رحیم‌پور ازغدی در نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:کسی که عدالتخواه نباشد، موحد نیست/ نگاه عدالتخواهانه با نگاه‌های کمونیسم و مارکسیسم مخالف است

رحیم پور ازغدی عنوان کرد: تشکل‌های دانشجویی باید شعارها و پرچم اسلام را سرپا نگه دارند. توجه به عدالت، عزت اسلامی از وظایف تشکل‌های دانشجویی است. خداپرستی و برابری‌طلبی، تفکیکی ندارد و کسی که عدالتخواه نباشد، موحد نیست. عدالتخواهی یعنی خواستن همه ارزش‌های اسلامی. عدالت یعنی همه مردم به تمام حقوق مادی و معنوی‌شان برسند که جز با پیشرفت امکان‌پذیر نیست.

به گزاش عدالتخواهی، استاد حسن رحیم‌پور ازغدی در چهارمین روز از نشست سراسری اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی به سخنرانی پرداخت.

 

وی در بیان برخی تفکرات انحرافی درباره انسان، اظهار داشت: کمونیست‌ها و مارکسیست‌ها معتقدند اقتصاد زیربنا و فرهنگ روبناست. نظام لیبرال سرمایه‌داری نیز همین عقیده را دارد. همچنین کمونیسم و  لیبرالیسم هر دو تعریفی مادی از انسان دارند و تنها در اینکه انسان “فردی” مقدم است یا “جمعی” اختلاف دارند وگرنه در مبدا و مقصد مشترک‌اند.

IMG_0191

رحیم‌پور ازغدی در تبیین مفهوم عدالتخواهی افزود: عدالت اقتصادی جزئی از مباحث دینی و حق‌الناس جزئی از حق‌الله است. نگاه عدالتخواهی، نگاه معنوی و مادی بوده و با نگاه‌های کمونیسم و مارکسیسم مخالف است. نگاه عدالتخواهانه هم مدافع مالکیت عمومی و تقدم منافع جمع است و هم حق مالکیت و آزادی فردی را قبول دارد.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: فرهنگ اقتصاد اسلامی تمام نیازها را وسیله می‌داند و معتقد است نباید بین آن‌ها تفریط و بی‌عدالتی کرد. پس هم نیازهای معنوی مقدس است و هم مادی.

 

این محقق و پژوهشگر اضافه کرد: عبادت و عدالت در نگاه اسلامی از هم جدا نمی‌شود. اینکه در نگاه کمونیست و تفکر مادی شعار عدالت وجود دارد، منطقی نیست.

 

این استاد دانشگاه در بیان مصداق‌هایی از عدالت در زندگی، بیان کرد: مبنای حلال و حرام نیاز انسان است و احکام برای منافع و ضرر بشر در دنیا و آخرت آمده است. از علائم مومن تقدیر معیشت(تلاش برای داشتن درآمد) و تلاش برای تشکیل تمدن اسلامی است.

 

وی با اشاره به مبحث‌های “جبر” و “اختیار” و تمرکز شددی دو تفکر کمونیسم و لیبرالیسم بر این دو، تصریح کرد: فرهنگ غرب خدامحوری را در برابر انسان‌محوری قرار داده در حالی که اراده انسان، جزئی از مشیت‌های الهی‌ست.

IMG_0489

این محقق و پژوهشگر عنوان کرد: تشکل‌های دانشجویی باید شعارها و پرچم اسلام را سرپا نگه دارند. توجه به عدالت، عزت اسلامی از وظایف تشکل‌های دانشجویی است. خداپرستی و برابری‌طلبی، تفکیکی ندارد و کسی که عدالتخواه نباشد، موحد نیست. عدالتخواهی یعنی خواستن همه ارزش‌های اسلامی. عدالت یعنی همه مردم به تمام حقوق مادی و معنوی‌شان برسند که جز با پیشرفت امکان‌پذیر نیست.

 

رحیم‌پور ازغدی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه چرا وی آراء و افکار خود را به رشته تحریر نمی‌آورد، گفت: قلم من از ذهن من عقب‌تر است. هنگامی که در حال نوشتن هستم، ذهم جلوتر است و قلم نمی‌تواند جمله را کامل کند. فعلا نذر کرده‌ام که ننویسم و تا زمانی که توانایی دارم، حرف‌هایم را منتقل کنم. اگر نیاز باشد عده‌ای در آینده این بحث‌ها را مکتوب کنند.

IMG_0269

گفتنی‌ست، بیست و نهمین نشست سراسری اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی از ۱۲ تا ۱۸ ماه جاری در تهران در محل “دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی- حسینیه هنر” برگزار می‌شود . در مدت برگزاری نشست استادانی از جمله حسن رحیم پور ازغدی، وحید جلیلی، حاج سعید قاسمی، حجت‌الاسلام پناهیان، سعید زیباکلام، اسماعیل رییسی، روح‌اله ایزدخواه، ابراهیم رزاقی، حجت‌اله عبدالملکی، مسعود ده‌نمکی و حسن عباسی با حضور در جمع دانشجویان عدالتخواه سراسر کشور به سخنرانی خواهند پرداخت.

IMG_0508 IMG_0622
IMG_0518 IMG_0241   IMG_0067IMG_0843
IMG_0115IMG_0850