هشدار مقام معظم رهبری از نفوذ آمریکا به وسیله متن برجام، مشخص است که عمقِ قضایا را دیده ­اند

جنبش عدالتخواه دانشجویی وظیفه خود دانسته تا با نمایندگان مجلس شورای اسلامی که وظیفه خطیری برعهده دارند،مصاحبه هایی درخصوص تبیین برجام و اعلام موضع ایشان ترتیب داده و به اطلاع عموم مردم برساند

سومین مصاحبه عدالتخواهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص متن برجام ،اینبار با آقای عیوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و امور خارجه مجلس شورای اسلامی،بدین شرح است؛

 

 

 

عدالتخواهی: از دید شما که در کمیسیون امنیت ملی متن برجام را بررسی کرده اید،آیا خطوط قرمزی که در مذاکرات مورد نظر بوده رعایت شده است؟

حیدر پور:  منظور از خطوط قرمز چیست؟ کدام خطوط قرمز؟

 

عدالتخواهی:  خطوط قرمزی که مقام معظم رهبری برای مذاکره مطرح کردند.

حیدر پور: برداشت ما این است که موضوع پرونده هسته ای که در شورای عالی امنیت ملی مورد بحث و بررسی قرار گرفته تمام موضوعاتش به اطلاع مقام معظم رهبری رسیده است و چنانچه سؤال این باشد که آیا مقام معظم رهبری در جریان موضوع بوده اند: بله. صد درصد در جریان بودند به این دلیل که هرچه شورای عالی امنیت ملی مصوب کرده که “در آنجا بحث شود” به استحضار ایشان رسیده است.

باید در حوزه های مختلف بررسی کنیم؛ به عنوان نمونه در مورد سانتریفیوژها. اکنون ما سانتریفیوژهای IR-1  را داریم و باید در فرآیند هشت ساله به سانتریفیوژ­های IR-8  برسیم و براساس آن غنی سازی را ادامه دهیم. بنابراین به نظر من به صورت اجمالی و کلی به آن چه در مورد سانتریفیوژها و غنی سازی مورد نظر ما بوده است دست یافته ایم و از خط قرمز عبور نکردیم.

یا در مورد پژوهش و تحقیقات، آن چه مورد نظر جمهوری اسلامی بوده، محقق شده است، ولی این یک راه طولانی است. باید پیش برویم، بخشی از اشکالات آن در فرآیند اجرا مشخص می­شود.

 

عدالتخواهی: در مورد تحریم ها؛ خط قرمز ما این بود که تمام تحریم های مالی و اقتصادی باید به طور کامل در روز اجرا لغو شود، در صورتی که طبق متن برجام در برخی موارد  لغو نداریم توقف داریم.

حیدر پور: به نظر من روزِ آغاز اجرای توافق، بخشی از تحریم­ها که در خصوص فعالیت­های هسته­ ای است، و در قطعنامه­ هایی که شورای امنیت در این موضوع تصویب کرده است، همه برداشته می­شوند. البته ما تحریم­ های دیگری- غیر از تحریم­های هسته ­ای- هم داشته­ ایم که آن­ها  باقی خواهد ماند.

 

عدالتخواهی: یکی از تحریم­های مهم برای ما تحریم بانکی از جمله سوئیفت بوده است. ولی سوئیفت تا 8 سال همچنان برقرار است و بعد از آن ممکن است لغو شود.

حیدر پور: در فرآیندِ سوئیفت؛  فرض کنید یک شرکت خصوصی است که در آمریکا تنظیم کننده روابط بانکی بین کشورهاست؛ روابط بانکی که در ارتباط با دلار تنظیم می­شود. برداشت بنده این است آن بخشی که با تحریم ایجاد شده بر اساس شش قطعنامه ای که مربوط به کار هسته ای ما بوده است، با اجرایی شدن  توافق برداشته می­شود. ولی در تحریم ها،مواردی از سوی آمریکایی­ها  است که  قبل از این گذاشته اند؛ طبیعی ست که آن­ها لغو نمی شود.

 

عدالتخواهی:  سوئیفت مربوط به بانک های اروپایی ست و طبق متن برجام تا 8 سال برداشته نمی شود.

حیدر پور: اینطور نیست. برداشت من این است که با اجرایی شدن، تحریم سوئیفت برداشته می شود.

 

عدالتخواهی:  بحث دیگر روز اجراست. الآن روز اجرا مشخص نیست. ما باید تعهداتی را انجام دهیم و گام­هایی در این راستا برداریم و  بعد آن­ها  تحریم ها را لغو کنند، البته بعد از راستی­آزمایی آژانس. این جزء خط قرمزهای ما بوده که باید روزِ اجرا این اتفاق می افتاد.

حیدر پور: روز اجرا هنوز معین نیست. براساس آن چه که گفته اند کفِ آن 150 روز بعد از روز توافق است. باید منتظر بمانیم، اگر روز اجرا آن­ چیزی که ما می­خواستیم انجام نشد، طبیعی ست که اگر تعهدی کردیم آن روز بگوییم ما به این تعهد عمل نمی­کنیم، در واقع روزِ اجرا ما باید یک اقداماتی انجام دهیم و آن ها هم یک اقداماتی انجام بدهند. چنانچه  در روز اجرا آن­ها به تعهداتی که نسبت به ما دادند عمل نکنند ما  نیز به طور متقابل به هیچ عنوان آن چیزی را که تعهد کردیم  عمل نمی­کنیم. این فضا برای دو طرف است و دست جمهوری اسلامی از این بابت بسته نیست.

 

عدالتخواهی: تا روز اجرا ما باید قلب راکتور اراک را تخریب کنیم یا یک تعداد قابل توجهی از سانتریفیوژهایمان را از رده خارج کنیم. آیا این گام­ها متوازن است؟ برگشت پذیری برای ما همانقدر امکانپذیر است که برای طرف غربی؟

حیدر پور: منظورتان را متوجه نشدم.

 

عدالتخواهی:  طبق برجام روز اجرا، روز مشخصی نیست. روز اجرا روزی است که ما  گامهایی را طی کرده باشیم، و بخش قابل توجهی از تعهدات­مان را انجام داده باشیم، بعد از راستی آزمایی آژانس، روز اجرا فرا می رسد که آمریکا و غرب نیز آن روز تحریم­ها را لغو یا توقف می­کنند هرچند همه تحریم­ها هم لغو نمی شود. آیا با این شرایط در روزِ اجرا  برگشت پذیری ما برابر با برگشت پذیری آمریکا و غرب است؟

حیدر پور: تا روز اجرا ما هیچ تعهدی را که شروع کنیم، نداریم. آن­ها یک مشت چک لیست به ما داده­اند و گفته­اند که چک لیست­ها را پر کنید و  راجع به این موضوعات اظهار نظر بکنید.

–  این ها را باید اجرا کنیم.

حیدر پور: نه! ما نباید اجرایی کنیم.

 

عدالتخواهی:  مثلاً قلب اراک را نباید خارج کنیم و برای اطمینان آن­ها با بتن پر کنیم؟

حیدر پور: نه، بازطراحی را می­خواهند شروع کنند ولی خارج کردن قلب، اصلا قلب ندارد .رآکتور اراک هنوز قلب ندارد، این­که می­فرمایید نیست. اکنون ما باید برای این تعهدات  آمادگی کسب کنیم و سوالات آن­ها را جواب دهیم. اصلاً این نیست که ما در سه ماه یا حداکثر 150 روز که ممکن است طول بکشد بخواهیم اقداماتِ  اجرایی خاصی انجام دهیم.

 

عدالتخواهی: پس ما در این سه ماه چه کار باید انجام دهیم که آژانس راستی آزمایی کند؟ کاری که انجام می­دهیم چیست؟

حیدر پور: آن­ها یک چک لیستی به ما داده­اند و ما باید آن­ها را پر کنیم و آخرین وضعیتمان را برای آن­ها اعلام کنیم

 

عدالتخواهی:  آقای حیدر پور طبق متن برجام بدین شکل نیست! ما باید یک کارهای اجرایی و عملیاتی انجام دهیم. خود آقای عراقچی صراحتاً این را بیان کردند.

حیدر پور: خب یکی یکی به من بگویید که من بگویم که این موضوع هست یا نیست.

 

عدالتخواهی: یکی سانتریفیوژهاست که تعداد آن­ها باید به همان 50-60 عدد برسد.

حیدر پور: نه! اصلاً . این مورد تا روز اجرایی شدن نیست.

 

عدالتخواهی: پس در چه بازه­ زمانی  اتفاق می افتد؟

حیدر پور: در یک دوره پنج یا هشت ساله است. اصلاً در دوره سه- چهار ماه اول نیست.

 

عدالتخواهی:  به نظر شما متن از خطوط قرمز رد نشده است؟

حیدر پور: خطوط قرمز در این مرحله رد نشده است. ولی ممکن است ما به جایی برسیم آنها نخواهند به تعهداتشان در توافق عمل کنند، در این صورت ما هم انجام تعهداتمان را متوقف می­کنیم. در هر مرحله می­توانیم قطع کنیم. برداشت من این است که تا این مرحله ما از خطوط قرمز عبور نکردیم.

 

عدالتخواهی: آیا گام­ها را متوازن می­دانید؟ گام­های اجرایی که ما باید برداریم و گامهای اجرایی که طرف مقابل باید بردارد.

حیدر پور: من منظور از متوازن را متوجه نمی­شوم.

 

عدالتخواهی: یک بخشی از آن،بحث برگشت­ پذیری است.  آیا این کاری که ما  انجام می دهیم همسنگ و هم وزن با کاری است که طرف غربی انجام می دهد؟ هزینه ما با آن­ها برابر است؟

حیدر پور: می شود یکی یکی مثال زد. ما چنانچه بر اساس متن برجام توافق کرده­ایم که سانتریفیوژهایی که الان  داریم جمع کنیم و به جای آنها سانتریفیوژهای پیشرفته­ای را در یک موعد مقرری بگذاریم که کف آن­ها سانتریفیوژ IR-8 است، چنانچه ما به آن مرحله برسیم  از وضعیت امروز­مان در سانتریفیوژها دستاورد کمتری نخواهیم داشت، منتها قرار ما بر این نیست که در مرز IR-8  و در مرزی که الان داریم کار می­کنیم متوقف بمانیم.

 

عدالتخواهی: این توقف وجود دارد. محدودیت­های بالای 8 و 10 سالی که جزو خط قرمزهای ما بود همچنان در متن وجود دارد. حتی محدودیت ما در بازفراوری سوخت مصرف شده ابدی ست! آیا به نظر شما این موارد جزء خط قرمزهای ما لحاظ نمی شود؟

حیدر پور: ما در واقع نیاز به بکارگیری اورانیوم­ های مصرف شده نداریم. اکنون هم اورانیوم  مصرف­ شده را که عمده اش در بوشهر است که خودِ روس ها آوردند و خودِ روس ها هم می برند.

 

عدالتخواهی: این نیازی که نداریم نیاز ابدی ماست؟ یعنی به دلیل این­که ما تا ابد به آن نیازی نداریم حاضریم برای تحقیقات این محدودیت را ایجاد کنیم؟

حیدر پور: نه ما در تحقیقات و پژوهش هیچ محدودیتی نداریم.

 

عدالتخواهی: در متن برجام در مورد این موضوع، تحقیقات منع شده است.

حیدر پور: این که می­فرمایید غلط است! من نمی­دانم شما این را از کجا می گویید

– از متن برجام.

حیدر پور: من هم متن فارسی و هم انگلیسی برجام را خوانده­ام. تمام این ها قابل بحث است. بنده به دلیل اینکه هم مسلط به انگلیسی و هم مسلط به فارسی هستم و هم میخوانم؛ 100 صفحه خواندن برای من کاری ندارد. می­خوانم و بند به بند صحبت می­کنیم.

 

عدالتخواهی:  از دید شما براساس بررسی هایی که انجام شده است آیا این توافق، یک توافق خوب به حساب می­آید؟  آیا منافع و مصالح ملی را تأمین می­کند؟

حیدر پور: نه توافق خوب با آن معنایی که مد نظر ماست.

به عنوان مثال من خودم نیروی جنگم؛ ما  دلمان می­خواست رژیم صدام را سرنگون می کردیم، ولی موفق نشدیم. در نهایت با تدبیری که حضرت امام کرد، قطعنامه598  به نام ما تمام شد. عراق مقصر شناخته شد و به عنوان آغاز گر جنگ معرفی شد که  باید به ایران خسارت دهد. به هرحال ما جنگ را شروع نکرده بودیم. ما رسیدیم به قطعنامه ای که آن به نفع ما بود؛ اما آنچه  مطلوب ما بود نشد.

در هسته ای جملاتی داریم از مقام معظم رهبری که آن چیزی که ما در هسته ای داریم متعلق به جهان اسلام است. بنابراین ما علاقه­مند بودیم که اگر کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مانند امارات، سعودی و.. بخواهند رآکتور بسازند با ما قرار داد ببندند. و ما به عنوان نیروهای مسلمان برای کشورهای اسلامی رآکتور بسازیم. ما دلمان می­خواست به آنجا برسیم؛  الان به آنجا نرسیده­ایم. یعنی در واقع اینجا یک آسیبی دیده­ایم.

اما بنده فکر می­کنم که اگر ما صحیح و دقیق حرکت کنیم می توانیم در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام حرکت را به سمتی  بیریم تا ایده آلی که ما داشتیم محقق شود.

ایده­آلی که ما مدنظرمان بود، متاسفانه نشد. باز هم امیدواریم در این فرآیندی که پیش رو داریم بتوانیم ایده آل­مان را محقق کنیم.

 

عدالتخواهی: مقام معظم رهبری فرمودند که آمریکایی­ها بوسیله متن برجام می­خواهند نفوذ داشته باشند.دراین مورد نظر شما  چیست؟

حیدر پور: ما  صحبت رهبری را باید با جان و دل گوش دهیم و دقت کنیم،  ایشان با اشراف کامل­تر و جامع­تری به این مسائل نگاه می­کنند. به عنوان سربازان نظام جمهوری اسلامی، دستور فرمانده ای­ است که باید یک شورِ ستادی بگذاریم و بررسی بکنیم، بحث بیشتری بگذاریم و راههای نفوذی را که طرف مقابل به دنبالش هستند پیدا کنیم و ببندیم.

این هشدار و بیدار باشی است برای تمام مسئولین و نه فقط حالا، بلکه مسئولین آینده تا هر زمانی، هشداری جدی است که همه باید شنیده باشند و راه های نفوذ را ببندند.

 

عدالتخواهی: برداشت شمااین است که فقط یک هشدار بوده،یا اینکه موضوعی وجود دارد و به طور خاص در  مورد برجام ایشان نفوذی می­بینند که هشدار داده­اند؟

حیدر پور: این باید در بررسی روشن شود. من اینطور نمی توانم اظهار نظر کنم. معمولاً وقتی ایشان هشدارهای این چنینی می دهند مشخص است که عمقِ قضایا را دیده ­اند. و عمقِ قضایا را باید همین کمیسیون ویژه  که تشکیل شد با همکاری اهل خبره و فن بررسی کنند، باید دقت کنند و راه نفوذ را ببندند.

 

عدالتخواهی:   از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید، متشکریم

 

مطالب مرتبط:

اولین گفتگو باحجت‌الاسلام وحید احمدی عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام

دومین گفتگو با نوذر شفیعی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس