقولات گوناگون و گفتمان های مختلف مواجه هستیم گفتمان هایی مانند مفهوم اقتصاد مقاومتی یا جنبش نرم افزاری اما گاهی از اوقات وقتی پای صحبت دانشجویان می نشینیم از ما سوال می پرسند که در کدام یکی از این حوزه کار کنیم.

جلیلی در خصوص مطالبه دانشجویان در این باره گفت: یک پیش فرض ناگفته ای در این خصوص وجود دارد که باعث می شود دانشجویان تک بعدی در یک زمینه پیش بروند دانشجوی فرهیخته جامعه باید هوشیار باشد که همه این گفتمان ها و مفاهیم مورد تاکید رهبری و نسبت منظومه ای با هم ندارند بلکه هر کدام شان به شکل یک موتور جداگانه ظرفیت فعالیت دارند.

این کارشناس مسائل فرهنگی در ادامه با تاکید بر اینکه نگاه جامعه امروز باید به مفاهیم انقلاب اسلامی و فهمیدن ارتباط این مفاهیم با یکدیگر معطوف شود افزود: محوری ترین شعار انقلاب اسلامی که همه آرمان های انقلاب را می شود در آن جمع کرد استقلال آزادی جمهوری اسلامی است یک دانشجوی انقلابی حداقل باید مفهوم این چهار کلمه و ارتباط آنها را با هم بفهمند زیرا ممکن است فقر ندانستن در این زمینه موجب شود عده ای از یک مفهوم برای زدن مفهومی دیگر سوءاستفاده کنند که نمونه بارز آن را در فتنه 88 شاهد بودیم.

جلیلی با اشاره به اتفاقاتی که در سال 88 به واسطه عده ای سوءاستفاده گر در جامعه رخ داد گفت: آنها قصد داشتند نهادهای اسلامیتی نظام را تحت فشار قرار دهند تا رای مردم را وتو کنند و قصد اصلی آنها عبور از ساختار جمهوریتی نظام بود کسانی که تا گذشته سعی کردند به اسم رای مردم و ساختارهای جمهوریتی به نهادهای اسلامی حمله کنند هیچ عهد اخوتی نه با اسلامیت و نه با جمهوریت بسته اند.

وی در ادامه اظهار داشت: الگوی حکومیتی جمهوری اسلامی مبنی بر استقلال است و استقلال مقابل وابستگی به حکومت های خارجی است.

جلیلی خاطرنشان کرد: ما در تاریخ تجربه تلخی از وابستگی و عدم استقلال داشته ایم شاید ایران در طول تاریخ به طور رسمی تحت استعمار قرار نگرفته باشد اما هیچ کم از مستعمره نداشته است انقلاب اسلامی از ابتدا با پرچم استقلال خواهی کارش را آغاز کرد چه کسی گفته است مرگ بر آمریکا فقط برای سال 57 به بعد است که من علت این را فقر اطلاعاتی میان دانشجویان و جوانان نسبت به تاریخ انقلاب می دانم.

کارشناس مسائل فرهنگی در این نشست از دانشجویان خواست سخنرانی تاریخی امام را که در 13 آبان سال 43 رخ داده است بازخوانی کنند و در فضای دانشگاه بازتاب دهند.

وی در خصوص این سخنرانی تاریخی عنوان کرد: امام چندین سال قبل از سال 57 درست در 13 آبان سال 43 عنوان کرد تمام گرفتاری های ما از آمریکا است و درست پس از توهین ایشان به آمریکا برای 15 سال از کشور تبعید شدند.

جلیلی افتخار روحانیت شیعه را سرنگونی نظام شاهنشاهی و تبدیل آن به انقلابی همراه استقلال و جمهوریت دانست و افزود: امام نظامی را سرنگون کرد که دنبالش مردم سالاری در ایران حاکم شد.

وی همچنین در ادامه سخنانش به برخی مسائل موجود در بحث انتخابات کشور اشاره کرد و گفت: اقتضای جمهوریت وجود انتخابات و ایجاد رقابت بین گزینه ها و انتخاب آزادانه مردم از میان آنها است. بقای جمهوریت لوازمی دارد که یکی از آنها وجود شرایط مساوی برای طرف هایی است که وارد انتخابات می شوند.

این تحلیل گر مسائل فرهنگی تهدید و خطری که امروز جمهوریت را مورد هدف قرار داده است همین امر عنوان کرد و افزود: ما کما و بیش با این مسئله مواجه شدیم که عده ای می خواهند جلوی رای آزادانه و آگاهانه مردم را بگیرند یعنی به مردم اجازه رای دادن بدهند اما برای تحت تاثیر قرار دادن رای آنها از راه های غیر مشروع استفاده کنند عده ای می گفتند سال 88 بسیاری از روستائیان به این خاطر به فلان کاندید رای دادند که از جانب آن تطمیع شده اند می خواهم بدانم آیا رای با تهدید نیز مشمول این حکم می شود یا نه.

وی ادامه داد: اگر کسی بتواند مردم را تهدید کند که یا به من رای بدهید یا جنگ خواهد شد و یا در تحریم خواهید ماند یکی از بزرگترین اختلال هایی است که در فرآیند دموکراسی در فضای دموکراتیک منطقه خاورمیانه به وجود آمده است.

جلیلی در ادامه عنوان کرد: نظام عربستان بهترین رابطه را با آمریکا دارد عربستانی که مردمش فرق صندوق رای را با کندو نمی دانند! همچنین ما شاهد روابط بسیار خوب آمریکا طی 30 سال اخیر با مصر بوده ایم مصری که حالا همه شاهد شرایط ناهموار آن هستیم. آمریکا از این که ملت های منطقه بخواهند خودشان برای کشورشان تصمیم بگیرند در هراس است و این را بدانید که همه هدف آن گرفتن حق تفکر از مردم است و امروز جمهوری اسلامی در معرض این خطر افتاده است چرا که می خواهند روابط دموکراتیک را به سمت معادلات ناعادلانه ای سوق دهند.

جلیلی با طرح این سوال که چرا بعضی اقتصاد مقاومتی را جدی نمی‌گیرند خاطرنشان کرد: آنها دوست دارند همواره یک کدخدا وجود داشته باشد که منافع سیاسی شان را تامین کند.

وی خطاب به دانشجویانی که در بیست و نهمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی حضور داشتند گفت: شما دانشجویان باید دوباره فریاد استقلال آزادی جمهوری اسلامی را طنین انداز کنید تا ما در جامعه کمتر شاهد این باشیم که جوانان مان دچار شبهه ها و فتنه ها می شوند.

این تحلیل گر مسائل فرهنگی ضمن اشاره به اینکه استقلال مهمترین ضامن جمهوریت در ایران است اظهار داشت: ولایت فقیه همیشه پاسدار رای مردم بوده است حتی وقتی مردم به بنی صدر رای دادند ولایت فقیه کارنامه بسیار روشنی در این زمینه از خود به جای گذاشته است. هدف اینکه عده ای در تلاشند به مشکل تئوریت استقلال در جهان صحه بگذارند در واقع زدن جمهوریت است که اوج محقق شدن این هدف را سال 88 شاهد بودیم.

وی در ادامه افزود: اگر ما وابستگی و نظام ظالم حاکم بر جهان و اینکه کدخداها باید حکومت کنند را بپذیریم یعنی نظام داخلی هم باید کدخدایی اداره شود نه جمهوریتی چیزی که در آمریکا می بینیم 200 سال است که قدرت بین دو حزب حابه جا می شود و جالب اینجاست که هیچ کس نمی داند فرق این دو حزب چیست.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: آمریکا به دنبال تحمیل این الگو به ایران است و این چیزی است که باید مقابل آن بایستیم و به توده های مختلف جامعه نیز منتقل کنیم.

IMG_0477

IMG_0507 IMG_0517

IMG_0556

IMG_0456

IMG_0510