متن برجام را تا حدودی خواندم،تمام خطوط قرمز رعایت شده است/ما با دولت آمریکا مشکل داریم

جنبش عدالتخواه دانشجویی وظیفه خود دانسته تا با نمایندگان مجلس شورای اسلامی که وظیفه خطیری برعهده دارند،مصاحبه هایی درخصوص تبیین برجام و اعلام موضع ایشان ترتیب داده و به اطلاع عموم مردم برساند.

چهارمین مصاحبه عدالتخواهی، با آقای صفر نعیمی رز عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در خصوص متن برجام بدین شرح است؛

 

 

عدالتخواهی:به نظر شما در متن برجام و توافقی که صورت گرفته، خطوط قرمزی که مدنظر ما بوده، رعایت شده است؟

نعیمی: بله دقیقاً. توسط دولت و تیم هسته­ ای رعایت شده است و توسط حضرت آقا موضوعات رصد شده و خالی از اشکال بوده است.

 

عدالتخواهی: به عنوان مثال؛ در همزمانی تعهدات ، انجام تعهدات ما و لغو تحریم ها قرار بود همزمان باشد. اما این همزمانی وجود ندارد. این مورد را شما به عنوان یکی از خطوط قرمز نمی دانید؟

آقای نعیمی: برجام- برنامه جامع اقدام مشترک 5+1 و ایران- در ابتدای قضیه یک بیانیه است و بیانیه باید ظرف دو ماه پس از تصویب در مجلس، کنگره و شورای عالی امنیت آن­ها و همچنین مجلس و شورای عالی امنیت ما بررسی شود و بعد از آن دو ماه متن امضا می­شود و بعد از دو ماه- یعنی حدود 4 ماه بعد – اجرایی  می­شود.

هنوز فرصت زیاد است. اکنون که ابتدای کار هستیم و هنوز این اقدام مشترک بررسی نشده و به تصویب مجلس نرسیده و یا به صورت لایحه از طرف دولت برای مجلس نیامده است نمی­توانیم انتظار داشته باشیم که همه تحریم­ها و موانع برداشته شود، و هم ما به تعهدات خود عمل بکنیم. هنوز فرصت باقیست. هنوز ابتدای کارِ توافق هستیم  و باید انشاالله این را به پایان برسانیم.

 

عدالتخواهی: طبق متن برجام ،روز اجرا مشخص نیست. حالا شما فرمودید چهار یا دو ماه. این­ها تقریبی است که می فرمایید و گرنه روز اجرا زمان مشخصی ندارد.

آقای نعیمی: نه، این مکتوب است. یعنی  از صدور بیانیه مشترک دو ماه وقت داریم برای امضا و از امضا برای اجرا.

 

عدالتخواهی:منظور ما آن 3 ماه نیست. منظور بعد از تصویب در مجلس ما و کنگره آمریکاست. بعد از این 3 ماه اجرای توافق چه روزیست؟

آقای نعیمی: قبل از عید باید همه ی کارها انجام شود.

 

عدالتخواهی: این زمان تقریبی است و گرنه چنین زمانی در برجام نیامده است.

آقای نعیمی: کسی نمی تواند زمان را مشخص کند. زمان به هرحال توافقی است و احتمال دارد که چند روز این طرف و آن طرف شود. حال می­تواند زودتر باشد یا دیرتر.

 

عدالتخواهی: مثال دیگر این که تحریم­های مالی و اقتصادی باید کامل لغو می­شدند. ولی طبق متن برجام این اتفاق نمی­افتد.

آقای نعیمی: آنچه که مد نظر حضرت آقا بوده، مد نظر رهبر معظم انقلاب و ولی امر مسلمین جهان بوده، مو به مو اجرا می­شود.  ما سعی می کنیم آنچه که جزو  فرمایشات و منویات آقاست را مو به مو اجرا کنیم. اگر خارج از فرمایش آقا باشد به هیچ عنوان تن به آن نخواهیم داد. من از موضع سخنگوی اکثریت مجلس این را می گویم.

 

عدالتخواهی : بحث راستی آزمایی که آژانس باید انجام دهد؛ مقام معظم رهبری فرمودند ما به دلیل سابقه آژانس، آن­ها را بی­ طرف و عادل نمی­دانیم و  آژانس را به عنوان نهادی که بخواهد تعهدات ما را بررسی کند قبول نداریم ولی درحال حاضر، آژانس این وظیفه را دارد.

آقای نعیمی: ما نظر به اینکه تأثیر پذیر از کشور یا رژیمی نیستیم، در تعهدات خود پایبندیم و به کشورهای مقابل­مان5+1توصیه می­کنیم که تأثیرپذیر از کشور یا رژیمی نباشند، مستقل فکر کنند و پایبند به تعهدات خود باشند.

 

عدالتخواهی: بحث این است که آن متن چقدر ضمانت دارد. بحث این نیست که ما بر اساس توصیه یا اعتماد بخواهیم کار را پیش ببریم.

آقای نعیمی: مهندسی تعهدات و تقیدات با هوشمندی کامل انجام شده است. هر دو طرف ملزم  به رعایت متن توافق نامه بوده، هستند و خواهند بود.

 

عدالتخواهی:آیا گام­های دو طرف برای اجرای تعهداتشان را متوازن می دانید یا خیر؟ در مرحله اول باید یک اتفاقاتی برای رآکتور اراک بیفتد، سانتریفیوژها به یک تعدادی برسند. از آن طرف آن­ها لغو تحریم ها را انشا کنند. آیا به نظرتان این گام­ها متوازن است؟

آقای نعیمی: به طور حتم متوازن خواهد بود. چرا؟ ما هنوز اول کار هستیم. یعنی گام اول را هنوز به پایان نرساندیم. ما قدم خودمان را برداشته ایم؛ زمانی که قدم را به زمین بگذاریم 2 ماه طول می­کشد. یعنی مرحله صدور بیانیه و امضا. الان ما پا را بلند کردیم، یعنی از پله اول پا را بلند کردیم برای پله بعدی، هنوز پای ما و پای آن ها در هواست! یعنی هنوز در پله دوم ننشسته است.

 

عدالتخواهی:به نظر شما این دو پا با هم به زمین می آیند؟

آقای نعیمی: به طور حتم. اگر جز این باشد ما هیچ چیز را از دست نداده ­ایم و نخواهیم داد.

 

عدالتخواهی:به نظرتان هزینه و زمان برگشت پذیری برای دو طرف یکسان است؟

آقای نعیمی: بله! اصلا برد-برد است. اینجا برد-باخت مطرح نبوده است.

 

عدالتخواهی: با توجه به این بحث ها شما این توافق را خوب می دانید؟ مصالح کشور را تامین می کند؟

آقای نعیمی: کاملا توافق خوبی است. ما همه این­ها را اگر عنوان می کنیم متأثر از فرمایشات حضرت آقاست. چون ایشان رضایت نمی­دادند که ما خدای ناکرده در مرحله  ضعف و در مرحله­ ای قرار بگیریم که عزت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران زیر پا گذاشته شود. همه مسئولین نظام، کارگزاران نظام، مقام معظم رهبری، دولت و تیم هسته ای نظرشان بر این است که عزت و اقتدار مملکت حفظ شود. اگر جز این باشد ما تسلیم نخواهیم بود.

 

عدالتخواهی: ایشان همه چیز را به مجرای قانونی خود واگذار کردند. یعنی در حال حاضر مجلس باید کار خود را انجام دهد، شورای عالی امنیت کارخود را. و خودشان هم صراحتاً فرمودند که من در جزئیات مذاکرات دخالت نکرده­ام و فقط خطوط قرمز را تذکر داده­ام. به نظر شما آیا خطوط قرمز رعایت شده است؟ آیا این توافق منافع ملی ما را تأمین می­کند؟

آقای نعیمی: خطوط قرمز رعایت شده است و برای اینکه تفسیر به رأی نشود و هرکس نظر شخصی خود را اعلام نکند، کمیسیونی را تحت عنوان کمیسیون ویژه بررسی برجام تشکیل داده­ایم که متشکل از افرادی خبره هستند تلاش شد که اعضای آن از همه جناح­ها و فراکسیون­ها باشند.

 

عدالتخواهی: شما متن برجام را مطالعه فرموده اید؟

آقای نعیمی: تا حدودی.

 

عدالتخواهی: خود آقایان ظریف و عراقچی صراحتاً گفتند که ما در جاهایی نتوانستیم آن خط قرمز اصلی را رعایت کنیم، ولی شما دارید صراحتاً نظر خود را این گونه بیان می کنید که خط قرمزها کاملا رعایت شده است؟!

آقای نعیمی: این نتوانستن ها دال بر این نیست که ما شکست خوردیم یا ذلت را پذیرفته­ باشیم.

 

عدالتخواهی:بحث شکست یک بحث جداست. سؤال بنده این است که آیا نسبت داده­ها و ستانده های ما در این توافق براساس خطوط قرمز بوده است؟ خطوط قرمزی که حافظ عزت و اقتدار و امنیت جمهوری اسلامی است.

آقای نعیمی: خطوط قرمز کاملاً رعایت شده و اگر بر سر مسائلی عقب نشینی صورت گرفته شده دالّ بر این بوده است که آن­ها هم متقابلاً –همانند ما- یک سری مسائل را نادیده گرفته و عقب نشینی کرده اند.

 

عدالتخواهی: مقام معظم رهبری بحثی را در مورد نفوذی که آمریکا و طرف غربی می­خواهند از طریق برجام انجام دهند مطرح کردند. تحلیل شما نسبت به این مسأله و راه­های نفوذ آن­ها از طریق برجام چیست؟

آقای نعیمی: فرمایش و نظر حضرت آقا را هیچ کس نمی تواند تجزیه و تحلیل کند. چون بصیرتی که ایشان دارند هیچ کس ندارد. دست ایشان در دست آقا امام زمان(عج) است که هیچ کس ندارد. می­گوییم ایشان نایب امام زمان (عج) است؛ شما انتظار نداشته باشید که بینش و بصیرت ما هم در آن حد باشد.

 

عدالتخواهی: این هشدار  بالاخره براساس یک واقعیتی بوده است.

آقای نعیمی: بله، ایشان مطالبی را احساس می­کنند که ما هنوز به آن احساس نرسیده­ایم. ایشان جلو را پیشاپیش می­بینند، ولی ما نمی­توانیم ببینیم. حضرت آقا در قالب این تذکر به آن­ها هشدار دادند که اگر شما قصدتان این است که برنامه جامع اقدام مشترک را به نفع خودتان استفاده کنید و بخواهید فکر کنید که از طریق آن در جمهوری اسلامی ایران نفوذ کنید، این را در خواب خواهید دید. یعنی پیشاپیش به مردم گفتند که زمینه سوء استفاده  و زمینه نفوذ را برایشان فراهم نکنید و به آن­ها هم گفتند به این فکر نباشید.

تذکر حضرت آقا دو طرفه بود، هم ما هوشیار باشیم و هم آنان هوشمند باشند. هم ما زمینه را فراهم نکنیم و هم آن ها به دنبال ایجاد زمینه برای خود نباشند.

 

عدالتخواهی: زمینه فراهم کردن بر اساس توافقی که انجام شده از طرف ما چه بوده است؟

آقای نعیمی: همین که ابتدای قضیه شادی­ و جشن­هایی به راه انداختند، خوشایند نبود. چرا که ما به دنبال این نبودیم که با آن ها ارتباط داشته باشیم، آن­ها هستند که می­خواهند تنش­هایی که تا به حال وجود داشته  ا از بین ببرند. ما با دولت آن ها مشکل داریم. با مردم آن­ها که مشکل نداریم.

 

عدالتخواهی: به نظر شما این مذاکرات با نوعی اعتماد انجام نشده است؟ یا نه این بی اعتمادی که باید داشته باشیم در مذاکرات لحاظ شده است؟

آقای نعیمی: حضرت آقا وقتی می­فرمایند که من به این مذاکرات خوشبین نیستم یعنی در حقیقت به دولت آن­ها خوشبین نیستند نه که به بحث مذاکرات. این که خوشبین نیستند و آن­ها مورد اعتماد نیستند، این تذکری ست که آقا به آن­ها داده است. بنابراین علیرغم این که ما خوشبین نبودیم و نیستیم و دلِ خوشی هم از آن­ها نداریم و آن­ها هم چشم دیدن ما را ندارند و همواره فکر دشمنی با ما را داشته و دارند و  خواهند داشت، اگر عرضه داشته باشند -که ندارند- {با آن­ها مذاکره کردیم}، چرا که اوباما هنگامی که با نتانیاهو نشسته بود گفت من حتی نمی­خواهم یک پیچ در صنعت هسته­ای ایران باقی بماند، ولی چه کنم که نمی توانم. این نتوانستن ها آن ها را پای میز مذاکره نشاند.

عدالتخواهی: از وقتی که در اختیارمان قرار دادید سپاسگزاریم.

 

مطالب مرتبط:

 

اولین گفتگو باحجت‌الاسلام وحید احمدی عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام

دومین گفتگو با نوذر شفیعی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس 

سومین مصاحبه با آقای عیوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و امور خارجه مجلس شورای اسلامی