در کارگاه «مدیریت شهری» مطرح شد: همتی: «مدیریت شهری» بی‌در‌ و پیکر‌ترین بخش از ارکان حاکمیتی کشور ماست/ شهبازی: به دختران شهری با معماری بی‌حیا نمی‌توان گفت حجاب را رعایت کنند

به گزارش عدالتخواهی، مقداد همتی(مشاور وزیر سابق مشکن شهرسازی) و حسین شهبازی‌زاده(دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی) امروز در نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی در کارگاهی با عنوان “مدیریت شهری” اظهار داشت: مطالبه‌گری مردم باعث ایجاد پویایی و تحرک در حاکمیت می‌شود و در مطالبه‌گری باید تنها معیارها را در نظر گرفت نه اشخاص، سازمان‌ها و نهادها را.

به گزارش عدالتخواهی، مقداد همتی(مشاور وزیر سابق مسکن شهرسازی) و حسین شهبازی‌زاده(دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی) امروز در نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی در کارگاهی با عنوان “مدیریت شهری” اظهار داشت: مطالبه‌گری مردم باعث ایجاد پویایی و تحرک در حاکمیت می‌شود و در مطالبه‌گری باید تنها معیارها را در نظر گرفت نه اشخاص، سازمان‌ها و نهادها را.

IMG_0282

وی افزود: “مدیریت شهری” بی‌در‌ و پیکر‌ترین بخش از ارکان حاکمیتی کشور ماست زیرا هیچگونه نظارتی بر این بخش وجود ندارد به ویژه از زمانی که شوراهای شهرها به وجود آمد.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه مدیریت شهری در دو قسمت تغییر کاربری‌ها و تراکم، پول نامشروع به دست می‌آورد، اضافه کرد: بودجه شهرداری تهران برابر با کل بودجه عمرانی کشور معادل با 18 تا 20 میلیارد دلار است. هر جا قدرت غیرپاسخگو وجود داشته باشد، فساد نیز وجود دارد. برای مقابله با این فساد باید “قدرت را پاسخگو” و “پول را مشروع” کرد.

در ادامه شهبازی با بیان اینکه تراکم‌فروشی باعث ایجاد درآمدهای هنگفت نامشروع می‌شود، عنوان کرد: شهردار‌ها در سطح کشور از راه‌های مختلف از جمله تراکم‌فروشی که این روش از اختراعات ایران است، به درآمدهای نامشروع رسید.

وی افزود: با این اقدامات درآمدهای شهرداری تا جایی بالا رفت که بودجه شهرداری‌ها دارد به بودجه کل کشور تنه می‌زند از جمله اینکه  بودجه شهرداری شیراز سه برابر بودجه کل استان فارس است.

IMG_0066

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی تاکید کرد: پول، قدرت می‌آورد و با این پول های هنگفت و قدرت‌های حاصله می‌توان مسیر انقلاب را تغییر داد. این در حالی‌ست که ظاهر کاسبان این درآمدها با مدیریت لیبرال‌شان همخوانی ندارد.

این فعال دانشجویی با انتقاد از عدم نظارت بر دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها و شوراهای شهر، بیان کرد: هنگامی که نظارت از مدیریت حذف شود نتیجه این می‌شود که در شهر تهران آقای شهردار 30 میلیارد تومان به عنوان پاداش بین مدیران شهرداری توزیع می‌کند!

وی با اشاره به تخریب 9 هزار هکتار از باغات شهر تهران، ادامه داد: همچنین باید به تهران شهرهای مشهد و شیراز که حرم‌های امامان و امام‌زادگان ما را در قلب خود جای داده‌اند اشاره کرد که اکنون به پاساژی تبدیل شده‌اند و حرم‌ها نیز به نمازخانه این پاساژها. این یعنی به کاربری شهرها و اولویت‌هایی که در مدیریت یک شهر باید در نظر گرفت، توجه نمی‌شود.

شهبازی در پایان با اشاره به شعارهای “رعایت حجاب” به تجاری‌سازی لجام‌گسیخته کلان‌شهرهای ایران که نمونه‌ای در دنیا ندارد انتقاد و تصریح کرد: از شهری که ساختار و معماری‌اش بی‌حیاست، انتظار رعایت حجاب از دختران آن شهر سخت است. زیرا تمام فضای مدیریت شهر به سمت فرهنگ ما نیست و این دومینویی از یک اشتباه شهری به یک معضل فرهنگی است.

IMG_0253  IMG_0268