توافق برد-برد نبوده است/آنقدر که غرب نیاز به این توافق داشت ما کمتر به آن نیاز داشتیم

جنبش عدالتخواه دانشجویی وظیفه خود دانسته تا با نمایندگان مجلس شورای اسلامی که وظیفه خطیری برعهده دارند،مصاحبه هایی درخصوص تبیین برجام و اعلام موضع ایشان ترتیب داده و به اطلاع عموم مردم برساند.

ششمین مصاحبه عدالتخواهی ،با آقای محمدحسن آصفری دبير اول كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي بدین شرح است؛

 

 

عدالتخواهی: به نظر شما در برجام خطوط قرمز رعایت شده است؟

آصفری:  این مسأله در جلسه کمیته در حال بررسی است و الآن هم زود است که من به شما بگویم. باید آقایان بیایند به سوالات پاسخ دهند و نتیجه مشخص شود.

 

عدالتخواهی: آیا گام­های دو طرف برای اجرای تعهداتشان را متوازن می دانید؟

 آصفری: خیر! من گام­های اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران ،نسبت به گام­هایی که طرف غربی باید بردارد را متوازن نمی­بینم. اقداماتی که ایران انجام می­دهد مجموعه اقداماتی است که نتیجه چندین سال تحقیقات جمهوری اسلامی ایران و فعالیت متخصصین، دانشمندان و مجموعه­های مختلف جمهوری اسلامی ایران است و هزینه­های بسیار سنگینی را هم برای این موضوع پرداخت کرده­ایم. اما اقداماتی که طرف مقابل می­خواهد انجام دهد، اقداماتی ست که منوط به شروطی در نظر گرفته­اند. علیرغم این­که اقدامات جمهوری اسلامی ایران ظرف 2-3 ماه اجرایی می­شود اما  برداشته شدن تحریم­ها توسط طرفِ مقابل، بعضاً به 15 و 20 سال وعده داده شده است و به این جهت  می­توان گفت که  در بعضی از موارد اجرای تعهدات توازن وجود ندارد.

 

عدالتخواهی:-راهکار مجلس برای اصلاح این عدم توازن چیست؟ آیا مجلس می­تواند ورود کند و اصلاحیه­ای برای متن برجام دهد؟

آقای آصفری: ما منتظر هستیم. البته منتظر که نمی شود گفت ،اما نهایتاً مجلس نظر خود را اعلام می کند و آن چه که بخواهد به عنوان راهکار برای این قضیه باشد، موضوعی است که باید در جلسات مشترکی که امیدواریم در آینده برگزار شود، مطرح شود و باید برای این موضوع راهکاری اتخاذ شود.اگر راهکاری نباشد، واقعاً اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران می خواهد انجام دهد اصلاً قابل قیاس با اقدامات طرف غربی نیست و می شود گفت که یک “عدم توازن جدی” را ما در این موضوعات و مسائل می بینیم. به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران قرار است که قلب رآکتور اراک را در بیاورد و کنار بگذارد، اما  در تعهدات طرف مقابل صرفاً به این بسنده شده است که به عنوان مثال ظرف 10 یا 15 سال بخشی از تحریم ها ر ا به مرور زمان بردارد که عدم توازن در همه ی مواردش به این شکل وجود دارد.

یا در بحث سانتریفیوژها، جمهوری اسلامی ایران قرار است بخش اعظمی از آن­ها را از کار بیندازد و کنار بگذارد و استفاده نکند. اما در مقابل 5+1 تعهدش صرفاً وعده برداشته شدن تحریم ها بعد از راستی­آزمایی طرف غربی است، آن هم توسط آژانس! که آژانس هم اصلاً مورد اعتماد ما نیست. آژانس امروز به عنوان یک نهادی برای پیاده کردن سیاست های غربی هاست. این که ما بخواهیم آژانس را به عنوان قاضی قلمداد کنیم که اعلام کند اقدامات ایران قابل اعتماد است یا خیر ، این یکی از بحث هایی است که هم توازن در آن وجود ندارد و هم مقام معظم رهبری فرمودند که آژانس برای ما قابل اعتماد نیست. متأسفانه در این قضیه آژانس را به عنوان نظر دهنده نهایی مشخص کرده اند.

 

عدالتخواهی: با این توضیحاتی که شما فرمودید به نظرتان این متن و توافق در مجموع تأمین کننده مصالح ملی است؟ یا به عبارتی می شود آن را توافق خوب قلمداد کرد؟

آصفری: حداقل می توانم بگویم برد-برد نبوده است. یعنی عنوان برد-برد را کسی بخواهد روی این توافق بگذارد،اینطور نیست. امتیازات بیشتری را داده ایم و امتیازات کمتری را گرفته ایم.

 

عدالتخواهی: بعضی این طور  استدلال می­آورند که شرایط منطقه­ ای و شرایطی که ما در داخل داشتیم این توافق را اقتضا می­کرد و برای ما چاره ای جز این نبود. مجبور بودیم که در نهایت این معامله را انجام دهیم. شرایط کشور و منطقه طوری بود که ما مجبور بودیم به این توافق تن دهیم. نظر شما نسبت به این قضیه چیست؟

 آصفری: نه! شرایط منطقه را که نمی شود گفت. شرایط منطقه اتفاقاً به نفع جمهوری اسلامی ایران است؛ به ضرر ما نیست. اتفاقاتی که در عراق، لبنان، سوریه، عراق، بحرین، یمن و سایر کشورهای منطقه افتاده است و می افتد این طور نیست که بگوییم به نفع طرف غربی ست. بلکه یک بیداری برای کشورها شکل گرفته است که می شود گفت اقبال عمومی کشورهای منطقه به سمت جمهوری اسلامی ایران بیشتر شده است و آن اقداماتی که آن­ها دنبال منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران بودند امروز دیگر  نتیجه نداده است، تحریم ها هم دیگر آخر خطش بود. یعنی غرب دیگر چیز دیگری نداشت که بر علیه ما تحریم کند و بخواهد مورد دیگری را تصویب کند. لذا به نظر من آنقدر که غرب نیاز به این توافق داشت ما کمتر به آن نیاز داشتیم.

 

عدالتخواهی: در مورد بحثی که مقام معظم رهبری اخیراً مطرح کردند که آمریکایی ها می خواستند از طریق برجام راه­های نفوذ  به کشور را ایجاد کنند. تحلیل شما نسبت به این مسأله چیست و فکر می­کنید راه های نفوذی که ما باید آن ها را بشناسیم و سد کنیم چیست؟

آصفری: آمریکا همیشه دنبال این بوده که جمهوری اسلامی را به عنوان کشور مستعمره و تحت سلطه خودش در بیاورد و برای پیاده کردن سیاست­های خودش از آن بهره بگیرد. ما اگر در بحث روابط با کشورها یک الویت­بندی جدی نداشته باشیم و یک خطوط قرمزی را در این روابط در نظر نگیریم – که آن بحث عزت و مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران باشد-، بعید نیست که راه های نفوذ برای طرف غربی دوباره باز شود و بتواند از آن استفاده کند.

کما اینکه امروز دارید می­بینید که انگلیسی­ها برای باز کردن سفارتخانه شان آن قدر که به دنبال ایجاد رخنه در جمهوری اسلامی ایران هستند، به دنبال مسئله­ای مثل روابط اقتصادی و فرهنگی نیستند، چون ما آنقدر فعالیت اقتصادی با طرف انگلیسی نداریم. آن­ها بیشتر به دنبال این هستند که بتوانند در ایجاد روابط با جمهوری اسلامی ایران از نفوذ خود در راستای اقدامات جاسوسی و براندازی استفاده کنند. آمریکایی­ها هم همینطور هستند. امروز در کشوری کودتا و اقدام براندازی انجام نمی­شود که آمریکا در آنجا سفارتخانه نداشته باشد و تنها کشوری که امروز در آن هیچ وقت کودتا شکل نمی­گیرد خودِ آمریکاست؛ زیرا که خود واشنگتن – به قول خودشان- در آنجا  سفارتخانه  ندارد و لذا آمریکایی­ها در روابط خود با کشورها بیشتر به دنبال نفوذ و اقدامات براندازی در داخل کشورها هستند. حال می­خواهد ایران باشد و یا کشورهای دیگر.

 

متشکرم از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

 

مطالب مرتبط:

اولین گفتگو باحجت‌الاسلام وحید احمدی عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام

دومین گفتگو با نوذر شفیعی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس 

سومین مصاحبه با آقای عیوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و امور خارجه مجلس شورای اسلامی

چهارمین مصاحبه با آقای صفر نعیمی رز عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

پنجمین مصاحبه با آقای ابراهیم کارخانه ای عضو کمسیون ویژه بررسی برجام